Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
Rambdal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2010, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gliwice-Sośnica
Kontakt:

Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Rambdal »

Witam wszystkich.

Mam pytanie odnośnie aktualizacji systemu, obecnie mam wersję 11.04 ale z tego co widzę to już są dwie nowe wersje 11.10 i 12.04. Kiedyś miałem problem z aktywatorem Unity w przypadku Kadu i to mnie powstrzymało przed aktualizacją. Czy aktualizacja systemu jest konieczne czy to w zależności od użytkownika ?
Awatar użytkownika
Morf1920
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2012, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Morf1920 »

Witam!
Ja również obawiałem się aktualizacji pod względem problemów ze sterownikami, które wcześniej zainstalowałem. Jednak po namowie kolegów z forum skusiłem się i wszystko śmiga tak jak przed aktualizacją. Z tego co się orientuję każda wersja starsza jest wspierana tylko do jakiegoś momentu. Przy 11.04 pisało mi że do października. Pozdrawiam!
ariellew
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2011, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Architektura: x86_64

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: ariellew »

Co do aktualizacji systemu czy to oprogramowania to zależy od użytkownika kiedy będzie chciał to wykonać.Zaleca się jednak aktualizację systemu przynajmniej do wersji LTS.Są to wersje z kilkuletnim wsparciem więc jest większa szansa, że ewentualne znalezione błędy zostaną poprawione.Najbardziej aktualnym LTS'em jest wersja 12.04 i wsparcie do niej ma trwać 5 lat.Wersje pomiędzy LTS'ami są wersjami które tak jakby są poligonem doświadczalnym.A jeśli boisz się, że będziesz miał problem z Unity to jest jeszcze możliwość doinstalowania środowiska graficznego GNOME.
Awatar użytkownika
Hejnik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 05 paź 2011, 22:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Hejnik »

Ariellew Unity to powłoka dla GNOME, by używać Unity ty musisz mieć GNOME!! A kto nie lubi Unity musi doistalować GNOME SHELL z tego polecenia

Kod: Zaznacz cały

    sudo apt-get install gnome-shell
i w trakcie gdy wyświetlany jest ekran logowania wciskamy shift-tab aby dostać się do przycisku 'opcje sesji'. Wciskamy enter, następnie możemy wybrać odpowiadającą nam sesję czyli odpowiednią powłokę. Raz wybrana powłoka staje się domyślną!
Osobiście polecam KDE, aktualnie w wersji 4. Jest to środowisko graficzne bardziej podobne do tego od Microszitu, więc początkujący będą mieć łatwiej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rambdal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2010, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gliwice-Sośnica
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Rambdal »

NO dobrze ale w aktualizacji systemu mam 11/10 a nie 12/04. Nawet jak instalowałem 11.10 to później nie miałem opcji 12.04
ariellew
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2011, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Architektura: x86_64

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: ariellew »

Hejnik pisze:Ariellew Unity to powłoka dla GNOME, by używać Unity ty musisz mieć GNOME!!
Masz rację.Dzięki, że wyprowadziłeś mnie z błędu.
Rambdal pisze:NO dobrze ale w aktualizacji systemu mam 11/10 a nie 12/04. Nawet jak instalowałem 11.10 to później nie miałem opcji 12.04
Z tego co widzę w Twoim panelu to posiadasz Ubuntu 11.04.Więc wydaje mi się, że system będzie aktualizowany do następnej wersji po tej co masz.Co do tego, że nie mogłeś zaktualizować systemu do 12.04 może wpływ na to miał czas kiedy to robiłeś lub używałeś poleceń

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
W innym wątku na forum znalazłem wpis, że te polecenia nie przejdą jeśli chodzi o aktualizację systemu ponieważ najpierw trzeba
bear7 pisze:zaktualizować wpisy o repozytoriach w /etc/apt/sources.list dla nowszego wydania
Jeśli chcesz aktualizować system proponowane są polecenia

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update && sudo do-release-upgrade
Awatar użytkownika
Rambdal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2010, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gliwice-Sośnica
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Rambdal »

Dziękuję za odpowiedzi. przy wyborze 12.04 rekomendowana jest wersja 32 bit. jeśli ktoś posiada procek 64 bit to wersja 64 bitowa nie jest zalecana ? Czy to informacja dla osób które nie wiedzą jaki procesor mają ?
ariellew
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2011, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Architektura: x86_64

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: ariellew »

Wydaje mi się, że wersja 32 bit jest rekomendowana ponieważ dla większości sprzętu (osób które posiadają komputery) właśnie ta wersja jest bardziej odpowiednia.Co do wyboru 64 bit zbyt wiele Ci nie powiem.Ale być może więcej w tej sprawie naświetli Ci wątek viewtopic.php?f=223&t=157927.Wspominają tam, że użytkownik może być przymuszany do używania wersji odpowiedniej dla jego procesora.A jeśli chcesz mieć 12.04 to raczej proponowałbym instalację od nowa niż bawienie się w aktualizację.Czytałem gdzieś, że takie aktualizacje nie zawsze przebiegają pomyślnie i mogą występować z nimi problemy.Zgraj sobie odpowiedni obraz iso Ubuntu na płytę i najpierw odpal w trybie Live Cd aby zobaczyć czy Ci odpali.A potem instaluj od nowa.Nie zapomnij aby wcześniej zgrać sobie potrzebne dane na jakiś nośnik zewnętrzny.
Awatar użytkownika
templer
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 199
Rejestracja: 28 sty 2012, 18:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koblenz

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: templer »

ariellew pisze:Wydaje mi się, że wersja 32 bit jest rekomendowana ponieważ dla większości sprzętu (osób które posiadają komputery) właśnie ta wersja jest bardziej odpowiednia
Nie rozumiem tego wytłumaczenia :pt36: :shock: . Jeśli masz podzespoły na 64.bity to instalujesz system 64.bitowy, analogicznie z 32.bitami. "Bardziej odpowiednia" to pasująca do sprzętu.
Awatar użytkownika
Rambdal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2010, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gliwice-Sośnica
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Rambdal »

Odnośnie wersji 12.04, starałem poczytać jakieś opinie odnośnie tej wersji Ubuntu ale nie dały mi raczej żadnej opinii. Jeśli jest ktoś kto może mi wytłumaczyć jak zwykłemu kowalskiemu czy jest warto aktualizować system z 11.04 do 12.04 ? Jest to aż tak niezbędna aktualizacja ?

-- 03 maja 2012 09:58 --

ktoś odpowie ?

-- 03 maja 2012 18:08 --

any ideas ?
Sabcia
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 03 maja 2012, 19:53
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Sabcia »

Ja również przyłączę się do pytania. Od jakiegoś czasu używam Ubuntu w wersji 11.04 i nie wiem czy zrobić aktualizację do wersji 12.04. Wszystko działa tak jak powinno i nie wiem czy powinnam zrobić aktualizację, co ona mi da i czy jest konieczna.
Awatar użytkownika
zieeluu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 29 kwie 2012, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: zieeluu »

Aktualizacja do LTS to przede wszystkim 5letnie wsparcie.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: bear7 »

Rambdal pisze:Odnośnie wersji 12.04, starałem poczytać jakieś opinie odnośnie tej wersji Ubuntu ale nie dały mi raczej żadnej opinii. Jeśli jest ktoś kto może mi wytłumaczyć jak zwykłemu kowalskiemu czy jest warto aktualizować system z 11.04 do 12.04 ? Jest to aż tak niezbędna aktualizacja ?
Sabcia pisze:Ja również przyłączę się do pytania. Od jakiegoś czasu używam Ubuntu w wersji 11.04 i nie wiem czy zrobić aktualizację do wersji 12.04. Wszystko działa tak jak powinno i nie wiem czy powinnam zrobić aktualizację, co ona mi da i czy jest konieczna.
Dopóki jest wsparcie dla Waszych wersji Ubuntu, aktualizacja nie jest konieczna. Jest to dobrowolny wybór, dający między innymi dostęp do nowszych wersji pakietów z oficjalnych repozytoriów. Taka szybka odpowiedź ;-)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Foka0111 »

Zanim zaczniecie aktualizować,wykonajcie obraz obecnego systemu clonezillą.
Zawsze będziecie mogli wrócić do stanu obecnego.
U mnie aktualizacja wysypała system.
Awatar użytkownika
Rambdal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2010, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gliwice-Sośnica
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Rambdal »

Dobrze ale koniec wsparcia oznacza to, że będzie coś źle działać ? Mówicie o dodatkowych pakietach lecz jeśli ktoś nie instaluje ciągle czegoś nowego to czy to jest potrzebne ? Brat instalował 12.04 i środowisko gnome, system potrafił parę razy zaskoczyć dlatego wolę Was zapytać nim podejmę jakieś działanie. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
zieeluu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 29 kwie 2012, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: zieeluu »

Osobiście mam wrażenie że z każdą kolejną edycją Ubuntu działa coraz gorzej na moim sprzęcie a zły nie jest. Pamiętam dawno temu jak z ciekawości wrzuciłem sobie Ubuntu 8.04. 10.04. Działało super. Teraz mam co jakiś czas zwiechy i czasami wyskakuje okienko z crashem jakiegoś programu.

Jeżeli wszystko Ci działa to nie zmieniaj bo nie warto - to moja mocno subiektywna opinia.

Aczkolwiek pakiety zawsze warto mieć aktualne.
Awatar użytkownika
Rambdal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2010, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gliwice-Sośnica
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Rambdal »

No dobrze ale nikt mi nie wyjaśnił co oznacza brak wsparcia. Zanim zaczynałem przygodę z Ubuntu każdy mi polecał 10.04, najbardziej stabilną i w pełni działającą wersją a następnie 11.04 o której też złego słowa powiedzieć nie mogę choć moim zdaniem 11.04 miało już za dużo pakietów i bajerów. Stąd moje pytanie, jakie są konsekwencje/ złe strony braku wsparcia.


Ps: Przykładowo Microsoft w 2014 przestanie wspierać Win XP a ludzie nadal nie mają zamiaru zmieniać do na np Viste czy W7.
Awatar użytkownika
arthulus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 351
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: arthulus »

Rambdal pisze:nikt mi nie wyjaśnił co oznacza brak wsparcia
To znaczy że w przypadku wykrycia błędów bezpieczeństwa nie dostaniesz od Canonical nowego kernela i aktualizacji programów, można dodać do swojego repozytorium programy osób trzecich np.chromium-browser i będziesz miał wtedy taką samą wersje jak osoba na 12.04.
Jak ci wszystko działa i nie kręcą cię nowe "ozdoby choinkowe" to wyłącz z programów startowych opcje aktualizacji i przeprowadzaj ją ręcznie albo wstrzymaj się z aktualizacją jeszcze miesiąc aż poprawią błędy.
Awatar użytkownika
Hobo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 08 cze 2010, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: Hobo »

witam,

ja wykonałem aktualizację z 10.10 do 11.10 kolejno przez wszystkie dostępne wydania, ale 11.10 teraz nie odpala środowiska graficznego (gnome).
po uruchomieniu livecd, podczas instalacji 12.04 jest do wyboru opcja aktualizacji wykrytej wersji ( w tym przypadku 11.10), lecz opcja jest nieaktywna. może ktoś wie dlaczego?
zippa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2011, 08:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Post autor: zippa »

Ja właśnie wgrywam 10.04.4 LTS , czy on jest wspierany i mogę LTS'a zamienić na 12.04 LTS-
Sprzęt:
Main Laptop: MacBook Air 2020 i5 10th gen/8GB/512 GB SSD (macOS)
2nd Laptop: Toshiba L300 C2D/2GB/120GB SSD (Ubuntu Mate)
Desktop: i3 6th gen/8GB/480 GB SSD + 2TB HDD (Windows 11+Ubuntu 20.4 LTS)
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 195 gości