Generator profili do Apparmor

Tutaj można rozmawiać o propozycjach dla Dużego Brata (a następnie je zgłaszać)
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Generator profili do Apparmor

Post autor: jacekalex »

Witam

Ostatnio próbowałem tworzyć profile do modułu apparmor - który jest zainstlowany domyślnie w ubuntu.
Kierowałem się tym sposobem: viewtopic.php?t=84657&highlight=apparmor

Moje wnioski - sposób mało skuteczny i niepotrzebnie skomplikowany.

Moja propozycja - stworzenie skryptu - do tworzenia profili dla apparmor - opierającego się o działanie programu strace - działającego na zasadzie podobnej do programu makejail.

Krótko piszac - skrypt uruchamiany poleceniem np:

Kod: Zaznacz cały

skrypt -n nazwa_programu_dla_którego_tworzymy_profil
Po tym poleceniu skrypt sprawdzałby najpierw - czy dany program ma już profil, następnie logował zachowanie programu - przetwarzając wynik polecenia strace - i na koniec tworzył gotowy profil.

Działanie niemal identyczne z programem makejail - służącym do przenoszenia programów do środowiska chroot - http://packages.debian.org/search?keywords=makejail.

Bardzo podobna metoda działania - lecz trochę inny rezultat - tworzenie profilu do apparmora - zamiast środowiska chroot.

Być może ktoś zapyta - czemu tworzyć profil - zamiast rzeczywiście przenieść program do chroot'a.
Ale czy ktoś sobie może wyobrazić w chroocie np. pidgina, kadu i inne komunikatory, mplayer, totem,vlc, xine - i inne programy - które łącza się z internetem odtwarzając media strumieniowe, thunderbirda, firefoxa i operę, czy chociazby skype, twinkle i inne komunikatory głosowe - które są stale "online" - i przez to są podatne np. na atak przepełnienia bufora?

Krótko mówiąc - narzędzie do wygodnego tworzenia profili - które jest jak najbardziej wykonalne - dla kogoś - kto dobrze zna pythona, perla lub inny język programowania - aby stworzyć takie narzędzie.
Narzędzie możliwie proste w obsłudze - i skuteczne.

Moim zdanie - coś takiego jest wykonalne, potrzebne i przydatne - do tego - aby Ubuś był nie tylko najładniejszy - ale również - aby po pewnym czasie poziomem bezpieczeństwa nie ustępował projektowi gentoo-hardened, przy znacznie większej wygodzie i prostocie obsługi.

Pozdrawiam
;-)
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Generator profili do Apparmor

Post autor: Mark1 »

Pomysł dobry. Popieram :) Ale czy coś się dzieje w tym temacie?
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
Zablokowany

Wróć do „brainstorm.ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości