Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Moderator: e X t 7 3

Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Erebenov »

Wpisy wykonane.

Powertop na baterii

overviev

Kod: Zaznacz cały

The battery reports a discharge rate of 10.3 W
The estimated remaining time is 85 minutes

Summary: -nan wakeups/second,  -nan GPU ops/second and -nan VFS ops/sec

                Usage       Events/s    Category       Description
            100,0%                      Device         Audio codec hwC0D0: Realt
            100,0%                      Device         Display backlight
            100,0%                      Device         Display backlight
            459737 pkts/s               Device         Network interface: wlan0
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
            100,0%                      Device         PCI Device: Atheros Commu
            100,0%                      Device         PCI Device: Atheros Commu
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
            100,0%                      Device         PCI Device: Intel Corpora
idle stats

Kod: Zaznacz cały

  Package   |             Core    |             CPU 0               CPU
POLL        0,0%    | POLL        0,0%    | POLL        0,1%    0,6 ms      0,0%
C1-ATM      2,8%    | C1-ATM      2,8%    | C1-ATM      2,3%    0,2 ms      3,3%
C2-ATM     43,7%    | C2-ATM     43,7%    | C2-ATM     34,5%    0,6 ms     52,9%
C4-ATM     26,0%    | C4-ATM     26,0%    | C4-ATM     30,5%    0,4 ms     21,5%
frequency stats

Kod: Zaznacz cały

 Package |             Core    |            CPU 0       CPU 1
1,67 Ghz     0,0%   | 1,67 Ghz     0,0%   | 1,67 Ghz     0,0%        0,0%
1333 Mhz     0,0%   | 1333 Mhz     0,0%   | 1333 Mhz     0,0%        0,0%
1000 Mhz     0,0%   | 1000 Mhz     0,0%   | 1000 Mhz     0,0%        0,0%
Idle         0,0%   | Idle         0,0%   | Idle         0,0%        0,0%
device stats

Kod: Zaznacz cały

The battery reports a discharge rate of 11.0 W

              Usage     Device name
            100,0%        Audio codec hwC0D0: Realtek
             -0,0%        CPU use
            100,0%        Display backlight
            100,0%        Display backlight
            586390 pkts/s Network interface: wlan0 (ath9k)
            100,0%        Radio device: ath9k
            100,0%        PCI Device: Intel Corporation N10 Family Integrated Gr
            100,0%        PCI Device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High De
            100,0%        PCI Device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Exp
            100,0%        PCI Device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Exp
            100,0%        Radio device: eeepc
            100,0%        PCI Device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Exp
            100,0%        PCI Device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHC
            100,0%        PCI Device: Intel Corporation N10/ICH7 Family SATA Con
            100,0%        PCI Device: Atheros Communications Inc. AR8152 v2.0 Fa
            100,0%        PCI Device: Atheros Communications Inc. AR9285 Wirele
tunab

Kod: Zaznacz cały

 Bad           VM writeback timeout                                           
   Good          Wireless Power Saving for interface wlan0
   Good          Enable SATA link power management for /dev/sda
   Good          Enable Audio codec power management
   Good          Autosuspend for USB device USB 2.0 UVC VGA WebCam (Azurewave)
   Good          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb1]
   Good          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb2]
   Good          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb3]
   Good          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb4]
   Good          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb5]
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10 Family DMI Brid
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10/ICH 7 Family US
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10 Family Integrat
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10/ICH 7 Family Hi
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10/ICH 7 Family US
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10/ICH7 Family SAT
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10/ICH 7 Family US
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10/ICH 7 Family US
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation N10/ICH 7 Family US
Nie wiem czy jest sens bawienia się, chyba po prostu wrócę pod Windowsa 7 Starter. To dziwne, że pod Winda podczas większych obciążeń jakoś szczególnie się nie przegrzewał i nie przypominam sobie abym słyszał wycie wiatraczka. Na Ubuntu, Xubuntu etc, to praktycznie non stop. Wystarczy włączyć google chromium i włala, razem z netbookiem odlatuje na księżyc, a żeby mi zimno nie było temperatura skacze do 70 stopni.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Testowałeś Kubuntu ? Ja do zadań mobilnych w zasadzie tylko tę wersje polecam. Statystyki wyglądają ok. Zatem dziwne ... ale zaraz Ty tam masz GMA 3600 ?!?! = PowerVR SGX5 ?? ... no to już się nie ma co dziwić = nie ma sterowników własnościowych ... zatem układ cały czas na maksymalnych obrotach - do tego "bezowocnie". Już pisałem o tym to technologiczna "wpadka" Intela - oni to wiedzą, i nie zamierzają długofalowo wspierać, ani pod GNU/Linuksem, anie np. pod ...Windows 8 - tu nawet chyba M$ wprost piszę ze nie ma dla takich maszyn wsparcia, a niedługo zakończą pełne wsparcie dla win 7 = nie będzie SP2, będą jedynie łątki bezpieczeństwa i to dla rynku konsumenckiego pewnie nie za długo [co innego biznes] = wymuszenie przejścia na win 8. Zatem aby uczulić = nie kupuje się maszyn opartych o Intel GMA 3150, 3600, 3650. Na tym nie zadziała nic nowoczesnego prawidłowo, ani GNU/Linux, ani np. win 8.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Erebenov »

Tak jak sądziłem, że brak jakiś sterowników. Czyli powrót pod Wine7 jest nieunikniony... jakoś przeżyje.

Mam pytanie, jest jakaś możliwość przepalenia układów w takim razie? Nie wiem dokładnie kiedy będę robić reinstall systemu. W każdym razie dziękuje za pomoc, wiem w czym już tkwi problem przynajmniej i jest tak jak podejrzewałem. Dziękuje.

PS. Starsze edycje Linuxa nie obsługują tego?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Erebenov pisze:Tak jak sądziłem, że brak jakiś sterowników. Czyli powrót pod Wine7 jest nieunikniony... jakoś przeżyje.

Mam pytanie, jest jakaś możliwość przepalenia układów w takim razie? Nie wiem dokładnie kiedy będę robić reinstall systemu. W każdym razie dziękuje za pomoc, wiem w czym już tkwi problem przynajmniej i jest tak jak podejrzewałem. Dziękuje.

PS. Starsze edycje Linuxa nie obsługują tego?
Wiesz są niby sterowniki Intela pod jądro Linuksa ... ale chciałem je teraz ściągnąć i Intel usunął je ze swojego serwera ?!?! Widać chyba definitywnie odcina się od własnego produktu ;/. Były niedawno dostępne [jakiś miesiąc temu udostępnili], a teraz usunęli ... jak by coś dam znać.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Erebenov »

Dziękuje za pomoc. Gdyby znalazł Pan jakieś sterowniki, będę naprawdę zadowolony! Nie mam ochoty szczerze wracać na Wine, Linux znacznie wygodniejszy i stabilniejszy :)
wojciechr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 02 sty 2007, 11:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: wojciechr »

Panowie, nie mogę nie mogę usunąć tego postu, zatem przeniosłem go do miejsca 21.x kernele- bo tego dotyczy, przepraszam za zamieszanie :)
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4677
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: jacekalex »

Mnie się wydawało, że stery Intela są bezpośrednio w źródłach kernela, może nie są szczytem jakości, ale za to zazwyczaj przynajmniej działąją bez żadnej specjalnej gimnastyki. ;)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: linuxozaurus »

Przynajmniej tak było do serii jąder 3.4.x
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Panie i Panowie sterowniki Intela nie znajdują się "wprost" w jednym miejscu, to zestaw na który składają się elementy zawarte w kernelu [m.in. DRM, czy też AGPGART], X`ach [sterowniki 2D] oraz Mesie [sterownik 3D] ... zatem miejsc w których mogą się pojawić błędy jest przynajmniej kilka - wystarczy, że jeden z tych elementów nie będzie współgrał z pozostałymi i mamy "problem" :P.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
M3cin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: M3cin »

e X t 7 3 pisze: Zatem aby uczulić = nie kupuje się maszyn opartych o Intel GMA 3150, 3600, 3650. Na tym nie zadziała nic nowoczesnego prawidłowo, ani GNU/Linux, ani np. win 8.
Czyli jak mam Asusa 1215n z ION2 + GMA3150 nie będę miał już rozwijanych sterowników nawet do Intela? Nie powiem ale kiepsko to widzę wszystko.
HP ProBook 4540s | Radeon HD7650m | Bloglinux: http://www.linuxportal.pl/blogi/bloglinux
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: brezniew »

Intel GMA 3150 to zwykła integra Intela i standardowe sterowniki i915, więc nie wiem skąd takie wnioski.
Intel GMA 500 i GMA 600 to PowerVR SGX 535, GMA 3600 i GMA 3650 to PowerVR SGX545. Wbrew nazwie to nie Intel, tylko PowerVR na sterydach i stąd problemy ze sterownikami.
http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_GMA#PowerVR_based
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Racja mój błąd. Kolega brezniew ma racje, 3150 to zwykłe GMA. Problem stanowią tylko dwa pozostałe układy.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
EntereX
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2008, 15:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: EntereX »

e X t 7 3 pisze:Panie i Panowie sterowniki Intela nie znajdują się "wprost" w jednym miejscu, to zestaw na który składają się elementy zawarte w kernelu [m.in. DRM, czy też AGPGART], X`ach [sterowniki 2D] oraz Mesie [sterownik 3D] ... zatem miejsc w których mogą się pojawić błędy jest przynajmniej kilka - wystarczy, że jeden z tych elementów nie będzie współgrał z pozostałymi i mamy "problem" :P.

Pozdrawiam
Może lepiej by było jakby Intel wydał też zamknięte sterowniki na linucha dla swoich kart graficznych. Może wtedy zbliżyliby się wydajnością i funkcjonalnością do windowsowych odpowiedników.
riche
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2008, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: riche »

Witam, netbook samsung n210, ubuntu 12.04 gnome clasic bez efektów, zainstalowałem kernel: 3.4.11-ext73-f1-20.3-atom-ags-cfs, jestem zadowolony, responsywność na wysokim poziomie co jednak przekłada sie na wieksze zużycie ramu ( chrome z 2-ma kartami, skype, htop, terminal ok 350mb) moduł wifi działa bez zarzutu, powrót z hibernacji natychmiastowy. Dzięki dobra robota.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Pod v21.3 powinno być jeszcze lepiej ;).

Pozdarwiam

-- 13 sty 2013 21:20 --

Zakończyłem wsparcie dla linii 20.x.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości