net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: taedoju »

aj mi jednak lagi idą w trakcie grania na net, =/ na zasilaczu i baterii dużę.
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: cierzniak »

dobra, acpi_call ruszyło, musiałem je jeszcze raz zainstalować, 10W na baterii przy 900MHz i WiFi, ani grama mniej :(
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: pingwin114 »

ciekawie...ja zszedłem do 9.1W (co daje mi przy pełnym naładowaniu baterii 7,1h pracy) przy wi-fi, pełnym compiz'ie, odpalonymi gkrellm, dropbox, parcelite i na pełnym procku (nie obniżam częstotliwości, bo nic mi to nie daje), może i dałoby się jeszcze niżej zejść, ale nie mam już pomysłów i ochoty na zabawę ;p
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: cierzniak »

musisz mi podpowiedzieć co da się zrobić :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: e X t 7 3 »

taedoju pisze:... powertop sugeruje jakas opcje config notify , warto to włączać? jeżeli tak to jak ?
Cóż powertop stanął w rozwoju na kernelu ... dawno to było ;). Oczywiście w kernelu jest włączone i Inotify support for userspace i Dnotify support. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie Dnotify i zostawienie tylko Inotify = oszczędność ok 5-15 % energii i wzrost wydajności nawet do 10 % ... ale raz tak zrobiłem to napisaliście Panowie, że jest problem ze stabilnością niektórych aplikacji, nie włączają się, zawieszają etc. Ja takiego efektu nie odnotowałem (a testowałem na 5 maszynach i dość sporej liczbie aplikacji), ale jeśli pisało o tym kilka osób, coś na rzeczy musi być. Zatem postanowiłem, że do czasu, aż Twórcy poszczególnych aplikacji naucza się kodować "po ludzku" - do tego czasu jednak muszę pozostawić włączone Dnotify.

Co do oszczędzania energii ... zwiększony pobór energii (na niektórych maszynach !) wiąże się z pewnymi opcjami odpowiedzialnymi za zwiększenie wydajności i responsywności ... spróbuje to jakoś pogodzić ;).

Najpoważniejsza kwestia pozostaje sieć ... otóż, włączenie niektórych opcji kernela spowoduje spadek wydajności nawet do 15 %. Spróbuje tu znaleźć konfiguracje, która tego nie spowoduje i pozwoli na prawidłowe (bez zwiększenia pingów) działanie większości chipów wifi.

Pozdrawiam
taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: taedoju »

dziękuje za obszerną odpowiedź, pomimo maleńkich wad, powiedzmy sobie szczerze, kernele sygnowane Twoim nickiem są mega konkretne, przedłużenie życia lapka do max możliwości mojej baterii chociażby o tym świadczy. dzięki w swoim imieniu za czas jaki wkładasz w tą robotę;) widać że powołanie masz:P:P
pozdrawiam i dziękuję za odp!
Awatar użytkownika
joe88
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2010, 21:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: joe88 »

a mi pod 11.04 wyrzuca nastepujace błędy przy próbie instalacji najnowszego kernela...

Kod: Zaznacz cały

Examining /etc/kernel/postinst.d.
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs 2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs /boot/vmlinuz-2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools 2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs /boot/vmlinuz-2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/nvidia-common 2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs /boot/vmlinuz-2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/nvidia-common exited with return code 20
Failed to process /etc/kernel/postinst.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs.postinst line 341.
dpkg: błąd przetwarzania linux-image-2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs (--install):
 podproces zainstalowany skrypt post-installation zwrócił kod błędu 2
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 linux-image-2.6.38.3-ext73-f1-14.1-atom-ags-cfs

problem rozwiązany... wyrzuciłem nvidia-common i śmiga ;)
:)
various
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 09 lis 2010, 22:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: various »

Czy kernele powinne działać pod EasyPeasy ?
mooop12
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: mooop12 »

Easypeasy jest bazowane na Ubuntu, więc raczej będzie działać.
riche
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2008, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: riche »

@ eXt73 po aktualizacji flash-a zużycie energii spadło do 5.5
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: cierzniak »

nie wiem, sprawdziłem wszystko i jest jeszcze gorzej.. 11,5W. Coś jest nie tak w tym 10.10. ACPI nie działają, nie ważne czy WiFi jest włączone czy nie, tak samo BT, prędkośc procesora czy podświetlenie. Ciągle to samo zużycie energii. Jedyne co jest widoczne (pod kątem energetycznym) to ION2, około -3 do -5W
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: e X t 7 3 »

Mam już nowe kernele - testuje - wydajność i responsywność wzrosła, zużycie energii spadło. Mam nadzieje, że udało mi się zaleźć rozwiązanie, które będzie już bliższe ideałowi (niż 13.9 i 14.1) ;).

PS. zabudowałem już pierwszy kernel pod Ubuntu 11.04 ... cóż GCC 4.5.x daje mi już dodatkowego kopa = wydajność i responsywność takich kerneli przez samo GCC w nowej wersji będą wyższe = lepsze optymalizacje kodu wynikowego.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: cierzniak »

no to beta :D tylko kiedy to się znajdzie na stronie, czekamy ze zniecierpliwieniem
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem Panie i Panowie niniejszy wątek zamykamy i kolejne dyskusje będziemy prowadzili w osobnych wątkach, dotyczących już kolejnych wersji kernela, czy proponowanych do wdrożenia rozwiązań.

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości