Informator - kernele, APM, NeteXt'73

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Informator - kernele, APM, NeteXt'73

Post autor: e X t 7 3 »

##################### Informator - kernele, APM, NeteXt'73 #####################



W treści niniejszego wątku będziemy z Kolegą NetBit73 informować o planowanych i podejmowanych działaniach związanych z narzędziem NeteXt`73. Ponadto, dodatkowo w tym miejscu będę informował o planowanych pracach nad kolejnymi wersjami kerneli, skryptów, etc.

Dyskusja nad planowanymi i wdrażanymi rozwiązaniami odbywać się będzie wątkach dotyczących ostatniej wersji kernela lub skryptów. Poza Kolegą NetBit73 proszę zatem o nie dopisywanie niczego do niniejszego wątku.


##########################################



1. Pierwszy "news" zmieniam plan wydawniczy kerneli. Od wersji v21.5 w pierwszej kolejności aktualizowane są kernele płatne - i7 oraz Brazos i jeszcze w tym tygodniu zostaną udostępnione, w kolejnych dniach [różnica do około 7 dni] kernele bezpłatne K8 oraz atom [zarówno 64, jak i 32 bity]. Takie działanie pozwoli mi na spokojniejszą pracę oraz da dodatkowy bounus dla użytkowników kerneli odpłatnych [płatna subskrypcja].

2. Wraz z Kolegą NetBitem pracujemy nad kolejnymi wydaniami naszego narzędzia NeteXt`73, a tu:

- wprowadzenie trybu ekspert do edycji Grub, co pozwoli zaawansowanym użytkownikom na modyfikację/dodawanie własnych zmiennych/wpisów do pliku konfiguracyjnego Gruba - bezpośrednio z poziomu NeteXt`73,
- w dalszej kolejności wprowadzenie trybu zarządzania usługami SysV oraz Upstart.

3. Zablokowałem starsze wątki, które już nic nowego nie wniosą do dyskusji.

Pozdrawiam

e X t 7 3

-- 15 gru 2012 11:46 --

Zatem czas nakreślić kolejne cele ;):

1. W najbliższych od 2 do 3 tygodni wydam kernel v22.0 bazujący na Linux-3.7.x. Oczywiście jak to ostatnio bywa proces ten nie jest ułatwiany ;) - sporo zmian w kernelu, brak źródeł AppArmor compatybility patchset, nie działające sterowniki zamknięte, etc. Mam nadzieję, że w tym czasie zarówno Ja jak i Developerzy tych rozwiązań uporają się z tymi "niedogodnościami".

2. Kwestia NeteXt`73 - jak już zauważyliście nastąpiły spore zmiany. Obecnie raczej skupiać się będziemy z Kolegą NetBit73 nad poprawkami ... choć już po wczorajszej dyskusji wpadły nowe pomysły, ale wszystko w swoim czasie ;).

3. Długofalowo planuje:

- spore zmiany czekają nas wraz z kernelami bazującymi na Linux-3.8 - tu ilość zmian jest ogromna = szybsze sterowniki, przebudowa dość gruntowana ACPI - nie wiem czy nie skończy się mocniejszymi modyfikacjami mojego APM [choć tego jeszcze nie jestem pewien], dodatkowe optymalizacje systemu plików, a także znaczne obniżenie zapotrzebowania na ram w pewnych sytuacjach, a także wiele innych zmian, co skutkować na pewno będzie sporym wyzwaniem nie tylko dla mnie aby to "ogarnąć" ;).

- zacząć wykorzystywać optymalizacje lto w czasie budowy kerneli - i tu wszystko zależy od moich finansów - będą będzie optymalizacja wszystkich kerneli, nie będzie - tylko dla Brazos i i7 = konieczność zakupienia nowej "maszyny developerskiej". Te optymalizacje już wymagają od maszyny sporych możliwości w tym przydałby się albo 8 rdzeniowy AMD, albo 6 rdzeniowy i7 + minimum 16, a lepiej 32 GB ram.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
NetBit73

Re: Informator

Post autor: NetBit73 »

Wydałem kolejną wersję NeteXt'73, zmiany dotyczą dwóch kwestii:
1. Poprawki w sekcji zmiany kolorów
2. Powstał plik changelog

Będę starał się w miarę dokładnie opisywać w nim dokonane zmiany, dostęp do nie go jest z sekcji logi.

Jeżeli np plik logów nie wyświetla się poprawnie, tzn że był użyty cancel w sekcji ustawienia kolorów i ustawił się przezroczysty. Wymagane ponowne ustawienie koloru.

Na chwilę obecną zawiera informacje od wydania wersji opartej na YAD - czyli v.6.0:

NeteXt'73 Changelog
-------------------


NeteXt'73 V6.0 - wydanie nowej wersji opartej o YAD
NeteXt'73 V6.01-03- testy sekcji update
NeteXt'73 V6.04 - poprawki związane z błędem w sekcji aktualizacji
rozszerzenie możliwości sekcji aktualizacji
zmiana w sekcji konfiguracja, wybór dowolnego koloru zamiast listy wybranych kolorów
NeteXt'73 V6.05 - zmiany w tłumaczeniach
NeteXt'73 V6.06 - dodanie pliku changelog
NeteXt'73 V6.07 - poprawka w sekcji zmiana kolorów, cancel ustawiał przezroczysty kolor
NeteXt'73 V6.08 - zmiany w sekcji logi - przepisany na YAD, dodana możliwość obejrzenia pliku changelog

-- 16 cze 2013, o 13:26 --

Kolejne zmiany w toku, największe w sekcji monitor systemu:
http://wstaw.org/m/2013/06/16/plasma-desktopgw2185.png
:)

-- 16 cze 2013, o 15:40 --

kurcze znów coś zmalowałem w update, z wersji 16 do wersji 21 trzeba przeinstalować ręcznie...będę to jeszcze testować.

możecie ręcznie zmienić plik /opt/NeteXt73/update
linijkę :

Kod: Zaznacz cały

	if [ $klawisz = 0 ]; then 
zmienić na:

Kod: Zaznacz cały

	if [ "$klawisz" = "0" ]; then
i w tym samym pliku to:

Kod: Zaznacz cały

	--field="Last stable kernel:" "$(cat stable.txt | grep tar.xz | head -n 1 | cut -d '-' -f 2 | sed 's/.tar.*//')" 
	--button="gtk-ok:0" --button="gtk-cancel:1"\
na

Kod: Zaznacz cały

	--field="Last stable kernel:" "$(cat stable.txt | grep tar.xz | head -n 1 | cut -d '-' -f 2 | sed 's/.tar.*//')" \
	--button="gtk-ok:0" --button="gtk-cancel:1"
albo podmiencie plik update na:
http://wklej.org/id/1067336

a jak nie to polecenie w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

wget https://dl.dropboxusercontent.com/u/2552069/ext73/instalator_NeteXt73; bash instalator_NeteXt73
-- 19 cze 2013, o 20:57 --

http://wstaw.org/m/2013/06/19/plasma-desktopyC2290.png
Może nie najszczęśliwsze ujęcie ale pokazuje co zrobiłem. Teraz od razu będzie można wybrać interesującą nasz grupę kerneli. Znów mniej klikania :)

-- 21 cze 2013, o 20:35 --

Sporo zmian w programie, sporo kosmetyki. Główny ukłon w stronę płatnych wersji. Jeżeli był wcześniej podany adres kerneli nie będzie podczas instalacji o niego pytał. Dzięki temu mniej klików nas czeka:) Mam nadzieję, że poprawi to komfort pracy. Reszt opisana w changelogu.

-- 26 cze 2013, o 21:39 --

Właśnie udało mi się pozbyć pliku 'lang' z tłumaczeniami. Ciężko już było zapanować na ilością zmiennych textowych liczonych w setkach. Przeniosłem wszystkie do konkretnych skryptów gdzie ich ilość nie przekracza kilkunastu/kilkudziesięciu. Ułatwi to pilnowanie zmian, oraz prace nad tłumaczeniami. Chwilowo nie dostaniecie żadnej wersji. Planuję wydanie kolejnej dopiero po pełnym przetłumaczeniu na angielski przez FideMind'a. Po tym nastąpią wzmożone testy i skrypt ujrzy światło dzienne.

-- 27 cze 2013, o 19:01 --

Kolejną zmianę pokazuje poniższy link:
http://wstaw.org/m/2013/06/27/plasma-desktopcS2365.png
do działania wymagana jest instalacja curl:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install curl
Dymek pojawi się jak będzie net czyli ściągnie niepusty plik z nr wersji, i jak będzie wersja zainstalowana inna niż dostępna. Program też sprawdza, czy jest w wersji testing/dostępny dla testerów/ czy stable i porównuje odpowiednie wersje.

-- 29 cze 2013, o 16:20 --

No i udało się:)
sporo mniejszych i większych poprawek, a przede wszystkim dzięki pracy Tomka FadeMind, mamy już w pełni "ogarnięty" język angielski.

Dzięki Tomek:)

-- 30 cze 2013, o 09:06 --

Przy okazji przerobiłem instalator, będzie teraz sprawdzać sumy kontrolne pobieranych plików NeteXta.

Kod: Zaznacz cały

wget https://dl.dropboxusercontent.com/u/2552069/ext73/instalator_NeteXt73; bash instalator_NeteXt73
przy okazji doszły tłumaczenia.

To samo zostało dodane do NeteXta przy aktualizacji programu, podejrzewam, że dziś lub jutro ujrzy ta wersja światło dzienne.

-- 30 cze 2013, o 11:43 --

Aktualna lista zmian:
V6.09 - poprawki i zmiany w sekcji aktualizacje
v6.10 - pasek pobierania przepisany na YAD, dodana ikona pobierania
v6.11 - zmiany w sposobie prezentacji wyników możliwych aktualizacji
- zmiana ikony tux z jpg na png, dodane ikony w oknach zenity
v6.12 - dodany moduł czyszczenia pamięci oraz jego deinstalator
v6.13 - dodana do modułu aktualizacji możliwość aktualizacji systemu operacyjnego, po aktualizacji ukaże się okno changelog
v6.14 - dodany moduł usuwania i dodawania konta gościa
v6.15 - dodana informacja o wersji programu w gównym oknie
v6.16 - w sekcji update dodana informacja o najnowszej wersji kernela stable ze strony: https://www.kernel.org/
v6.17 - dodane testowo logo programu, oraz okno terminala w aktualizacjach do wykonywania poleceń
v6.18 - dodany powertop do modułu monitor systemu
v6.19 - zmiany w sekcji monitor systemu, doszły dodatkowe okna: powertop,saidar i HTOP wraz z możliwością wybory, który ma się uruchomić,
oczywiście programy HTOP, saidar i pwertop muszą być zainstalowane, program zapamiętuje wybrane przez nas programy w pliku knonfiguracyjnym
- doszły nazwy okien XTERM, wcześniej wszystkie nazywały się "bash"
- dodane pytanie o restart komputera po dodaniu lub usunięciu konta gościa, restart wymagany, aby ustawienia weszły w życie
v6.20 - zmiany w sekcji nvidia i radeon, autoamtycznie wybrany najnowszy sterownik, wystarczy enter, widok - rozwiajana lista
- poprawki w sekcji microcode
v6.21-22 - kolejne poprawki w sekcji update
v6.23 - instalowanie zależności, aby działała sekcja monitor
v6.24 - modyfikacja modułu instalator kerneli, doszła możliwość instalacji kerneli saucy z ppa
v6.25 - zmiany w tworzeniu i przywracaniu repozytoriów. Teraz archiwizowany jest cały katalog /etc/apt do pliku:
~/Pobrane/source.list.backup_$(date +"%d-%m-%y")_$(lsb_release -irs | tr '\n' '_').tar.gz
przywracanie tworzy ze starego katalogu /etc/apt katalog /etc/apt~, tak aby w razie problemów przywrócić ręcznie stan wyjściowy
v6.26 - backup repozytorium po jedną ikoną w menu
v6.27-28 - zmiany w sekcji instalacji kerneli, poprawki wyglądu okien
v6.30-32 - modyfikacje opisów i loga oraz instalatora kerneli
v6.33 - zmiany w sekcji repozytoriów, doszła możliwość naprawy błędnych kluczy GPG
v6.34 - wyciągniecie terminala do głównego menu z sekcji update
v6.35-36 - dodanie tłumaczeń w klawiszach YAD, zmiana katalogu terminala na ~
v6.37 - sprawdzanie dostępnych aktualizacji NeteXt'73 w sieci sygnalizowane dymkiem OSD, dodany instalator curl wymagany do działania tej funkcjonalności
v6.38-39 - bardzo duże zmiany we wszystkich skryptach, pakiety językowe trafiły osobno do każdego z nich w celu łatwiejszej kontroli zmiennych
oraz w celu ułatwienia procesu tłumaczenia na język angielski
dodane tłumaczenia na angielski
v6.40-45 - dodanie pliku licencji programu, wyciągniecie changelog do głównego menu, oraz dodane tłumaczenia
v6.46 - sprawdzanie sum kotrolnych dla pobieranej aktualizacji NeteXt'a, zmiana ikony dla RAM
v6.47 - zmiana w sekcji update, doszły klawisze dzięki, którym można uruchomić instalory
v6.48 - zmiany w sekcji update oraz reboot
v6.49-50 - w sekcji deinstalator doszła możliwość usunięcia skrpytu NeteXt'73 z systemu :(

-- 30 cze 2013, o 20:22 --

6.53 dość ważna zmiana w sekcji APM, sugeruję usunąć i ponownie zainstalować ten skrypt, lub wykonać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo rm /usr/lib/pm-utils/power.d/wireless
-- 3 lip 2013, o 18:12 --

Wydałem kolejny NeteXt. Mam prośbę, po aktualizacji zamknijcie go i otwórzcie ręcznie z poziomu menu. Kolejne wersje właśnie tak będą działać. Przy automatycznym uruchamianiu się programu po aktualizacji powstają błędy w niektórych modułach.
Przy okazji wyszedł nowy APM. Od teraz nie będę musiał wydawać nowego NeteXta przy podnoszeniu APM'a Przez e X t'a. Działać będzie instalator dynamicznie.

-- 7 sie 2013, o 19:01 --

Uaktualniłem instalator. Zmiany:
- zamiast repozytorium YAD daję paczki w zależności od bitów systemu, dzięki temu instalator powinien poradzić sobie z mintem
- uaktualniłem zależności, między innymi dodałem curl, notify-osd, to ostatnie poprawia wygląd dymków w xfce

-- 6 wrz 2013, o 05:27 --

zaktualizowałem instalator. Ma on nowe paczki YAD w wersji 0.23 oraz skompilowaną paczkę przez e X t 7 3 programu powertop w wersji 2.4
++++++++++[>+++++++>++++++++++>+++>+<<<<-]>++.>+.+++++++..+++.>++.<<+++++++++++++++.>.+++.------.--------.>+.>.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Informator - kernele, APM, NeteXt'73

Post autor: e X t 7 3 »

APM v3.0 udostępniony.

Zmiany:

- Wyłączenie oszczędzania energii na kartach WiFi - znacznie wyższe pingi na kartach Intela.
- Wyłączenie sterownika Realtek rts5139 - dla kart pamieci w/w Firmy - powodują jeszcze "wywalanie" huba USB, a tym samym uniemożliwia często prawidłową prace z pamięciami masowymi, np. dongle usb, dyski usb.

Pozdrawiam

-- 05 lut 2014 09:59 --

Zmiany - luty 2014:

1. Zrobiłem mały porządek na forum = zarchiwizowałem posty odnośnie kerneli, które już zostały 'zutylizowane' oraz polokowałem wątki z nimi związane ;).

2. Licząc od kerneli v28.1 udostępniłem w ramach linii kerneli Premium, dwie nowe wersje:

- i7-pro - to linia specjalnie optymalizowana dla rodziny procesorów bazujących na architekturze Haswell Intela [4xxx i3, i5, i7], oraz

- Brazos-pro - to linia specjalnie optymalizowana dla rodziny procesorów bazujących na architekturze Piledriver i jego następcy Steamroller od AMD [np. nowe APU Kaveri, etc.]

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości