czy instalować antywirusa na ubuntu?

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

yyyyy cenzura? Czy słowa Windows i Microsoft są zakazane na tym forum? Wiem doskonale, że Linux to nie windows, znam doskonale historie tych dwóch systemów. Czy kiedykolwiek zaszkodził ci antywirus, np. usunął ci jakieś ważne dane, ukradł ci pieniądze z konta w banku? Widzę, że masz dużą wiedzę na temat Linuksa, ale to nie uprawnia ciebie do narzucania swojego zdania.
bear7 pisze:I jeszcze jedno. Daruj sobie jakiekolwiek porównania do Windows. Jest to kompletnie inny system, a to jest forum Ubuntu. Swoją urazę i opinię na temat systemu z Redmond zachowaj dla siebie. Nas to kompletnie nie interesuje.
Bardzo proszę o podanie mi dokładnego MOJEGO cytatu z TEGO tematu, gdzie porównuje windowsa do linuksa. Nie ma? oooo dziwne. Dodam, że możesz dodać cytat z moich edycji postu (w końcu możesz to sprawdzić jesteś przecież moderatorem forum).

P.S. Naprawdę cię szanuje za twoją wiedzę, ale nienawidzę ludzi, którzy wiedzą wszystko lepiej niż inni. Mam nadzieje, że w realu jesteś inny.

Pozdrawiam,
Krzysiek
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

TheKrzychuuuuu pisze:yyyyy cenzura? Czy słowa Windows i Microsoft są zakazane na tym forum?
(...)
Bardzo proszę o podanie mi dokładnego MOJEGO cytatu z TEGO tematu, gdzie porównuje windowsa do linuksa.
Nie, nie są. I nie chodzi o porównywanie dwóch systemów do siebie, ale o klepanie hejtu na lewo i prawo (twoja wypowiedź z innego wątku):
TheKrzychuuuuu pisze:Jak ktoś ma kupić windowsa 8 to niech nie kupuje wersji pro, ponieważ nie można jej zaaktualizować do wersji 8.1 bo trzeba zapłacić $$$$ a samo 8 to SZIT
Jak chcesz się wyżalić lub podzielić się opinią odnośnie Windowsa, to próbuj sił na forum poświęconym temu systemowi. Nas tutaj - na forum Ubuntu - opinie i kto co myśli na temat Windowsa, nie interesuje. Nie podoba Ci się system Windows? To nie używaj. Nie podoba Ci się Ubuntu? To również nie używaj. Alternatywnych rozwiązań nie brakuje...
TheKrzychuuuuu pisze:Widzę, że masz dużą wiedzę na temat Linuksa, ale to nie uprawnia ciebie do narzucania swojego zdania.
A gdzie ja narzucam swoje zdanie? Wyraziłem jasno swoją opinię na temat instalacji oprogramowania antywirusowego pod Linuskem. Jedyną osobą, która próbuje coś narzucić w tym wątku, to jesteś ty:
TheKrzychuuuuu pisze:Moim zdaniem temat został już wyczerpany i należało by go zamknąć
Tyle w tym temacie. Na przyszłość, jak potrzebujesz wyjaśnień od moderatora, odnośnie podjętych działań, to od tego jest PW - takie posty w wątkach, będą usuwane.

Wracając do tematu.
TheKrzychuuuuu pisze:Czy kiedykolwiek zaszkodził ci antywirus
Nie zaszkodził, bo przynajmniej od 8 lat z tego oprogramowania nie korzystam, bo - jak już wcześniej napisałem - nie ma potrzeby.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
maniek1310
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 08 kwie 2014, 17:54
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: maniek1310 »

bear7 pisze: Osobiście, mi antywirus na komputerze przeszkadza i szkodzi (nie potrzebuję, aby dodatkowy serwis (na przykład) spowalniał mi start systemu i swoim skanowaniem spowalniał funkcjonowanie systemu), więc z twoim podsumowaniem kompletnie się nie zgadzam.
Zawsze można wyłączyć monitorowanie i używać go tylko wtedy, gdy np. chcesz koledze przeskanować pendriva :D
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

maniek1310 pisze:Zawsze można wyłączyć monitorowanie i używać go tylko wtedy, gdy np. chcesz koledze przeskanować pendriva :D
Zawsze kolega może sobie przeskanować pendriva. ;-)
Co zresztą niemal każdy antywirus pod Windowsem robi automatycznie.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
maniek1310
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 08 kwie 2014, 17:54
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: maniek1310 »

Chyba, że się ma takich kolegów co wyłączają antywirusy bo im wtedy lepiej gry działają :D
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

maniek1310 pisze:Chyba, że się ma takich kolegów co wyłączają antywirusy bo im wtedy lepiej gry działają :D
To już jest inny problem:
bear7 pisze:Najsłabszym ogniwem Linuksa jest czynnik siedzący przed monitorem. Na bezmyślne działania tego czynnika, żaden antywirus nie pomoże.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: socrates »

Zamknijcie już ten temat bo to już się robi śmieszne.
Antywirusa potrzebują chyba tylko ludzie za bardzo przesiąknięci windowsem.
Nie po to się migruje na linuksa aby znów wracać do całego tego bałaganu z windows. Defragmentacja dysku, wirusy, ściąganie oprogramowania z miliona różnych stron czy wszelkiej maści przyśpieszacze/zapychacze systemu i internetu to już przeszłość. Trzeba o tym wszystkim zapomnieć i zmienić swoje podejście.
Gentoo + XFCE
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

socrates pisze:Zamknijcie już ten temat bo to już się robi śmieszne.
Antywirusa potrzebują chyba tylko ludzie za bardzo przesiąknięci windowsem.
Nie po to się migruje na linuksa aby znów wracać do całego tego bałaganu z windows. Defragmentacja dysku, wirusy, ściąganie oprogramowania z miliona różnych stron czy wszelkiej maści przyśpieszacze/zapychacze systemu i internetu to już przeszłość. Trzeba o tym wszystkim zapomnieć i zmienić swoje podejście.
Polać temu koledze... :clap:

socrates, wątek wisi w Pogaduchach. Tutaj pozwalamy (choć z umiarem ;-) ) wylewać swoje żale. Daj jeszcze z dzień lub dwa, i wątek sam ucichnie. A jak za jakiś czas na forum pojawi się kolejny pacjent z podobnym pytaniem, to będę miał gdzie odsyłać. ;-)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: rob006 »

maniek1310 pisze:Chyba, że się ma takich kolegów co wyłączają antywirusy bo im wtedy lepiej gry działają :D
Ich problem. Instalowanie na Linuksie antywirusa ze względu na znajomych z Windowsem, to jak wożenie w osobówce koła zapasowego do traktora, bo znajomi mają traktory i mogą być w potrzebie. Podejście bardzo altruistyczne, ale bez sensu.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: Hwiparam »

Konasz12 pisze:żaden wirus nie wejdzie w niego.
Wirus wejdzie we wszystko, czasem trzeba mu tylko odpowiednio "dopomóc"...
Cóż, na głupotę ludzka jeszcze nikt leku nie wynalazł i raczej się na to nie zanosi.
Poczytaj o budowie i filozofii działania systemu, z którego sam korzystasz. Jak już nabędziesz przynajmniej niezbędne minimum wiedzy, to sam mi rację przyznasz (zresztą jak i również paru innym tu piszącym, gdyż nie ja pierwszy tak stwierdzam), że Twój wątek nie powinien się nawet pojawić na tym forum.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: mistrz1 »

Hwiparam pisze:...Cóż, na głupotę ludzka jeszcze nikt leku nie wynalazł i raczej się na to nie zanosi...
Jest lek na głupotę i był od zawsze, jest bardzo skuteczny, a ten lek to prawo Darwina :) A co do antywirusa, to jak ktoś chce to niech instaluje, bo i po co mu zabraniać, jego system, jego decyzje, a prawda jest taka, że antywirus jest zbędny.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

MEGAXIAO1422 pisze:Na stałe nie posiadam antywira zainstalowanego na kompie, ale dla pewności odpalę skana raz na 3-4 miesiące żeby sprawdzić czy wszystko jest ok. Taka przezorność moim zdaniem nie zaszkodzi, zwłaszcza żeby nowi w temacie się oswoili że to nie windows gdzie o trojana łatwo
Widać długo nie używałeś windowsa jak myślisz, że łatwo wirusa na okienka złapiesz. Od windows vista [chyba] system ma zabezpieczenia podobne do linuksa i ios. Żeby mieć na nim wirusa, albo musisz piracić programy, albo otwierać spam na swoim koncie pocztowym (i to tylko na komputerze). Ja używałem windows 8 pro przez ponad rok i nie instalowałem antywirusa (wiem głupi jestem), ale kiedy zainstalowałem kasperskiego (chyba z jakiejś gazety) i przeskanowałem system to nie miałem ani jednego małego wirusa.
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: igotit4free »

TheKrzychuuuuu pisze:Ja używałem windows 8 pro przez ponad rok i nie instalowałem antywirusa (wiem głupi jestem), ale kiedy zainstalowałem kasperskiego (chyba z jakiejś gazety) i przeskanowałem system to nie miałem ani jednego małego wirusa.
Czasem jak coś palniesz, to jak słonie po makaronie. :lol: Ósemka ma antywirusa systemowego i fitr antymalware/antyphishing. Oba narzędzia bez zarzutu, nie ma nic dziwnego w tym że miałeś czysto.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: jacekalex »

Ja natomiast już widziałem parę zawirusowanych win 8, a Win 7 nawet nie policzę.

Żeby daleko nie szukać:
http://usunwirusa.pl/win-8-protection-2013/

Jak długo Windows nie dorobi się repozytorium oprogramowania, tak jak każdy Linux i BSD, i nie będzie miał systemu zarządzania oprogramowaniem, który pilnuje aktualizacji bezpieczeństwa, to nic się nie zmieni na lepsze, i żaden antywirus systemowy, EMET ani inne cudo nie pomoże.
Ostatnio zmieniony 08 paź 2014, 14:58 przez jacekalex, łącznie zmieniany 1 raz.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

igotit4free pisze:
TheKrzychuuuuu pisze:Ja używałem windows 8 pro przez ponad rok i nie instalowałem antywirusa (wiem głupi jestem), ale kiedy zainstalowałem kasperskiego (chyba z jakiejś gazety) i przeskanowałem system to nie miałem ani jednego małego wirusa.
Czasem jak coś palniesz, to jak słonie po makaronie. :lol: Ósemka ma antywirusa systemowego i fitr antymalware/antyphishing. Oba narzędzia bez zarzutu, nie ma nic dziwnego w tym że miałeś czysto.
Dziękuje za info. Tego to nie wiedziałem. Człowiek całe życie się uczy. :D
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: igotit4free »

jacekalex pisze:Ja natomiast już widziałem parę zawirusowanych win 8, a Win 7 nawet nie policzę.

Żeby daleko nie szukać:
http://usunwirusa.pl/win-8-protection-2013/

Jak długo Windows nie dorobi się repozytorium oprogramowania, tak jak każdy Linux i BSD, i nie będzie miał systemu zarządzania oprogramowaniem, który pilnuje aktualizacji bezpieczeństwa, to nic się nie zmieni na lepsze, i żaden antywirus systemowy, EMET ani inne cudo nie pomoże.
Windows już ma takie "repozytorium", a na użytkownika który instaluje byle co z bylekąd, albo klika radośnie [OK] nie patrząc na co się zgadza rady nie ma, i to nie tylko pod M$, tak samo jest pod Linuksem.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: jacekalex »

igotit4free pisze:
jacekalex pisze:Ja natomiast już widziałem parę zawirusowanych win 8, a Win 7 nawet nie policzę.

Żeby daleko nie szukać:
http://usunwirusa.pl/win-8-protection-2013/

Jak długo Windows nie dorobi się repozytorium oprogramowania, tak jak każdy Linux i BSD, i nie będzie miał systemu zarządzania oprogramowaniem, który pilnuje aktualizacji bezpieczeństwa, to nic się nie zmieni na lepsze, i żaden antywirus systemowy, EMET ani inne cudo nie pomoże.
Windows już ma takie "repozytorium", a na użytkownika który instaluje byle co z bylekąd, albo klika radośnie [OK] nie patrząc na co się zgadza rady nie ma, i to nie tylko pod M$, tak samo jest pod Linuksem.
To nie repo, tylko sklep, do funkcjonalności repo linuxowego to im jeszcze conieco brakuje.
Tylko o miejscu na numer karty kredytowej nie zapomnieli. :rotfl:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: igotit4free »

jacekalex pisze: To nie repo, tylko sklep, do funkcjonalności repo linuxowego to im jeszcze conieco brakuje.
Tylko o miejscu na numer karty kredytowej nie zapomnieli. :rotfl:
Czyli całkiem jak w Centrum Oprogramowania Ubuntu? Funkcjonalnie M$ Shop jest zbiorem sprawdzonego i bezpiecznego oprogramowania, czyli swego rodzaju repo. ;-)
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: jacekalex »

Oczywiście że jest takim zbiorem.
Jednak tym się różni od repo Linuxowego, że można tam znaleźć programy, które od kilku lat mają poważne (i znane) dziury, nad czym nikt nie panuje w stopniu choćby zbliżonym do poziomu Ubuntu.

Nie znam Linuxa czy BSD, w którym taka sytuacja byłaby tolerowana,
a to jednak zasadnicza różnica.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości