Rodzina Ubuntu

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
ludwik1977@gmail.com
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2009, 12:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Rodzina Ubuntu

Post autor: ludwik1977@gmail.com »

Witam wszystkich użytkowników forum. Na początku chciałbym się odnieść do Ubuntu który to jako system jest ok ale moim zdaniem społeczność popełnia podstawowe błędy, które aż biją po oczach tzn., czemu do dziś nie ma menu logowania po polsku tak jak w np Kubuntu czy innych dystrybucjach tj. błąd bo nie każdy zna płynnie angielski bo większość z mojego pokolenia jechała na ruskim i lipa nie są w stanie sobie poradzić z menu logowania a w Kubuntu, Ubuntu Gnome czy studio takiego problemu nie ma i tj. lipa i niewypał. Jeśli już robić kolejne klony Ubuntu to niech chociaż podstawowa instalacja i konfiguracja będzie po polsku i w tedy tylko bedą decydować indywidualne zalety danej dystrybucji do jakich celów ją stosujemy np. grafik lub muzyk weźmie wersję "Studio" a zwykli Kubuntu lub Ubuntu Gnome bo zwykłe Ubuntu nie ma menu po polsku. Morał z tego taki trzeba aktualne wersje lepiej dopracować do zwykłego użytkownika aby nie miał problemów większych niż z Windowsem a potem dodawać bardziej złożone opcje i wtedy społeczność zabłyśnie, inaczej mówiąc wybieram Ubuntu Studio i Gnome a nie same Ubuntu - bo ta wersja to lipa i ściem niestety niedopracowana!!! :evil:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: mario_7 »

A mógłbyś dokładniej - co takiego nie jest przetłumaczone?
ludwik1977@gmail.com
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2009, 12:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: ludwik1977@gmail.com »

Chodzi mi o to że w wersji na DVD nie ma menu po polsku i dla mnie jest to trochę problem bo ja głównie ruskiego się uczyłem i moi znajomi też z angielskim cienko troszkę z c++ nic poza tym a jak ma być wyraźnym zamiennikiem Windowsa to trzeba jeszcze w całej "Rodzinie Ubuntu" ujednolicić menu instalacyjno-konfiguracyjne aby maksymalnie zbliżyć do Windowsa dzięki czemu okienka szybciej będzie można zastąpić nowym Ubuntu w zależności od potrzeb Studio czy inna, choć najbardziej mi się spodobała wersja Studio to zdenerwowało mnie że nie wykryła mojej klawiatury USB i musiałem korzystać ze starej PS2 a to już nie powinno na tym etapie sprawiać problemu większa ilość sterowników dzięki pojemności płyt DVD 4,5GB a dystrybucja spakowana zawiera około 1,5 GB więc jes kupa na sterowniki i inne udogodnienia np. jednolite menu instalacyjne we wszystkich dystrybucjach i to by było na duży plus, bo jak każdy sobie żabkę skrobie to wychodzi kaszana niestety a moim zamiarem te dystrybucje jest promować w szkołach podstawowych, gimnazjach i średnich. Z tych powodów należy doprowadzić do pełnej jednolitości instalatorów i konfiguracji podstawowej a mniej bajerów które tylko zamulają słabsze komputery a niczemu tak naprawdę nie służą :-x
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: mario_7 »

Co rozumiesz przez menu?
Na płycie pełnego spolszczenia faktycznie nie ma, ale jest podstawowe, a pełne jest pobierane automatycznie podczas instalacji o ile jest połączenie z internetem. Poza tym sama instalacja jest jak najbardziej w języku polskim...

Zbliżanie wyglądu do Windowsa niczemu nie służy - temat był już poruszany wielokrotnie.

Jeśli zwykła Klawiatura USB nie działała, to był to raczej błąd niż brak sterowników...

Gdyby celem było ujednolicenie wszystkich dystrybucji, to nikt nie tworzyłby tyłu odmian. A jednak każdy chce inaczej i niektórym się chce, więc tworzą rzeczy po swojemu. :)
ludwik1977@gmail.com
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2009, 12:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: ludwik1977@gmail.com »

chodzi mi o ujednolicenie nie dystrybucja a instalatorów, różnice dla przeciętnego Kowalskiego są za duże aby był w stanie zastąpić Windowsa a mi chodzi okienka wystrzelić na Marsa a wprowadzić (w zależności od potrzeb) kolejne klony Ubuntu w grafice, mediach, nauce i biznesie a zaczął bym od tv edukacyjnej dla podstawówki i gimnazjum. Potem średnie szkoły techniczne i licea aż wreszcie studia. Czas wdrożenia takiej edukacji oceniam na 5 do 8 lat a Windowsa w jedną stronę na Marsa ;) pozdrawiam.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: rrico »

Ludwik, bez urazy, ale tak wypadło że jestem z tego samego pokolenia (76) i też miałem głównie ruski. Dodatkowo chciało mi się uczyć innych języków, i większego problemu z instalacją ubuntu nie miałem (poza próbą z walniętej płytki, ale nie był to problem językowy), podejrzewam że gdybym miał system eng to by mi zbytnio nie przeszkadzało, ale siła rzeczy wybrałem język ojczysty. Jeżeli są ludzie robiący inne distro to tylko chwała im za to, bo masz możliwość wyboru czego potrzebujesz.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: rrico »

Zastanawiam się co postawić na drugiej maszynie jak już będę miał moment na to. Doszedłem do wniosku że chyba spróbuję z KDE, lapek powinien wydolić (teraz nie pamiętam co w nim miałem). Czy Kubuntu 16.04 ma już plasme czy jeszcze kde4? A może lepiej postawić coś innego, co byście doradzili? Wolę LTS żebym nie miał kłopotów, na linie siedzę od b. niedawna, nie wiem czy bym np. debiana rozkminił.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: Tomfoc »

http://kubuntu.org/news/kubuntu-16-04-l ... ouncement/
https://404.g-net.pl/2016/05/kubuntu-16 ... sma-5-6-4/
Wiele razy próbowałem "zaprzyjaźnić się" z tym czymś zwanym plasma, ale niestety nie da się. Może Tobie się uda.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: rrico »

To może na razie odpuszczę, ciągłe aktualki plasmy chyba mnie nie bawią. Ogólnie pytałem o to bo szukam czegoś co by 'wyglądało' oprócz funkcjonalności, a podobno kde się daje fajnie konfigurować, idąc tym tropem pomyślałem że plasma pewnie też. Unity nie chcę, bo chyba nie warto (wycofują się z niego?), XFCE podobno po instalacji kiszka z wyglądem, daje się coś z niego wykręcić sensownego? Rozważam jeszcze cinnamona albo minta, ale opinie też różne widziałem, i też jeszcze nie wiem na czym to stawiać. No bo GNOME będzie podobny do MATE, którego już używam na innej maszynie, chciałem coś innego obadać.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: Tomfoc »

W mojej ocenie Xfce jest całkiem fajne i daje się konfigurować. Ma jedną wadę - menedżer plików thunar, do którego za nic nie mogę się przyzwyczaić. Dlatego na obecną chwilę najwyżej oceniam Unity i Cinnamon. W Unity bez problemu zamieniam niewydarzonego nautilusa menedżerem nemo. W Cinnamon nemo jest menedżerem domyślnym. Do Gnome Shell jeszcze się nie przyzwyczaiłem, ale robię postępy - oczywiście zaraz po zainstalowaniu wywalam nautilusa i instaluję na jego miejsce nemo. Wszystko to jest oczywiście kwestią gustu i sądzę, że nie należy się sugerować opiniami innych. Najlepiej spróbować samemu.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: rrico »

No niby racja, ale na pierwszy ogień chciałem wybrać coś z czego jest szansa że będę bardziej zadowolony. Inne środowiska mogę testowo doinstalować na chwilę a później wywalić, ale potrzebne mi coś jako baza.
Gdybyś zestawił cinnamona i minta to nad którym warto pomyśleć bardziej (pomijając fakt że używasz cinnamona)? obiło mi się "o oczy" że były jakieś kłopoty z aplikacjami, na minta chyba więcej ale może chodzić o poprzednie wydania, już teraz nie pamiętam skąd te informacje. Znowu graficznie oba środowiska jakoś bardziej do mnie trafiają (mint chyba nawet bardziej) niż xfce, który z kolei jest lekki i szybki. Kłopot z wyboru :)

Na lapku potrzebne mi coś o wielu zastosowaniach, bo będę na nim robił wszystkiego po trochu oprócz programowania i serwera. Czyli z grubsza: przeglądarka, odtwarzacz multimediów (w tym 3d), współpraca z sony bravia po hdmi i/albo wifi, gaming (rzadziej bo korzystam z ps4) i co tam jeszcze. No i chciałem poeksperymentować z konfigurowaniem sobie tego żeby było fajne dla oka/ucha a jednocześnie funkcjonalne, nie koniecznie diabelnie szybkie (ale jednak względnie szybkie niech by było ;) ), w takiej kolejności.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: Tomfoc »

Nie wiem czy się nie mylę, ale odnoszę wrażenie, że uważasz minta za jakieś dodatkowe środowisko graficzne. Otóż Mint jest dystrybucją Linuksa występującą z różnymi środowiskami. Możesz więc mieć Minta z KDE, Minta z Cinnamon, Minta z Xfce itp. Jeśli się nie mylę, to środowisko Cinnamon jest tworzone przez programistów Minta, to oni to środowisko rozwijają. Minta generalnie nie neguję, jest całkiem znośną dystrybucją - jest tworzony na bazie Ubuntu. Od jakiegoś czasu zbratałem się z Debianem. Na chwilę obecną mam na dysku swego laptopa trzy dystrybucje tj. Ubuntu 16.04.2 z Unity oczywiście, Debiana stabilnego z Cinnamon i Debiana testowego z Cinnamon. Z każdej z tych dystrybucji jestem bardzo zadowolony.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Rodzina Ubuntu

Post autor: rrico »

No ok, faktycznie tak myślałem bo linux mint to pochodna ubuntu, ale widziałem jakieś wypowiedzi o innych distrach linuxa podobnych do minta i jakoś sam nasunął się wniosek, że to tryb graficzny równolegle rozwijany do cinnamona, mój błąd.
Kolejna sprawa. Skoro cinnamon śmiga pod debianem, to powinien śmigać też pod dowolnym distrem ubuntu (pochodna) jako dodatkowy dociąnięty tryb graficzny, dobrze myślę? zakładając że są spełnione zależności.
Czyli w skrócie mam dylemat czy: jakieś distro (jakie?) z cinnamonem, czy Xubuntu (może też z cinnamonem jako drugie środowisko). Zachodzi szansa że po prostu Xubuntu + cinnamon. ...Czy w ogóle coś innego.
Jakie są odpowiedniki cinnamonowe głównych aplikacji względem powiedzmy unity? bez dociągania np. połowy KDE.

edit
Sprawa nieaktualna, zdecydowałem się na xubuntu, spodobało mi się xfce. Cinnamona może dogram testowo żeby się zapoznać.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości