Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Dział tymczasowy - niedługo wszystko będzie działać bezbłędnie :)

Czy jesteś za wprowadzeniem modyfikacji "problem_out"?

Tak
12
71%
Nie
5
29%
 
Liczba głosów: 17
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: luk1don »

Wszyscy znamy sprawę słynnego PROBLEMu na tym forum. Wiemy też jakie są zalety i wady tego rozwiązania. W jednym z tematów użytkownik dał propozycję modyfikacji dla phpBB w celu rozwiązania tegoż problemu.
Ja natomiast wymyśliłem coś prostszego.
Jeżeli podczas pisania i dodawania nowego wątku (kliknięciu Wyślij) w temacie nowego wątku pojawi się słowo PROBLEM użytkownik jest automatycznie przekierowywany z powrotem do tworzenia tematu i pojawia się informacja o treści: "Zanim ponownie wpiszesz w tytule tematu słowo PROBLEM zapoznaj się z REGULAMINEM" (komunikat można zmienić na bardziej dokładny, typu: "Zmień słowo PROBLEM w tytule tematu na inne, zgodnie z REGULAMINEM forum"). Wykorzystałem obecny w skrypcie EMPTY_SUBJECT a do wyszukania tekstu "problem" użyłem funkcji php: preg_match
Nie jest to żaden cenzor, itp. (można dodać inne niechciane słowa niezgodne z regulaminem, ale tu chodzi dokładnie o "problem"). Rozwiązanie działa tylko w przypadku dodawania nowych tematów. Mod nie dotyczy innych tytułów na forum, jak tytuły prywatnych wiadomości, nie blokuje żadnych komunikatów systemowych, itd.
Czy jest kontrowersyjny? Niech użytkownicy odpowiedzą na to pytanie w ankiecie...

Modyfikacja:

1. Edycja pliku posting.php

Wyszukaj:

Kod: Zaznacz cały

// Parse subject
	if (!$preview && !$refresh && utf8_clean_string($post_data['post_subject']) === '' && ($mode == 'post' || ($mode == 'edit' && $post_data['topic_first_post_id'] == $post_id)))
	{
		$error[] = $user->lang['EMPTY_SUBJECT'];
	}
Dodaj po od nowej linii:

Kod: Zaznacz cały

if (!$preview && !$refresh && utf8_clean_string($post_data['post_subject']) !== '' && ($mode == 'post' || ($mode == 'edit' && $post_data['topic_first_post_id'] == $post_id)))
        {
            $sTytul= utf8_clean_string( $post_data['post_subject'] );

            if( preg_match( "/problem/i", $sTytul ) ) $error[]= $user-> lang['PROBLEM'];
        } 
2. Edycja pliku: language/pl/common.php

Wyszukaj:

Kod: Zaznacz cały

'EMPTY_SUBJECT'						=> 'Musisz wpisać temat pisząc nową wiadomość.',
Dodaj po od nowej linii:

Kod: Zaznacz cały

'PROBLEM'						=> 'Zanim ponownie wpiszesz w tytule tematu słowo PROBLEM zapoznaj się z <a href="http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=143075">REGULAMINEM</a>.',
Koniec. Rozwiązanie przetestowane.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: Dwimenor »

A co z komunikatami typu:
"Wystąpił problem z aplikacją. kod błędu 1337"
Temat wątku
shutter się wyłącza z błędem "Wystąpił problem z aplikacją. kod błędu 1337" - co mam robić?
jest jak najbardziej prawidłowy.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: jacekalex »

Popieram ręcami i nogami i palcyma wszelakimi. :rotfl:

Choć słówek podobnych do problem (synonimów) by się pewnie kilka znalazło.
A i parę warunków wyłączających filtr względem typowego komunikatu systemu, nie użytkownika.
Dlatego troszkę lepiej byłoby, aby skrypt korzystał z konfigu, lub tabeli w bazie danych, i obsłużył również wyjątki od reguły.
Żadne sito nie jest idealne, ale na pewno ograniczyło by to konieczny wysiłek Ludzi trudniących się ramkowaniem. :grin:

To by było na tyle
:craz:
Ostatnio zmieniony 11 maja 2011, 15:04 przez jacekalex, łącznie zmieniany 2 razy.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: luk1don »

A już musiałeś drążyć i to wyszukiwać? :-x
Komunikaty systemowe to tylko jeden z minusów :razz: Miałem wenę - to napisałem. Można dać jakiś wyjątek. Można zmienić oczywiście to ordynarne nie zazwalanie na użycie "problem" na sam komunikat "ostrzegawczy". Myślę, że plusów jest więcej jak minusów. Blokuje wszystkie wyrazy z rodziny "problem". Userzy głosujcie!
Ostatnio zmieniony 11 maja 2011, 15:06 przez luk1don, łącznie zmieniany 1 raz.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: pioruns »

Dwimenor pisze:A co z komunikatami typu:
"Wystąpił problem z aplikacją. kod błędu 1337"
Temat wątku
shutter się wyłącza z błędem "Wystąpił problem z aplikacją. kod błędu 1337" - co mam robić?
jest jak najbardziej prawidłowy.
Teoretycznie tak. Ale znajdź mi choć jeden temat na tym forum, który zawierałby temat zapisany w ten sposób. Nie ma, sprawdziłem na google :mrgreen: Jeden przypadek na rok, gdyby ktoś chciał zacytować treść błędu z jakiegoś programu to nie powód, żebyśmy nie mieli blokować słowa problem w temacie;)
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: mario_7 »

Wielokrotnie pisałem już na forum, że blokowanie zakładania tematu z powodu zawartego w nim słowa nie jest rozwiązaniem. W grę wchodziłoby co najwyżej ostrzeżenie (czyli informacja, bez blokady), że tytuł tematu może łamać regulamin, ale najlepiej po stronie przeglądarki (czyli w postaci skryptu Java Script wykonywanego przed wysłaniem formularza).
Awatar użytkownika
lenonek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 195
Rejestracja: 12 lut 2007, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: lenonek »

Fajnie, że trwa burza mózgów :) Właśnie tak to sobie wyobrażałem.
Zgadzam się z mario_7, że blokada dodania postów nie wchodzi w grę. Czy to będzie skrypt java, kod php czy inny nie jestem administratorem forum i trudno mi stwierdzić, która z opcji będzie najlepsza.
mario_7 zaproponował javę. Ja widzę, to w ten sposób, że z chwilą gdy w temacie widnieje słowo PROBLEM a użytkownik wciśnie wyślij otrzyma komunikat o następującej treści:
Temat zawiera słowo PROBLEM, którego użycie na tym forum dozwolone jest tylko w określonych sytuacjach.

Kod: Zaznacz cały

Czy słowo PROBLEM występuję w komunikacie błędu zgłaszanym przez system, program lub inną aplikację?
Tak (dodaje wątek) Nie ( wyskakuję info z prośbą o zmianę tematu, by nie zawierało tego słowa)
W tym ostrzeżeniu powinno się znaleźć, iż niezgodne z regulaminem użycie słowa PROBLEM w tytule tematu skutkować będzie za pierwszym razem ostrzeżeniem, kolejne mogą doprowadzić do blokady konta. Powinien też znaleźć się tu link do regulaminu.

Co to nam daje? To, że osoby czytające ze zrozumieniem świadomie użyją słowa, a administrator będzie bez wyrzutów mógł ostrzec tego, który nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Takich leni powinniśmy właśnie tępić.
Awatar użytkownika
Nem
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 284
Rejestracja: 29 lis 2009, 13:23
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: Nem »

Czyżby forum ubuntu miało być jedynym miejscem na świecie gdzie problemy nie istnieją? Owszem istnieją i zabawa w podmianę czy przekierowania tego nie zmieni. Jeżeli osoba która zadaje pytanie nie wie dlaczego dany problem występuje nazywa go problemem, bo gdyby to wiedziała użyła by sformułowania po instalacji sterów nvidia ścina mi flasha. Ale gdy ta osoba nie wie co i dlaczego powoduję błąd, czy właśnie problem a osoby dopiero uczące się korzystać z linuxa rzadko coś wiedzą, napisze ona "Problem z flashem" i dla tej osoby będzie to jak najbardziej adekwatna nazwa i określenie objawów. Resztę trzeba od niej "wyciągnąć".

Pisałam już o tym parę razy. Nie wszyscy są genialnymi informatykami. To forum dla początkujących, wystarczy poczytać posty, bardzo mało osób naprawdę się tu zna, reszta zgaduje inne piszą totalne bzdury. Osoba, która poprawnie nazwie temat NIE potrzebuje tego forum, bo znając przyczynę problemu znajdzie rozwiązanie w google. Proste prawda?

"Rozwiązywanie" sprawy "problemu" można robić na forum BackTraka, Gentoo, Archa, ale nie na forum Ubuntu. To Linux dla początkujących i forum również. Dotrze to w końcu do kogoś czy nie? :pt36:

Administracji tego forum proponuję przemyśleć sens jego istnienia z obecnym regulaminem, poważnie. Po co komu forum, skoro od zupełnie zielonych wymaga się zaawansowanej wiedzy? Może czas zmienić dystrybucję? Przemyślcie to sobie... Szczególnie ty, Mario_7.
Awatar użytkownika
sylwester
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1455
Rejestracja: 18 lut 2005, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: sylwester »

Nem pisze: Administracji tego forum proponuję przemyśleć sens jego istnienia z obecnym regulaminem, poważnie. Po co komu forum, skoro od zupełnie zielonych wymaga się zaawansowanej wiedzy? Może czas zmienić dystrybucję? Przemyślcie to sobie...
Zaawansowanej wiedzy? I co jeszcze....
Problem nie jest z PROBLEMEM, ale z tematami typu "Problem z Ubuntu", jesli ktoś pisze temat w miarę poprawnie, a ze słowem problem, kłopot czy inne to temat zostanie i sobie będzie istniał (pomimo całkowitego zakazu w regulaminie ;)) , nie ma co przesadzać.
A nie ma, niestety, jakiegokolwiek moda, bota, skryptu, który by sprawdzał SENS tematu. A to jest najważniejsze w końcu, a nie to, czy ktoś wpisze problem czy nie.
Na pytania o usunięte/zablokowane/skasowane/przeniesione posty bez linków do nich nie odpowiadam :P
http://ubuntu.pl
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: mario_7 »

Nem pisze:Może czas zmienić dystrybucję? Przemyślcie to sobie... Szczególnie ty, Mario_7.
Nie wiem co ma dystrybucja do bycia administratorem tej, czy innej strony. Część moderatorów nie używa Ubuntu w ogóle i nie widzę w tym problemu.
Nie wiem też dlaczego szczególnie do mnie kierujesz te słowa - z Ubuntu mi dobrze i wydaje mi się, że w sprawach związanych z forum jestem dosyć liberalny.

Kolejna rzecz, której nie wiem, to jakiej to wiedzy technicznej potrzeba do zatytułowania tematu np. tak: "Flash działa bardzo wolno" albo "Flash klatkuje podczas odtwarzania filmów". Język polski ma bogate słownictwo, w którym "problem" nie pełni dominującej roli.
Nem pisze:Osoba, która poprawnie nazwie temat NIE potrzebuje tego forum, bo znając przyczynę problemu znajdzie rozwiązanie w google. Proste prawda?
I tutaj się mylisz. Choć generalnie masz rację, że Google potrafi znaleźć rozwiązania znakomitej większości problemów, to jednak nie każdy potrafi wykorzystać znalezione informacje, bo te niekiedy faktycznie wymagają wiedzy, aby przystosować je do własnego konkretnego przypadku.
Nem pisze:To Linux dla początkujących i forum również. Dotrze to w końcu do kogoś czy nie? :pt36:
Początkującego, tak samo jak i wyjadacza, obowiązują te same zasady. Używanie słowa problem nie jest wyznacznikiem braku wiedzy o Linuksie, jest po prostu pójściem na łatwiznę. Zamiast zastanowić się chwilę i opisać stan rzeczy (to chyba każdy potrafi - w końcu wypracowania w szkole każdy musiał pisać, no chyba że już to wycofali z programu nauczania), to ludzie wybierają najmniejszą linię oporu i piszą "problem". Wiedza techniczna jest zbyteczna, na co przykład dałem już wyżej.

Ponadto chyba nie zauważyłaś jednej rzeczy - my właśnie nie chcemy automatycznego blokowania tematów ze słowem "problem"...
Awatar użytkownika
Nem
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 284
Rejestracja: 29 lis 2009, 13:23
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: Nem »

Masz rację, przykład z flashem nie był najlepszy.
mario_7 pisze:Ponadto chyba nie zauważyłaś jednej rzeczy - my właśnie nie chcemy automatycznego blokowania tematów ze słowem "problem"...
Chyba nie zauważyłam, przepraszam :P Ale nie żałuję tego co napisałam ;)
Awatar użytkownika
sylwester
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1455
Rejestracja: 18 lut 2005, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: sylwester »

Nem pisze:Osoba, która poprawnie nazwie temat NIE potrzebuje tego forum, bo znając przyczynę problemu znajdzie rozwiązanie w google
Proponuję, żebyś wpisał w Google "Problem z Ubuntu", "Problem z flashem", "Dowolny inny problem z czymkolwiek" i życzę Ci powodzenia w znalezieniu rozwiązania.
Google takich pytań "nie wybacza" z automatu i każdy, szukając czegokolwiek, stara się DOKŁADNIE sprecyzować pytanie bo inaczej niczego nie znajdzie, a tutaj? Forum takie lenistwo i bezmyślność, niestety, wybacza, więc kiedy temat leci w niebyt nagle straszna obraza.
Na pytania o usunięte/zablokowane/skasowane/przeniesione posty bez linków do nich nie odpowiadam :P
http://ubuntu.pl
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Ostateczne rozwiązanie sprawy "PROBLEMu" (mod "problem_out" by luk)

Post autor: luk1don »

Podbijam - głosów mało coś. Jak dotąd nie usłyszałem żadnych solidnych argumentów przeciwnych...
PS. Temat nie ma służyć wylewaniu żali, itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „phpBB3 - uwagi, propozycje, zauważone błędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości