Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Porady sprzętowo-handlowe
john_himself

Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: john_himself »

Witam, planuje zakup laptopa do 3 tys... tak wiec moj wybor ogranicza sie do tych serii:

Acer TravelMate Seria 2400
Acer Aspire Seria 3000
MaxData Eco
MaxData 4000
Fujitsu Siemens AMILO Pro Seria 2000
Aristo Smart Seria 200

Jakie sa najczestsze konflikty/problemy i z czym? W Acerach nie dziala na Ubuntu wskaznik baterii, ale nic po za tym nie wiem. Jakiego wyboru sie ustrzec?

pozdrawiam i licze na szybka odpowiedz ;p
zwierzak

Post autor: zwierzak »

Mam Maxdata 1200T i działa bardzo dobrze pod Linuxami, sprawdzałem kilka dystrybucji. Zresztą jak się zarejestrujesz na stronie Maxdaty PL to przysyłają Auroxa gratis :)
Tomasz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2005, 21:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: Tomasz »

Co do współpracy linuxa i laptopów polecam stronę http://www.linux-laptop.net/

Ja używam Ubuntu na Asusie - i też działa bardzo dobrze.
Ger0nim0

Post autor: Ger0nim0 »

Fujitsu Siemens AMILO Pro 2020 oraz 2010, nie stwierdziłem najmniejszych problemów. Wszystko się znalazło podczas instalacji działa.
john_himself

Post autor: john_himself »

W takim razie 2030 tez powinien sie dobrze spisywac?

http://www.balta.pl/notebooki/opis.php?ID=16536
Ger0nim0

Post autor: Ger0nim0 »

Nie bardzo ponieważ 2030 jest na VIA, a 2010 i 2020 na Intelu, różnica znaczna.
john_himself

Post autor: john_himself »

ta strona linux-laptop.org jest strasznie nieaktualna, polowny modeli na niej nie ma.

a co o tym myslicie CALIFORNIA ACCESS M550V: http://www.karen.com.pl/KatItem.asp?id= ... emCId=2796

\\ Widze ze przesiadka na Linuxa to jedna wielka mordega... i jak ten system pokochac? Bylem pelen naprawde dobrej woli, chce ten system wreszcie dobrze poznac, ale jak narazie to mam same klody pod nogami. CZy pod Linuxem nic nie dziala normalnie?

zwierzak -- tego twojego laptopa nigdzie w sprzedazy nie widze.
Udziuolo

Post autor: Udziuolo »

CA M37EW - Ubuntu 5.10:

1) Dźwięk, akceleracja grafiki, nagrywarka dvd, klawisze funkcyjne (sciszanie, podjasnianie monitora, etc), modem, TV-out, CRT-out, IrDA chodzą.

2) Czytnika kart mi się nie udało zmusić do współpracy.
realman

Post autor: realman »

Witam,

Ja właśnie używam Aristo Smart Seria 200 z Ubuntu i nie miałem żadnych problemów!

Wcześniej próbowałem inne dystrybucja (Fedora, Mandriva), ale tamte distro nie wykrywały u mnie prawidłowo dźwięku. Za to Ubuntu wykrył wszystko bez najmniejszych problemów.

Działa więc:
- dzwięk
- grafika
- karta sieciowa
- karta bezprzewodowa WIFI
- nawet myszka na USB :) (np. w Fedora mysz działała tylko jeśli kabel był włożony podczas startu systemu. Tutaj mogę ją sobie podłączyć nawet później)

Polecam więc Aristo Smart Seria 200.

Przy okazji, te laptopy mają 2 letnią gwarancję w standardzie, co raczej nie jest normą w tej klasie sprzętu. Mi właśnie w grudniu będzie kończyć się ta dwuletnia gwarancja i teraz żałuję, że nie skusiłem się na dokupienie gwarancji na kolejny rok.

Pozdrawiam,
Paweł Grądziel
Art

Post autor: Art »

Witam,
posiadam Acera Travelmate 2413, zainstalowane ubuntu breezy 5.10, dziala mi wszystko, tzn:
lan,wifi, suspend to ram, klawisze specjalne, acpi - wskaznik baterii, alsa razem z pluginem dmix.
Podsumowujac: taka sama funcjonalnosc jak w M$ Windows :)

pzdr.
john_himself

Post autor: john_himself »

Art -- a ten wskaznik bateri od samego poczatku ci dobrze dzialal, czy musiales cos ustawiac, poprawki instalowac, badz bios aktualizowac?
Art

Post autor: Art »

Na jadrze ubuntu hoary - chyba 2.6.9 nie dzialalo acpi, wtedy zmienilem na wersje o numerek starsza i bylo ok. Na breezy od poczatku jest wszystko dobrze (kernel 2.6.12-9-686). Z rzeczy ktore na nim nie dziaja to nie jestem pewien tylko do modemu, bo nie chcialo mi sie go konfigurowac - nie uzywam go. Ale generalnie laptopy jesli maja taki same "wnetrznosci" to pod linuksem powinny chodzic tak samo, tzn ja przy konfigurowaniu suspend to ram i cpufreq scalling posluzylem sie opisem z hp nx6110 (taki sam procek i chipset).
john_himself

Post autor: john_himself »

Art pisze:przy konfigurowaniu suspend to ram i cpufreq scalling
ke? ;p ja jeszcze linuxa praktycznie w ogole nie znam, wiec raczej czesto bede tu zagladal ;p
kaan

Post autor: kaan »

Nie bardzo ponieważ 2030 jest na VIA, a 2010 i 2020 na Intelu, różnica znaczna.
fakt.mam amilo pro 2030d i problem byl jeden VIA SATA2 RAID
Ani mandriva,fedora,aurox,suse,slackware w najnowszych wersjach nie widzialy twardziela.Gentoo probowal ale po cfdisk nie widzial nadal.

UBUNTU 5.10 wszedl bez jakichkolwiek problemow-no moze wi-fi(nie dziala)
ale i to z czasem zwalcze.
Pozdrawiam
john_himself

Post autor: john_himself »

kaan -- hmm.. czyli pod 5.10 raczej bez problemow, taa? mozesz smialo polecic?
kaan

Post autor: kaan »

Moge polecic.Tym bardziej ze dzieli notbooka z XP.Problemow instalacyjnych zadnych-poza jak wspomnialem;wi-fi i oczywiscie karta unichrome(ale jesli tylko do "biura"-to wystarczy to co jest).
Biorac pod uwage problemy z instalacja linuxow na sata raid(nawet z jadrem 2.6) bylem zaskoczony mozliwoscia instalacji ubuntu(gdy "poszla" :) )czekajac na normalny efekt"braku dysku ".
Oczywiscie w ww przypadkach byla mozliwosc doladowania sterow kontrolera z dyskietki,ale nie wiem z jakim efektem,no i napedu nie mam w notbooku :)

Tak wiec via sata raid dla ubuntu 5.10 nie stanowi problemu.
Pozdrawiam
john_himself

Post autor: john_himself »

A wlasnie, o co chodzi z tym Unichrome, ciagle slysza ze sa z tym jakies problemy. Brak akceleracji czy co?
kaan

Post autor: kaan »

Problemy?-moze nie tak to nazwalem-po prostu tak wi-fi jak i unichrome
wymagaja dodatkowej instalacji sterow (jak ati,nvidia itp) w przypadku karty graficznej jest to niezbedne do wykorzystania jej wszystkich mozliwosci.,ale nie niezbedne do uzykowania ubuntu.Jesli ktos uzywa notbooka do zaawansowanych aplikacji graficznych lub gier :o to coz-trzeba stery dolozyc.Ja po prostu nie maam czasu sie teraz tym bawic(ladowaniem sterownikow) ,a z doswiadczenia wiem ze w linuxie wlasciwie wszystko mozna uruchomic.
Pozdrawiam
pp2

Post autor: pp2 »

Witam
Posiadam dwa miesiące Hp nx6110 zero problemów
jay4el

fujitsu-siemens amilo m7405

Post autor: jay4el »

na fujitsu-siemens amilo m7405 ubuntu działa bezproblemowo. udało mi się nawet przejść samodzielnie z 5.04 do 5.10 bez najmniejszych problemów. wszystko działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości