Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: ethanak »

JezdziecBezNicka pisze:Widzisz, chodzi mi o to, że rozwiązanie to jest mocno schizofreniczne. Bo zauważ, że w Ubuntu jest Centrum Oprogramowania, ale żeby otrzymywać aktualizacje od twórcy programu, muszę ręcznie dodać PPA.
Więc jest dobre (bo uważałeś dwa posty temu że to jest Twoim marzeniem i bez tego życie jest wegetacją) czy złe (bo trzeba dodać repo jakiegoś tam głupawego twórcy, przykładowo ethanaka)?

Dla mnie rozwiązanie jest idealne. W repozytorium dystrybucji mam to co przeciętnemu użytkownikowi do szczęścia jest potrzebne. Nie zaśmiecam synaptica czy Dziennika Ustaw Komitetu Centralnego aplikacjami, które nie są mi do niczego potrzebne. Dodaję sobie ppa np. Orki i mam dostęp do najnowszych wersji (które to wersje 99.9% użytkowników ma gdzieś). Co widzisz złego w tym rozwiązaniu?

W CentOS-ie na przykład mam na dzień dobry dostęp do bardzo ograniczonej ilości aplikacji. Chcąc zainstalować coś innego, muszę dodać repozytorium (nota bene łatwiej niż w Ubuntu, ale to pewnie dlatego, ze developerzy RH dbają o wygodę admina a nie o ilość migających pizdryków na ekranie). I w moim przypadku to sie idealnie sprawdza - mam to co muszę mieć, a jeśli chcę więcej to muszę całą jedną linijkę w terminalu wpisać...

A co do Dziennika... tfu, chciałem powiedzieć Centrum Oprogramowania...
Jeszcze parę lat i będzie używalne. Na razie (sam sugerowałeś porównanie) ma jakiś 1% funkcjonalności Google Play.
Ja nie mam pretensji do świata Open Source. Ja tylko piszę, że brakuje mi dystrybucji, która by "otworzyła rynek" oprogramowania.
Nie widzisz drobnej sprzeczności w dwóch następujących po sobie zdaniach?

Piszesz o modelu Androida. Czyli: masz to co my uważamy za wartościowe. Przy czym Twoje porównanie do KC idealnie oddaje postawę owego "my". Użytkownik jest z założenia cymbał i nie powinien decydować o tym, co jest dla niego dobre. Jeśli próbuje - to jest złym użytkownikiem...
Awatar użytkownika
JezdziecBezNicka
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 02 paź 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: JezdziecBezNicka »

ethanak pisze:Dla mnie rozwiązanie jest idealne. W repozytorium dystrybucji mam to co przeciętnemu użytkownikowi do szczęścia jest potrzebne. Nie zaśmiecam synaptica czy Dziennika Ustaw Komitetu Centralnego aplikacjami, które nie są mi do niczego potrzebne. Dodaję sobie ppa np. Orki i mam dostęp do najnowszych wersji (które to wersje 99.9% użytkowników ma gdzieś). Co widzisz złego w tym rozwiązaniu?
To, że "przeciętny użytkownik", który zechce np. korzystać z Gimpa lub Inkscape'a niemal zawsze dostaje przestarzałą wersję, a jeśli chce mieć aktualną, to musi "zaśmiecać" wspomniany Dziennik Ustaw. "Przeciętny użytkownik" nie rozumie dlaczego programy zainstalowane przez Centrum Oprogramowania nie aktualizują się.

ethanak pisze:
Ja nie mam pretensji do świata Open Source. Ja tylko piszę, że brakuje mi dystrybucji, która by "otworzyła rynek" oprogramowania.
Nie widzisz drobnej sprzeczności w dwóch następujących po sobie zdaniach?
Nie widzę sprzeczności. Wykaż proszę, gdzie drugie zdanie znosi negację z pierwszego zdania.
Pretensje != życzenia.
ethanak pisze:Piszesz o modelu Androida. Czyli: masz to co my uważamy za wartościowe. Przy czym Twoje porównanie do KC idealnie oddaje postawę owego "my". Użytkownik jest z założenia cymbał i nie powinien decydować o tym, co jest dla niego dobre. Jeśli próbuje - to jest złym użytkownikiem...
A jak jest z repozytoriami? Czy nie znajduje się w nich to, co ich "zarządca" uznał za wartościowe?

Być może nie rozumiesz moich intencji i stąd ta agresja - w szeroko pojętym Linuksie brakuje mi systemu, który w przystępny dla użytkownika sposób zdecentralizowałby proces dystrybucji oprogramowania. Być może Ubuntu wraz ze swoim Centrum Oprogramowania kiedyś to osiągnie - ale mam wrażenie, że poczekamy na to jeszcze jakieś 5 lat (o ile do tego czasu Mark nie znajdzie nowego hobby). Bez tego życie nie "jest wegetacją" (swoją drogą nie wiem po co tyle sarkazmu), po prostu tego mi brak, żebym mógł z czystym sumieniem polecić linucha znajomym.
ThinkPad E330 + ArchLinux + KDE
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: mistrz1 »

Gdy trzy miesiące temu po raz pierwszy zainstalowałem Linuksa, to zastanawiało mnie to, dlaczego programy zainstalowane z centrum oprogramowania nie aktualizują się automatycznie. Zadałem pytania dlaczego tak się dzieje, poczytałem i przyzwyczaiłem się, że nowsze wersje programów pojawiają się w kolejnych wydaniach systemu. Mam kilka programów, które aktualizują się automatycznie, np. Firefox, Thunderbird, LibreOffice - z tym, że jest jedna wersja opóźnienia do aktualnej. Dla mnie byłoby fajnie, gdyby automatycznie aktualizowały się programy zainstalowane z centrum oprogramowania, bez konieczności dodawania repozytoriów. Tak myślałem na początku po przejściu z Windowsa, trochę mi się to nie podobało, teraz jakoś nie robi mi to różnicy, bo to żaden problem dodać repozytorium. Gdyby jednak była opcja aktualizuj wszystkie zainstalowane programy, to pewnie bym ją kliknął. Są inne powody, dla których lubię Linuksa :)
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: ethanak »

JezdziecBezNicka pisze:
ethanak pisze:Co widzisz złego w tym rozwiązaniu?
To, że "przeciętny użytkownik", który zechce np. korzystać z Gimpa lub Inkscape'a niemal zawsze dostaje przestarzałą wersję, a jeśli chce mieć aktualną, to musi "zaśmiecać" wspomniany Dziennik Ustaw. "Przeciętny użytkownik" nie rozumie dlaczego programy zainstalowane przez Centrum Oprogramowania nie aktualizują się.
A kto Ci takich bzdur nagadał że użytkownik dostaje przestarzałą wersję programu?
Użytkownik dostaje działającą, dostosowaną do swojej dystrybucji. Jeśli świadomie wybrał dystrybucję LTS to raczej po coś: chce mieć stabilnie działający system kosztem nowych wodotrysków. To tak jak u mnie z postgresem w CentOS-ie: mam na dzień dobry wersję 8.x, dodałem repozytoria postgresa i mam 9.1 (akurat ficzery z 9.1 są mi potrzebne).
Czy przeciętny użytkownik używający Gimpa naprawdę potrzebuje wersji 2.8 do zrobienia jakiegoś prostego pizdryka, bo 2.6 mu już nie wystarczy? Podaj proszę przykład tego co przeciętny użytkownik uzyska w 2.8 a nie ma możliwości w 2.6.
Chociaż... wiesz, nie sprawdzałem. Zawsze brakowało mi grup w plikach psd. Czy Gimp 2.8 to potrafi? Bo jeśli nie - to tego do czego jest mi potrzebny wersja 2.6 wystarczy.

Inna sprawa w organizacji owego "dziennika ustaw". Powinienem mieć wybór: dedicated, stable, bleeding edge. Ale to takie moje życzenie...
Pretensje != życzenia.
Ja nie mam pretensji do barmana, ale mógłby kur... lać piwo do kreski ;)
A jak jest z repozytoriami? Czy nie znajduje się w nich to, co ich "zarządca" uznał za wartościowe?
A może maintainer repozytorium wie lepiej, czy dana wersja programu nadaje się do (spójrzmy prawdzie w oczy) przestarzałej dystrybucji? Spójrz na moje repo: jeden z najważniejszych programów nie ma wersji na 10.04. Zastanów się dlaczego.

Być może nie rozumiesz moich intencji i stąd ta agresja
Przepraszam, ale moim zamiarem nie było okazywanie agresji. Jeśli gdzieś jej się doszukałeś to masz problem.
w szeroko pojętym Linuksie brakuje mi systemu, który w przystępny dla użytkownika sposób zdecentralizowałby proces dystrybucji oprogramowania.
I to pisze ktoś komu się podoba scentralizowany sposób dystrybucji aplikacji w Androidzie... ;)
Być może Ubuntu wraz ze swoim Centrum Oprogramowania kiedyś to osiągnie - ale mam wrażenie, że poczekamy na to jeszcze jakieś 5 lat (o ile do tego czasu Mark nie znajdzie nowego hobby).
O czymś ja w kontekście jednego procenta pisałem...
Bez tego życie nie "jest wegetacją" (swoją drogą nie wiem po co tyle sarkazmu)
Przestań czytać między wierszami treści, których tam nie ma. Zwrot "bez tego moje życie jest wegetacją" pochodzi sprzed wielu lat, może jest nieco zapomniany... ale ja też pochodzę sprzed wielu lat ;)
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: brezniew »

mistrz1 pisze:Gdy trzy miesiące temu po raz pierwszy zainstalowałem Linuksa, to zastanawiało mnie to, dlaczego programy zainstalowane z centrum oprogramowania nie aktualizują się automatycznie. Zadałem pytania dlaczego tak się dzieje, poczytałem i przyzwyczaiłem się, że nowsze wersje programów pojawiają się w kolejnych wydaniach systemu. Mam kilka programów, które aktualizują się automatycznie, np. Firefox, Thunderbird, LibreOffice - z tym, że jest jedna wersja opóźnienia do aktualnej.
Piszesz o Ubuntu, a nie o Linuksie.
mistrz1 pisze:Gdyby jednak była opcja aktualizuj wszystkie zainstalowane programy, to pewnie bym ją kliknął. Są inne powody, dla których lubię Linuksa :)
Jest taka możliwość. Sam z niej korzystam.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release

@JezdziecBezNicka:
A kto Ci broni?
http://www.linuxfromscratch.org/
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: Dominbik »

ethanak pisze:Czy przeciętny użytkownik używający Gimpa naprawdę potrzebuje wersji 2.8 do zrobienia jakiegoś prostego pizdryka, bo 2.6 mu już nie wystarczy? Podaj proszę przykład tego co przeciętny użytkownik uzyska w 2.8 a nie ma możliwości w 2.6.
nie poda, bo walnął argument od czapy nie mający pokrycia w praktyce. od tak żeby się kłócić.
starsza wersja oprogramowania która jest wielce okrojona w porównaniu do najnowszej i zła dla wymagającej cioci, która tworzy layouty do stron www, programuje, jest administratorem itd....
najlepsze jak na starsze wersje oprogramowania narzekają newibeuser, którzy nie wiedzą sami dlaczego chcą nową wersję, co to znaczy LTS, Stable itd....
mistrz1 pisze:Gdyby jednak była opcja aktualizuj wszystkie zainstalowane programy, to pewnie bym ją kliknął. Są inne powody, dla których lubię Linuksa :)
Ubuntu != Linux. rolling release tip na dziś. albo np. Debian Testing + znajomość narzędzia pt "Menadżer Pakietów".

Kod: Zaznacz cały

aptitude update && aptitude safe-upgrade
i mamy zakutalizowanego całego testinga, wszystkie biblioteki, sterowniki, programy itd....

Kod: Zaznacz cały

pacman -Syu
analogicznie w Archu jako przykład rolling distra

w niezamrożonym Debianie Testing najnowsze wersje zwykle pojawią się z lekkim opóźnieniem. (np. miałem w GIMP 2.8 w Archu - w Debianie po jakiś 2-3tygodniach. więc opcja aktualizuj wszystkie zainstalowane programy jest możliwa - i nawet można sobie dorobić skrypcik w bashu i np. ikonkę na wbar, by była klikalna. trzeba tylko trochę wiedzieć o Linuxie
JezdziecBezNicka pisze:Dlatego uważam, że 95% dystrybucji to jedno i to samo, tylko inaczej pokolorowane, z innym formatem paczek i innymi defaults-ami.
a wiesz co to znaczy dystrybucja wogóle?
JezdziecBezNicka pisze:Mi marzy się system operacyjny, wydawany raz na 2-3 lata - instaluję go i dostaję desktop z minimalną selekcją oprogramowania (tak jak domyślny Ubuntu po instalacji).
Tutaj to już padłem. Minimalna selekcja oprogramowania i Ubuntu? Chłopie instalowałeś kiedyś Gentoo, Archa, czystego Debiana z netinstall? widziałeś jak to działa i ile zajmuje? Ubuntu to kobyła przy tych systemach. porównaj sobie kiedyś w praktyce może na jakimś słabszym komputerze chociaż po ilości wł usług. procesów etc.. Ciekawe ile trzeba byłoby odjąć z tej minimalna selekcja oprogramowania, aby Ubuntu po instalacji zajęło ~500MB (tyle bodajże Arch Linux po instalacji zajmuje).
JezdziecBezNicka pisze:Kiedy chcę zainstalować program, wchodzę na stronę jego producenta i ściągam paczkę instalacyjną
to zmień sobie na Windowsa albo Slackware. poczytaj może najpierw o co chodzi w idei repozytoriów i jakie są tego zalety/wady
ethanak pisze:Od tego sa paczkodzieje (szumnie developerami się nazywający).
a jak mają się nazywać? odwalają za darmo robotę, więc chyba mają prawo przy takim web developerze wrzucającym właśnie komuś joomle na serwer tak się właśnie nazywać.

potem poprawię przecinki. pisane w przerwie
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: ethanak »

Dominbik pisze:
ethanak pisze:Od tego sa paczkodzieje (szumnie developerami się nazywający).
a jak mają się nazywać? odwalają za darmo robotę, więc chyba mają prawo przy takim web developerze wrzucającym właśnie komuś joomle na serwer tak się właśnie nazywać.
Paczkodziej to nie paczkodzierżca :)
Developierz Ubuntu (aka paczkodziej) doprowadza do tego, że jego paczka się kompiluje (nieważne czy działa, w sumie po cholerę ma działać, instaluje się - wystarczy).
Maintainer (aka paczkodzierżca) dba o to, aby paczka działała. W Ubuntu nie występuje.
A developer to taki gościu, co kupił sobie kawałek terenu pod budowę, zielonego pojęcia nie ma jak cegła wygląda, ale zatrudnia architektów i budowlańców a potem sprzedaje apartamentowiec.
Ino nie w Ubuntu :(
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: Dominbik »

no według słownika języka polskiego tak :razz: . w praktyce wiadomo jak się tego używa
Awatar użytkownika
JezdziecBezNicka
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 02 paź 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: JezdziecBezNicka »

Dominbik pisze:nie poda, bo walnął argument od czapy nie mający pokrycia w praktyce. od tak żeby się kłócić.
Gimp 2.8 wprowadza długo wyczekiwany tryb jednego okna.
ThinkPad E330 + ArchLinux + KDE
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: salvadhor »

Praktyka uczy, że w przypadku Linuksa należy doceniać nowsze wersję programów. Wynika to z dynamiki i sposobu rozwoju Linuksa jak i samego softu.

Owszem, do internetu i pisania prostych tekstów w LO/OO to nie ma się co żołądkować. Jednak ktoś pracujący na komputerze przy grafice/muzyce, raczej powinien pilnować sobie nowych wersji programów, których używa. Takie Darktable w 12.04 jest w wersji 0.9.3, a w PPA autora mamy już wersję 1.0.5 - i z punktu użyteczności między tymi wersjami jest przepaść (sprawniejsze OpenCL i wielowątkowość, lepsze zarządzanie pamięcią, wydajniejszy system miniatur i długo by wymieniać). Dlatego pogoń za najnowszą wersją dystrybucji to plan minimum, do jakiego musi się przyzwyczaić bardziej ambitny użytkownik. Dlatego nie na miejscu jest rozumowanie 'po co komuś GIMP 2.8, skoro jest 2.6" - dla kogoś kto pracuje na tym programie, grupowanie warstw i tryb jednookienkowy to może być zbawienie.
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: ethanak »

to ja tylko o gimpie.
Tryb jednookienkowy może jest fajny, ale absolutnie niekonieczny i jedyną grupą odbiorców którym życie bez niego niemiłe wydają mi się użytkownicy PS, którym marzy się taki sam interfejs.
Natomiast grupowanie warstw uwolniłoby mnie (i nie tylko) od konieczności używania PS w ogóle.
Pytam bo nie wiem: czy 2.8 obsługuje grupy warstw? Bo jeśli nie to dla mnie nic nowego nie wprowadza.
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: salvadhor »

ethanak pisze:Pytam bo nie wiem: czy 2.8 obsługuje grupy warstw? Bo jeśli nie to dla mnie nic nowego nie wprowadza.
Jeżeli 'Nowa Grupa Warstw' to jest to, o czym myślisz, to jest coś takiego.

No i widzisz - gdyby wraz z dostępnością jednolitego systemu paczkowania nastała możliwość szybkiego przetestowania lub szybsza dostępność nowych wersji, sam byś sobie to już dawno sprawdził :) Ubuntu ma swoje PPA, dzięki czemu system przez pół roku nie jest 'zmrożony' brakiem nowych wydań programów.
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: ethanak »

gdybym używał gimpa na codzień pewnie dbałbym o zaposiadanie co najmniej dwóch wersji, stabilnej i testowej. Nawet niekoniecznie z paczki. Niestety moja przygoda z grafiką kończy się chyba definitywnie na rzecz przygód ze screenreaderami... Więc ja tak raczej z ciekawości.
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: Czeslavus »

W Linuxie nie brakuje mi niczego. Brakuje mi w programach na Ubuntu. W Rhythmboxie aby nie blokował się po 3 godzinach pracy, a po ustawieniu na Radio samoistnie nie przestawiał stacji, W Gimpie możliwości zapisu!! w wektorach (skoro Inkscape może Otwórz plik.jpg => Zapisz plik.svg) to Gimp też mógłby ..., jakiś prosty sposób usunięcia 4-ech z 5-ciu apletów pogodowych (każdy pokazuje co innego dla Gdańska), możliwość dodania dnia tygodnia do wyświetlającej się daty, różnych tapet do ekranu logowania i pulpitu, możliwości usunięcia pojedynczego programu zamiast całej paczki ... Pomarzyć dobra rzecz ...
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: Dominbik »

Czeslavus pisze:możliwości usunięcia pojedynczego programu zamiast całej paczki ... Pomarzyć dobra rzecz ...
o czym ty dokładnie mówisz?

oraz o GIMPie brak możliwości zapisu? :shock:
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: ethanak »

Czeslavusowi się pomylił Gimp z Inscapem ;)
Kolego Czeslavus, Gimp nie jest programem do grafiki wektorowej, toteż są raczej małe szanse aby zapisał wektor. Rozumiem że zapis pliku svg z zaszytym jpegiem jest tym, czego byś oczekiwał? Bo takie coś jest możliwe... ino koło wektora to nawet nie leżało...
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: Czeslavus »

Jakoś cicho w tym temacie ... :(
Brakuje mi jednej gry. Bridge. Specjalnie do tylko tego celu zainstalowałem wine ...
Projekty graficzne robię w Gimpie, a w Inscapie tylko konwertuję na wektory bo takie chce wykonawca (drukarnia). Jakoś mi Inscap nie leży aby robić w nim projekt od początku.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
macios4x

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: macios4x »

Czego brakuje? Zdecydowanie brakuje porządnie działającej alternatywy dla Silverlight o ile to już ni ebyło wcześniej wspomniane
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: etmoon »

Brakuje alternatywy Silverlighta i to bardzo. Najgorsze jest to, że bez tej wtyczki nie da się normalnie oglądać programów TVP przez internet. Człowiek płaci ten abonament a tu mu wtyczkę od MS działającą tylko na Win wcisną i jeszcze wmawiają, że można programy oglądać na innych systemach.
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: stiff »

etmoon pisze:Brakuje alternatywy Silverlighta i to bardzo. Najgorsze jest to, że bez tej wtyczki nie da się normalnie oglądać programów TVP przez internet. Człowiek płaci ten abonament a tu mu wtyczkę od MS działającą tylko na Win wcisną i jeszcze wmawiają, że można programy oglądać na innych systemach.
No a za pomocą XBMC nie można czasem bez problemu oglądać tych wszystkich programów TV (iple, tvny itp.)?
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2013, 06:46 przez stiff, łącznie zmieniany 1 raz.
http://ubuntu.freesoftware.cba.pl/1404.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości