Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
niXon
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 10 paź 2006, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: niXon »

Dziwna rzecz się dzieje na 14.04 :
po poleceniu :
gnome-desktop-item-edit ~/Pulpit/ --create-new
tworzę sobie skrót na pulpicie, wszystko jest ok, skrót działa, ale nie da się go w żaden sposób przesunąć w inne miejsce na pulpicie, jest po prostu nie do ruszenia,
inne elementy na pulpicie, jakieś pliki normalnie dają się przemieszczać w dowolne miejsce,
czy ktoś z Was miał ten problem ?

-- 14 maja 2014 14:38 --
Foka0111 pisze:PS
Doszedłem,że to drapanie po HDD ma związek z demonami chromium.
iotop cyklicznie pokazywał 99% użycia dysku.
Chromium na razie poszło w odstawkę. I komp trochę odżył.
i bardzo dobrze ! :)
o chrome 666 - http://www.monitor-polski.pl/putin-inte ... przez-cia/
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: tutu1 »

W zasadzie podoba mi się ta dystrybucja za wyjątkiem tego, że:
1. w przeglądarce plików zniknęły trójkąciki przed nazwą katalogów które pozwalały rozwinąć zawartość katalogu bez wchodzenia do niego,
2. w tej samej przeglądarce można było za pomocą klawisza F3 podzielić okno na dwa i mieć w jednym oknie dwa różne dyski, katalogi
Komu to przeszkadzało?
Poza tym mam jeden problem:
Mam monitor 22 calowy i na nim najwyższa dopuszczalna rozdziałka 1680 x 1050, udało mi się to osiągnąć po zakupie nowej karty NVIDII (bo bajki o automatycznym instalowaniu się sterowników do zintegrowanej karty intela i915G można spokojnie na półkę odłożyć). Problem polega na tym, że gdy wyloguję się z systemu lub zrestartuję lub też wyłączę system to strona logowania wraca do rozdzielczości 1024 x 768 (chciałbym by była 1680 x 1050) po zalogowaniu też jest 1024 x 768. W ustawieniach ekranu mogę wielokrotnie kazać mu zapisywać konfigurację i tak po zakończeniu sesji (wylogowanie, wyłączenie, restart) zapomina o ustawionej i zapisanej konfiguracji.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: bear7 »

@tutu1
Odnośnie #1, to można to przywrócić. Jak? Wypadałoby założyć osobny wątek. :wink:
Odnośnie #2, to funkcję dodatkowego panelu zastąpiono możliwością pracowania na kartach (CTRL+T). Nie to samo, ale innej opcji chwilowo nie ma.

A co do problemu z monitorem, to jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to załóż osobny wątek.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: tutu1 »

@bear7
Założę te wątki :)
Ad #2 liczę na to że w remixie który zawsze jest lepszy od oryginału (nie tylko pod względem lokalizacji) nie będzie takich problemów.
Odnośnie problemu z monitorem to nie jest problem ani z monitorem ani z kartą graficzną tylko z systemem który nie zapamiętuje konfiguracji karty graficznej. :)
Awatar użytkownika
Nefrytowa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 15 lut 2014, 16:22
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: Nefrytowa »

Dziwną rzecz miała na sterownikach Intela wgrany razem z system. Otóż w XBMC podczas oglądania filmów w HD co jakiś czas "przebiegał" po ekranie pasek zniekształcenia. Coś jak kręgi na tafli wody, gdy się ją zmąci. Rzecz irytująca całkowicie znikła po wgraniu Intel(R) Graphics Installer 1.0.5 for Linux!
Tak moi drodzy, miesiąc czekania i w końcu jest https://01.org/linuxgraphics/downloads.
Laptop MSI GE70 2PE (Apache Pro)-679XPL, CPU: Intel® Core™ i7-4720HQ (2.6 Ghz, 3.6 GHz Turbo, 6 MB Cache) , grafika: NVIDIA GeForce GTX 860M 2GB, zintegrowana karta graficzna Intel HD 4600 , RAM: 8 GB DDR3 (1600 MHz) , HDD: 1000 GB 7200 RPM, DVD+/-RW
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: Jarni »

Laptop Acer Extensa 5220
Odważna decyzja - stawiać na tym laptopie Unity, moja stara Extensa o model wyżej służy mi obecnie jako platforma eksperymentalno-poznawcza ale najczęściej ląduje na nim MATE.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: rom »

Z nudów zainstalowałem Ubuntu z Unity aby przetestować komfort użytkowania. Z punktu widzenia użytkownika "starych" desktopów (XFCE, Gnome2).
Zalety:
+ działa szybko (core2duo + 3GB RAM)
+ jest bardzo ładnie zrobione
+ umieszczenie menu okien na belce tytułowej, moim zdaniem to najlepsza rzecz w całym Unity
+ da się przyzwyczaić

Błędy, wady:
- rozmyte czcionki tytułów okien w Radiance i innych jasnych motywach (znalazłem rozwiązanie poprzez edycję pliku css ale nie wypróbowałem go jeszcze osobiście)
- brak możliwości zmiany szerokości kolumn myszką w Nautilusie w katalogach systemowych
- działanie środkowego przycisku myszki na tytuł okna ustawione na Shade (zwijanie do belki): okno się zwija, znika razem z belką i pozostawia tylko swój cień (obwódka) na ekranie i nie da się rozwinąć ponownie, trzeba kliknąć na ikonę z lewej

Wady związane z przywyczajeniami wyniesionymi z innych środowisk:
- brak możliwości zmiany DPI czcionek i przyciągania do siatki
- brak menu, w którym widać nazwy zainstalowanych programów
- brak możliwości przeciągania okien myszką pomiędzy pulpitami
- brak możliwości zmiany pulpitów rolką myszki

Gdybym był zmuszony, szybko bym przywyknął do Unity. Ale ponieważ mam wybór, zostanę z XFCE. Wygodniej na startch śmieciach.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
aderas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 08 cze 2014, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: aderas »

Tuż po premierze zainstalowałem Xubuntu 14.04. System do tej pory nie sprawił mi żadnych większych problemów. Jest stabilnie, w miarę szybko. Po prostu nie mogę się do niczego przyczepić.

Nawet wygląd XFCE na samym starcie usatysfakcjonował mnie na tyle, że pozostałem przy domyślnym motywie.
Awatar użytkownika
niXon
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 10 paź 2006, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: niXon »

coraz bardziej lubię to wydanie 14.04 :)
folkstorm
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 64
Rejestracja: 11 maja 2008, 22:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Luton

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: folkstorm »

Ubuntu 14.04 bardzo pozytywnie, poprawa szybkości, jest stabilnie.
Jedyne dwie rzeczy które zauważyłem to wysypujący się Clementine przy probie przeszukania muzyki, druga nie działający Flux(jednak od 12.04 nie działał na żadnym późniejszym wydaniu)
Ogólnie wszystko na plus.
msmarecki2
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:31
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: msmarecki2 »

U mnie system siedzi razem z win 8.1. Oba działają sprawnie. Na Ubuntu problem z wifi. Reszta jest OK.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: bear7 »

lukitd pisze:Mi przeszkadza w Ubuntu 14.04 brak przetłumaczenia na polski Apperance. Czyli jak prawym przyciskiem myszy kliknie się na pulpit i wybierze "zmień tło pulpitu" to po otworzeniu okna Apperance brak spolszczenia. Czy jest szansa że to kiedyś spolszczą czy już tak zostanie?
No to się doczekałeś. Klepnij:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
I w ustawieniach systemu powinno pojawić się Wygląd, a nie Apperance.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
aderas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 08 cze 2014, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: aderas »

folkstorm pisze:Jedyne dwie rzeczy które zauważyłem to wysypujący się Clementine przy probie przeszukania muzyki
Mi też Clementine często się sypie.. Czasem doprowadza do wielkiej irytacji. Ale to raczej wina sameego programu niż Ubuntu.
Awatar użytkownika
RysiekChaszcz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Upgrade Ubuntu z 12.04 na 14.04

Post autor: RysiekChaszcz »

Do nie dawna chwaliłem wszem i wobec linuksa a konkretnie ubuntu i dawałem windziarzom popalić. Niestety w poniedziałek na ekranie wyświetlił mi się komunikat o mozliwości
Upgrade Ubuntu z 12.04 do 14.04 i że potrwa to ponad 5 godzin. Dobra pomyślałem nowsza wersja będzie lepiej i kicha. Skończyło się to po wielu więcej godzinach ale to nie ten problem
Po prostu jestem totalnie zawiedzony:
1. Dużo wolniejsze otwieranie się kompa - przestało być konkurencyjne do windy
2.Non stop komunikaty:
"Wykryto systemowy błąd programu"
"System program problem detected"
"Programy, wystąpił wewnętrzny bład działania UBUNTU 10.04"
2.System staje , ekran ciemnieje i trzeba nawet parę minut czekać na uruchomienie
3.Szlag trafił serwer z którego korzystałem gdyż tworzę strony internetowe.
Jestem zawiedzony - czy jest jakaś możliwość poprawy żeby to chodziło i śmigało tak płynnie
jak w 12.04
Proszę o konstruktywne i merytoryczne odpowiedzi a nie takie "poszukaj sobie w google"
Ubuntu 14.04 Miłośnik kolei :-) Cieszyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Galeria Miłośników Fotografowania Kolei
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Upgrade Ubuntu z 12.04 na 14.04

Post autor: igotit4free »

RysiekChaszcz pisze:Do nie dawna chwaliłem wszem i wobec linuksa a konkretnie ubuntu i dawałem windziarzom popalić. Niestety w poniedziałek na ekranie wyświetlił mi się komunikat o mozliwości
Upgrade Ubuntu z 12.04 do 14.04 i że potrwa to ponad 5 godzin. Dobra pomyślałem nowsza wersja będzie lepiej i kicha. Skończyło się to po wielu więcej godzinach ale to nie ten problem
Po prostu jestem totalnie zawiedzony:
1. Dużo wolniejsze otwieranie się kompa - przestało być konkurencyjne do windy
2.Non stop komunikaty:
"Wykryto systemowy błąd programu"
"System program problem detected"
"Programy, wystąpił wewnętrzny bład działania UBUNTU 10.04"
2.System staje , ekran ciemnieje i trzeba nawet parę minut czekać na uruchomienie
3.Szlag trafił serwer z którego korzystałem gdyż tworzę strony internetowe.
Jestem zawiedzony - czy jest jakaś możliwość poprawy żeby to chodziło i śmigało tak płynnie
jak w 12.04
Proszę o konstruktywne i merytoryczne odpowiedzi a nie takie "poszukaj sobie w google"
Tutaj możesz wyrazić swoje emocje po instalacji/upgrade.
Na forum obowiązuje reguła:
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Jak chcesz konstruktywnej i merytorycznej pomocy, to załóż wątek z merytorycznym tytułem i opisem swojej konfiguracji oraz napotkanych trudności.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: kszyhus »

@RysiekChaszcz
ręce opadają jak się czyta twój post
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
pablo1912
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 31 sie 2015, 17:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: pablo1912 »

Witam!
Jestem nowym forumowiczem. Zainstalowałem Ubuntu po tym jak Windows XP stracił wsparcie od swojego "ojca" a nie chciałem przepłacać za nowe cudo Wielkiego Brata. Od tego czasu jestem wierny temu systemowi. Nie narzekam na funkcjonalność, jest idealny dla studenta, pisarza i internauty. Dla mnie wystarczy w zupełności.

Jedyną wadą to jest mała konfigurowalność z poziomu GUI. Pasek Dash również powinien mieć więcej opcji konfiguracji niż te które zawarte są w UnityTweak.
grzesław

Re: Ubuntu 14.04: ochy i achy po instalacji...

Post autor: grzesław »

Cześć.
Jako świeżak w świecie Linuxa mogę powiedzieć, że zachwyca mnie wygładzanie czcionek.
To był jeden z powodów rezygnacji z jedynie słusznego systemu od M$ ;-)
Microsoft od wydania Windows 8.1 zupełnie olał użytkowników niskobudżetowych laptopów z matrycami 1366x768 Wygładzanie, jak i sam aplet Clear Type w Windowsie to była zupełna porażka. W google roi się od wątków na temat nieostrych i rozmytych czcionek i do tej pory nie znalazł się nikt, kto rozwiązałby ten problem, a rozwiązać chyba powinni go panowie z M$?! Miałem nadzieję, że po aktualizacji do do Windows 10 moje oczy w końcu odpoczną. Niestety, jest jeszcze gorzej.
To rozmycie i brak możliwości zablokowania automatycznego instalowania aktualizacji było kroplą, która przelała czarę goryczy. Przypomniałem sobie jaki wyraźnie widziałem czcionki w Xubuntu, które zainstalowałem półtora roku wcześniej z ciekawości na starym laptopie i zapadła ostateczna decyzja.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości