Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Porady sprzętowo-handlowe
Vilk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2008, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: Vilk »

W tym temacie wypowiedzialem sie juz na temat 2 laptopow ktore mialem/mam sposobnosc uzywac z ubuntu i sledzac ten watek od dosc dlugiego czasu wydaje mi sie ze lepszy by byl "Jaki laptop nie dziala pod ubuntu" mysle ze watek by byl duzo bardziej tresciwy bo tu to mamy raczej przeglad tego co aktualnie jest na rynku :)
Laptop HP Pavilion DV9790ew T9300 4GB 500GB 17''
OS: Ubuntu 8.04 x32, kernel: 2.6.24-23
mazycool
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 27 lip 2008, 01:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: mazycool »

Jeżeli chodzi o mnie to moge powiedzieć że ASUS F3U działa bardzo dobrze pod zarządem Ubuntu. 8.04 oraz 8.10 bez problemów przy instalacji. Sterowniki jedynie do grafiki zaciagnelem z neta - WiFi z marszu.
z_kepka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 08 lut 2009, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: z_kepka »

Mam Lenovo IdeaPad Y530 , po jednodniowym ustawieniu wszystko śmiga cudnie. A ekspertem od linuksa to ja przecież nie jestem. WiFi pod neostradą śmiga, system ładuje się o niebo szybciej niż Vista.
Awatar użytkownika
zielski
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2006, 12:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: zielski »

ASUS F5N działa poprawnie, pomijając cyrki z rzutnikiem wynikające głównie z "coraz lepszego" Xorg. Kamera działa, czytnik kart działa, wifi działa.
„Až budu starým mužem budu staré knihy číst a mladé víno lisovat”
Starý muž (hudba/text Jaromír Nohavica)
Awatar użytkownika
SPGM1903
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 26 lut 2008, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: SPGM1903 »

ja zaś nabyłem Aristo Vision i475.
wszysto chodzi nawet nieźle, łączy WiFi, ale już nie LAN, producent załączył podobno sterowniki pod linuksa na LAN i inne w jednej paczce, ale wszystkie są w tar.bz, a mnie się nie chce kombinować, bo opis JAK jest dość... zawiły.
mimo wszystko -funkcjonuje nieźle :) podstawowe funkcje zyciowe chodzą, ale dodatkui typu kamerka - juz chyba nie.

wersja 9.04 wprowadziła sporo zmian. pięknie chodzi juz sterownik głośności skrótów klawiaturowych, rozjaśnianie (już działało), jedynie głośniczki, zeby było słuchać głos albo w laptopie albo w słuchawkach trzeba było wpisać linijkę komendy.
myszka na USB Logitech po uśpieniu działa, ale niesamowicie laguje. przemontowanie na inny usb rozwiązuje sprawę.

jest jeszcze jedna sprawa: Compiza NIE da sie od razu włączyć, najpierw trzeba zainstalować sterowniki restricted. ręcznie.
madam
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2007, 16:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: madam »

Ubuntu chodzi doskonale na IBM z serii ThinkPad T40, T41.
Wykrywa i obsługuje absolutnie wszystko. Żadnych problemów w wi-fi, touchpadem itp.
Karta graficzna ATI Radeon Mobility 7500 chodzi pod otwartym sterownikiem ATI z pełnym przyspieszeniem sprzętowym.
ACPI, hibernacja i wstrzymanie działają (jeśli tylko mamy odpowiednią ilość swapu).
Po prostu muszę pochwalić te laptopy, zarówno za współpracę z linuksem jak i za niezawodną "pancerną" konstrukcję i jakość wykonania. Byle mieć przynajmniej 512 MB Ramu. Do tego obecnie można je nabyć już od 800 zł.
Awatar użytkownika
Nettmanek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 167
Rejestracja: 26 lis 2008, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wolverhampton
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: Nettmanek »

Witam, Posiadam laptopa Fujitsu Siemens Li 1720 Celeron M 1,6GHz 890 Mb DDR2, 80 GB Dysk, Ati Radeon X200, Wifi Atheros ( jakiś tam popularny )...Posiadam Super Ubuntu 8.10

mam z nim kilka problemow i za nic w swiecie nie pomagaja poradniki i posty innych uzytkownikow:

Minusy
1. Brak wsparcia 3D ze sterownikow ( standardowych i niestandardowych )- przynajmniej u mnie.
2. Problem z WiFi ( standardowe stery wogole szwankują ) a na niestandardowych chodzi ale jak ma gest... jak nie to wywala spowrotem do logowania i tak mozna w wieczność.
3. W związku z brakiem 3D wsparcia nie chodza gry ( bynajmniej wiekszosc ) w tym te wgrywane przez Wine oraz problem z filmami-> na pełnym ekranie nie pojdzie zaden a jak pojdzie to sie wiesza.

Plusy.
1. Brak problemow z dzwiekiem.
2. Dobrze obsługuje baterię.
3. Brak problemow z jasnością ekranu.
4. Brak problemow z Lanem.
ukash
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 27 mar 2006, 09:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: ukash »

ACER Extensa 5220 intel celeron 560 (2,13GHz) Mobil intel Graphits X3100 2 GB DDR2 12 GB HDD
Idealnie dziala dlugo trzyma bateria same plusy
Nappi88
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: Nappi88 »

ukash pisze:ACER Extensa 5220 intel celeron 560 (2,13GHz) Mobil intel Graphits X3100 2 GB DDR2 12 GB HDD
Idealnie dziala dlugo trzyma bateria same plusy

Dołanczam się wszystko na Extensa 5220 chodzi dobrze, nawet problemow z WiFi nie było, system od razy wykrył kartę:-)
wyrobekj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 16 maja 2009, 20:41
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: wyrobekj »

Ja mam IBM T60 i wszystko się zainstalowało bez zarzutu (samo, automatycznie).
naleshnik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 07 paź 2008, 14:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: naleshnik »

Ostatnio postawiłem Ubuntu 8.10 na lapku Toshiba SATELLITE A100 ładnie chodzi do tej pory.Jednego elementu nie sprawdziłem czytnika kart pamięci.Wifi,karta co prawda intel,ale kula ładnie 128 MB,1GB RAM,Proc 2 Core
..::LTS::.. 6.06->8.04->
Awatar użytkownika
laska
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2009, 11:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: laska »

lenovo y530
wszystko dziala, poza niektorymi przyciskami dotykowymi (chyba ze ja nie potrafie ich skonfigurwac).z poczatku sa lekkie problemu z dzwiekiem,ale wszystko da sie naprawic jedna komenda w alsa-base :)
isaak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2006, 15:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: isaak »

Polecam Lenovo y530 :)mój trzeci laptop i najlepszy wybór.
od razu chodzi kamera, bluetooth, klawisze multimedialne, wi-fi, karta pamięci etc. jedynym mankamentem może być 30s. stracone na konfigurację dzwięku :)
finch20
Wygnańcy
Posty: 10
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: finch20 »

ja kupiłem laptka http://manager.money.pl/hitech/notebook ... ,3702.html i niestety problemy z karta dźwiekową jak uruchamiam nie ktore aplikacje to skrzeczą np frozen-bubbel:twisted:
mam problem z kamerką internetowa obraz jest do góry nogami a nawet nie ma sterownikow pod linuksa odpowiednich:shut:
mam takze problem z karta sieciowa w trakcie instalacji siec dziala a jak zainstaluje system to juz sie zaczynaja schody
także nie proponuje nikomu tego laptka:pt36:
windows niech sie chowa do LINUXA
zylx
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: zylx »

kzekoz pisze:Czytałem gdzieś, że lenovo n500 śmiga dobrze z UBUNTU, potwierdzacie? Sprawdzałem na podanej wyżej gdzieś stronie, piszą, że wszystko działa, ale niepokoją mnie komentarze? MA ktoś tego lapka? Mam zamiar go kupić, dobry wybór?
Co prawda sprawdziłem tylko na livecd (laptop brata) ale ubunciak śmigał bardzo dobrze, kamera, wifi, dodatkowe przyciski, dźwięk*, czytnik kart wszystko hulało out of the box, żadnych problemów nie zauważyłem.

* konieczna może być konfiguracja programów innych niż oparte na gstreamer, np. mplayer, skype, ale to żaden problem.
Awatar użytkownika
Franz1906
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 30 paź 2007, 02:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: Franz1906 »

Także podepnę się pod temat.

Być może w najbliższym czasie zakupię laptopa, mam kilka modeli na oku, ale prosiłbym o radę bardziej doświadczonych użytkowników jeśli chodzi o współpracę sprzętu z Ubuntu.

Interesują mnie mniej więcej takie laptopy:
http://www.emobilne.pl/product_info.php ... 25&cPath=1
http://www.nokaut.pl/laptopy/notebook-t ... ctTechData

Ale mam kilka pytań.
Karta grafiki - czy warto inwestować w kartę 1GB pamięci, jeśli nie zamierzam grać w żadne gry, za to fajnie gdyby śmigły efekty z Compiza i filmy (zależy mi na TV-out). I jaką kartę najlepiej kupić, żeby nie mieć problemów większych ze sterownikami?

Ekran - model Toshiby A500 ma przekątną 16'' i dosyć niestandardową rozdzielczość, Ubuntu nie będzie robiło z tego powodu problemów?

I jeszcze pytanie czysto sprzętowe, lepiej zakupić szybszego procka (2,4GHz z mniejszym FSB) czy odwrotnie (np. 2,1GHz, ale większe FSB)?
emq
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 18 lip 2009, 13:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: emq »

Franz1906 pisze:Także podepnę się pod temat.


Ale mam kilka pytań.
Karta grafiki - czy warto inwestować w kartę 1GB pamięci, jeśli nie zamierzam grać w żadne gry, za to fajnie gdyby śmigły efekty z Compiza i filmy (zależy mi na TV-out). I jaką kartę najlepiej kupić, żeby nie mieć problemów większych ze sterownikami?

Ekran - model Toshiby A500 ma przekątną 16'' i dosyć niestandardową rozdzielczość, Ubuntu nie będzie robiło z tego powodu problemów?

I jeszcze pytanie czysto sprzętowe, lepiej zakupić szybszego procka (2,4GHz z mniejszym FSB) czy odwrotnie (np. 2,1GHz, ale większe FSB)?
ad.1 Nie warto, chyba że tanio:) a tak to starczy 256 megabajtów (może któraś ATI?)
ad.2 Nie będzie robiło problemów o ile karta graficzna pozwala (a zapewne pozwala) na ustawienie danej rozdzielczości
ad.3 Nie zauważysz różnicy więc kup tańszy:)
Awatar użytkownika
Callahan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 05 wrz 2009, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: Callahan »

Na moim Samsungu r610 zainstalowałem Ubuntu obok Visty i działa świetnie. Czyta karty, wifi czyta tak samo dobrze jak Winda, wbudowana kamera zadziałała bez żadnych dodatkowych problemów.
Rozdziałka jest niestandardowa 1366x768, ale Ubuntu to toleruje.
Co ciekawe na Viście miałem słabą jakość dźwięku, nic w equalizerze nie dało się poprawić, po każdej zmianie powstawały szumy. Na Ubuntu dźwięk jest prawidłowy. I pomyśleć że już miałem wydawać 2 stówy na kartę dźwiękową.

Franz, polecam ten model.
Krystiann
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 13 sie 2009, 13:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: Krystiann »

Jeśli chodzi o laptopy, to radzę kupować coś z bardziej znaną grafiką, obiłem się o kilka wydań linuxa (zaliczam do tego też ubuntu :p), i zazwyczaj kiepsko radziły sobie z czymś poza nvdią czy ati(oprócz tych b.starych modeli bez wsparcia).. A resztę typu rozdziałka, czy dodatkowe klawisze albo czytniki(jeśli są dobrze podłączone ;)) to zazwyczaj da się jakoś bardzo łatwo ustawić, żeby działały (na forum 150% że ktoś będzie wiedział :p). Do tej pory ubuntu puściłem na 9 laptopach, różnych firm z czego 3 miały inne karty graficzne niż ati i nvdia i tam było dziwnie ze sterami (w końcu się udało, ale szkoda zabawy ;p) ..a ktoś jeszcze pytał o to czy lepiej dopłacić do graficznej.. Tak! :) Zazwyczaj w komputerach graficzna nie daje rady jeśli chodzi o gry lub jakieś programy (dużo okien z dobrymi efektami też :D), no chyba, że ktoś dużo kompiluje/renderuje, to wtedy CPU się liczy ale na pewno on o tym wie :p.

Pozdro :]

ps..
Ktoś pisał, że ma linuxa koło windowsa -> jeśli stawiamy kompa od formatu, to radzę najpierw windowsa, potem linuxa, bo windowy program rozruchowy zjada gruba (rozruchowy linuxa) i trzeba się trochę potem z tym trochę bawić :p
hemar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 17 wrz 2009, 14:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Laptopy na których działa ubuntu

Post autor: hemar »

Myśle że taki temat się przyda dla osób które mają laptopy a nie wiedzą czy ubuntu będzie u nich latać.






Więc ja zacznę:

System: Ubuntu 9.04

Laptop: Toshiba Satellite L-40

Opis: Instalacja przebiegła bez problemów, aktualizacja również.

Zauważone problemy: brak dźwięku ( problem rozwiązany dzięki temu gdzie podajemy wersje 3stack)


edit- połączyłam, bowiem taki sam temat już jest przyklejony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości