2 laptopy razem i jedna drukarka

Porady sprzętowo-handlowe
kolejny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 30 sie 2012, 15:29
Wersja Ubuntu: 14.04

2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: kolejny »

Witam

Dawno nie pisałem.
Mam 2 pytania.

Mam 1 laptop i 1 drukarkę i jest ok :clap:
Muszę kupić 2 laptop i to połączyć.

A. Chcę aby oba lapki widziały się razem (np. zapisywanie i odczytywanie z 1 wspólnego katalogu)
B. Aby z obu można było drukować na 1 drukarce.

Lapek 1. Lenovo B570 na 14.04
Drukarka HP k209g

Lapek 2. wlaśnie się zastanawiam nad nowym, zatem jeszcze nie mam.

Do tego wspólny internet po kablu (dam switch'a + musi być odpalone WIFI).

Jak podłączyć?
Jakim kabelkiem oba kompy?
Jak podzielić drukarkę?

Pewnie proste, ale nie wiem :(
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: yahoob3 »

kolejny pisze:Witam

Mam 1 laptop i 1 drukarkę i jest ok :clap:
Muszę kupić 2 laptop i to połączyć.

A. Chcę aby oba lapki widziały się razem (np. zapisywanie i odczytywanie z 1 wspólnego katalogu)
B. Aby z obu można było drukować na 1 drukarce.

Lapek 1. Lenovo B570 na 14.04
Drukarka HP k209g

Do tego wspólny internet po kablu (dam switch'a + musi być odpalone WIFI).

Jak podłączyć?
Jakim kabelkiem oba kompy?
Jak podzielić drukarkę?
Zainteresuj się Sambą. Połączenie 2 komputerów kablem - można, ale nie lepiej zrobić małą domową sieć na tym routerze/switchu?
(Jak chcesz łączyć się przez WiFi, to będzie lepsze rozwiązanie).
Drukarkę całkiem fajnie dzieli się piłą łańcuchową, a tak na poważnie, to nie powinno być problemu, żeby jeden komputer udostępniał drukarkę drugiemu (CUPS) lub można przecież podłączać kabelkiem USB jeden lub drugi komputer. Ten nowy komputer też będzie na Ubuntu? Czy jakiś Windows?
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
kolejny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 30 sie 2012, 15:29
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: kolejny »

Dzięki za odp.

Troszkę źle to opisałem.

Ze ściany wystaje kabelek z @ RJ45.
Wpięty jest w Lapek 1 Lenovo B570 na Ubuntu 14.04 i podłączony przez USB z drukarka HP k209g.

Muszę mieć nową konfigurację.

Ze ściany nadal wystaje kabelek z @ RJ45 ;)
Muszę mieć:
- udostępnić @ w pokoju jako WIFI
- podłączyć pod Lapek 1 Lenovo B570 na Ubuntu 14.04
- kupic 2 lapek (tez na Ubuntu 14.04 ew. 14.10) nie istotne jaki lapek to bedzie
- połaczyć z drukarka HP k209g do obu lapków
- połączyć wszystko razem, tak aby oba lapki widziały wspólny katalog.

Pytanie jak?
Sambę zaraz sprawdzę.
Co jeszcze potrzebuję i jak to wykonać?
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: zibiboniek1 »

Potrzebujesz AP do rozdzielenia łącza przez wifi, po dwa podłączasz drukarkę do jednego z laptopów i stawiasz serwer samba do udostępnienia drukarki, wadą tego rozwiązania jest to że laptop do którego będzie podłączona drukarka musi być non stop włączony żebyś mógł z drugiego laptopa coś wydrukować, lepszym rozwiązaniem byłoby dokupić raspberry pi, na nim postawić sambę i do niego podłączyć drukarkę, z tego względu że pobiera bardzo mało prądu i masz zawsze dostęp do drukarki.
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: yahoob3 »

kolejny pisze: [Ciach]
Pytanie jak?
Sambę zaraz sprawdzę.
Co jeszcze potrzebuję i jak to wykonać?
zibiboniek1 pisze:Potrzebujesz [...] masz zawsze dostęp do drukarki.
Do rozdzielenia sygnału możesz też wykorzystać jakiś router WiFi (może masz to szkoda wyrzucać), który zamiast do telefonu podpinasz jedną z wtyczek do "ściany z RJ45".
Co do drukarki, to są urządzenia, podłączane do routera kablem, czy nawet przez WiFi, tzw. printserwery (koszt rzędu 50-200 zł), do których można wpiąć przez USB drukarkę i będzie się zachowywała jak sieciowa (z własnym IP, zarządzaniem przez stronę http, itp.) - czyli będzie dostępna dla obydwu laptopów niezależnie. Bez dodatkowych kombinacji z sambą jak w przypadku raspberry pi, bo dla początkującego to może być problematyczne.
Samo udostępnienie zasobu wspólnego dla obydwu komputerów w przypadku Ubu 14.04 nie wymaga praktycznie żadnej znajomości konfiguracji "smb.conf". Jest proste jak budowa cepa i wymaga kilkunastu kliknięć myszką (poradnik niedługo powinien się ukazać). Jeśli bardzo Ci się spieszy daj znać na PRV.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: zibiboniek1 »

Ja nigdzie nie napisałem że do rozdzielenia sygnału potrzebuje telefonu! napisałem że potrzebuje AP-ka czyli access pointa(czyt. routera wifi)
Co do udostępniania plików to SAMBA lub NFS(nie mylić z need for speed-em).
nie wymaga praktycznie żadnej znajomości konfiguracji "smb.conf". Jest proste jak budowa cepa i wymaga kilkunastu kliknięć myszką
Nie do końca, u mnie konfiguratory graficzne nie działały, więc została konfiguracja smb.conf który w ubuntu był troszkę okrojony, np. nie było opcji

Kod: Zaznacz cały

security = user
Przez co drugie urządzenie pytało o jakieś hasło i użytkownika.
Alternatywnie poczytałem o konfiguracji NFS-a i tam faktycznie chwila i działało, większy problem miałem z firewallem :razz: o czym jest na forum ;-)
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: yahoob3 »

zibiboniek1 pisze:Ja nigdzie nie napisałem że do rozdzielenia sygnału potrzebuje telefonu! napisałem że potrzebuje AP-ka czyli access pointa(czyt. routera wifi)
OK, sorry - nieporozumienie. Nie załapałem tego AP :)
zibiboniek1 pisze:Co do udostępniania plików to SAMBA lub NFS(nie mylić z need for speed-em). Nie do końca, u mnie konfiguratory graficzne nie działały, więc została konfiguracja smb.conf który w ubuntu był troszkę okrojony, np. nie było opcji

Kod: Zaznacz cały

security = user
Przez co drugie urządzenie pytało o jakieś hasło i użytkownika.
No właśnie, na świeżym systemie (bez zainstalowanej wcześniej samby) jest to proste - wierz mi.
Jeśli cokolwiek było grzebane w smb.conf, to moim zdaniem świetny konfigurator:

Kod: Zaznacz cały

system-config-samba
potrafi się wyłożyć. Ale dla świeżaka jest jak znalazł. Włącznie z udostępnianiem share/user, czy nawet montowanych zasobów (mam na myśli montowanie "na stałe", np. drugi dysk w komputerze).
zibiboniek1 pisze:Alternatywnie poczytałem o konfiguracji NFS-a i tam faktycznie chwila i działało, większy problem miałem z firewallem :razz: o czym jest na forum ;-)
Tu się nie orientuje - sieniewypowiadam ;-)
Jak kolega kolejny wypowie się jakim sprzętem dysponuje, to dopiero wtedy będziemy się mogli spierać jak to wszystko "zgromadzić i w ciemności złączyć". Pozdrawiam :-D
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
kolejny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 30 sie 2012, 15:29
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: kolejny »

Dzięki za pomoc.

Czyli wychodzi iz to nie powinno byc trudne dla mnie - świeżaka.

Zatem potrzebuje:
1x router WiFi i wpinam do niego "ścienny kabelek z @"- to rozdziela mi @ po pokoju.
oraz wpinam kabelki do 2 lapków.

1x AP - do drukarki aby była dostępna dla obu lapków
Jaki model ?

Czy do powyższych wystarczy np. Asus RT-N10U Router WiFi 150Mbnit USB Print Serwer

Zostaje tylko pytanie jak połączyć lapki razem?
Przez USB?
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: zibiboniek1 »

Zatem potrzebuje:
1x router WiFi i wpinam do niego "ścienny kabelek z @"- to rozdziela mi @ po pokoju.
oraz wpinam kabelki do 2 lapków
Zostaje tylko pytanie jak połączyć lapki razem?
Przez USB?
tak acces point rozdziela ci internet w całym mieszkaniu i łączysz się laptopami przez wifi bez kabla.
1x AP - do drukarki aby była dostępna dla obu lapków
Jaki model ?
o to pytaj yahoob3 ja na nich się nie znam, ja poleciłem ci raspberry pi.
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: yahoob3 »

kolejny pisze:Dzięki za pomoc.

Czyli wychodzi iz to nie powinno byc trudne dla mnie - świeżaka.

Zatem potrzebuje:
1x router WiFi i wpinam do niego "ścienny kabelek z @"- to rozdziela mi @ po pokoju.
oraz wpinam kabelki do 2 lapków.
Zasadniczo tak. Router=AP, kabelkiem do ściany.
Jak masz WiFi, to kabelkiem laptopa podpinać nie trzeba ... chociaż z tego, co pisałeś wcześniej, masz B570, a tam karta WiFi cienka (wiem bo też mam) chyba, że nie, ale wątpię ;-)
Po to wstawiasz WiFi, żeby z niego korzystać. Jak w ramach jednego pokoju, to myślę, że B570 też pójdzie bez kabla (w każdym razie jest alternatywa).
kolejny pisze:1x AP - do drukarki aby była dostępna dla obu lapków
Nie! Do drukarki potrzebny Ci będzie tylko printserver.
Jaki? Pojęcia nie mam kwestia finansowa w Twojej gestii - jak będziesz kupował krzycz w sklepie, że na działać z komputerami z Linuksem.
Czy do powyższych wystarczy np. Asus RT-N10U Router WiFi 150Mbnit USB Print Serwer
Tego modelu nie znam - może ktoś na forum zna? I powie czy się nada.
Zostaje tylko pytanie jak połączyć lapki razem?
Przez USB?
[/quote]

Laptopy połączysz razem przez router - żadnych kabli bezpośrednio pomiędzy komputerami nie potrzeba. Do tego dojdziemy jednak później. Na razie nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.
Podsumujmy zapotrzebowanie na sprzęt:
- router WiFi = szt. 1,
- printserver - szt. 1,
- Laptop - szt. 2,
- drukarka - szt. 1,
- kable sieciowe - szt. - do uzgodnienia w terminie późniejszym,
- kabel USB do drukarki - szt. 1.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: zibiboniek1 »

Zakończenie alternatywne :)
Podsumujmy zapotrzebowanie na sprzęt:
- router WiFi = szt. 1,
- printserver - szt. 1,Lub raspberry pi, ewentualnie podpinasz drukarkę do jednego z laptopów i jak będziesz chciał coś wydrukować za pomocą drugiego laptopa to włączasz ten pierwszy do którego podłączona jest drukarka.
- Laptop - szt. 2,
- drukarka - szt. 1,
- kable sieciowe - szt. - do uzgodnienia w terminie późniejszym,
- kabel USB do drukarki - szt. 1.
kolejny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 30 sie 2012, 15:29
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: kolejny »

I za to lubie sieć oraz fora takie jak to.
Ludzi kocham za pomoc ;)
Dziękuję.

zibiboniek1: poczytałem a właściwie pooglądałem o raspberry pi. Fajne. Ale nie dal mnie - raczej nie dam rady z tym ;(

>Asus RT-N10U Router WiFi 150Mbnit USB Print Serwer
Też nie znam ;)
Kosztuje ~90 zł.
Poszukałem w sieci jakiegoś urządzenia i wyskoczyło to.
napisali
Największym plusem nowej wersji jest jednak bez wątpienia port USB, dzięki któremu bezpośrednio do routera można podłączyć drukarkę, skaner lub fax i bezprzewodowo korzystać z tych urządzeń za pomocą każdego komputera podłączonego do sieci.
Więc pomyślałem że się nada.

yahoob3:
jak masz WiFi, to kabelkiem laptopa podpinać nie trzeba ... chociaż z tego, co pisałeś wcześniej, masz B570, a tam karta WiFi cienka (wiem bo też mam) chyba, że nie, ale wątpię ;-)
Fajny lapek i mi w 100% wystarcza ;)
Niestety muszę podbinac kabelkiem.
WiFi będzie tylko do spec. celów, ja mam kabel i nie mam kłopotu.
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: yahoob3 »

zibiboniek1 pisze:Zakończenie alternatywne :)
Podsumujmy zapotrzebowanie na sprzęt:
- router WiFi = szt. 1,
- printserver - szt. 1,Lub raspberry pi, ewentualnie podpinasz drukarkę do jednego z laptopów i jak będziesz chciał coś wydrukować za pomocą drugiego laptopa to włączasz ten pierwszy do którego podłączona jest drukarka.
- Laptop - szt. 2,
- drukarka - szt. 1,
- kable sieciowe - szt. - do uzgodnienia w terminie późniejszym,
- kabel USB do drukarki - szt. 1.
Nic dodać, nic ująć :)
Tylko... zastanawia mnie to postawienie serwera na tej malince. Działa toto na karcie SD, trzeba system postawić, SMB, CUPS... trochę roboty przy tym jest. Fakt, że cena jak przyzwoitego pservera i zastosowanie szersze.
Kolega kolejny wydaje się być początkujący bardzo, więc może jak najwięcej rozwiązań sprzętowych i jak najmniej grzebania w configach. Upierał się nie będę bo to On podejmuje ostateczną decyzję, a pomoc powinien uzyskać przy każdej konfiguracji. Aby tylko klocki z tej układanki pasowały do siebie. Pozdrawiam :-)
kolejny pisze:Fajny lapek i mi w 100% wystarcza ;)
Niestety muszę podbinac kabelkiem.
WiFi będzie tylko do spec. celów, ja mam kabel i nie mam kłopotu.
Całkiem przyzwoity - fakt.
Na razie musisz podpinać kabelkiem, potem może jednak niekoniecznie :)
OK - nie namawiam. W każdym razie, tak czy inaczej pomoc możliwa. Sie da - sie zrobi. Pozdrawiam :-)

PS
Największym plusem nowej wersji jest jednak bez wątpienia port USB, dzięki któremu bezpośrednio do routera można podłączyć drukarkę, skaner lub fax i bezprzewodowo korzystać z tych urządzeń za pomocą każdego komputera podłączonego do sieci.
Oby - z doświadczenia wiem, że takie rzeczy trzeba przetestować na konkretnej drukarce. U mnie, np. HPDJ3550 i router Netii nie chcą wspólnie gadać pomimo, że teoretycznie jest taka możliwość.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: Jarni »

Osobiście używam routera TP-LINK TL-WR1043ND v1, nie jest kosmicznie drogi, a gdy jest kontrolowany przez Gargoyle znakomicie udostępnia drukarkę Brother DCP-145C w sieci lokalnej. 
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: socrates »

Właśnie @Jarni mnie uprzedził też to chciałem napisać. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno routera z portem USB pod którego podpina się drukarkę. W router trzeba wrzucić jakiś openwrt bo fabryczny firmware nie potrafi obsługiwać drukarki. Ja tak mam na TP-LINKu MR3420 v1

Początkujący może mieć problem z tym wszystkim ale router i tak trzeba kupić więc lepiej od razu taki z portem USB i pomęczyć się w wolnym czasie z ogarnięciem tematu.

P.S. Łatwiejszym rozwiązaniem jest zakup drukarki z Wi-fi
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: yahoob3 »

socrates pisze: Najlepszym rozwiązaniem jest kupno routera z portem USB pod którego podpina się drukarkę. [...]
Początkujący może mieć problem z tym wszystkim ale router i tak trzeba kupić więc lepiej od razu taki z portem USB i pomęczyć się w wolnym czasie z ogarnięciem tematu.
Trudno się nie zgodzić, ale jak sam zauważyłeś początkujący będzie miał problem. Nawet jak podmiana softu jest prosta, to i tak zostaje jeszcze opór psychiczny... bo jak pójdzie coś nie tak?
P.S. Łatwiejszym rozwiązaniem jest zakup drukarki z Wi-fi
Jasne, tylko że też nie wszystkie działają ad-hoc, a konfiguracja pod Linuksem często do najprostszych nie należy. IMO p-server ma ten plus, że do tego ustrojstwa można podłączyć wszystko, co drukuje przez USB. Stare, nowe, laserowe, atramentowe... Oczywiście najtańszym rozwiązaniem jest udostępnienie drukarki wpiętej bezpośrednio do jednego z laptopów.
Plusem routera z USB jest jeszcze to, że można do niego podpiąć HDD czy dużego pena i mamy dysk sieciowy działający niezależnie od komputerów w sieci.
Dywagować sobie możemy. ;-) Kolejny ma zapewne jakiś budżet i w ramach niego będzie się "poruszał". Niech tylko trafi na normalnego sprzedawcę, który będzie mógł doradzić, co kupić, żeby nie było problemów pod Linuksem.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
kolejny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 30 sie 2012, 15:29
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: kolejny »

Ponownie dzięki za odp.

Muszę pomyśleć, ale chyba spr. ustawień z
- router WiFi = szt. 1,
- printserver - szt. 1,
+ kabelki.

Ide szukać nowego lapka #2.
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 2 laptopy razem i jedna drukarka

Post autor: yahoob3 »

Zastanów się jeszcze nad jednym rozwiązaniem. O ile mieści się w budżecie: kupno routera WIFI z p-serwerem, jak dobrze znajdziesz i będzie chodziło to rozwiązuje sprawę drukarki i dysku sieciowego (o ile będzie miał 2xUSB). Jeśli drukarka nie pójdzie, zawsze zostaje USB na dysk, a i może kiedyś się przyda dodatkowa możliwość. P-serwer może na razie odpuść (dokupić zawsze zdążysz) - a przejściowo drukarkę można udostępnić na jednym z laptopów. Poproś tylko w sklepie o możliwość sprawdzenia, czy dany router obsłuży sprzęt, który już masz.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości