Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: mario_7 »

Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: kszyhus »

Wielka szkoda. Szkoda Unity.
A Ubuntu z Gnome już przecież jest i w rankingu
http://www.distrowatch.com
zajmuje dopiero 65 miejsce.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: Tomfoc »

Ja żałuję, bo Unity spełnia moje oczekiwania. W Gnome brakuje mi możliwości zastąpienia menedżera plików nautilus menedżerem nemo, a także indicatorów pokazujących gdzieś na panelu takie dane, jak temperatura procka, szybkość pobierania i wysyłania danych, temperaturę na zewnątrz itp. Z tego powodu moim drugim środowiskiem jest Cinnamon.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: kszyhus »

Tomfoc pisze:Ja żałuję, bo Unity spełnia moje oczekiwania. W Gnome brakuje mi możliwości zastąpienia menedżera plików nautilus menedżerem nemo....
@Tomfoc to tak jak ja. Podpisuję się pod Twoim postem.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: Tomfoc »

@kszyhus - zacytowałeś część mojego postu dotyczącą nautilusa. W związku z tym mam pytanie - Ty też próbowałeś zastąpić go menedżęrem nemo i krzaczył Ci się pulpit?
Ja próbowałem zaakceptować nautilusa. Nie jeden raz mówiłem sobie: "Tomek, cierpliwości, przyzwyczaisz się do tego szajsu". Niestety, na tym nie da się pracować. Całe szczęście, że istnieje nemo. Nadzieja w tym, że może znajdą się chętni by utrzymywać Unity 7 przy życiu.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: kszyhus »

Do Nautilus-a też nie mogłem się przyzwyczaić. Dla mnie jest szajsem nieopisanym (jak u Ciebie) dlatego używam tylko Nemo, chodzi super a przede wszystkim ma dwa panele i widok zwarty katalogów i plików (które ja preferuję).
Nie rozumiem gdzie Ci się krzaczył pulpit z Nemo, w Gnome, czy Unity?
U mnie w Unity jest w porządku a w Gnome nie próbowałem. Gnome i KDE jakoś mi nie leżą, już wolę Cinnamon oczywiście po UNITY.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: enedil »

Ja natomiast jestem szczerze zadowolony z decyzji. Unity, jakkolwiek wygodne jest zbiorem obrzdliwych hacków i rozwijanie stało się niemal niemożliwe. Natomiast warto zauważyć, że wraz z tą zmianą uśmiercono także Mira. Mark Shuttleworth nareszcie pozwoli na tworzenie najlepszego desktopu. Nie mówiąc o tym, że te wszystkie projekty zużywały niesamowicie dużo pieniędzy, które będzie można wykorzystać na zwiększenie zysków na serwerach i IoT.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: enedil »

Tomfoc pisze:W Gnome brakuje mi możliwości zastąpienia menedżera plików nautilus menedżerem nemo, a także indicatorów pokazujących gdzieś na panelu takie dane, jak temperatura procka, szybkość pobierania i wysyłania danych, temperaturę na zewnątrz itp.
A to w sumie brzmi jak lenistwo, a nie ograniczenia Gnome. Zobacz jak wiele dają rozszerzenia powłoki.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: makson »

Witam,
Może dodam też trzy grosze ze swojej strony.
Pierwszy grosz - Canonical to firma, która musi zarabiać pieniądze. Nie można więc mieć do nich pretensje, że ucinają produkty, które przynoszą straty.
Drugi grosz - ze swoich obserwacji widziałem, że bardzo wielu użytkowników było niezadowolonych z wprowadzenia Unity (w tym ja). Liczę na to, że zakończenie tej poważnej schizmy w łonie desktopowego Linuksa przyczyni się do powrotu dynamiki wzrostu Ubuntu.
Trzeci grosz - mam nadzieję, że Canonical wyciągnie właściwe wnioski z tej sytuacji i będzie więcej uwagi poświęcać na rozwój głównych nurtów desktopowego oprogramowania, zamiast tworzyć od zera swoje własne zamienniki.
Pozdrawiam,
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: mario_7 »

Ja używam Unity i nie znalazłem wygodniejszego środowiska. Duża szkoda, że nie będzie już rozwijane oficjalnie. Ale liczę na społeczność...

I mam nadzieję, że Canonical dalej będzie szło pod prąd, bo inaczej grozi stagnacja i wymarcie. ;)
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: jacekalex »

mario_7 pisze:Ja używam Unity i nie znalazłem wygodniejszego środowiska. Duża szkoda, że nie będzie już rozwijane oficjalnie. Ale liczę na społeczność...

I mam nadzieję, że Canonical dalej będzie szło pod prąd, bo inaczej grozi stagnacja i wymarcie. ;)
To nie jest złośliwość, po prostu przypominam, ze od "zawsze" dowolne środowisko można było skonfigurować do poziomu, jaki prezentowało Unity.
Przykład KDE4 AD 2011:
https://www.youtube.com/watch?v=EEXk-ClMO-8

Dlatego Unity nic nowego nie wnosiło (co zostało bardzo dobitnie zaznaczone przez inne distra jak Debian, Arch, Gentoo czy Mageia), a obecnie po kapitulacji Mira Cannonical nie ma ani sil, ani środków żeby Unity przetransportować samodzielnie na Waylanda, natomiast hejt, jaki rozpętali na linii Mir <> Wayland mocno skomplikował powstawanie sterowników dla tego ostatniego.

Przyszłość Unity Ubu przypieczętowało robiąc Mira w opozycji do Wayladna, a zakończył Intel nie wpuszczając łatek Mira do swoich sterowników.

Takie są skutki łamania konsensusu w sprawie domyślnego systemu wyświetlania obrazu, i to skutki stosunkowo łatwe do przewidzenia.
Dodatkowo w Ubu programiści nie mogli się w pewnym momencie nawet zdecydować, czy to Unity robić w oparciu
o Gtk czy QT, co już wyglądało wręcz zabawnie. :twisted:

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

Post autor: mario_7 »

To prawie to samo, a prawie robi różnicę.

Co do Mira - nie śledziłem dokładnie o co poszło, ale nie widzę problemu w próbach wprowadzania własnych rozwiązań. Raz się uda a raz nie.

Wayland też swoje przeszedł zanim zaczął się nadawać do czegokolwiek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości