Co wybrać na tani serwer AND APU czy Intel Pentium ?

Porady sprzętowo-handlowe
neutrino56
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2013, 14:43

Co wybrać na tani serwer AND APU czy Intel Pentium ?

Post autor: neutrino56 »

Witam

Mam pytanie. Na jakiego producenta procesora się zdecydować biorąc pod uwagę stawianie „bardzo budżetowego” serwera domowego (do nauki/testów) bazującego wyłącznie na Linux-ie i wykorzystującym środowisko graficzne KDE lub Gnome. Serwer w oparciu o dystrybucje: Debian, Ubuntu, CentOS i Fedora.
Serwer ma pełnić takie funkcje jak: serwer plików, serwer www (php,mysql), RADIUS, FTP, Router i Firewall, virtualizacja KVM, itp. (do nauki).
Mam dylemat miedzy INTEL-em a AMD. Co bardziej wspiera, co lepiej współpracuje z Linux-em.

Czy wybrać (mowa o bardzo budżetowym zestawie):

Zestaw 1)
• Procesor Intel Pentium G3420 (3M Cache, 3.20 GHz) (z wbudowana grafiką Intel Graphix) wentylator BOX
• z płytą MSI B85-G41 PC Mate
• pamięcią 4 GB RAM Kingstone HyperX DDR3 1600 9CL Intel XMP X2
• zasilaczem XFX Core 450W 80+ Bronze PSU
• Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)
• Brak karty graficznej (zostanie wykorzystana tylko ta w procesorze)

Czy może:

Zestaw 2)
• Procesor AMD APU A8-6600K (z wbudowana grafiką HD 8570D) wentylator BOX
• z płytą główną MSI FM2-A75MA-E35 AMD A75 Socket FM2
• Pamięć Kingston HyperX 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9
• zasilaczem XFX Core 450W 80+ Bronze PSU.
• Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)
• Brak karty graficznej (zostanie wykorzystana tylko ta w procesorze)

Proszę o odpowiedź, który producent lepiej współpracuje z Linux-em ?

P.S. a może Wy macie jakieś ciekawsze (i równie budżetowe) propozycje współpracujące bez większych problemów z Linuxem ??? :confused:

Budżet to około 1200-1300 zł brutto na w/w podzespoły. Ceny wzorowałem wg. sklepu morele.net na dzień (20.12.2013r.)
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 10:38 przez neutrino56, łącznie zmieniany 1 raz.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Co wybrać na tani serwer AND APU czy Intel Pentium ?

Post autor: bear7 »

neutrino56 pisze: P.S. a może Wy macie jakieś ciekawsze (i równie budżetowe) propozycje współpracujące bez większych problemów z Linuxem ??? :confused:
To może edytuj pierwszy post i dopisz jeszcze o jakim budżecie jest mowa, bo inną definicję budżetu może mieć sprzątacz, woźny lub Pani w biedronce, a jeszcze inną definicję mają Posłowie i Posłanki...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Adamski77
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2010, 19:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Co wybrać na tani serwer AND APU czy Intel Pentium ?

Post autor: Adamski77 »

Co do zestawu z AMD APU wybrałbym raczej ram o wyższym taktowaniu, np 1866/2133, wtedy grafika dostaje kopa znacznego. Akurat konstrukcja APU a głównie układ GPU dostaje kopa w programach 2D/3D.
http://www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr3 ... 363-428761 1866Mhz w cenie 153zł
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Co wybrać na tani serwer AND APU czy Intel Pentium ?

Post autor: xxx666xxx »

neutrino56 powiem Ci jedno. Ja te forum czytam w zasadzie codziennie niczym Gazetę Wyborczą ;) I z tego co wyczytałem od kiedy tu jestem to większość problemów z działaniem Ubuntu (i innych dystrybucji linuksowych) jest na sprzęcie AMD/ATI z NVidią (jeśli chodzi o grafikę) jest dużo lepiej a najlepiej z kompatybilnością względem linuksa się ma Intel. Zatem ja osobiście bym unikał jak ognia AMD/ATI i wybierał coś z Intel'em i ew. NVidią.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości