[SOLVED]Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Porady sprzętowo-handlowe
Nifael
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2014, 18:07

[SOLVED]Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Post autor: Nifael »

Witam. Potrzebuję netbooka 10". Jaki byście polecili, żeby działało Ubuntu 14.04 z Unity, ewentualnie UNE? Netbook ma służyć do programowania, przeglądania internetu, sporadycznie do gier internetowych oraz oglądania filmów, czasem do LibreOffica. Netbook raczej ma być używany, baterię dokupię nową.
Zastanawiałem się nad jakimś Asusem z serii Eee Pc, podobno nawet były 3 modele z preinstalowanym Ubuntu. A co Wy polecacie? Ile musi mieć RAMu, jaki procesor najlepszy? :pt36:

Ważne jest dla mnie, żeby nie ważył więcej niż 1,5 kg, żeby nie był droższy niż 850 zł (może być używany!) oraz żeby miał matową matrycę i trzymał na baterii min.3h. Oraz, oczywiście, żeby płynnie działał z Ubuntu :)

Znalazłem taką stronkę porównującą modele, i waham się między Acerem a Asusem:
http://www.chip.pl/ranking/notebooki/ne ... list=55716
Asus ciut lżejszy, lepszy procesor i ciut droższy, ale kosztem baterii... Naprawdę trudno się zdecydować.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2014, 17:35 przez Nifael, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Post autor: xxx666xxx »

Z netbookami mam sporo doświadczenia i powiem Ci jedno. Nawet na najwydajniejszym 2 rdzeniowym Atomku i 4GB RAM Unity będzie Ci działało jak Polskie Pendolino :lol: (czytaj: będzie się wlokło). Na Netbooka jeśli chodzi o środowisko graficzne to najlepsze to są (w kolejności od najwydajniejszego):
LXDE (Lubuntu)
MATE (Mint Mate)
XFCE (Xubuntu)
ale Unity czy też Gnome lub Gnome Fallback/Classic), KDE, Cinnamoon, Trinity będą wlokły Ci się jak (no comment). No chyba, że chcesz mieć Unity to przy włączeniu komputera możesz sobie robić kawę ;)
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Post autor: ethanak »

bez przesady - gnome classic bez efektów z metacity działa całkiem nieźle. ale polecałbym xfce a nie lxde.
mam xfce na aspire one z atomem 1.6 i 1G ram - działa całkiem żwawo.

-- 18 maja 2014 15:24 --

a zresztą - po co my to piszemy, przecież za chwilę jeden pan (tm) określi to jako offtopic...
Кто жопой родился, чижиком не помрёт
ShFil
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 03 lis 2010, 16:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Post autor: ShFil »

Dokładnie unikaj atomów, o ile najnowszy bay trail daję rade to nie on osiągalny w tym budżecie.
Poszukaj jakiejś maszynki na brazosie, najłatwiej chyba będzie znaleźć z e350, lub e450.
Nifael
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2014, 18:07

Re: Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Post autor: Nifael »

Naprawdę wielkie dzięki :)

Chyba w takim razie wezmę sobie Xubuntu, bo z tego co widziałem to w wersji 14.04 ma ulepszony wygląd. Wcześniej chyba bym wolał robić kawę podczas uruchamiania :P

Widziałem też stronkę, gdzie pokazywali jak przyspieszyć Unity wyłączając niepotrzebne efekty graficzne. Jaki jest przy tym wzrost wydajności?

@666
Dziwne, bo ja mam na PC właśnie Unity.
Procesor: AMD Athlon 64 3000+ (jednordzeniowy, 1,8 GHz)
RAM: 4 GB

I działa znośnie. Uruchamia się tak, że robię nie kawę, ale dwie :D ale potem dość nieźle chodzi, jedyny kłopot to psucie się Dasha przez jego przezroczystość.

-- 18 maja 2014, o 16:37 --

Chociaż w sumie... Podobno Unity wymaga 512 MB RAM

EDIT:
A co powiecie na Ubuntu Netbook Edition? Warte uwagi? Podobno wymaga tylko 386 czy jakoś tyle MB RAMu, procesor jednordzeniowy... Opiera się chyba na Gnome i ma parę cech Unity.
To prawda, że w Xubuntu od 14.04 jest coś w stylu Dasha, a nie, jak wcześniej, po prostu rozwijany pasek?

@bear
Aha. To zostaje mi Xubuntu ;p Problem rozwiązany, chociaż raczej nikt mi nie polecił netbooka tylko system, ale ok. Już wiem wszystko co mi na razie jest potrzebne.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2014, 17:34 przez Nifael, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Połączyłem dwa posty.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Post autor: bear7 »

Nifael pisze:A co powiecie na Ubuntu Netbook Edition? Warte uwagi?
Nie warte. Powód: brak wsparcia.
Nifael pisze: To prawda, że w Xubuntu od 14.04 jest coś w stylu Dasha, a nie, jak wcześniej, po prostu rozwijany pasek?
Sprawdź: https://www.youtube.com/watch?v=UYnipGZbwIM
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Hunter91
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2014, 23:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: [SOLVED]Jaki wybrać netbook, by dobrze działało Ubuntu

Post autor: Hunter91 »

Przy moim Eee PC X101CH (Ubuntu 12.04) system włącza się w 50 sekund (łącznie z wpisaniem hasła) więc mam prośbę, zdradźcie tajemnice jak wy tak szybko robicie kawę bo mi w tym czasie nawet woda się nie zagotuje :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości