Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: linuxozaurus »

ASPM Matthew Garrett'a - zwiększenie oszczędności energii, na maszynach z intelem - w szczególności Sandy Bridge, w tym całej linii: i3, i5, i7.
to mnie cieszy bo mam intela i5
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

linuxozaurus pisze:
ASPM Matthew Garrett'a - zwiększenie oszczędności energii, na maszynach z intelem - w szczególności Sandy Bridge, w tym całej linii: i3, i5, i7.
to mnie cieszy bo mam intela i5
Zatem będziesz Testerką ;).

Pozdrawiam

-- 15 lis 2011 10:12 --

Co prawda z tego, co wiem z patchem pci: Rework ASPM disable code, mogła byś zyskać dodatkowo nawet 5 watt w dół, ale w tej wersji kernela, sobie ten patch odpuszczę, musze poddać go dłuższym testom na różnych maszynach.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Cieniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 109
Rejestracja: 14 cze 2007, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Cieniek »

ext73: Nie myślałeś nigdy o zrobieniu repozytorium ppa ze swoimi kernelami?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Cieniek pisze:ext73: Nie myślałeś nigdy o zrobieniu repozytorium ppa ze swoimi kernelami?
Cóż na tę chwile tego nie zrobię, z różnych przyczyn ... ale w przyszłym roku sądzę, że i ten etap zrealizuje. Kernele - paczki są gotowe i właśnie wysyłam na serwer. Teraz jeszcze muszę dopracować instalatory. Zatem jeśli dziś nie zdążę, udostępnię je jutro rano.

Pozdrawiam

-- 16 lis 2011 12:08 --

Do godziny powinienem udostępnić kernele.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Madrid 7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:58

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Madrid 7 »

Witam,

moja przygoda z Linuxem to póki co same problemy. Próbowałem zainstalować wiele dystrybucji, ale ciągle mam ten sam problem (viewtopic.php?f=198&t=153813). Mój sprzęt to Acer Aspire One 522. Udało mi się zainstalować Malinową Mandarynkę w wersji 10.10 dla Netbooków. Następnie uruchomiłem Twój skrypt do aktualizacji kernela i wszystko przebiegło sprawnie. Potem jednak kliknąłem "uruchom ponownie, aby dokończyć aktualizację". System powiesił się po chwili, początkowo myślałem, że jeszcze coś instaluje, ale po 20 minutach go zresetowałem no i teraz przy starcie, wyświetla się taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

pci_root PNP0A08:00: address space collision: host bridge window [mem
0x000cc000-0x000cffff] conflicts with Video ROM [mem 0x000c0000-0x000ce9ff]
Po kilku sekundach wyświetla się różnokolorowy ekran i potem już tylko ciemność. System nie startuje, lub tego startu nie widać na ekranie, choć słychać melodię startową. Ma ktoś pomysł dlaczego?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Tak to kolizja wręcz "standardowa" dla platformy z APU AMD - wynika głównie z błędów w BIOS`ach i pewnych "niedopatrzeń" w samym kernelu ... aby "wyeliminować" ten błąd najlepiej, jeśli wpis w Grubie [/etc/default/grub] będzie wyglądał, jak poniższy:


GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX="pcie_aspm=force acpi_osi=Linux acpi_enforce_resources=lax pci=nocrs"

Ten błąd występuje np. na moim X370 z APU AMD E-350 ... ale jak zapewne wiesz - czytając co pisze maszyna ta sprawuje się wręcz idealnie. Uważam platformę Brazos wręcz za wzorową. Choć fakt wymaga wiedzy, jak to wszystko skonfigurować, jednak, jak jest to zrobione dobrze - użytkownicy są zadowoleni. Zreszta robiłem test - zainstalowałem 5 osobom (na maszynach z platformą Brazos - MSi X370, MSi u270 i Asus 1215B) dwie wersje systemu - Ubuntu z Unity - bez żadnej mojej konfiguracji i Kubuntu z moim kernelem, skryptami i zmianami w konfiguracji ... opinie były skrajnie rożne ... muszę przyznać z zadowoleniem, że 4 na 5 usrów używając Kubuntu z moją konfiguracją było zadowolonych (i ich znajomi zamówili u mnie takie maszyny) i tylko 1 na 5 uważał, że Ubuntu - bez żadnych zabiegów konfiguracyjnych pracuje dobrze na w/w platformie. Zresztą, co mnie zaskoczyło osoby, które Linuksa i Ubuntu nie znały uznały, że Ubuntu 11.10 z Unity jest starszą i dlatego wolniejszą, mało responsywną (jak określili wieszającą się) i niedopracowaną wersją ... Kubuntu 11.10 ;), którego interface uznali za znaczcie nowocześniejszy ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Madrid 7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:58

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Madrid 7 »

A w jaki sposób teraz dostać się do terminala, żeby ten plik edytować? Bo system nie startuje, mam tylko wiersz poleceń grub'a.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Madrid 7 pisze:A w jaki sposób teraz dostać się do terminala, żeby ten plik edytować? Bo system nie startuje, mam tylko wiersz poleceń grub'a.
w trybie "awaryjnym" także nie startuje ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Madrid 7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:58

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Madrid 7 »

Tryb awaryjny też nie startuje. Próbowałem z Windowsa i przez LiveCD, ale ten plik jest read-only i nie mogę go zapisać. Może udałoby się przez sudo w terminalu LiveCD, ale nie widzę tam nic czym mógłbym ten plik najpierw edytować.
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

"Malinowa mandarynka" jest problematyczna, z dwóch powodów: Po pierwsze, te polskie remiksy są dość mocno modyfikowane, co może powodować niestandardowe problemy, i dlatego lepiej zawsze brać oryginalnego Ubuntu + spolszczenie). Po drugie, sam Ubuntu 10.10 miał jeszcze jakieś dodatkowe problemy, po których e X t 7 3 wyrzucił go z listy oficjalnie wspieranych wersji, pod którymi gwarantuje w 100% poprawne działanie.

Z tych powodów polecałbym raczej oryginalnego 11.04 "Natty Narwahl" (na 11.10 może być jeszcze troszkę za wcześnie, ale tez możesz spróbować) + kernel 17.1 (3.1.4) lub nadchodzący 17.2, oparty o 3.1.5, w którym to wprowadzili bardzo dużo poprawek (pod ty względem wygląda on bardziej jak "duże" wydanie, a nie tylko "małe").
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Madrid 7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:58

Re: Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Madrid 7 »

Generalnie chciałbym zainstalować coś nowszego, ale napotykam ciągle na ten problem: viewtopic.php?f=198&t=153813. Ale jeden pomysł się tam już pojawił i mam nadzieję, że jutro coś w końcu ruszy się z miejsca.

Teraz to już sam nie wiem, na którą wersję się zdecydować...

-- 17 gru 2011, o 23:36 --

To jest jakiś sposób żeby edytować ten plik?
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości