Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Awatar użytkownika
Venezia
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 lut 2018, 20:41
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME

Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Post autor: Venezia »

Witam!
Mam pytanie dotyczące Thunderbidra, które może jest banalne, ale jako kompletny laik nie potrafię sobie z nim poradzić ani znaleźć konkretnej porady w sieci, która podziałałaby u mnie.
Otóż:
zainstalowałem ostatnio Ubuntu 16.04 w miejsce 14.04 i chciałbym dalej korzystać z pary kluczy PGP, której używałem dotychczas (Enigmail/Thunderbird).

Używając asystenta konfiguracji dochodze do momentu gdzie wyświetla się komunikat: "Wymagane jest GnuPG. (...) Niestety asystent nie znalazł GnuPG. Zlokalizuj GnuPG naciskjąc przycisk Przeglądaj". W internetach powiedziane jest, że chodzi o katalog .gnupg w katalogu domowym. W moim katalogu domowym istnieje taki folder, ale żaden z p[lików stamtad nie działa.

Może ktoś w prosty sposób opisac jak importować swój prywatny klucz do Thunderbirda?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Post autor: jacekalex »

Zlokalizuj GnuPG naciskjąc przycisk Przeglądaj

Kod: Zaznacz cały

which gpg
Klucze najlepiej obsługiwać ręcznie przez terminal,
tu masz howto:
https://pl.wikibooks.org/wiki/GnuPG

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Venezia
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 lut 2018, 20:41
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak importować swój klucz prywatny do Thunderbirda

Post autor: Venezia »

ok, udało się to rozwiązać!
a więc tak
1. najpierw aktualizowałem gnupg do wersji 2.07
2. w terminalu zimportowałem klucz
gpg --allow-secret-key-import --import <sciezka dostepu do pliku>
po tym zabiegu dalej podczas prób odczytania szyfrowanych wiadomości wyswietlał się komunikat, że brak klucza
3. i wreszcie najprotsze, choć oczywiście najciemnije pod latarnią - w asystencie konfiguracji zaznaczyłem opcje którą wcześniej pomijałem, mianowicie "i prefer an extended configuration" i moim oczom ukazał się wymarzony widok - "stwórz nową parę kluczy" lub "importuj istniejące klucze". importowałem i teraz wszystko śmiga i mogę odczytywac wiadomości.
nie wiem czy wszystkie te czynności pomogły czy tylko ostatnia, ale ważne że działa.
dzięki za pomoc i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości