net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Oczywiście, że tak ! Ja uzyskuje wynik grubo ponad 800 (best compiz oraz włączone screenlety i gkrellm) - przy stosowaniu mojej wersji xorg.conf ... pisałem już o tym na forum wielokrotnie. Wynika to ze zmiany sposobu akceleracji sterowników Intela z EXA, na UXA oraz zastosowania KMS (kernel mode setting).

Co do wersji dla 9.04, sądzę że wersja z bfs dla niego pozwoli na uzyskanie ponad 1000 fps.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Sterowniki Intela 2.9.1 dla Ubuntu 9.10

Zbudowałem nowe sterowniki 2.9.1 dla układów Intela. Dodatkowo użyłem w trakcie kompilacji flag optymalizacyjnych, co skutkuje dodatkowym wzrostem wydajności.

instalacja powinna się odbyć poprzez wydanie komendy:

sudo dpkg --force-overwrite --install /[tu wpisać miejsce gdzie znajduje się paczka]/xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.0_i386.deb

przykładowo: sudo dpkg --force-overwrite --install /home/ext73/f86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.0_i386.deb

xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.0

Wynik glxgears dla 2.9.1-eXt73-1.0
Awatar użytkownika
.:WiejkuciK:.
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: .:WiejkuciK:. »

No,muszę powiedzieć,że nawet na moim Amilo UI3520,widzę poprawę szybkości.Nieźle!.System teraz startuje mi ok.36 sekund.Wyników na sterownikach nie sprawdzałem.Ten kawał dobrej roboty aż prosi się o jakieś repo,z którego można by wygodnie pobierać.Dzięki za to!
Trzymam kciuki również za Ciebie! Powodzenia!
www.otwarta-kotlina.pl <--Zapraszam osoby z okolicy kotliny Kłodzkiej!
www.moorie.pl <--P2M
rzepaczyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: rzepaczyk »

na tych sterownikach w ubu 9.04 nie dziala kompozytor ani w compizie ani w kwin4. brak jest przyszpieszenia sprzetowego
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

ale Ja je skompilowałem pod 9.10

Oczywiście aby ten sterownik działał pod 9.04 musiałbym w jego kernelu wbić KMS ... są zainteresowani ?

Kolejna wersja xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.3

xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.3

Tu jeszcze głębsza optymalizacja kodu pod Atoma (i pośrednio każdego core2).

W przypadku zainstalowania poprzedniej wersji, tym razem wystarczy odinstalować starą wersje i już tylko kliknąć na paczkę z wersją 1.3. Jeśli pierwszorazowa instalacja, konieczny sposób poprzednio przedstawiony.

Pozdrawiam
northwest
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 30 lis 2006, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: northwest »

w przypadku mojego netbooka lepiej pobrać eeebuntu i zainstalować to: xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.3, czy "gołe" ubuntu 9.10 i na nim instalować te xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.3 ?

ps. jest może jakiś automat który skonfiguruje "gołe" Ubuntu 9.10 pod takie netbookowe ustawienia?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

zbudowałem nowa wersje kernela pod 9.10 ... hmm znowu udało mi się wydajność podbić ;) dostępnie wieczorem, jeśli nie wykażę żadnych problemów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
.:WiejkuciK:.
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: .:WiejkuciK:. »

northwest pisze:w przypadku mojego netbooka lepiej pobrać eeebuntu i zainstalować to: xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.3, czy "gołe" ubuntu 9.10 i na nim instalować te xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-1.3 ?

ps. jest może jakiś automat który skonfiguruje "gołe" Ubuntu 9.10 pod takie netbookowe ustawienia?
Jeśli masz netbooka z seri eee,to tak.Jeśli nie to chyba lepiej zainstalować netbook remix lub czyste ubuntu.

Niestety z tego co wiem na razie nie istnieje taka aplikacja.
Trzymam kciuki również za Ciebie! Powodzenia!
www.otwarta-kotlina.pl <--Zapraszam osoby z okolicy kotliny Kłodzkiej!
www.moorie.pl <--P2M
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Jeśli eeebuntu bazuje na Ubuntu 9.10, nie powinno być problemów.

EDIT:
.:WiejkuciK:. pisze: ... aż prosi się o jakieś repo,z którego można by wygodnie pobierać.
Myślę o tym, ale nie sądzę aby udało mi się zrealizować te plany wcześniej niż za kilka miesięcy.

Pozdrawiam
northwest
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 30 lis 2006, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: northwest »

eeebuntu bazuje niestety na Ubuntu 9.04 - a ja wolałbym to nowsze... Dlatego zastanawiam się nad czystym 9.10 - tylko nie wiem co trzebaby tam dograć, i co ustawić... :(
rzepaczyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: rzepaczyk »

jak juz tak bardzo potrzebujesz jakies *buntu przeznaczone dla netbooka to zainstauj ubuntu netbook remix albo kubuntu netbook remix(aczkolwiek lepiej to pierwsze) chociaz wg mnie zaden z tych remixow nie chodzi szybciej od zwyklego ubuntu a wg mnie ma gorsza funkcjonalnosc. Mozesz zainteresowac sie Moblinem albo Jolicloudem(oparte o ubuntu z kernelem skompilowanym pod atoma) ewentualnie Easy Peasy linux(cos jak UNR) albo xPUD
@ext73

Zareklamuj swoje kernele, sterowniki i xorg.conf'a na msiwindforum.pl jak Ci sie chce;) zrob tutka jakiegos, ja go przykleje i w krotkim czasie bedziesz mial grono wiernych fanow.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Kolego rzepaczyk, z góry dzięki za wsparcie ;) ... zobaczymy, jak się "odkopie" troszkę z praca zawodową, podejmę kolejne działania aby usystematyzować to nad czym pracuje ;)

a teraz, jak zwykle ad rem in concerto ;), nowy kernel ...

Kernel 2.6.32.2-eXt73-F1-2.9-ck-bfs dla Ubuntu 9.10

linux-headers-2.6.32.2-ext73-f1-2.9-ck-bfs

linux-image-2.6.32.2-ext73-f1-2.9-ck-bfs

broadcom-sta-modules-2.6.32.2-ext73-f1-2.9-ck-bfs_5.10.91.9-3

alsa-modules-2.6.32.2-ext73-f1-2.9-ck-bfs_1.0.22

Jutro dodam sterowniki dla realteków.

glxgears-compiz-goły pulpit

glxgears+compiz+gkrellm+screenlety

glxgears-bez compiza


Nowa wersja sterownika xf86-video-intel_2.9.1 oraz libdrm-2.4.17

xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-K8-1.4

libdrm_2.4.17-eXt73-1.0


Instalacja, w szczególności DRM, jak pierwszorazowa, tzn.:

sudo dpkg --force-overwrite --install /[tu wpisać miejsce gdzie znajduje się paczka]/

EDIT:
Sterowniki Realteka:

rtl8187se-linux-2.6.32.2-eXt73-F1-2.9-ck-bfs

rtl8192se-linux-2.6.32.2-ext73-f1-2.9-ck-bfs

EDIT:
Nowsza wersja sterownika Intela ;) ... przetestujcie na grach np. OpenArena, Nexuiz, etc.

xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-K8-1.5
Awatar użytkownika
faktor4u
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 29 mar 2007, 00:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Liverpool / UK
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: faktor4u »

Witam ponownie. Niestety znów trochę posmęcę. Mam nowo postawione i skonfigurowane Ubuntu 9.10. Zaaplikowałem najnowsze jądro z tego wątku razem z libdrm i xf86-video-intel. No i jest problem. Bardzo często zawiesza się przy starcie, a jak już jakimś cudem się załaduje, to nie działa dźwięk (intel-hda - wyświetla komunikat: snd_hda_intel: Unknown parameter `power_save'). Próbowałem zainstalować wyżej podane sterowniki do alsy, ale to nie pomaga. Spróbuję w wolnym czasie zreinstalować Ubuntu, bo być może coś poważnie naknociłem. Jak będzie potrzeba, to postaram się zamieścić logi. Na kernelu dystrybucyjnym jest wszystko ok. Pozdrawiam.
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

Bardzo często zawiesza się przy starcie, a jak już jakimś cudem się załaduje, to nie działa dźwięk (intel-hda - wyświetla komunikat: snd_hda_intel: Unknown parameter `power_save')
A zainstalowałeś paczkę z modułami alsa? Dla ostatniej kompilacji jajka od ext73 to: alsa-modules-2.6.32.2-ext73-f1-2.9-ck-bfs_1.0.22
rzepaczyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: rzepaczyk »

sprobuj tez zaladowac konkretny modul ze sterownikiem do jadra. dowiedz sie dokladnie jaki masz kodek- u mnie to byl ALC1200 a potem zgodnie z howto z wiki Sabayon'a:

Kod: Zaznacz cały

Aby sprawdzić, które programy korzystają z modułu wpisz:

$ lsof /dev/snd/*

a następnie wykonać:

$ killall <nazwaprocesu>

Po zabiciu wszystkich procesów korzystających z modułu należy usunąć sam moduł:

$ rmmod snd-hda-intel

Teraz próbujemy załadować moduł ponownie, ale z opcja modelu wybranego z listy:

$ modprobe snd-hda-intel model=TUTAJPODAJNAZWEMODELU

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Tu już poruszałem problem power_save ... wyłącz tę opcje ... w tym wątku pisałem, gdzie się znajduje plik konfiguracyjny alsy i jak to wyłączyć. Ewentualny problem wynika z wyłączenia w Kernelu, przeze mnie opcji CONFIG_SND_HDA_POWER_SAVE, która uruchamia "...more aggressive power-saving mode on". Aggressive power-saving, często powoduje rwanie dziwięku i trzaski w głośnikach.

Pozdrawiam

Panie i Panowie ;) w tym wątku dodałem paczki .tar.bz2 ze swoimi konfiguracjami laptop-mode ... polecam zapoznanie się z tym ;)


Jeszcze moje ustawienia Compiza i Emeralda ... polecam przetestować ;)

compiz-emerald-ubuntu-9.10-2010



Witam

Zbudowałem nową wersje kernela 2.6.32.3-eXt73-F1-3.0-ck-bfs ... jeszcze wyższa responsywność i przede wszystkim wydajność, a raczej ustabilizowanie jej na najwyższym poziomie. Ponadto włączyłem w kernelu opcje CONFIG_SND_HDA_POWER_SAVE, przy czym z ustawieniem na 0. To oznacza, że jeśli pliki konfiguracyjne alsy jej nie wywołają, to ta opcja nie funkcjonuje. Udało się zatem zgodnie z zasadą - "wilk syty i owca cała" ;) Udostepnie wieczorem.

Pozdrawiam




Kernel 2.6.32.3-eXt73-F1-3.0-ck-bfs

linux-headers-2.6.32.3-ext73-f1-3.0-ck-bfs

linux-image-2.6.32.3-ext73-f1-3.0-ck-bfs

broadcom-sta-modules-2.6.32.3-ext73-f1-3.0-ck-bfs_5.10.91.9-3

alsa-modules-2.6.32.3-ext73-f1-3.0-ck-bfs_1.0.22

jutro lub pojutrze sterowniki dla Realteków
rzepaczyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: rzepaczyk »

@eXt73

Moglbys jeszcze raz wrzucic gdzies swoj xorg.conf? tamten pierwszy link juz nie dziala
Awatar użytkownika
MaciejNowak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 21 mar 2009, 21:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: MaciejNowak »

Z zawodu jestem...człowiekiem...
Linux user number: 503443
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

UWAGA ! na ostatnią aktualizacje

Dla osób, które zainstalowały mój build sterowników intela oraz libdrm ... Wywali błąd, wynika to z tego, że następuje próba nadpisania moich kompilacji. Aby to obejść musicie wykonać następującą sekwencje:

sudo dpkg --force-overwrite --install /var/cache/apt/archives/linux-libc-dev_2.6.31-18.55_i386.deb

sudo dpkg --force-overwrite --install /var/cache/apt/archives/xserver-xorg-video-intel_2%3a2.9.0-1ubuntu2.1_i386.deb

Po tej procedurze macie "stare" sterowniki i libdrm ... możecie porównać różnicę w responsywności i wydajności ;) ... aby znowu zaktualizować do moich sterowników wykonujecie:

dpkg --force-overwrite --install /[ścieżka do pliku]/xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-K8-1.5_i386.deb

sudo dpkg --force-overwrite --install /[ścieżka do pliku]/libdrm_2.4.17-eXt73-1.0_i386.deb



Mesa 7.7

Testy nie wykazały niestabilności poniższego build`u (budowany z flagami optymalizacyjnymi). Zatem udostępniam paczkę zawierającą MesaLibs, MesaGLUT oraz MesaDemos:

mesa-ext73_7.7-1.5

Paczka zawiera sterowniki DRI - jedynie dla układów Intela (sterowniki - i810, i915, i965). W tej paczce zatem nie znajdziecie sterowników dla kart ATi. Przeprowadzone, przeze mnie testy - w szczególności przy wykorzystaniu gier: Nexuiz, UrbanTerror, Warsow, etc. wskazują na skok wydajności na poziomie od ok. 5 do maksymalnie ok 30 %.

W związku z faktem, iż nadpisujemy pliki systemowe, pierwszorazowa instalacja odbywa się podobnie, jak w przypadku sterowników Intela i libdrm:

dpkg --force-overwrite --install /[ścieżka do pliku]/mesa-ext73_7.7-1.5_i386.deb

Pozdrawiam

EDIT:
Nowe wersje:

xf86-video-intel-ext73-k8_2.9.1-1.7

mesa-ext73_7.7-1.7
puchaty
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 15 lis 2008, 10:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: puchaty »

Cześć.
Po pierwsze chciałbym pogratulować kernela :) Jest rewelacyjny i pokazuje co tak na prawdę ubuntu umie.
Po 2 chciałbym ci podziękować za sterowniki dla realteka 8187se który z kernelem 31+ przestał być wspierany lub jest po prostu nie kompatybilny.

Nie chcę przez głupiego realteka [nienawidzę tego chinskiego shitu.. głupia gwarancja] rezygnować z linuxa

Mam zainstalowaną twoją wersję 2.6.32.2-ext73-f1-2.7 + sterowniki intela + alsa + realteka z twojej paczki dla tego kernela.

Net nie rwie wreszcie ale nie chodzi też idealnie w moim przypadku..

Tuż po uruchomieniu komputera mam prawdziwe 6mbit (czyli prawidłowo działa) jakośc sygnału od 56% do 100% (w domu mam wifi więc sprawdzałem).

Po paru minutach pracy na ubuntu mam łacze około 512kbps (czyli transfer 60kB/s max jakie mialem to 66kB/s).
Zachowanie jest takie jak bym miał przycięte łącze gdy np sciagam coś @ 60kB/s to firefox muli itp.

Czym to może być spowodowane? Nie mam zielonego pojęcia gdzie zacząć szukać, jestem absolutnie pewien, że mój internet jest sprawny i siła sygnału jest odpowiednia. To się dzieje niezależnie od tego czy siedzę na Acces POincie czy nie.

GNome network manager - to samo
WICD - to samo..


Nie mam sił :).

Proszę o pomoc. Pozdrawiam :)
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości