Stary laptop Toshiba - która wersja Ubuntu?

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
michal232316
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2018, 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra

Stary laptop Toshiba - która wersja Ubuntu?

Post autor: michal232316 »

Witam
Jestem nowy na tym forum. Chcę się zapoznać z linuxem i mam do was pytanie. Ponieważ posiadam laptopa na którym mogę się pobawić w instalowanie systemów. Co polecacie na toshibę satellite l40-14h. Mam w nim dysk ssd 120 gb, 1 GB RAM (2 x 512) porcesor Pentium dual 1.47 GHz i grafika intel... Nie znam się na systemach z tej rodziny a chciałbym je poznać. Co polecacie na początek pod ten?
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Stary laptop Toshiba - która wersja Ubuntu?

Post autor: rrico »

Też mam satelitkę ale inny model. Po mojemu to masz deko mało ramu. Ja bym próbował xubuntu albo ubu mate 32 bit, wersję max 16.04.x bo nie wiem czy 18 pójdzie. Ew. możesz próbować minta 18.2 albo 3 (2G ramu chyba wymaga jednak, nie pamiętam) ale z lekkim środowiskiem, np. też mate (ja tak mam u siebie). Przede wszystkim bym dołożył pamięć i to poszerza możliwości.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Stary laptop Toshiba - która wersja Ubuntu?

Post autor: Spass »

Cześć michal232316, witaj na forum. Podobnych tematów na forum jest dość sporo, np. tutaj - Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Xubuntu 18.04 32-bit powinno dać radę, od tego bym chyba zaczął, tylko polecam zainstalować jakąś nieco lżejszą przeglądarkę internetową np. epiphany-browser (sudo apt-get install epiphany-browser), bo Firefox na 1 GB RAM może nie dawać rady. Najlżejszym oficjalnym "smakiem" Ubuntu jest Lubuntu, więc pewnie warto go również przetestować.

A jeśli szukasz czegoś jeszcze lżejszego, zainteresuj się systemem BunsenLabs Helium, jest on oparty na Debianie 9 i używa lekkiego menedżera okien Openbox, tylko nie wiem czy jest on łatwy dla początkujących użytkowników.
sudo apt purge snapd
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości