Jaki linux dla eeePC 900?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
Perwersyjny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2011, 13:02
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: Perwersyjny »

To już mój drugi dzisiaj temat - jeśli nie ten dział to bardzo proszę o przeniesienie.

Posiadam Netbooka ASUS eeePC 900, jego specyfikację chyba większość z was zna. Największą jego wadą jest pojemność "dysków SSD" i właśnie z tym związany jest mój problem. Z laptopa korzysta głównie moja (przyszła) żona ^^ Przegląda internet, pisze prace w wordzie, korzysta z PDFów, GG, no i czasem filmy.
Był na nim zainstalowany XP Home Edition lecz były z nim same kłopoty i postanowiłem zaaplikować mu linuxa.
Na początku padło na Ubuntu ale po instalacji nie zostało już miejsca na dysku... a jak tu dalej pracować bez miejsca? (koniec biadolenia, do rzeczy!)

Asus ma zainstalowane 2 dyski SSD o kosmicznych wielkościach 3.8 GB (na system) i niecałe 8GB na resztę pierdołów. Podobno ten mniejszy jest o wiele szybszy stąd instaluje tam system.

No i w końcu pytanie: Jakie distro tam zainstalować? testowałem eeeXubuntu ale okazało się że nie jest już wspierane więc wszystko legło w gruzach. Chcę aby system był przede wszystkim szybki i stabilny.
Na każdej stronie którą w tej sprawie przeszukałem piszą co innego, jedni polecają jeden a inni drugi więc liczę na waszą pomoc :-)

Podsumowując:
Szybki i stabilny system który nada się pod EEEPC i nie będzie żadnych wielkich problemów z konfiguracją.
Miejsce na system to raczej te 3.5gb ale im więcej z tego zostanie tym lepiej.
Trochę się zakręciłem ale chyba wiadomo o co chodzi.



Dziękuję!
Awatar użytkownika
pcz_07
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 103
Rejestracja: 31 maja 2006, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: pcz_07 »

Polecę Ci odchudzone Xubuntu, niekoniecznie najnowsze ale LTS, bądź inne distro z minimalistycznym środowiskiem graficznym typu openbox lub fluxbox. Przykładem może tutaj być Linux Mint 9 czyli również LTS ;-)
Link: http://www.linuxmint.com/edition.php?id=65
Acer Aspire One D250 Ubuntu 10.04.3 LTS PL
Awatar użytkownika
Perwersyjny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2011, 13:02
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: Perwersyjny »

Odchudzanie raczej nie wchodzi w grę bo mam o tym znikome pojęcie i nie specjalnie mam na to czas. Wolał bym zainstalować coś w stylu eeexubuntu bo wiem że był przystosowany pod eee. W każdym bądź razie dziękuję za odpowiedź :-)
Awatar użytkownika
pcz_07
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 103
Rejestracja: 31 maja 2006, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: pcz_07 »

Chodziło i o zainstalowanie danego systemu i wyrzucenia z niego niepotrzebnych aplikacji. Ten ostatni zawiera łatwe i lekkie środowisko graficzne. Myślę że powinni Cię to zadowolić ;-)
Acer Aspire One D250 Ubuntu 10.04.3 LTS PL
Awatar użytkownika
Perwersyjny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2011, 13:02
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: Perwersyjny »

Nie będzie problemu ze sprzętem w eee?
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: linuxozaurus »

witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Perwersyjny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2011, 13:02
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: Perwersyjny »

Wygląda bardzo ciekawie. Pobieram, zainstaluje i dam znać jak to śmiga. Bardzo dziękuję :)
Awatar użytkownika
pcz_07
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 103
Rejestracja: 31 maja 2006, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: pcz_07 »

To chyba już nie wspierany projekt. To zwykłe Ubuntu 10.04 wersja na netbooki. Jak już to instaluj to drugie, szybkie owszem ale jednak nie takie chude. ;-)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: linuxozaurus »

witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Perwersyjny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2011, 13:02
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: Perwersyjny »

Zainstalowałem Easy Peasy 1.6 i wygląda na to że mam chyba w pełni sprawny system bez żadnej konfiguracji.
Co prawda cały interfejs wygląda jak żywcem wyjęty z iPhone'a ale postaram się to zmienić na "normalny" pulpit.

edit:

Wygląda na to że nie umiem :P Jak w Easy Peasy uzyskać klasyczny interfejs ?
neo86
Wygnańcy
Posty: 137
Rejestracja: 25 wrz 2012, 09:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Lokalizacja: Kogo to obchodzi ?
Kontakt:

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: neo86 »

Ja tam bym polecał :

Kod: Zaznacz cały

http://www.android-x86.org/
Jest specjalna nawet kompilacja pod netbooki eeePC :]

Tu najnowszy Android 4.0 :

Kod: Zaznacz cały

http://android-x86.googlecode.com/files/android-x86-4.0-RC2-eeepc.iso
Koledze kiedyś instalowałem takiego także na eeePC 900 z dyskiem 4 GB SSD i śmigał wspaniale !!! a i jeszcze spoooro miejsca zostało na wiele , wiele aplikacji pod Android'a ...

Do ciekawych aplikacji pod Android 4.0 można zaliczyć XBMC z dodatkiem Weeb TV :

Kod: Zaznacz cały

http://weeb.tv/xbmc
I masz duuużo programów telewizji cyfrowej przez internet :]

Ewentualnie polecam najnowszą wersję Slax'a 7.0 ... obraz ISO LIVE z możliwością instalacji na dysku ma zaledwie nieco ponad 200 MB jest i język Polski :

Kod: Zaznacz cały

http://www.slax.org/download.php
Ostatnio zmieniony 08 gru 2012, 22:54 przez neo86, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzęt : Netbook MSI U123 ( Atom 1,6 GHz / 2GB DDR-2 RAM / 120 GB SATA / Intel GMA / OS: Mint 13 MATE 32Bit - Bazuje na Ubuntu 12.04 LTS )
- Router Wi-Fi : ZTE MF60 ( Aero2 ) , Nokia N82 + JoikuSpot ( Play Online ) , Zyxel P-320W ( Kablówka )
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: Hwiparam »

Co Wy mu za wynalazki polecacie :craz:
http://cdimage.debian.org/cdimage/wheez ... etinst.iso
Tu jest instalka sieciowa testowego Debiana. Z płytki instalujesz niezbędne minimum (tekstowy interfejs), resztę dogrywasz z repo wedle uznania. W sieci masz multum poradników na temat stawiania Debiana z płytki netinst, nie jest to takie trudne, grunt to wiedzieć, czego się chce. Dziękuję za uwagę, dobranoc :P
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jaki linux dla eeePC 900?

Post autor: Dominbik »

Tak bez żadnego wysiłku to sobie Windowsa zainstalować możesz albo jakieś dystrybucji typu eeegowno. Aby to jakoś działało i na wzgląd, że przyszła żona będzie tego używać potrzeba trochę wysiłku - jak kolega wyżej powiedział Debian Wheezy - instalujesz normalnie z tymże tutaj http://debian.linux.pl/staff/install/33 ... owania.jpg odznaczasz wszystko. Do tego doinstalowujesz aptitude i reszte systemu jakieś środowisko typu openbox (tint2, wbar itd...) albo XFCE. spokojnie się zmieści a system będzie działać szybko, będzie wspierany i mało zajmie. Jak chcesz to mogę poprowadzić za rączkę co i jak. Debian Testing, Arch Linux albo Gentoo to jedyne sensowne rozwiązania w tym wypadku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości