Zarządzanie pracą dysku w laptopie (Xubuntu) - hałas na zasilaniu sieciowym

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Zarządzanie pracą dysku w laptopie (Xubuntu) - hałas na zasilaniu sieciowym

Post autor: Xue-buntu »

Wybierając system na mój netbook, szczęśliwie trafiłem na Ubuntu 14.04 LTS z XFCE. Lekkie środowisko, długi czas pracy na baterii... Wszystko było super do momentu, gdy zauważyłem, że dysk twardy wydaje z siebie nieprzyjemny jazgot, zwłaszcza, gdy system jest bezczynny. Poszukałem i wszystko wskazywało na to, że za niedługo padnie... Do momentu, gdy zabrałem się do tego osobiście i zainstalowałem udisks2 - pomogło, ale tylko częściowo, bo co jakiś czas było wysyłane polecenie hdparm --idle-unload /dev/sda lub coś w tym rodzaju. Po dalszych obserwacjach okazało się, że dysk twardy hałasuje tylko wtedy, gdy komputer jest zasilany z AC, a na baterii jest wszystko spoko. Na pewno ma to związek z zablokowanymi opcjami "spin down" w xfce4-power-manager. Nie udało mi się ich odblokować, więc wyłączyłem nieszczęsny program. Od tej pory jest lepiej z dyskiem, ale zapłaciłem wygodą - koniec z skrótami klawiaturowymi do podświetlenia, WiFi i automatycznym zarządzaniem zasilaniem (wyłączanie ekranu, wstrzymywanie systemu).

I teraz pojawiły się wątpliwości - co tak naprawdę źle działa? xfce4-power-manager tylko "pomagał" (czytałem, że nie jest do końca zgodny z niektórymi programami, z którymi współpracuje i przeszkadzają sobie). Może to UPower, a może gvfs? Zauważyłem też, że w hdparm przy -B 127 lub mniej i -S różnej od 0, ale w przedziale działania dysk zatrzymuje się po kilkudziesięciu sekundach niezależnie od wartości po parametrze -S.

I na koniec: co z tym zrobić?
1. Czy jest zamiennik xfce4-power-managera lub zlepek programów, które go zastąpią?
2. A może lepiej pogrzebać w bibliotece ELF, w której power-manager przechowuje swoje ustawienia?
3. Czy da się zmienić konfigurację power-managera i ewentualnie innych programów, żeby te problemy się skończyły?

Nie jestem pewny która z opcji jest najlepsza, ale wiem, że ten problem dotyczy nie tylko mnie, więc warto się tym zająć dla dobra wszystkich. Będę nadal nad tym pracował i zobaczymy. W załączniku jest plik ze zrzutem hdparm -I /dev/sda.
Załączniki
hdparm.txt
Zrzut informacji o dysku
(3.88 KiB) Pobrany 228 razy
Ostatnio zmieniony 19 maja 2015, 19:13 przez Xue-buntu, łącznie zmieniany 1 raz.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Problematyczny xfce4-power-manager

Post autor: rom »

Sprawdź czy pomoże laptop-mode-tools https://wiki.archlinux.org/index.php/Laptop_Mode_Tools
Przy okazji natrafiłem na pakiet xfce4-power-manager-plugins. Opis zaczerpnięty z synaptica:
Ten menedżer zasilania dla środowiska Xfce4, pozwala użytkownikom laptopów
tworzyć profile zasilania dla dwóch różnych trybów: "zasilanie z baterii"
i "zasilanie z sieci", jednocześnie wciąż pozwalając użytkownikom zmieniać
ustawienia DPMS i częstotliwość CPU.

This package contains the brightness plugin.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Problematyczny xfce4-power-manager

Post autor: Xue-buntu »

Niestety, laptop-mode-tools nie pomogło - nie mam możliwości wkompilowania w kernel i używania modułu cpufreq-ondemand, więc instalacja się nie udała. xfce4-power-manager-plugins udało się zainstalować, ale nic to nie zmieniło - zdaje się, że obecna wersja power-managera ma ten plugin już zintegrowany.
Próbowałem różnych ustawień pracy dysku (za pomocą hdparm), czyli APM level (spin-down, dawałem opcje 127 i więcej), write cache i spin-down timeout (od 10 minut do 30 minut). Ostatnia opcja nie reaguje, dysk i tak zatrzymuje się i startuje po ok. 2 minutach. Sprawdzę póki co, czy bardzo niski APM level zmieni czas spin-down. Zastanawiam się jednak, czy to czasem nie jest jakaś niezgodność między programami - a to raczej sprawa twórców.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Zarządzanie pracą dysku w laptopie (Xubuntu) - hałas na zasilaniu sieciowym

Post autor: rom »

Znalazłem coś takiego http://askubuntu.com/questions/141075/e ... k-activity dopisanie noatime lub realtime do /etc/fstab (zależnie od kernela może dawać różne efekty).
Tutaj nieco więcej na temat optymalizacji we fstab https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=118449
Oba linki mają już kilka lat, trzeba je traktować ostrożniej.

A może to zeitgeist? Można go bezpiecznie usunąć.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Zarządzanie pracą dysku w laptopie (Xubuntu) - hałas na zasilaniu sieciowym

Post autor: Xue-buntu »

Krok 1
Usunąłem zeitgeist i zeitgeist-datahub, wpisałem "relatime" do /etc/fstab, ustawiłem parametry hdparm -a 128 /dev/sda i hdparm -B 128 /dev/sda i zainstalowałem udisks (chyba wcześniej zainstalowałem przez pomyłkę coś innego zamiast tego programu), po czym w końcu udało się zarządzać opcjami spin-down na AC i zasilaniu bateryjnym w xfce4-power-manager (odznaczyłem spin-down, bo moje ustawienie APM nie pozwala na to). Wartości ustawiane przez hdparm resetują się do maksymalnych po każdym uruchomieniu, nie pomogło wpisanie komend do /etc/rc.local. Zainstalowałem gnome-disk-utility do kontrolowania parametru -B, ale nie zawsze ustawia na starcie tę wartość na 128 (mam autostart usług GNOME, więc chyba mogłem to zainstalować bez komplikacji?). Po uruchomieniu sprawdzam te parametry w konsoli (niestety hdparm wymaga root'a). Nie wiem jednak, jak odczytać wartości parametrów spin-down bezpośrednio z udisks, ale może to nie jest już istotne - wolę nie ustawiać spin-down za pomocą udisks, bo, jak zauważyłem, gnome-disk-utility tylko nastawia parametry hdparm, ale nie odczytuje ich wartości (jedynie swoją konfigurację), więc może nie pokazywać aktualnych. Xfce4-power-manager może się zachowywać podobnie wobec udisks, ale wolę tego nie sprawdzać.

Krok 2
Hałas się pojawia czasami i chyba ma związek z odczytem i zapisem dużych plików - gdy oglądam film, hałas pojawia się i znika z dużą częstotliwością. Przywróciłem spin-down w xfce4-power-manager, bo co jakiś czas to wysyła polecenie odciążenia głowic, dzięki czemu hałas się pojawia rzadziej. Zmniejszyłem -B do 16 i długość pracy z hałasem spadła. Później ustawiłem -B na 0 (wyłączony readahead) i hałas podczas oglądania zniknął. Wygląda na to, że to była jedna z przyczyn - niepoprawnie działająca opcja. Mój dysk chyba jest jakiś kiepski.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego APM jest czasami ustawiany samoczynnie na maksimum, czyli 254. Dzieje się to przy uruchamianiu lub nawet wybudzaniu! Przy tej wartości dysk znowu hałasuje. Chciałbym to jakoś zautomatyzować, ale nie mam pojęcia, jak to zrobić, zwłaszcza, że hdparm wymaga uprawnień root'a. Pozostaje jeszcze opcja, że inny program nadpisuje ustawienia pracy dysku i jest konflikt, który może zostać rozwiązany. Będę jeszcze nad tym pracował i mam nadzieję, że w końcu się uda. Jest już bardzo blisko rozwiązania.

-- 29 maja 2015, o 20:20 --

Zauważyłem, że za każdym razem, gdy komputer jest na AC, APM dysku jest ustawiany na maksimum i taki już zostaje, póki go nie zmienię. Udało mi się w końcu zainstalować laptop-mode-tools, ale APM (dałem kontrolę tego parametru w /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf w każdej sytuacji) nadal jest na maksymalnej wartości i muszę go wpisywać ręcznie. Usługa jest aktywna, tak też ustawiłem w autostarcie (użyłem programu rcconf). W procesach nie widzę laptop-mode, ale najwyraźniej działa, skoro zmienia wartości readahead i write cache. Usługa acpid zaś jest uruchomiona, ale nie widać tego w autostarcie.

Coś nadpisuje stale parametr hdparm -B przy starcie/wybudzeniu (i tylko ten!), ale nie mam pojęcia co. Usunę laptop-mode-tools, bo i tak nie działa. Próbowałem wcześniej też kerneli NeteXt'73 z APM i micocode, ale nie pomagało. Najlepszym wyjściem będzie chyba podpięciu skryptu pod coś, co działa przy każdym wybudzeniu lub starcie systemu, ale nie mam pojęcia, jak to zrobić.

-- 6 cze 2015, o 08:42 --

Opanowałem na razie nadpisywanie parametru hdparm -B. Nie jest to nic nowego - rozwiązanie jest dostępne wielu stronach.
W pliku /etc/hdparm.conf trzeba wkleić:

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda {
	apm = 255
	apm_battery = 255
}
Hałasu się jednak raczej nie pozbędę - dysk jest niesprawny. Możliwe, że producent poszedł na koszty i wypuścił niedorobiony produkt. Jeśli ta druga opcja jest prawdziwa, to przestrzegam przed dyskiem ST500LT012-1DG142 (firmware 0001SDM1).
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zarządzanie pracą dysku w laptopie (Xubuntu) - hałas na zasilaniu sieciowym

Post autor: e X t 7 3 »

hmm dajesz ustawienia parkowani na 255 dla baterii, cóż nie jest to ani dobre dla energooszczędności, ani żywotności dysku - przyjmuje że jak działa na baterii jest przenoszony. Ustalenie wartości 255 = brak możliwości zaparkowania głowicy = drgania i "haratasz" głowicą po talerzach. Ja takie ustawienie = 255 w moim APM 5.0 daje jedynie dla AC = maszyna stoi w miejscu i to jest w przypadku działania na zasilaniu sieciowym optymalne rozwiązanie = maksymalna wydajność non stop. Natomiast na baterii daje 160 i to są wartości optymalne w takich warunkach + inne rozwiązania jakie stosuje w APM i mamy bardzo niskie zużycie energii - prowadzę tu testy i wdrażam do mojego mechanizmu APM oraz kerneli ich wyniki od ok. 7 lat ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Zarządzanie pracą dysku w laptopie (Xubuntu) - hałas na zasilaniu sieciowym

Post autor: Xue-buntu »

Nie mam niestety wyboru co do tego parametru. Na początku dałem 128, bo ograniczało to ten dziwny hałas (standardowo było 254). Później zorientowałem się, że niski parametr pozwala na zaparkowanie głowic i zatrzymanie dysku (127 i mniej) lub samo parkowanie (--idle-unload czy coś w tym rodzaju). To --idle-unload pomagało odłożyć moment wystąpienia hałasu, ale dysk parkował 2 razy na minutę. Komputer jest nowy i już nabiło prawie 8000. Stwierdziłem więc, że najlepiej będzie, jak wyłączę parkowanie całkowicie, a w wakacje reklamacja. Ten dysk jest po prostu wadliwy i kiepsko wykonany - nie da się ustawić czasu spin-down powyżej 2 minut. Na moim starym laptopie, który ma za sobą 8 lat intensywnej eksploatacji wydajności i testowanie wielu dystrybucji, dysk wydaje się mieć jeszcze sporo przed sobą, a zarządzanie energią jest wzorowe - wszystko działa idealnie. Nie ma żadnego jazgotu, hałasuje mniej pod obciążeniem, nie pokazuje zawyżonej prędkości przesyłu. Próbowałem już wszystkiego, zaczynając od Twoich kerneli i APM, ale nic nie pomogło. Ten dysk po prostu bubel, w dodatku celowy - jak cały komputer ;). Stare jest wciąż lepsze...
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości