zmieniło się hasło po wylogowaniu

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Brzydki
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 25 kwie 2014, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

zmieniło się hasło po wylogowaniu

Post autor: Brzydki »

Witam
Po zainstalowaniu ubuntu 14.04 utworzyłem konto bartez, oczywiście imię było pisane z dużej litery, natomiast login z małych, po którymś z koleii logowaniu do systemu nagle wyskoczyło błędne hasło, dopiero po chwili się kapnąłem że login jest pisany z dużej litery czyli Bartez a nie jak wcześniej bartez. Próbowałem zmienić hasło z konsoli, zalogowałem się jako admin, walnąłem w konsole

Kod: Zaznacz cały

passwd bartez
hasło zmienił
następnie walnąłem

Kod: Zaznacz cały

passwd Bartez
na to uzyskałem info iż użytkownika takiego nie ma
Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2014, 11:11 przez Brzydki, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: brak konta

Post autor: marcin1982 »

Podaj wynik:

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/passwd

Kod: Zaznacz cały

passwd -S Bartez

Kod: Zaznacz cały

passwd -S bartez
Brzydki
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 25 kwie 2014, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: brak konta

Post autor: Brzydki »

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z3 ... jpg?screen

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z3 ... jpg?screen

//bear7: Niedopuszczalny rozmiar grafiki - zapoznaj się z regulaminem forum.
z uwagi na zdjęcia chciałem aby były czytelne, zapoznam się z regulaminem, dzięki
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2014, 10:34 przez Brzydki, łącznie zmieniany 1 raz.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: brak konta

Post autor: bear7 »

Doprecyzuj tytuł wątku bo obecny, do treściwych nie należy:
Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEMTytuł tematu zmienisz edytując pierwszy postW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Brzydki pisze: Po zainstalowaniu ubuntu 14.04 utworzyłem konto bartez, oczywiście imię było pisane z dużej litery, natomiast login z małych(...) dopiero po chwili się kapnąłem że login jest pisany z dużej litery czyli Bartez a nie jak wcześniej bartez.(...) walnąłem

Kod: Zaznacz cały

passwd Bartez
na to uzyskałem info iż użytkownika takiego nie ma
Jeżeli podczas instalacji, podczas podawania danych użyszkodnika, login był z małych liter, to skąd pomysł, że nagle login jest pisany dużą literą? Albo się sam zakręciłeś, albo twój problem leży gdzie indziej... Czy możesz się zalogować do systemu klepiąc login korzystając wyłącznie z małych liter?
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Brzydki
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 25 kwie 2014, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: brak konta

Post autor: Brzydki »

nie mam możliwości zmiany logina jest tylko Bartez i gość, z którego korzystam. Przyszło mi na myśl coś innego, login jest prawidłowy, ale przed ostatnim wyłączeniem kompa nie miałem polskich znaków, więc w ustawieniach klawiatury usunąłem angielski, choć cały czas był ustawiony na polski, nie wiem dlaczego po wylogowaniu polskie znaki mi znikały. Instalacja systemu była robiona z językiem polskim i klawiatura od początku była ustawiona na polski również po aktualizacjach,więc to może usunięcie klawiatury angielskiej jest powodem?


Doprecyzuj tytuł wątku bo obecny, do treściwych nie należy:
chętnie bym to zrobił tylko nie wiem jak opisać ten problem, zniknięcie liter, hasła, czy może całego konta? choć login się zgadza to hasło wyparowało po wylogowaniu, bądź też z uwagi na usunięcie angielskiej klawiatury

-- 5 maja 2014, o 20:43 --

Zainstalowałem system od nowa, użytkowałem kompa tylko ja, wczoraj wylogowałem się z systemu i wyłączyłem kompa, dzisiaj odpalam i nie wchodzi hasło, którego nie zmieniałem a nikt inny nie miał dostępu do komputera

Jakieś sugestie??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości