Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
mestre16
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2013, 06:45
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: mestre16 »

Witam
czy jest ktoś w stanie opisać różnice pomiędzy dystrybucjami linuksa z tym że nie chodzi o samo środowisko graficzne. Działam obecnie na Ubuntu z unity, jako drugi system zainstalowałem Xubuntu by się pobawić potestować, ale interesują mnie różnice pod względem bespieczeństwa w sieci, szybkości działania szybkości włączania itp. Chcę uzyskać jaknajszybszy system z mojego malucha (hp mini 210 1Gb RAM Intel Atom n550), szukam czytam ale nic konkretnie nie mogę znaleźć poza tekstami np że fedora jest lepsza od ubuntu i każdy to wie itp. korzystam z kompa głównie do przeglądania sieci przeglądania i edycji zdjęć, filmy gromadzenie danych itp ale wkurza mnie zacinanie się systemu przy procesach sieciowych (podczas przeglądania neta wiesza mi się przeglądarka, centrum oprogramowania zżera mi chyba całą pamięć bo nic się nie da zrobić jak się uruchamia ten program itp. Działam na ubuntu 11.10 z unity 32bit chyba(uważam że działa szybciej niz nowe edycje ubuntu) i jako drugi system od kilku godzin testuję xubuntu 12.10, na domowym lapie zainstalowałem czystą fedore 17 z gnome żeby zacząć przyzwyczajać rodziców i sam z ciekawości chcę zobaczyć jak to wygląda i jak się na tym pracuje. Wcześniej miałem jeszcze styczność z linuxMint 13 na cinamonie i chyba działał najszybciej na moim HP Mini, z tym że oprawa graficzna mnie się nie podobała totalnie. Przekonuję się teraz do Xfce na ubuntu ale zastanawia mnie jak np bedą działały inne distra z tą oprawą graficzną. Jaka jest przewaga xubuntu w stosunku do innych distr a jakie przewagi mają inne distra w stosunku do ubuntu czy rzeczywiście jest to tylko różnica pomiędzy oprawą graficzną czy też coś więcej. powiedzmy że porównać chciałbym Debiana Fedorę Ubuntu (xubuntu) LinuxMint + może Wy dodacie jeszcze jakieś distra, głównie środowisko Xfce, głównym celem ma być stabilność i szybkość, brak momentów zawieszenia systemu, czy 32bitowy system czy 64 bitowy system?
pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Padowan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: Padowan »

Porównanie dystrybucji znajdziesz na (nie wszystkie dane są aktualne):
http://jakilinux.org/jaki-linux/porownanie/
Pomocne może być również:
http://distrowatch.com/

Jeżeli chcesz przyspieszyć pracę swojego komputera zainteresuj się lekkimi aplikacjami np.:
Środowisko graficzne/WM: LXDE, Openbox, Fluxbox
Przeglądarka plików: PCManFM
Przeglądarka Internetowa: Chromium, Midori, Links

Systemy 32bitowe zżerają mniej ramu (nie posiadam procesora 64bit więc nic więcej nie powiem).

Systemy które są "składane" przez użytkownika (np.: Debian, Linux Arch), powinny być szybsze od systemów "złożonych" (np.: Ubuntu).
Czy ktoś mówi, że żywotność przeciętnego komputera wynosi 6 lat?
Znalezione w logach:
Apr 26 21:26:31 localhost kernel: [ 66.963661] VFS: Busy inodes after unmount of sdb1. Self-destruct in 5 seconds. Have a nice day...
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: Kamuisan »

Arch Linux - najszybszy jaki mialem okazje ogladac...plusem jest to, ze to Ty decydujesz co w nim ma byc....Minusem to, ze dla poczatkujacych moze byc troche ciezki...
Na te HP probowalbym Lubuntu...
(sorki za brak polskich znakow ale z telefonu pisze...)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: ethanak »

tu masz do skopiowania: ąęśćńóźżłĄĘŚĆŃÓŹŻŁ

z telefonu jakbyś pytał
quatrolibro
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 112
Rejestracja: 27 cze 2011, 08:54
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: quatrolibro »

W celu poprawy działania systemu watro zajrzeć tutaj viewforum.php?f=216, znajdziesz kernel zoptymalizowany dla Atoma.
Dotyczy Ubuntu itp., dystrybucji "bazujących na Debianie - zatem Mint oraz właśnie Debian, a także innym pokrewnych" Ze środowiskiem KDE jest spora szansa poprawy pracy Twojego komputera. Sprawdź czy nie da się dołożyć RAMu.
Kubuntu 12.10, KDE 4.11, Kernel K8_64bit
Dell Vostro 3750, i5-2410M, Intel HD Graphics 3000/nVidia GT 540 (Optimus), Intel Wireless N-1030
mestre16
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2013, 06:45
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: mestre16 »

za bardzo laik jestem w linuksie żeby zmieniać kernel itp, nie mam o tym zielonego pojęcia, nie znam w ogóle architektury linuxa, i nie jestem informatykiem. po przesiadce z windy od razu zauważyłem różnicę w prędkości działania także zagłębiłem się trochę w temat linuxa i jego distr, testuję któreś z rzędu ale każde ma swoje wady i zalety, nie miałem jeszcze styczności z KDE ale szukam nawet kompromisu pomiędzy wyglądem a sprawnością. jak miałbym wiedzę i wsparcie kogoś zaawansowanego to przerobił bym któreś środowisko pod siebie, w sumie jak by przenieść panel boczny z ubuntu na dół ekranu i zrobić czarne tło komunikatów jak ma to miejsce w gnomie + trochę więcej opcji wyglądu w menadżerze ustawień jak jest to w xubuntu to nie kombinował bym nic ;] ale tu nie działa mi prawy klawisz na touchpadzie, problem z kopiowaniem na toucjpadzie w sęsie że wariuje jak dotykam go dwoma palcami co utrudnia kopiowanie czy przeciąganie ikon, tu wyskakujące okna są większe niż mój ektan i jak chcę zapisać plik to musze fullscreena włączać za każdym razem bo przyciski zapisz i anuluj znajdują się poza obszarem roboczym małe problemy które denerwują i zmusiło mnie to do kombinacji
Awatar użytkownika
balrog84
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 52
Rejestracja: 27 maja 2007, 17:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: balrog84 »

Wg mnie powinnieneś spróbować pracy właśnie z XFCE (masz tu zbalansowaną wydajność pracy z dość przyjemnym środowiskiem). Na moje to albo trzymać się Xubuntu (np LTS-a), albo spróbować szczęścia z LinuxMint Debian Edition, albo opcja w której będziesz musiał trochę popracować: Debian testing zainstalowany z obrazu netinstall a następnie z dorzuconym środowiskiem XFCE i swoimi programami. Ta ost. opcja może być bardzo rozsądna jeśli chcesz trochę bardziej panować nad tym co jest w systemie - przy tym zdobędziesz trochę wiedzy o architekturze linuksowej. Oczywiście znajdziesz wszystko w necie - krok po kroku.

Ogólnie nic nie narzucam,sam korzystam z systemów Debianowych stąd ten kierunek. Pewnie najszybciej chodziłby Gentoo - ale to wymaga dużej wiedzy, czy Arch - też raczej system dla zaawansowanych.
Adamski77
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2010, 19:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: Adamski77 »

Od siebie dodam że równie dobry dla początkującego z Linuxem byłby właśnie Lubuntu/Xubuntu lub wersje Linux Mint oparte na Cinammon, lub Mate (bazujący na gnome 2.30). Kumpel ma zainstalowany właśnie ten ostatni na starszym lapku o podobnej mocy co twój netbook i zżera mu średnio 192MB ramu, oczywiście dostosował do niego swoje ulubione programy(zamienniki z Łindołsa).
mestre16
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2013, 06:45
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: mestre16 »

Miałem Linux Mint 13 cinamon i brdzo miłe wspomnienia mam jeżeli chodzi o szybkość, niestety szata graficzna torchę uboga hehe i miałem problem z wyszukiwarką oprogramowania w mincie, nie potrafił znaleźć żadnego pakietu do zainstalowania... jakby wsparcie było znacznie gorsze w porównaniu do "centrum oprogramowania ubuntu" gdzie można sobie swobodnie przeglądać i wybierać pakiety z listy ale LMDE mnie zainteresowało blarog84, wyprubuję go na XFCE, mam nadzieję że będzie podobnie wyglądał jak w Xubuntu 12.10 (dolny panel na któym mi zależy najbardziej, czarny panel górny jak i czarne tło komunikatów). Nie ukrywam że chcałbym stworzyć coś na wzór OS X'a jeżeli chodzi o wizualny wygląd, Unity bardzo mi odpowiada, jakby tylko ten panel boczny był na dole (odrazu wyprzedzę wypowiedzi że próbowałem sposobem przenieść go na dół ale traciły się opcje autoukrywania i zmiany rozmiaru ikon, posiadając dość niewielki ekran zabierał sporo obszaru roboczego) pożyjemy zobaczymy najwyżej poproszę kogos z was o indywidualną pomoc ;]
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: Tomfoc »

Zapoznaj się też z dystrybucją o nazwie Manjaro. Jest ona tworzona na bazie Archa i oferowana z różnymi środowiskami graficznymi. Instaluje się ją znacznie łatwiej i szybciej niż *buntu. Ma zawsze świeże oprogramowanie, aktualizacje są częste, ładnie wszystko wygląda. Podczas odpalania dystrybucji Live wybierasz czy załadowany ma być sterownik grafiki otwarty, czy własnościowy. Jeżeli wybierzesz własnościowy, to taki zostanie zainstalowany. System dobrze spolszczony.
http://manjaro.org/2013/05/07/manjaro-0 ... unleashed/
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: enedil »

Sam używam lubuntu na netbooku z atomem i 1 GB ramu i chodzi świetnie. Najwięcej potrafił zużyć ok 300 mb. Możesz też spróbować Debiana z lxde.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: Czeslavus »

Ubuntu z XFCE to Ubuntu-Studio z optymalizowanym jądrem do zastosowań multimedialnych.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
Awatar użytkownika
Ittaj
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 16 cze 2013, 08:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: Ittaj »

Od dłuższego czasu siedziałem na różnych odmianach Ubuntu, jednak ostatnio siedzę na Manjaro 0.8.9 z Xfce właśnie i przyznać muszę, że system jest dużo lżejszy i stabilniejszy niż systemy zbudowane na Debian/Ubuntu. Początkujących nie powinno przerażać, że Manjaro jest oparte na Archu, bo system ten powstał między innymi po to, aby Arch stał się dostępny dla każdego a nie tylko dla zaawansowanych.
Długo korzystałem z Xubuntu (12.04/13.04/13.10) więc mam porównanie i napisać mogę, że Xubuntu przy Manjaro to ociężała krowa;)
W dodatku na Manjaro można sobie doinstalować specjalnie przygotowaną wersję Compiza dla Xfce, który działa rewelacyjnie. (compiz+emerald+fusion icon) co na Xubuntu trudno osiągnąć, tam compiz wywala się średnio raz na godzinę;)
JEHOWA (JHWH) imię Boga opisanego w Biblii, Ojca Jezusa (Łukasza 3:21,22) kiedyś znane także w Kościele Katolickim jako "Jahwe" (Psalm 83:19 BT) oraz używane w polskiej literaturze. (www.jehowa.info)
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: xxx666xxx »

enedil pisze:Sam używam lubuntu na netbooku z atomem i 1 GB ramu i chodzi świetnie. Najwięcej potrafił zużyć ok 300 mb. Możesz też spróbować Debiana z lxde.
Debian 7 Wheezy z LXDE pobiera jeszcze mniej RAMu niż mówisz. Bo ok 120-180MB (mam na myśli 32 bitową wersję). Natomiast ok. 290MB RAM pobiera Debian 7 Wheezy ze środowiskiem MATE do tego wersja 64 bitowa.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: enedil »

U mnie Arch+XFCE=105MB, więc to LXDE chyba nie takie szybkie ;)
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
ABCD
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 87
Rejestracja: 31 lip 2011, 16:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: WindowMaker
Architektura: x86_64

Re: Różnice pomiędzy Dystrybucjami

Post autor: ABCD »

enedil pisze:U mnie Arch+XFCE=105MB, więc to LXDE chyba nie takie szybkie ;)
U mnie na netbooku goły Openbox (nic poza nim i coknym nie odpalone, nawet tapety niema) zużywa 105MB ramu. Podejrzewam że przez słaby procesor, więc bez uwzględnienia całego sprzętu takie porównanie niewiele mówi. A Pantheon to ponad 500MB ramu. ;)
Na początku było słowo, sądząc po tym co jest teraz musiało być niecenzuralne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości