Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Miejsce na dyskusje nad kolejnym remiksem.
Awatar użytkownika
Szmitas
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 572
Rejestracja: 28 lis 2006, 17:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Post autor: Szmitas »

Jako, że premiera Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa miała już miejsce kilka dni temu, postanawiam przedstawić Wam mały przewodnik stworzony przez nas, redaktorów ubuntu-pomoc.org.

Początkowo przewodnik miał być integralną częścią remiksu - dołączony do płyty miał pomagać wszystkim podczas uruchomienia LiveCD oraz tuż po instalacji. Jednak osoby decydujące o zawartości remiksu odrzuciły bez uprzedzenia efekty naszej kilkutygodniowej pracy, ponieważ krótko mówiąc - okazał się dla nich zbyt słaby.

Ponieważ nie chcemy, aby nasza praca poszła całkowicie na marne, postanowiliśmy sami opublikować przewodnik. Mamy cichą nadzieję, że komuś pomożemy.

Przewodnik przeznaczony jest głównie dla posiadaczy remiksu, ale osoby decydujące się/zaczynające przygodę z oficjalną wersją Ubuntu, również powinny dowiedzieć się z niego kilku ciekawych rzeczy.

Miłej lektury!
http://www.ubuntu-pomoc.org/przewodnik- ... ska-nimfa/

Poradnik można pobrać stąd - http://download.ubuntu-pomoc.org/przewo ... -Nimfa.pdf
Komentarze - http://www.ubuntu-pomoc.org/przewodnik- ... /#comments

Dla zainteresowanych - przedstawiam fakty, nie mam zamiaru nikogo obrażać.

Pozdrawiam.
www.ubuntu-pomoc.org - tutaj znajdziesz rozwiązanie każdego Twojego problemu.

Chcesz zostać Redaktorem ubuntu-pomoc.org? Skontaktuj się ze mną!
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Post autor: mario_7 »

W tej opartej na faktach wiadomości brakuje kilku istotnych informacji (to jest tzw. manipulacja faktami):
- od momentu zaprezentowania nam "gotowego" przewodnika (tj. 19 maja) zgłaszaliśmy uwagi do jego zawartości - do 37-stronicowego dokumentu (gdzie blisko połowa jego zawartości to obrazki) złożyliśmy w sumie ponad 100 poprawek, które dotyczyły zarówno błędów merytorycznych, jak i stylistycznych, gramatycznych i innych (oczywiście były to uwagi wraz z propozycją poprawki - typu "jest ABC, a powinno być DEF") - pominięcie tego "detalu", który miał znaczący wpływ na obecny kształt przewodnika, odbieram jako próbę "ukarania" nas, wszak nie tylko Wy pracowaliście nad tym dokumentem;
- mimo znaczącej poprawy po zastosowaniu naszych uwag (ich zgłaszanie i wprowadzanie trwało blisko miesiąc) w przewodniku w dalszym ciągu są różne mniejsze lub większe niedociągnięcia i brakuje najważniejszych informacji na kluczowe, z punktu widzenia nowego użytkownika, zagadnienia - to był główny powód naszej decyzji, bo nie chcieliśmy wydłużać (i tak długiego) czasu do wydania remiksu;
- uznaliśmy, że dopiero na bazie obecnego przewodnika można stworzyć coś na prawdę dobrego i przydatnego - w momencie gdy dokumenty byłby rzeczywiście gotowy z chęcią byśmy go tutaj i nie tylko tutaj przedstawiali.

W obliczu powyższych informacji uważam, że bardzo niesprawiedliwe jest przedstawianie sytuacji w sposób taki, że niby my nie chcieliśmy wykorzystać Waszej pracy, a Wy się napracowaliście, więc na przekór wszystkim i tak wszystko opublikowaliście.
Owszem, jakość tekstu nas rozczarowała. Owszem, inaczej wyobrażaliśmy sobie taki poradnik i liczyliśmy na to, że bardziej zaangażujecie się do pracy i poruszycie wszystkie istotne tematy. Ale my też trochę się napracowaliśmy i liczyliśmy na to, że pomożemy Wam w przyszłości zrobić solidny przewodnik. Zamiast przyjąć po męsku krytykę obraziliście się na nas - skoro jest Wam z tym lepiej...

Szkoda, że znowu przedstawia się nas jako tych złych i niedobrych tylko dlatego, że szczerze mówimy jak jest i uczciwie (i konstruktywnie) krytykujemy czyjąś pracę.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że tym wpisem rozbudzę ciekawość niektórych osób i pewnie zajrzą na Waszą stronę i do Waszego przewodnika. Nie życzę Wam źle, wręcz przeciwnie - życzę sukcesów i więcej pokory. Po prostu wydawanie rzeczy w fazie alfa lub beta nie jest w naszym stylu.
Awatar użytkownika
Szmitas
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 572
Rejestracja: 28 lis 2006, 17:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Re: Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Post autor: Szmitas »

Zamiast przyjąć po męsku krytykę obraziliście się na nas - skoro jest Wam z tym lepiej...
Nikt nie jest na nikogo obrażony. Po prostu nie spodobało nam się to, że nikt nie poinformował nas o tym, że poradnik nie zostanie umieszczony. Skoro jesteśmy ignorowani, nie zamierzamy dalej z Wami współpracować, ot tyle.

BTW: zwróć uwagę, że prowadziłem spis tematów do poradnika, każdy mógł się wypowiedzieć, dlaczego tego nie zrobiliście konkretnie w odpowiednim momencie? Czasu na poprawki było sporo - dla mnie poradnik był zrobiony przyzwoicie - Wy skupialiście się nad każdą literką w zdaniu i wyszło tak jak wyszło.

Poza tym to jest sprawa między nami a Wami, więc nie widzę sensu ogólnej dyskusji.
www.ubuntu-pomoc.org - tutaj znajdziesz rozwiązanie każdego Twojego problemu.

Chcesz zostać Redaktorem ubuntu-pomoc.org? Skontaktuj się ze mną!
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Post autor: majsza »

Hmm...
Przykład:
Będzie wydana książka książka, w której będą moje ilustracje. Naglę widzę na półkach księgarni to wydawnictwo, ale bez moich ilustracji. Ba, wydawca nawet nie poinformował mnie, że ich nie będzie!!! A cały czas, do ostatniej chwili dawał mi uwagi, bym te rysunki poprawiał. A ja te ryciny wciąż poprawiałem

Zmieńcie perspektywę i postawcie się w sytuacji w jakiej znaleźli się ludzie z ubuntu-pomoc.org, którzy włożyli najwięcej wysiłku w tworzenie przewodnika. Miłe, co?

Tak się czują żołnierze, których się zachęca by lepiej strzelali, więcej i szybciej biegali, oddawali krew. Bo dostaną urlop. A w ogólnym rozrachunku go nie dostają...

Brak informacji, nawet jakiejś groźby, że jeżeli poprawki nie zostaną naniesione, to nici ze współpracy... A gdyby coś takiego było, to nie byłoby tego wątku.

Można było przecież poinformować twórców przewodnika...
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Post autor: mario_7 »

Już o tym pisałem w którejś wiadomości - decyzja o nie umieszczeniu przewodnika zapadał w ostatniej chwili, a że przy premierze remiksu roboty jest huk, to po prostu zapomnieliśmy to napisać (co faktycznie jest naszym błędem). Chciałem ten błąd naprawić, ale jak się okazało tekst przeczytałeś już tylko Ty, Szmitas, bo reszta osób opuściła grupę forumową.
Szmitas pisze:zwróć uwagę, że prowadziłem spis tematów do poradnika, każdy mógł się wypowiedzieć, dlaczego tego nie zrobiliście konkretnie w odpowiednim momencie?
Przewodnik miał być Waszego autorstwa, daliśmy Wam wolną rękę i pełną swobodę, napisaliśmy, że powinien być przeznaczony dla początkujących użytkowników. Prowadzicie ciekawą stronę i pomagacie początkującym użytkownikom - mieliśmy nadzieję, że komu jak komu, ale Wam mówić co stanowi bolączkę nowego użytkownika nie będzie trzeba. Ze spisu treści całkiem fajnie to wyglądało, ale w tekście brakuje już konkretów, o które nam chodziło.
Szmitas pisze:Czasu na poprawki było sporo - dla mnie poradnik był zrobiony przyzwoicie - Wy skupialiście się nad każdą literką w zdaniu i wyszło tak jak wyszło.
Moim zdaniem były tam nieprawdziwe informacje, błędy merytoryczne i inne, które wymagały sprostowania. Poprawność gramatyczna i stylistyczna, a nawet literówki są ważne bo wysoka jakość oznacza szacunek dla drugiej strony - czytelnika. Nasz remiks powielany jest niekiedy w setkach tysięcy kopii, pojawia się w czasopismach i przeróżnych miejscach w internecie. Umieszczenie w nim tekstu, który miałby być przewodnikiem, a byłby napisany niezrozumiale, czy zawierał takie błędy, jak choćby nieprawidłowa definicja słowa Ubuntu, nie świadczyłoby dobrze ani o nas, ani o Was.

Nie wiem dlaczego tylko my zgłaszaliśmy poprawki. Przecież to miał być Wasz przewodnik, to miał być dokument, którym chcieliście (i my chcieliśmy) promować Waszą stronę. Powinniście sami zadbać, aby był napisany tak, żeby do niczego przyczepić się nie dało. Niestety wymogi odnośnie do jakości najwyraźniej mamy inne.
majsza pisze:Będzie wydana książka książka, w której będą moje ilustracje. Naglę widzę na półkach księgarni to wydawnictwo, ale bez moich ilustracji. Ba, wydawca nawet nie poinformował mnie, że ich nie będzie!!! A cały czas, do ostatniej chwili dawał mi uwagi, bym te rysunki poprawiał. A ja te ryciny wciąż poprawiałem

Zmieńcie perspektywę i postawcie się w sytuacji w jakiej znaleźli się ludzie z ubuntu-pomoc.org, którzy włożyli najwięcej wysiłku w tworzenie przewodnika. Miłe, co?
Takie jest życie. Myślisz, że jak umówisz się z kimś na zdjęcia do książki, a autorowi one się nie spodobają, to mimo wszystko je doda? Skoro zabrakło Wam chęci do samokrytyki i poprawiania jeden drugiego, to zrobiliśmy to za Was. Co jednak i tak uznaliśmy za niewystarczające.
majsza pisze:Brak informacji, nawet jakiejś groźby, że jeżeli poprawki nie zostaną naniesione, to nici ze współpracy... A gdyby coś takiego było, to nie byłoby tego wątku.
My nie chcieliśmy zakończyć współpracy. Naszą propozycją miało być dokończenie przewodnika i zaprezentowanie go później, gdy już byłby uzupełniony o ewidentne braki. To Wy zdecydowaliście zakończyć współpracę.

Myślę, że faktycznie nie ma sensu ciągnąć tego tematu. Niestety poprosiliście o usunięcie Waszej grupy z forum, więc nie miałem gdzie tego napisać "na osobności".
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Post autor: majsza »

Masło maślane i mydlenie oczu. Możemy odbić piłeczki i wam zarzucić przeinaczanie faktów oraz wprowadzanie w błąd.

Grupa ubuntu-pomoc.org została usunięta tuż po wydaniu remiksu. Czyli jak było "po ptakach", gdy już nieoczekiwanie wiedzieliśmy, że przewodnika nie ma w remiksie. I tego twojego tłumaczenia, mario7, że nie było grupy i nie miałeś jak, to ja zupełnie nie rozumiem.
W TRAKCIE WYDAWANIA REMIKSU GRUPA ISTNIAŁA!!! Miałeś 2 długie dni na powiadomienie, co dalej z przewodnikiem!!!

Ale w temacie przewodnika było cicho... poza tym że dopisał się Szmitas, że zauważył wydanie remiksu bez przewodnika, a to było chyba dzień po wydaniu. Czym się zasłonicie? Że tych postów już nie ma? Że nie wiadomo jak było?
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa

Post autor: mario_7 »

majsza pisze:Masło maślane i mydlenie oczu. Możemy odbić piłeczki i wam zarzucić przeinaczanie faktów oraz wprowadzanie w błąd.
Kontrargument na zasadzie "i tak nie masz racji". Ależ proszę bardzo - w którym miejscu jest to "masło maślane" i który fakt został przeinaczony?
majsza pisze:W TRAKCIE WYDAWANIA REMIKSU GRUPA ISTNIAŁA!!! Miałeś 2 długie dni na powiadomienie, co dalej z przewodnikiem!!!

Ale w temacie przewodnika było cicho... poza tym że dopisał się Szmitas, że zauważył wydanie remiksu bez przewodnika, a to było chyba dzień po wydaniu. Czym się zasłonicie? Że tych postów już nie ma? Że nie wiadomo jak było?
Jak już wspomniałem - decyzja o nie dodaniu przewodnika nie zapadła wcześniej, tylko już w trakcie składania płytki. 2 długie dni, o których wspominasz, były weekendem. Z resztą napisałem, że tutaj popełniliśmy błąd i powinniśmy coś napisać. Gdy już napisałem, to nie było komu czytać. A posty nie wyparowały, są cały czas tam, gdzie były.
Zablokowany

Wróć do „Niebiańska Nimfa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości