czy instalować antywirusa na ubuntu?

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Konasz12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2014, 15:59
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Xfce

czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: Konasz12 »

siemka zainstalowałem ubuntu a dokładnie xubuntu ( komp stary) i nie wiem czy jest potrzeba instalowania antywirusa? jak używałem windowsa xp to zawsze miałem bo przy przeglądaniu stron, pobieraniu zawsze jakieś wirusy były.. słyszałem że linux (ubuntu/xbuntu) nie potrzebuje antywirusa bo jest tak zaprojektowane że żaden wirus nie wejdzie w niego.. czy to prawda?? instalować antywirusa czy nie? jak tak to jakiego?
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

Z tego co się orientuje nie ma wirusów na linuksa tak więc myślę, że jest to zbędny bajer.
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
Konasz12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2014, 15:59
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Xfce

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: Konasz12 »

a gdyby jednak kiedyś były i złapie takiego to linux mnie o tym, powiadomi jakos?
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: rom »

Pobierz Przewodnik po Ubuntu 14.04 stąd: viewtopic.php?f=235&t=173107
O firewallu i antywirusie masz na stronach 96-97.
A o samym Xubuntu sporo przydatnych rzeczy tutaj: http://surething.pl/xubuntu-14-04-na-dobry-poczatek/
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: Tomfoc »

Są wirusy na Linuksa. Jest ich oczywiście mniej niż pod Windows. Antywir przydać się może jeśli dane zapisane pod Linuksem np. na pendrive będą następnie odczytywane pod Windows. Nieszkodliwy dla Linuksa wirus może się uaktywnić.
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

W sumie Tomfoc masz troche racji, ale linux ma "prawie" doskonałe zabezpieczenia i moim zdaniem to antywirus będzie tylko zamulał system i nic więcej. Jeżeli windows po podłączeniu pendrive nie wykryje wirusa to jest wtedy słaby antywirus. :)
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: Tomfoc »

O ile użytkownik Windows używa antywirusa.
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

Jeżeli ktoś nie używa antywirusa na windows to jest głupi :P
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
maniek1310
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 08 kwie 2014, 17:54
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: maniek1310 »

Polecam, nie zaszkodzi a w niektórych wypadkach może pomóc. Ja np. używam do skanowania dysków twardych komputerów, które mam do napraw. I tak samo zaporę warto uruchomić.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: enedil »

@TheKrzychuuuuu są wirusy na konkretne aplikacje GNU/Linuksa, z wirusem na Linuksa (kernel) się nie spotkałem. Żaden system nie jest w pełni bezpieczny. Oczywiście, poziom jest wyższy na Linuksie niż na Windowsie, ale nie należy ludziom mówić, że system jest całkowicie bezpieczny, a wirusów, czy innego malware nie ma.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2014, 06:52 przez enedil, łącznie zmieniany 2 razy.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

Tomfoc pisze:Są wirusy na Linuksa.
Podobnie jak i Yeti w polskich lasach. Widziałeś? ;-)
Tomfoc pisze:Antywir przydać się może jeśli dane zapisane pod Linuksem np. na pendrive będą następnie odczytywane pod Windows. Nieszkodliwy dla Linuksa wirus może się uaktywnić.
Antywirus pod Windowsem jest bezwzględnie niezbędny. Pod Linuksem, kompletnie zbędny. Jaki jest sens instalacji antywirusa pod jednym i drugim system równocześnie? Krótko: windowsowe wirusy są zmartwieniem Windowsa. Nie ma potrzeby zaśmiecać systemu.

Napiszę jeszcze inaczej. W domowych warunkach antywirus po stronie Windowsa wystarczy. W przypadku zastosowań serwerowych (gdzie w jednym miejscu przechowywane są dane klientów), antywirus to dobra opcja.

Podobnie z firewallem. W zależności od zastosowań maszyny. Proponuję poczytać już istniejące wątki:
viewtopic.php?f=213&t=167390
viewtopic.php?f=213&t=172219
maniek1310 pisze:Polecam, nie zaszkodzi a w niektórych wypadkach może pomóc.
Odradzam, niepotrzebnie zaśmieca system i jest zbędny.

Najsłabszym ogniwem Linuksa jest czynnik siedzący przed monitorem. Na bezmyślne działania tego czynnika, żaden antywirus nie pomoże.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

Zgadzam się całkowicie z bear7. Lepszego antywirusa niż hasło niesłownikowe, składającego się z dużych i małych liter oraz znaków nie ma :P
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
Awatar użytkownika
perzan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 135
Rejestracja: 03 sie 2007, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: /dev/urandom
Kontakt:

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: perzan »

TheKrzychuuuuu pisze: Lepszego antywirusa niż hasło niesłownikowe, składającego się z dużych i małych liter oraz znaków nie ma :P
Jak sam z własnej nieprzymuszonej woli zainstalujesz jakąś dziką paczkę niewiadomego pochodzenia i wątpliwego przeznaczenia to i hasło chroniące serwery CIA nie pomoże, i firewalle i antywiry.
Eat, sleep, play hockey.
http://www.marcinperzanowski.wordpress.com
Ubuntu 12.04 Gnome Shell
Debian 7.4 KDE
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

TheKrzychuuuuu pisze:Zgadzam się całkowicie z bear7. Lepszego antywirusa niż hasło niesłownikowe, składającego się z dużych i małych liter oraz znaków nie ma :P
Tyle że ja na temat hasła nic nie pisałem. Ba... Wcale się nie zgadzam z twoją teorią odnośnie hasła użyszkodnika. Pomijam fakt, że hasło użyszkodnika nie ma nic wspólnego z antywirusem na Ubuntu, ale mając bezpośredni dostęp do twojego komputera, twoje niesłownikowe, składające się z dużych i małych liter oraz znaków hasło, jest tak samo mocne jak "1234" lub "qwerty", czy też brak hasła. Szczegóły, jak dobrze poszukasz, znajdziesz na forum.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

A co taki antywirus może? A jeżeli taki wirus rozwali system zabezpieczeń antywirusa? Możnaby tak gdybać bez końca.
Bear7 umiem czytać ze zrozumieniem i wiem, że nie pisałeś nic o haśle. Ja tylko dodałem do twojej wypowiedzi to, że hasło jest ważną sprawą. Najsłabszym ogniwem jest człowiek i tyle. Nie ma na 100% pewnego antywirusa. Nie ma po co zamulać systemu antywirusem. Taka jest moja subiektywna opinia. Chyba mogę mieć swoje zdanie :D
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: Tomfoc »

bear7 pisze:
Tomfoc pisze:Są wirusy na Linuksa.
Podobnie jak i Yeti w polskich lasach. Widziałeś? ;-)
Tomfoc pisze:Antywir przydać się może jeśli dane zapisane pod Linuksem np. na pendrive będą następnie odczytywane pod Windows. Nieszkodliwy dla Linuksa wirus może się uaktywnić.
Antywirus pod Windowsem jest bezwzględnie niezbędny. Pod Linuksem, kompletnie zbędny. Jaki jest sens instalacji antywirusa pod jednym i drugim system równocześnie? Krótko: windowsowe wirusy są zmartwieniem Windowsa. Nie ma potrzeby zaśmiecać systemu.
Co to za prostackie teksty? Komety Halleya też nie widziałem i nie oznacza to, że jej nie ma. Druga rzecz - czy użytkownik Linuksa nie może użyczyć nośnika z danymi innej osobie, która używa Windows? Zaśmiecanie systemu? Są ludzie, którzy trzymają na dysku kilkanaście starych kerneli, po kilka programów do odtwarzania filmów czy muzyki itp. To jest zaśmiecanie systemu.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

Tomfoc pisze: Co to za prostackie teksty? Komety Halleya też nie widziałem i nie oznacza to, że jej nie ma.
Enedil krótko wyjaśnił w czym problem.
Tomfoc pisze:Druga rzecz - czy użytkownik Linuksa nie może użyczyć nośnika z danymi innej osobie, która używa Windows? Zaśmiecanie systemu?
Powtórzę:
bear7 pisze:Jaki jest sens instalacji antywirusa pod jednym i drugim system równocześnie? Krótko: windowsowe wirusy są zmartwieniem Windowsa. Nie ma potrzeby zaśmiecać systemu.
Tomfoc pisze:Zaśmiecanie systemu? Są ludzie, którzy trzymają na dysku kilkanaście starych kerneli, po kilka programów do odtwarzania filmów czy muzyki itp. To jest zaśmiecanie systemu.
Zgadza się. To jest zaśmiecanie systemu. Instalowanie niepotrzebnego, zbędnego oprogramowania - w tym antywirusa - to również jest zaśmiecanie systemu.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: Jusko »

Krótko - wirusów jako tako pod Linuksa, które działałyby w kernelu, w warunkach codziennego internetu brak. A nawet gdybyś znalazł stricte paczkę deb w stylu Real_Linux_Virus.deb, to sam musisz są sobie jeszcze z uprawnieniami roota zainstalować. Oczywiście wirus dość szybko przestanie działać, gdyż za aktualizację kernela luki będą już załatane.

Za to szkodliwe skrypty z niewiadomego pochodzenia - czemu nie? Powiedzmy, że jest Kowalski i ściąga jakiś super skrypt w bashu do "podkręcania" systemu. Gdzieś w skrypcie jest coś w deseń rm -rf ~/*.* . Niemniej przed czymś takim nie ochroni żaden antywirus, bo to nawet nie jest wirus ani nic szkodliwego, bo to zwykła składnia basha, lecz użyta w nieco...nieodpowiednim celu. Co prawda Kowalski może zobaczyć kod skryptu, ale jeśli nie kuma basha (bo czemu miałby niby?), to ma uprzątnięty ładnie /home :-)

Także wirusy - nie. Złośliwe skrypty bądź złośliwie podana przez kogoś składnia - tak, ale przed tym żaden antywirus nie ochroni, bo to nie jest nic złośliwego, ot ktoś użył składni basha w niecnym celu. Ale osobiście - nie spotkałem się nigdy, jednak uczula się oczywiście, aby nie przeklejać bezmyślnie składni przez początkujących. No bo co niby podana składnia rm powyżej miałaby powiedzieć użytkownikowi, a ja twierdziłbym, że pomoże mu to ogarnąć bałagan w /home? :)

Antywirus zatem - nie. Poza tym - z tych popularnych to Avast wydaje się mieć wiekową bazę, a z kolei NOD 32 jest dobry, ale płatny (choć i on ma bazy wirusów nakierowane niemal na win32, a nie szkodniki Linuksowe). Nawet bowiem jeśli wejdzie się na złośliwą stronę internetową skąd zasysa się jakiś badziew bez wiedzy, no to ciągle zassie się nieszkodliwy dla Linuksa, bo przeznaczony dla Windows i nawet nic nie zrobi, bo gdzie się ulokuje na dłużej jak to nie Windows, zatem nie znajdzie ani Program Files, ani Windows, ani rejestru? ;-)

Autorze - nie, nie potrzebujesz antywirusa, to scheda po Windows. Chyba, że troszczysz się o innych, gdyż antywirus pod Linuksem służy właściwie bardziej do skanowania w poszukiwaniu szkodników MS Win.
Awatar użytkownika
TheKrzychuuuuu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Zakopane

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: TheKrzychuuuuu »

Moim zdaniem temat został już wyczerpany i należało by go zamknąć, bo widzę, że z głupiego wątku o wirusach zaczyna się regularna wojna :P Myślę, ze autor dostał już wystarczająco argumentów za i przeciw antywirusowi.

Podsumowując wszystkie za i przeciw:
Antywirus nikomu nie zaszkodził ([ciach]), ale nie ma sensu go instalować na linuksie. :D
Uczcie się ortografji, i interpunkcji!
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: czy instalować antywirusa na ubuntu?

Post autor: bear7 »

TheKrzychuuuuu pisze:Moim zdaniem temat został już wyczerpany i należało by go zamknąć
Na forum nie mamy zwyczaju zamykać wątków. Pozwalamy na kulturalną wymianę zdań, a konstruktywna krytyka jest zawsze zdrowa. Proponuję, abyś moderowanie forum pozostawił odpowiednio powołanym w tym celu osobom. A jak wątek Ci przeszkadza, to zwyczajnie przejdź do następnego.
TheKrzychuuuuu pisze: Antywirus nikomu nie zaszkodził ([ciach]), ale nie ma sensu go instalować na linuksie. :D
Osobiście, mi antywirus na komputerze przeszkadza i szkodzi (nie potrzebuję, aby dodatkowy serwis (na przykład) spowalniał mi start systemu i swoim skanowaniem spowalniał funkcjonowanie systemu), więc z twoim podsumowaniem kompletnie się nie zgadzam.

I jeszcze jedno. Daruj sobie jakiekolwiek porównania do Windows. Jest to kompletnie inny system, a to jest forum Ubuntu. Swoją urazę i opinię na temat systemu z Redmond zachowaj dla siebie. Nas to kompletnie nie interesuje.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości