Własny plan zasilania CPU i GPU

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Własny plan zasilania CPU i GPU

Post autor: Xue-buntu »

Planuję kupić netbooka z procesorem Intel Celeron N2930. Ten układ to niestety APU zamontowane bezpośrednio na płycie głównej, w dodatku bez wentylatora czy radiatora. Chciałbym, żeby to maleństwo pracowało jak najdłużej na baterii, więc zastanawiam się nad zmniejszeniem napięcia i częstotliwości. Na starym komputerze z procesorem Pentium T2250 z zainstalowanym Windowsem XP z RightMark CPU Clock Utility najniższe parametry działają w porządku. Da się to zrobić bez ryzyka na N2930? Najniższe parametry, jakie zaobserwowałem na nim, to 0,34 [V] i 0,48 [GHz].
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Własny plan zasilania CPU i GPU

Post autor: e X t 7 3 »

Co do undervoltingu to tu trudniej, ale takie zegary myślę są realne - jeśli odpowiednio zarządzasz zasilaniem i wydajnością, np. mój APM + kernel, wpisy w grub i najnowszy firmware/microcode to maszyna będzie zimna, dość wydajna i bardzo energooszczędna. Zobacz na nasza stronę NeteXt'73.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Własny plan zasilania CPU i GPU

Post autor: Xue-buntu »

Na Windowsie zarządzanie napięciem działa bez zarzutu, właśnie na 10 TP obserwowałem te parametry programem HWiNFO. Na Linuksie jest to tylko trudniejsze, czy po prostu ryzykowne?
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Własny plan zasilania CPU i GPU

Post autor: e X t 7 3 »

Xue-buntu pisze:Na Windowsie zarządzanie napięciem działa bez zarzutu, właśnie na 10 TP obserwowałem te parametry programem HWiNFO. Na Linuksie jest to tylko trudniejsze, czy po prostu ryzykowne?
Cóż tu zależy na ile sterowniki CPU w kernelu pozwolą. Jednak nawet bez obniżenia napięcia można osiągnąć lepsze niż pod Windows wyniki. Mały przykład:

Kolejny mały rekord

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Własny plan zasilania CPU i GPU

Post autor: Xue-buntu »

OK, zadowolę się póki co samą zabawą częstotliwością. Undervolting zostawię na późniejsze przemyślenie, jak lepiej poznam sprzęt, ale myślę, że Twoja oferta zapowiada się bardzo ciekawie. Jak wszystko zainstaluję i skonfiguruję, to zdam raport z zabawy :)

-- 7 mar 2015, o 14:50 --

Zainstalowałem pełny pakiet optymalizacji i jedyne, co mnie niepokoi, to praca dysku - dziwnie hałasuje(jednostajny jazgot), gdy system nie jest używany. Wzrost obciążenia powoduje zmianę dźwięku na typowy dla dysku twardego podczas pracy, który przy okazji jest znacznie cichszy. W APM HDD jest na domyślnych ustawieniach - "cfq". Prócz tego powrót ze stanu wstrzymania nie włącza ekranu.

Spróbowałem kerneli Atom i K8, ten pierwszy sprawia wrażenie szybszego na tym sprzęcie. APM ustawiłem na intel-powersave. Procesor zwykle chodzi na najniższej częstotliwości, w razie potrzeby potrafi się wspiąć na samą górę, ale co najlepsze - temperatura procesora jest bardzo stabilna. Przy solidnym obciążeniu (seryjna instalacja programów apt-getem, korzystanie z Firefoksa) nie przekracza 46 stopni, po 5 minutach braku obciążenia wynosi ok. 40. Napięcie wynosi ok. 0,8 [V], czyli jest maksymalne. Wydajność nie powala, ale to chyba kwestia sprzętu i systemu (na starym laptopie Fedora 20 XFCE startuje z pendrive'a w 15 sekund, ale jest "goła"; ten 2,5 raza dłużej).
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości