net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

czaro222
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 21 cze 2010, 14:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: czaro222 »

Witam...Jestem "świeżym użytkownikiem linux" Mój netbook to acer aspire one zg5 na ubuntu v.10.04... Mam problem z płynnością, czuję że sprzęt jest zamulony zarówno podczas przeglądanie www (firefox) jak i zwykłych czynności... Wykonuję aktualizację (zalecane z automatu)... Niestety nie wiem czy instalowac i ewentualnie jaka wersję kernela... Proszę o pomoc i wyrozumiałość... Pozdrawiam
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

czaro222 pisze:Witam...Jestem "świeżym użytkownikiem linux" Mój netbook to acer aspire one zg5 na ubuntu v.10.04... Mam problem z płynnością, czuję że sprzęt jest zamulony zarówno podczas przeglądanie www (firefox) jak i zwykłych czynności... Wykonuję aktualizację (zalecane z automatu)... Niestety nie wiem czy instalowac i ewentualnie jaka wersję kernela... Proszę o pomoc i wyrozumiałość... Pozdrawiam
Dwa rozwiązania, albo zainstaluj Kolego któryś z udostępnionych przeze mnie Kerneli 7.5, lub 8.0, albo poczekaj parę dni na nowy Kernel który wypuszczę. Wtedy dalsze wskazówki.

Właśnie zbudowałem nowy kernel (obecnie wersja 8.9), który powinien rozwiązać wszystkie wcześniej zgłaszane problemy (od wersji 7.5 do 8.0) ... a do tego jest wydajniejszy i znacznie bardziej responsywny ;) ... Powiem nieskromnie, chyba sam Con Kolivas zdziwiłby się, jaką responsywnością odznacza się kernel zbudowany w oparciu o jego planistę, przy obciążeniu make -j5 dla 4 rdzeniowego procesora ;). Teraz jeszcze parę dni testów [chce uniknąć błędów, jakie miały miejsce przy 8.0] i udostępniam.

Jeszcze, co do wydajności … nawet w osławionych ;) glxgears odnotujecie skok … mi na 1201n, a przy kernelu 8.0 wskazywał (wyłaczony Compiz) do 12190 ramek, pod 8.9 maksymalnie osiągnąłem do 12515 ;)

Sadzę, że jeszcze będę mógł podnieść wydajność i resposnywność kernela … może jeszcze w ramach linii 2.6.35.x … patch ZEN daj spore możliwości, ale też "czyha" w nim wiele pułapek … Jednak analiza działania poszczególnych patchy składających się na jednej duży patch (ZEN), pozwala na dogranie tych wszystkich elementów tak, aby osiągać zakładane cele = maksymalną responsywność, przy maksymalnej wydajności. Zapewne jeszcze trochę czasu minie, zanim w pełni poznam wszystkie zależności, ale już "nie jest źle" ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Polecam Panowie nowe sterowniki Nvidii, widać poprawę wydajności:

Linux-x86-260.19.04

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

Po uruchomieniu NVIDIA X SERVER SETTINGS widzę że mam zainstalowne sterowniki oznaczone jako 195.36.24. Bez problemu mogę aktualizować do 260.19.04?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

elmer pisze:Po uruchomieniu NVIDIA X SERVER SETTINGS widzę że mam zainstalowne sterowniki oznaczone jako 195.36.24. Bez problemu mogę aktualizować do 260.19.04?
Jak najbardziej.

EDIT:
######################### Oszczędzanie energii netbooki i notebooki - cpufreqd #########################
Przebudowałem skrypt konfiguracyjny cpufreqd ... dzięki temu, nie będą się pojawiać zgrzyty wynikające z problematycznych ustawień, jakie w/w ma na starcie. Dzięki temu ustawieniu oraz automatycznym zmniejszaniu jasności ekranu do 30 % udało mi się wygodnie pracować = internet przez wifi oraz modem Huaewei, redagowanie tekstu w OO.org, słuchaniu muzyki przez słuchawki, na Asusie 1201n do ... 4 h 55 min. Zatem prawie 5 godzin ! (pod win 7 maksimum, jakie udało mi się osiągnąć po jego optymalizacji to 3 h 50 min ;)

Poniżej skrypt instalacyjny cpufreqd. Skrypt ten wyłącza oraz usuwa usługę ondemand. Kopiuje oryginalny plik cpureqd.conf do katalogu /var/backups/, jako cpufreqd.conf-oryginał. Skrypt ten automatycznie zainstaluje mój cpufreqd.conf oraz zrestartuje usługę, po czym od razu będą działać nowe nastawy.

Działanie cpufreqd – w trybie pracy na baterii przełączenie częstotliwości procesora do 60 % wartości standardowej. Ponadto w przypadku uruchomienia przeglądarki oraz odtwarzania wideo dodałem zasadę ustawiania na ten czas procesora na 100 %, a po wyłączeniu w/w ponownie na ok. 60 %.

instalator-cpufreqd

Pozdrawiam

PS. w/w nastawy raczej nie zadziałają na ok 40 % maszyn (w tym Asusie 1201n), przy stosowaniu standardowego (generic od Canonical) Kernela.

PS.2 sądzę, że uda mi się popracować na 1201n ponad 5 godzin ;)

PS.3 do osiągnięcia takich efektów na Nvidii konieczny jest mój xorg.conf dla tych układów (udostępniłem).
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
milansport
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 11 wrz 2008, 19:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: milansport »

e X t 7 3 pisze:Ponadto w przypadku uruchomienia przeglądarki oraz odtwarzania wideo dodałem zasadę ustawiania na ten czas procesora na 100 %, a po wyłączeniu w/w ponownie na ok. 60 %.
A czy dałoby się dodać do wyjątku jeszcze WINE?
W przypadku uruchomienia jakiejś gierki lub Photoshopa by się przydało mieć 100% procka :)
badziewmax
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 23 sie 2010, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: badziewmax »

Możesz to zmienić ręcznie edytując plik /etc/cpufreqd.conf i dodając program do wyjątków.

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/cpufreqd.conf
edycja linii:

Kod: Zaznacz cały

[Rule]
name=Movie Watcher
programs=
Pavel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 12 wrz 2006, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Pavel »

Zainstalowałem testowo wersję 7.5 atom na stacjonarce - Intel Core 2 Duo 1,87 GHz. standardowo przed instalacją obslugiwane były 2 częstotliwości 1,87 Ghz i 1,60 Ghz przełączały sie w zależności od obciążenia (lub ręcznie). Teraz po instalacji nowego jajka mogę przełączać (poprzez aplet na panelu) z 233 Mhz do 1,87 Ghz jednak nie działa skalowanie automatyczne. Czy da się jakoś to poprawić? Najbardziej interesowała by mnie sytuacja w której skaluje się automatycznie, ale można też usatwić częstotliwośc ręcznie - na sztywno :)
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

Pavel pisze:Zainstalowałem testowo wersję 7.5 atom na stacjonarce - Intel Core 2 Duo 1,87 GHz. ...
Dla ciebie odpowiedniejszy byłby kernel K8 a nie atom
Pavel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 12 wrz 2006, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Pavel »

Na wersji k8 w ogóle dostępne było tylko 1,87 Ghz :/ a poza tym przy którymś z kolei uruchomieniu system nie chciał wstać wystąpił błąd poruszany w tym temacie. Niestety nie mogę w tym momencie go odszukać :/
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

A używałeś tego skryptu do cpufreqd?
mobvision
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2010, 17:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: mobvision »

Witam używam Ubuntu 10.04 netbook remix na Samsungu NC10, będę przechodził jednak na wersję x86 i mam pytanie odnośnie kernela, którego mogę użyć by poprawić wydajność oraz jak poprawnie skonfigurować okienka i compiza. Najlepiej jak by ktoś mi podpowiedział od czego zacząć by, że tak powiem po skończeniu pracy wyglądało to ładnie i działało funkcjonalnie.

Z góry dzięki za Wasz czas i wiedzę.
Pavel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 12 wrz 2006, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Pavel »

ups5 pisze:A używałeś tego skryptu do cpufreqd?
Właśnie użyłem. Teraz mimo że z poziomu apletu dostępne są częstotliwości od 233Mhz-1,87 Ghz nie da się ich przełączać, nawet ręcznie.
maciek78
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 10 cze 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: maciek78 »

[Rule]
name=Movie Watcher
battery_interval=0-100
acpi_temperature=0-80
cpu_interval=50-100
profile=Performance High
[/Rule]
troche zmienilem rule Movie Wacher w pliku /etc/cpufreqd.conf od kolegi ext73 i chyba powstala taka primitywna namistka ondemand, choc nie wiem czy idzie za tym wzrost oszczednosci baterii, mozna jeszcze wprowadzic kilka dodatkowych przedzialow obciazenia procesora zeby zminimalizowac wielokrotne przelaczanie w ta i z powrotem, ale to tylko teoria nie sprawdzona przez mnie
triplex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 28 mar 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: triplex »

Testuje 8.0 na 1201n właśnie. Ramek mam 7500 przy włączonych efektach wizualnych, bez od 10000-16000 średnio 12,500. Nie mam porównania do poprzedniego. Niedługo będę miał dostęp do gry w którą wcześniej grałem i zobaczę czy tam będzie jakaś różnica jeśli chodzi o 3D. Wydaje się szybciej reagować. Przy flash'ach jest jakby delikatniej płynny przy niskiej liczbie obiektów, ale jak przychodzi więcej akcji siada tak animacja. Filmy HD na youtubie w porównaniu do 7.5 przyśpieszyły, bez problemu odtwarza 720p fullscreen przy czym nie może być nic w tle i myszką ruszać nie wolno ;p.

Takie małe pytanie. Czy 1,8 atom jaki jest w 1215n wystarczy do płynności flash'y? Chodzi mi głównie czy będzie odczuwalna różnica w stosunku do 1,66 czy tylko kosmetyczna?
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

triplex pisze:Filmy HD na youtubie w porównaniu do 7.5 przyśpieszyły, bez problemu odtwarza 720p fullscreen przy czym nie może być nic w tle i myszką ruszać nie wolno ;p.
Witam. A mógłbyś zdradzić swój sposób na płynne odtwarzanie filmów 720p na youtubie? Ja nie mogę sobie z tym poradzić. Płynnie na pełnym ekranie jedynie 480p a w małym oknie 720p jeszcze daja radę. Co dokładnie zrobiłes? Jakies inne kodeki? Nieoficjalny flash? Czy za pomoca innego programu z odpowiednią wtyczką oglądasz? Bedę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
Pumex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 16 lut 2008, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Pumex »

ext73, czy mogę wykorzystać chociaż część Twoich porad - a jeśli tak, to którą w netbooku z gma500 i tymi sterownikami: https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport ... dsPoulsbo/ ? Kiedyś instalowałem Twój kernel, ale system na nim nie wstawał, ale może chociaż niektóre z porad powinny poprawić wydajność komputera z tymi sterownikami?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Witajcie Panowie ... właśnie pracuje nad kernelem 9.0 atom i K8.

Kolego Pumex zastanawia mnie kwestia "nie wstawania" systemu, jakie były przyczyny (jaki był komunikat). Co do porad to w zasadzie wszystkie ... oprócz prawdopodobnie kernela (repozytorium poulsbo, prawdopodobnie - a raczej na pewno dla danej wersji kernela) powinny działać ... choć widzę, że wręcz zalecają wyłączenie ACPI ;/ hmm od dawna powtarzam, że ten układ (GMA500), to największa niedoróbka Intela (a w zasadzie nietrafiony zakup licencyjny).

Kolego Elmer, co do 1215n ... cóż nie będzie tu jakiegoś zabójczego skoku, ale sądzę, że suma summarum odnośnie samych obliczeń, które realizuje procesor, dzięki nowszej architekturze, taktowaniu pamięci, etc. powinna być wyższa o ok 30 %, nawet do 40 %. Natomiast ogólnie (+obliczenia związane z grafiką = ION2) będzie nawet do 100 % wyższa wydajność w stosunku do 1201n (w skrajnym przypadku). Oczywiście to tak teoretycznie, nie miałem tej maszyny jeszcze "w rękach", ale myślę ze tyle dałbym rade z niej wycisnąć.

Kolego witko ... K8 własnie testuje (pisze to ze stacjonarki z nowym kernelem ;) ). Natomiast dla 64 bit będzie w najbliższych 2-3 tygodniach = żywię taką nadzieje ;)

Kolego maciek78 ... ciekawe muszę przetestować ;)

Kolego mobvision, wszystko jest w tym wątku = w pierwszej kolejności kernel, grub-acpi, corg.conf, cpufreqd, usługi ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Pumex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 16 lut 2008, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Pumex »

e X t 7 3 pisze:Witajcie Panowie ... właśnie pracuje nad kernelem 9.0 atom i K8.

Kolego Pumex zastanawia mnie kwestia "nie wstawania" systemu, jakie były przyczyny (jaki był komunikat). Co do porad to w zasadzie wszystkie ... oprócz prawdopodobnie kernela (repozytorium poulsbo, prawdopodobnie - a raczej na pewno dla danej wersji kernela) powinny działać ... choć widzę, że wręcz zalecają wyłączenie ACPI ;/ hmm od dawna powtarzam, że ten układ (GMA500), to największa niedoróbka Intela (a w zasadzie nietrafiony zakup licencyjny).
Ostatni raz próbowałem zainstalować Twój kernel w czerwcu, i nawet o tym pisałem: viewtopic.php?p=742419#p742419
Mam Asusa Eee 1101HA z problematycznym GMA500. Zainstalowałem całkowicie świeże 10.04, zaktualizowałem całkowicie, potem zainstalowałem Twój kernel: instalator-linux-imege-headres-v.6.3-atom (chyba odpowiedni plik?), uruchomiłem ponownie komputer i działał. Ale GMA500 nie działa Out of the Box, więc zabrałem się za instalację sterowników zgodnie z tą instrukcją: https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupp...oCardsPoulsbo/ Po tym system nie wstaje (chwile się ładuje, a potem jest czarny ekran i nic).

Zrobiłem format (nie miałem w końcu przy świeżym systemie nic do stracenia), i zainstalowałem te sterowniki nie instalując Twojego kernela: działały jak trzeba, ale po doinstalowaniu Twojej paczki problem się znów pojawił. Pytanie: czy te stery gryzą się z Twoim kernelem, czy ja coś źle robię?
Jeśli chcesz, mogę teraz pownie spróbować zainstalować Twój najnowszy kernel.

Co do GMA500, mam go już absolutnie dosyć i przestałem wierzyć w to, że kiedykolwiek pojawią się do niego oficjalne sterowniki. Pluję sobie w brodę, bo jak kupowałem na szybko netbooka, to nawet nie pomyślałem o tym że Ubuntu może nie współgrać Out of the Box z jakimkolwiek sprzętem z serii eee. Faktem jest, że na obecnych sterownikach i wersji 10.04 systemu wszystko działa zdecydowanie lepiej niż na 9.10, ale wciąż nie jest to to czego od tej maszyny oczekuję.
mobvision
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2010, 17:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: mobvision »

e X t 7 3 pisze:Witajcie Panowie ... właśnie pracuje nad kernelem 9.0 atom i K8.

...

Kolego mobvision, wszystko jest w tym wątku = w pierwszej kolejności kernel, grub-acpi, corg.conf, cpufreqd, usługi ;)

...
Szanowny Panie e X t 7 3, zastosowałem się do rad zawartych w temacie, przewertowałem go dosłownie od pierwszego do ostatniego posta, jedynie xorg.conf pod grafiki intela chyba przeoczyłem, może masz pod ręką link do pliczku?
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości