Jak zmienić hasło systemowe

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Awatar użytkownika
szymonnedved
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 19 wrz 2013, 00:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Jak zmienić hasło systemowe

Post autor: szymonnedved »

Kupiłem laptopa z zainstalowanym systemem Ubuntu 10.10 i hasło jakie zostało założone jest zbyt proste jak je zmienić ?
HP Pavilion dv5
• Intel® Core™2 Duo P8600 2x2.4Ghz | 4GB RAM | GeForce 9600m GT 512MB | Windows 7 Home Premium 32 bit
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jak zmienić hasło systemowe

Post autor: bear7 »

szymonnedved pisze:Kupiłem laptopa z zainstalowanym systemem Ubuntu 10.10 i hasło jakie zostało założone jest zbyt proste jak je zmienić ?
Proste hasło, tak jak zaznaczył kolega rom, to twój najmniejszy problem. Wydanie Ubuntu 10.10 jest już od dłuższego czasu bez wsparcia. Zainteresuj się którymś z obecnie wspieranych wydań. Zapoznaj się z wątkiem: viewtopic.php?f=142&t=168998

A co do twojego pytania, to czegoś takiego jak hasło systemowe nie ma. Albo chodzi Ci o hasło użytkownika (który może być administratorem), albo hasło konta root. Hasło użytkownika, możesz zmienić z poziomu okna użytkownicy i grupy (System > Administracja). Co do konta root, to jeżeli zostało włączone, to zaleca się jego wyłączenie: nie ma potrzeby korzystania z tego konta. Odnośnie konta root, to na forum poświęcony jest temu zagadnieniu osobny wątek.

Tak czy inaczej, zainstaluj nowsze, wspierane wydanie.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
mati5000
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 29 gru 2011, 02:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jak zmienić hasło systemowe

Post autor: mati5000 »

Człowiek zadał konkretne pytanie. Przestańcie mu gadać o zmianie dystrybucji. Starsze jest, ale hasło nadal zmienić się da używając prościej terminala

Polecenie passwd

Changing password for @user
(current) UNIX password:
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated successfully

Pozdrawiam.
PC Desktop: Debian Squeeze with kernel: 2.6.32-5 amd64 and Ubuntu 10.10 with kernel 2.6.35-22 x86
Notebook IBM T43: Lubuntu 14.04 with kernel: 3.13.0-29 x86
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jak zmienić hasło systemowe

Post autor: bear7 »

mati5000 pisze:Człowiek zadał konkretne pytanie. Przestańcie mu gadać o zmianie dystrybucji.
W przeciwieństwie do Ciebie, my nie mamy problemów z krótkowzrocznością lub, abyś nie poczuł się zanadto urażony, staramy się ograniczyć nadmiar zbędnych postów na forum. Skoro pacjent pyta o tak proste zagadnienie jak zmiana hasła, to zapewne pojęcia nie ma, że wydanie, z którego korzysta jest bez wsparcia ze strony Canonical i co za tym idzie - i pomijam fakt, że dla tego wydania nie ukazują się już poprawki bezpieczeństwa lub jakiekolwiek inne aktualizacje systemu - pacjent będzie miał problemy z aktualizacją zainstalowanego oprogramowania lub instalacją nowego. Zmiana hasła na mocniejsze nie sprawi, że system zaraz będzie bezpieczniejszy.

Nie ma zatem powodu, aby się spinać. Poza tym, być może nie zauważyłeś, ale w swoim poście podałem koledze, jak zmienić owe hasło...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
mati5000
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 29 gru 2011, 02:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jak zmienić hasło systemowe

Post autor: mati5000 »

Tylko podstawowe pytanie, to takie czy użytkownikowi chodzi o zmianę hasła by ktoś nie odgadł go od strony lokalnej czy to od strony zdalnej. Może być tak, że używa go tylko do filmów z pendrive. Nie używa internetu i nie konieczna jest żadna zmiana systemu.

Zauważyłem, że podałeś rozwiązanie :) Czy to karalne, że podałem inne?

Pozdrawiam serdecznie.
PC Desktop: Debian Squeeze with kernel: 2.6.32-5 amd64 and Ubuntu 10.10 with kernel 2.6.35-22 x86
Notebook IBM T43: Lubuntu 14.04 with kernel: 3.13.0-29 x86
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jak zmienić hasło systemowe

Post autor: bear7 »

mati5000 pisze:Zauważyłem, że podałeś rozwiązanie :) Czy to karalne, że podałem inne?
Oczywiście, że nie - im więcej opcji, tym lepiej. Ale czy karalna powinna być próba dodatkowej pomocy? Jak już napisałem wcześniej, IMHO pacjent dopiero odnajduje się w Ubuntu i zapewne nawet nie wie (jak tak nie jest, to za pomyłkę przepraszam, moim celem nie jest urażenie kolegi szymonnedved), że jego wydanie jest już bez wsparcia.

Na naszym forum - i na większości innych - przyjęła się niepisana zasada, że nie wspiera się wydań, które utraciły oficjalne wsparcie ze strony producenta. Powodów może być wiele: zmiany w wyglądzie, brak możliwości aktualizacji systemu, utrudniona (a czasami nawet niemożliwa) procedura instalacji oprogramowania. Oczywiście, procedura zmiany hasła użytkownika z poziomu terminala/konsoli od wieków pozostaje taka sama. W przypadku GUI, przyznam Ci się szczerze, że musiałem zapytać Google o zrzut ekranu z informacją, jak dostać się do okna Użytkownicy i grupy: starzeję się i pamięć już nie ta sama, a do tego od kilku już wiosen domyślnym środowiskiem w Ubuntu jest Unity i położenie panelu Konta użytkowników nieco się zmieniło.

I skoro znajdujemy się w dziale Bezpieczeństwo Ubuntu, specjalistą od zabezpieczeń żadnym nie jestem, ale:
mati5000 pisze:Tylko podstawowe pytanie, to takie czy użytkownikowi chodzi o zmianę hasła by ktoś nie odgadł go od strony lokalnej
Od strony lokalnej, hasło to nie jest żadne zabezpieczenie: mając dostęp do trybu ratunkowego, hasło można zmienić w kilku prostych krokach.
mati5000 pisze:czy to od strony zdalnej.
Stosowanie hasła jest odradzane i raczej powinno się stawiać na klucze RSA.
mati5000 pisze:Może być tak, że używa go tylko do filmów z pendrive. Nie używa internetu i nie konieczna jest żadna zmiana systemu.
A dlaczego do oglądania filmów z pamięci USB potrzebne miałoby być hasło? Jeżeli tak jest, to raczej coś z ustawieniami jest nie tak...

Tak czy inaczej, propozycje na rozwiązanie problemu z hasłem padły dwie: wykorzystując GUI lub terminal. Po zmianie hasła, w przypadku korzystania z niewspieranego już wydania, zalecane byłoby zainstalować któreś z obecnie wspieranych wydań. O zabezpieczeniu systemu można pogadać w innym miejscu...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości