Znikające literki

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
realkrzysiek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2015, 00:45
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Znikające literki

Post autor: realkrzysiek »

Witam,

Jako że jestem nowym użytkownikiem, to chciałem na wstępie przywitać się ze wszystkimi. Jeżeli temat jest w nieodpowiednim miejscu to proszę pomóc przenieść, następnym razem postaram się bardziej przyłożyć.
Jestem nowym użytkownikiem tutejszego forum, ale jako użytkownik systemu Linux, raczej określiłbym jako zaawansowany, bo od bardzo wielu lat pracuję na tych systemach.

Znikające literki, taki podałem tytuł i ma to dosłowne znaczenie. Dziś przysiadam się do komputera i mam otwarte ze trzy przeglądarki (FF, Chrome, Chromium). Przeglądam internet i nagle zaczynają znikać literki, z menu, z przeglądarek, nawet z menu wyłączania komputera. Robię restart, komputer podnosi się, włącza sprawdzanie dysków (nie wiem, czy było zaplanowane, czy po awarii) i wszystko jest w porządku. System to nie standardowe Ubuntu, bo środowiskiem graficznym jest Mate w wersji 1.8.2, komputer to kilkuletni laptop Lenovo T40 z maksymalną możliwą ilością pamięci ram, czyli 6 GB, procesorem Intela i5.

W zasadzie moja wiedza jest na tyle szeroka, że nigdy nie miałem potrzeby prosić o pomoc, a tu sam nie wiem, co zrobić. Czy objaw znikających literek, to jakiś błąd systemowy, sprzętowy, czy może jakieś włamanie? Nie wiem jak się do tego zabrać, nie wiem, za co mam się zabrać. Jak wspomniałem jestem zaawansowanym użytkownikiem, ale też bardzo rozleniwionym niezawodnością systemów Linux i proszę o pomoc, może to jakoś da się sprawdzić, może trzeba usunąć system, bo jest skompromitowany, może coś więcej.
Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, a może przytrafiła mu się podobna awaria, może to jakiś lag pamięci. Chciałbym się chociaż czuć bezpieczny, czekam na jakieś porady.

Pozdrawiam,

Kr
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Znikające literki

Post autor: rom »

Błąd znany. Występuje w wersji 14.04 ale w komentarzach piszą, że nawet w 14.10 i 15.04 zarówno w Gnome jak i w Unity. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... ug/1342675

Podają dwa rozwiązania:
Rozwiązanie, jakie podają to użyć intelowskiego instalatora sterowników
http://askubuntu.com/questions/584922/h ... ng-letters Pobierasz stąd paczkę deb (kolumna Download) https://01.org/linuxgraphics/downloads? ... ective=All i uruchom z prawokliku za pomocą Gdebi. Jeżeli nie masz Gdebi, to zainstaluj, podobno w tym przypadku pomaga rozwiązać jakieś niespełnione zależności.

Inny sposób, dla Unity. W unity-tweak-tool zmienić skalowanie czcionek z 1.0 na 1.15 oraz zmienić rozmiar czcionek w Firefoksie za pomocą Ctrl+rolka myszy.
także = też
tak że = więc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości