Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu 10.10?

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
dariuszce
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu 10.10?

Post autor: dariuszce »

Witam
Pytam całkiem poważnie gdyż nie mogę doszukać się wątków, który odpowiedział by na moje pytanie a używam Ubuntu w wersji 10.10, która sprawuje się całkiem dobrze na moim kompie. Do nowych Unity czy Gnom 3 nie mogę się przekonać :/ Inne dystrybucje tez pozostawiają niedosyt. Ciężko jest, gdy się do czegoś człowiek przyzwyczai.
Zastanawia mnie również, że przeglądając różne wpisy, czasami trafiam na coś mniej więcej takiego "ja używam mojego Ubuntu w wersji X (dużo starszej) i jest wszystko mi śmiga"
Czy muszę aktualizować system do nowego Ubuntu 12.04 żeby mieć "bezpieczny" komputer i bez większego ryzyka logować się załóżmy do banku itp. Co tak naprawdę zawierają "poprawki bezpieczeństwa" i czy nie można by ich samemu doinstalowywać przez kompilacje jądra ??? Czy daje to coś więcej czy mniej niż zaktualizowany system ???
Awatar użytkownika
soulreaver1
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 409
Rejestracja: 13 mar 2009, 10:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu ?

Post autor: soulreaver1 »

IMO przy dobrze skonfigurowanych zabezpieczeniach (chmody, szczelny firewall), aktualizacjach aplikacji które łączą się z internetem nie powinno się nic stać. Jeśli nie lubisz zmian to warto wybierać wersje LTS (z długim okresem wsparcia). Pamiętaj też że nawet w nowych wersjach z unity możesz zainstalować sobie stare gnome jednym poleceniem.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu ?

Post autor: Jusko »

Wiesz - poprawki bezpieczeństwa mieć warto zawsze - przykładowo coś, co było bezpieczne w 2010, nie musi być już takim w 2012. Niemniej dobrze zabezpieczony system to fajna sprawa. Problemem w pewnym momencie będzie to, że w końcu serwery wydania zostaną zamknięte, więc potem będziesz mieć działający system, ale niczego nie zainstalujesz przez wyłączone repozytoria już (logiczne - po co utrzymywać je dla wydań, których czas życia się skończył - to jak w Windows, do W98 też nie znajdziesz już appsów). Poprawki bezpieczeństwa to różnej maści poprawki w kodzie dla mechanizmów bezpieczeństwa chociażby. A ze środowisk - zostaje Ci LXDE, XFCE (nieoficjalny następna GNOME2), KDE4 (ja przeszedłem właśnie na nie po dylematach jak Twój), forki w stylu MATE czy Cinnamon, nie wspominając o samych managerach okien.
dariuszce
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu ?

Post autor: dariuszce »

Próbowałem zainstalować pod 12ką stare panele zgodnie z tym:
sudo add-apt-repository "deb http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu precise main"
sudo apt-get update
sudo apt-get install mate-archive-keyring
sudo apt-get update
sudo apt-get install mate-core
sudo apt-get install mate-desktop-environment

ale sypało potem jakimiś błędami, coś nie chciało mi się instalować. Gdzieś wyczytałem, że gnom 2 jest już nie wspierany i nie kompatybilny :/
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu ?

Post autor: Rafcio »

Ubu...10.10 było jak dla mnie najbardziej dopracowaną wersją , mam w pełni skonfigurowany zamrożony system w obrazie . Aktualna przeglądarka i zapora którą można zainstalować z paczki .deb . Ja dylematu nie miałem od razu postawiłem Debiana Squeeze z Gnome2...
Debian Jessie
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu ?

Post autor: Jusko »

Jeśli MATE się nie instaluje, musiałbyś napisać jakie to błędy i założyć do tego nowy temat.

Tak - GNOME2 nie jest już wspierane, podobnie jak KDE3. Były to dobre środowiska, może z sentymentu nawet bardziej dopracowane niż obecne. Niemniej autorzy zaprojektowali nowe wersje środowisk, przestając wpierać poprzednie. Dla mnie np. GNOME2 nie potrzebował niczego więcej, miał co było trzeba, lecz z nadejściem G3, zwyczajnie wersja 2 została porzucona i stąd forki.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu 10.10?

Post autor: jacekalex »

@Jusko
Pod warunkiem, że potrzebuje wsparcia.
Za jakiś czas pewnie tak, ale na razie mam Gnome 2.32 skompilowane na GCC-4.6.2 i działa bezbłędnie. Z jajem 3.4.2 i sterem Nvidia 302.11
Takze Developerzy Mate tez nie mają zbyt wielkiego kłopotu.
Oczywiście całość na Gentoo Linux. :)

Pozdrawiam
:craz:
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Co mi grozi jak nie zaktualizuję Ubuntu 10.10?

Post autor: ethanak »

orca też działa bezbłędnie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości