net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

BHOY

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: BHOY »

Zainteresował mnie Twój skrypt do zmiany wyglądu Splasha. Kiedyś próbowałem ustawić wygląd sprzed instalacji sterowników. Korzystałem wtedy z wpisu na blogu Ubucentrum, jednak tylko pogorszyło to sprawę. Używam zwykłego PC na pokładzie Kubuntu 10.04.1, powinienem zainstalować splash-nvidia-ati-bez-acpi? I czy możliwe jest cofnięcie zmian wykonanych przez skrypt?
triplex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 28 mar 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: triplex »

Witam! Czy jest możliwość podpięcia pendrive'a pod netbooka w celu wykorzystania go jako pamięci? Znajomy tłumaczył mi tak działanie funkcji ready boost czy coś takiego pod Vistą i u niego powodowało to polepszenie funkcjonowania. Interesowałoby mnie to w kontekście gier, bo mam wersję netbooka z zmniejszą ilością ramu.

Oraz mam pytanie czy ktoś już próbował odpalić ustawienia prezentowane przez e X t 7 3 na 10.10? Wyżej było napisane o próbie, jeśli została zakończona, to można prosić o informację czy się udało?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

BHOY pisze:Zainteresował mnie Twój skrypt do zmiany wyglądu Splasha. Kiedyś próbowałem ustawić wygląd sprzed instalacji sterowników. Korzystałem wtedy z wpisu na blogu Ubucentrum, jednak tylko pogorszyło to sprawę. Używam zwykłego PC na pokładzie Kubuntu 10.04.1, powinienem zainstalować splash-nvidia-ati-bez-acpi? I czy możliwe jest cofnięcie zmian wykonanych przez skrypt?
Masz chip Nvidii lub Ati ?

EDIT:
triplex pisze:Witam! Czy jest możliwość podpięcia pendrive'a pod netbooka w celu wykorzystania go jako pamięci? Znajomy tłumaczył mi tak działanie funkcji ready boost czy coś takiego pod Vistą i u niego powodowało to polepszenie funkcjonowania. Interesowałoby mnie to w kontekście gier, bo mam wersję netbooka z zmniejszą ilością ramu.

Oraz mam pytanie czy ktoś już próbował odpalić ustawienia prezentowane przez e X t 7 3 na 10.10? Wyżej było napisane o próbie, jeśli została zakończona, to można prosić o informację czy się udało?

Pozdrawiam.
Co do readyboost można coś w tym stylu zrobić - Link.

Sam zamierzam niedługo postawić 10.10 do testów ... jeśli nikt nie zaryzykuje Ja niedługo testy przeprowadzę ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
BHOY

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: BHOY »

Nvidia.
Moja karta graficzna: Geforce 9600GT.
marcinulus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 24 cze 2010, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: marcinulus »

pytanko, jak wygląda u was paliwożerność 1201n ? u mnie max 3h - a komputer ma 5 dni
czy kernel 7.6 wprowadza jakieś nowe istotne zmiany w zakresie zarządzania zasilaniem,
innymi słowy warto się przesiadać z 7.5 ?
sokarsg-1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 130
Rejestracja: 21 sie 2007, 18:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: sokarsg-1 »

Kolego e X t 7 3 mam pytanie odnośnie wersji twojego jądra pod K8. Mianowicie co sądzisz o instalacji jego na sprzęcie z Core 2 Duo czy bardzo twoje ustawienia optymalizacji kernela będą się gryzły z tym procem? A i jakie sterowniki dla radeonów z r600, tzn. w której wersji znajduje się w tym jądrze?
Jakub_Stanecki
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2007, 16:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Jakub_Stanecki »

Zainstalowałem nową mese
mam jeszcze pytanie co do sterowników do GMA950

jakie w tej chwili sprawują się najlepiej?
dość dawno nie było nic o tym pisane
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

e X t 7 3 pisze:hmm po pierwsze zobacz, czy w Ubuntu Tweak w "Centrum źródeł" masz zaznaczoną wersje testową - testing packages. Jeśli nie zaznacz to i wyłącz wersje stabilną !
Witam ponownie. Odznaczyłem wersję stabilną, zaznaczyłem testing packages. Efekt jest taki, że odinstalował sie smplayer a nowy nie zainstalował, mimo że jest zaptaszony.
Odświeżanie po zaptaszeniu też nic nie daje...
Próbowałem dodać repozytoria ze strony, która jest w szczegółach tego testowego pakietu. Ale mimo wrzucenia ich do listy, te paczki, mam wrażenie, nie zaciągają się...
Generalnie po kilku dniach zabawy z UBUNTU stwierdzam, że śmiało mogę pożeganć się z windowsem.
Brakuje mi tylko do pełni szczęscia działających filmów hd :D
W końcu pewnie i to ogarnę :D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

marcinulus pisze:pytanko, jak wygląda u was paliwożerność 1201n ? u mnie max 3h - a komputer ma 5 dni
czy kernel 7.6 wprowadza jakieś nowe istotne zmiany w zakresie zarządzania zasilaniem,
innymi słowy warto się przesiadać z 7.5 ?
7.6 jest obecnie dla K8 ... dla atoma zbudowałem ale już testuje 7.7 ... zmieniłem parę ustawień ... zobaczymy co z tego wyjdzie. Dlatego na chwilę obecną dla atoma nie ma konieczności updatowania.

Zainstalował kolega mój xorg.conf dla nvidii ? oraz cpufreqd ?

Pozdrawiam

EDIT:
sokarsg-1 pisze:Kolego e X t 7 3 mam pytanie odnośnie wersji twojego jądra pod K8 . Mianowicie co sądzisz o instalacji jego na sprzęcie z Core 2 Duo czy bardzo twoje ustawienia optymalizacji kernela będą się gryzły z tym procem? A i jakie sterowniki dla radeonów z r600, tzn. w której wersji znajduje się w tym jądrze?
Spokojnie powinien działać dobrze (moim zdaniem to najlepszy obecnie zestaw flag optymalizacyjnych – K8 ). Dla Radeona włączyłem kernel-modesetting zatem zadziałają i otwarte i Catalysty ... mam nadzieje ;)

Pozdrawiam

EDIT:
BHOY pisze:Nvidia.
Moja karta graficzna: Geforce 9600GT.
Spokojnie możesz splash-nvidia-ati. Co do powrotu do poprzedniej wersji tak jest to możliwe. Poczytaj pisałem o tym wcześniej.

Pozdrawiam

EDIT:
Jakub_Stanecki pisze:Zainstalowałem nową mese
mam jeszcze pytanie co do sterowników do GMA950

jakie w tej chwili sprawują się najlepiej?
dość dawno nie było nic o tym pisane
Na chwilę obecną nie zajmowałem sie tym tematem ... brak czasu ... ale widzę, że nowe X.org, mesa + nowe sterowniki Intela mają w sobie potencjał ... jednak do tego tematu wrócę prawdopodobnie w okolicach listopada po premierze 10.10 ... pod 10.04 niestety Canonical nie updatował specjalnie w/w środowiska dlatego budowanie wszystkiego od podstaw (xorg, mesa, libdrm, sterowniki, etc.) zajęło by mi zbyt dużo czasu.

Pozdrawiam

EDIT:
elmer pisze:Witam ponownie. Odznaczyłem wersję stabilną, zaznaczyłem testing packages. Efekt jest taki, że odinstalował sie smplayer a nowy nie zainstalował, mimo że jest zaptaszony.
Odświeżanie po zaptaszeniu też nic nie daje...
Próbowałem dodać repozytoria ze strony, która jest w szczegółach tego testowego pakietu. Ale mimo wrzucenia ich do listy, te paczki, mam wrażenie, nie zaciągają się...
Generalnie po kilku dniach zabawy z UBUNTU stwierdzam, że śmiało mogę pożeganć się z windowsem.
Brakuje mi tylko do pełni szczęscia działających filmów hd :D
W końcu pewnie i to ogarnę :D
hmm wiesz miałem taki problem na jednej ze stacjonarek i spróbuj uruchomić jakiś film przez totema ... powinien sciągnąć kodeki gstreamera i wtedy już będzie działać prawidłowo.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
marcinulus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 24 cze 2010, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: marcinulus »

hmm - xorg.conf ...
uruchomiłem skrypt GRUB-a
oraz splash-nvidia ati (z acpi) a także apparmor-remove ... więc chyba tak ?
(daruj trywialność mojego pytania ale dopiero zaczynam przygodę z linuxem, po widnowsie i mac-u)

pozdrawiam
i dzięki za pomoc
szymon74
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 23 sie 2010, 17:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: szymon74 »

Zainstalowałem sobie Ubuntu 10.04 w wersji na netbooka. Mam Samsunga Nc10. Wgrałem też kernel 7.5 atom. Wyczytałem jednak że lepszy system jest ten na deskopa i tu moje pytanie. Czy jeśli zainstalowałem ten kernel na ubuntu w wersji na netbooka to będzie chodził tak samo jak ubuntu w normalnej wersji. Pytam, ponieważ mam słabego neta i nie chce ściągać ubuntu deskop, który ma ponad 700 mb.
artikow
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 24 lip 2007, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: artikow »

e X t 7 3 pisze:Sam zamierzam niedługo postawić 10.10 do testów ... jeśli nikt nie zaryzykuje Ja niedługo testy przeprowadzę ;)
Ściągam właśnie Alpha3, postaram się jeszcze dzisiaj postawić na 1201n i jeśli mi się uda, napisać jak to wszystko działa. Oczywiście spróbuję też z Twoim kernelem. :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie ... dość mocno przebudowałem kernel. Nie wdając się teraz w szczegóły powiem tylko, że udało mi sie podnieść wydajność - w szczególności w grach oraz przetwarzaniu 3D - w stosunku do kernela 7.6 (testowego, do 7.5 skok jest wyższy o kolejne 1-2 pkt.), od 4 - 14 % ... to największy skok od 8 miesięcy ;)

Obecna testowa wersja kernela nosi miano 2.6.35.4-ck1-ext73-f1-7.8-atom-bfs

Teraz tylko testy i jeśli nic nowego nie wymyślę, to do końca tygodnia udostępnię ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

triplex pisze:Witam! Czy jest możliwość podpięcia pendrive'a pod netbooka w celu wykorzystania go jako pamięci? Znajomy tłumaczył mi tak działanie funkcji ready boost czy coś takiego pod Vistą i u niego powodowało to polepszenie funkcjonowania. Interesowałoby mnie to w kontekście gier, bo mam wersję netbooka z zmniejszą ilością ramu.
.
Ile masz RAM-u jak jest on obciążony? EXT3 podrzucił wątek z opisem jak przerzucić SWAP na Pena, ale w przypadku większości kompów domowych (dzisiejszych) taki zabieg nie ma jakiegokolwiek sensu. Zazwyczaj, przy RAM-ie co najmniej 1GB, SWAP jest używany bardzo rzadko, chyba, że korzystasz z hibernacji.
Vista ma problemy z wykorzystaniem RAM-u z tąd powstał READYBOOST. W Ubunciaku, raczej się takie problemy nie zdarzają.
Znacznie większy sens miało by przeniesienie najczęściej wykorzystywanych plików systemowych na oddzielne partycje flashowe. Chodzi o szybkość dostępu do danych zapisanych na flash w porównaniu do HDD a nie o prędkość zapisu/odczytu. Czyli im mniejsze pliki i częstsze odwoływanie się systemu do nich tym miało by to większy sens.

Jeden z użytkowników (z tamtego wątku) przeprowadzał u siebie testy, jakie pliki i skąd są najczęściej używane i dodał takie dane:
/bin, /usb/bin and /usr/lib
Pozdrawiam

EDIT:
Dzisiaj wieczorem spróbuję przetestować jajka Ext73 na 10.10. Wrażeniami się podzielę.
artikow
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 24 lip 2007, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: artikow »

Niestety mnie nie udało się odpalić 10.10 na Asus-ie 1201n. Jedyne co widzę to wersję jądra i tekst o zastrzeżonych prawach podczas boot-owania. Potem wszystko staje. Nic nie jest odczytywane z pendrive-a. Może ktoś zna przyczynę?
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: luk1don »

artikow pisze:Niestety mnie nie udało się odpalić 10.10 na Asus-ie 1201n. Jedyne co widzę to wersję jądra i tekst o zastrzeżonych prawach podczas boot-owania. Potem wszystko staje. Nic nie jest odczytywane z pendrive-a. Może ktoś zna przyczynę?
Bez żadnych dokładnych informacji to tak jakby wróżyć z fusów. Po drugie 10.10 to jeszcze dystrybucja testowa i nie nadaje się do tego wątku i dla mniej doświadczonych użytkowników..
artikow
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 24 lip 2007, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: artikow »

luk1don pisze:Bez żadnych dokładnych informacji to tak jakby wróżyć z fusów. Po drugie 10.10 to jeszcze dystrybucja testowa i nie nadaje się do tego wątku i dla mniej doświadczonych użytkowników..
Tak, wiem że to wersja testowa i wiem, że nie podałem żadnych szczegółów. Niestety nie mogę ich podać. System w ogóle nie chce zabootować, a komputer się zamraża. Pytam tylko, czy ktoś miał już taki przypadek i czy sobie z nim w jakiś sposób poradził, lub go obszedł?

Pozdrawiam. :)

EDIT: Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jaka wersja, prosto ze strony Canonical. A co do sprzętu, pisałem. Asus 1201n. :) Ale koniec OT. :)
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

A jaką wersję instalowałeś? Czy może daily build? Na jakim sprzęcie (np. karta grafiki)
Ja instalowałem już jakiś czas temu i ponieważ też nie chciało pójść z pendraka, to wgrałem 10.04 i zrobiłem dist-upgrade :)

Ale to jest poważny OT i z całą pewnością nie jest to miejsce na dyskusję o tym temacie.
Jest odpowiedni wątek na forum, który powinieneś przejrzeć i ew. tam pisać.

Pozdrawiam.

A, żeby i zmojej strony nie było tak całkiem OT, to właśnie zabieram się za aktualizację jajka, więc niedługo podzielę się wrażeniami z 10.10Ext73 :)
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: cierzniak »

A ja mam taki dziwny problem.. Ustawiłem sobie, by laptop na zasilaniu po minucie wygadał, oczywiście wygasa po 5 nie wiadomo dlaczego, ale nie mogę kontrolować jasnoi ekranu bez programu samsung-backlight (Samsung NC10) a po zainstalowaniu tej paczki ekran zamiast przygasać zmiejsza podświetlenie do zera i potem FN+strzałka w góre żeby zwiększyć podświetlenie.. a nieregularnie zaczyna mi wariować czyli zwiększać i zmniejszać jasność z częstością raz na sekundę.
Pozdrawiam
OT: Linux rządzi na tych netbookach.. teraz widzę jaki to malutkie cudo ma potencjał, coś czego na XP czy seVen nie da się uzyskać
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

Tak więc informuję, że na 10.10 wszystko hula jak należy, a nawet bardziej.
Dobra robota Ext73 czekam na ten nowy kernel atom :)
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości