Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Dyskusje na temat polskiego remiksu Ubuntu 12.04
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: luk1don »

bear7 pisze:
luk1don pisze:Tak na marginesie - jak to są moje słowa, jak tak cytujesz czyjeś teksty - to gratuluję
Wybacz, ale chyba będziesz musiał mi przetłumaczyć powyższe zdanie, bo nijak go nie czaję... To co zacytowałem, to są twoje słowa, wyciąłem tylko niepotrzebną część. ŹRÓDŁO: viewtopic.php?f=226&t=158339&p=906388#p906331
I proszę Cię. Nie gorączkuj się tak. Jeżeli nie podoba Ci się inicjatywa mario7, to nie widzę problemu, abyś zainicjował swoją własną. Narzędzi do tworzenia własnych edycji jest już kilka. Więc w czym problem?
"wyciąłem tylko niepotrzebną część" :o
Nikt się nie gorączkuje :-D A ja cię proszę, żebyś nie zmieniał sensu moich wypowiedzi Po twoich poprawkach zabrzmiało tak, jakbym proponował wyrzucenie z remiksu aplikacji i nie dodania nic w zamian...
Podobają mi się wszelkie inicjatywy.
Koniec
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: mario_7 »

Drogi luk1donie, to że wpisałem "specjalne powtórzenia dla Ciebie" oznacza tyko jedno - jesteś ignorantem. Gdybyś przeczytał to, co już wcześniej pisałem oszczędziłbyś nam tej zbędnej dyskusji. Jesteś osobą ze sporym stażem na forum - myślałem, że mogę od takiej osoby wymagać większego rozeznania i poważniejszego podejścia do sprawy; jak widać - pomyliłem się.
Mamy ustalone zasady tworzenia remiksu, opisane z resztą w pierwszym poście w tym wątku, a Ty na upartego zgłaszasz zmiany, które nie zgadzają się z podstawowymi założeniami.

Gdyby remiks miał za zadanie dogodzić każdemu, to pewnie trzeba by było zrobić coś w stylu sudo apt-get install *, a nie na tym to przecież polega. Nie da się dogodzić wszystkim. Trzeba znaleźć kompromis. My wychodzimy z założenia, że tym kompromisem jest samo Ubuntu i chcemy je przede wszystkim uzupełnić o brakujące, z punktu widzenia polskiego użytkownika, elementy. Modyfikacje mają sens, gdy coś na prawdę ma więcej wad niż zalet. Zmiana wyglądu kursora, ikon, motywu (o ile nie byłby to jakieś specjalnie przygotowane dla remiksu elementy, ale mimo wszystko nawiązujące do stylu Ubuntu) są wadą, a nie zaletą. Wygląd remiksu powinien być jak najbardziej zbliżony do oryginału, aby nie było wątpliwości, że to Ubuntu. Podobnie z oprogramowaniem (tym podstawowym). Chodzi o to, aby dla polskiego użytkownika wybór między remiksem, a oryginałem był prosty, a nie tworzył wątpliwości, czy dany program jest lepszy czy gorszy od tego w oryginale. Nasze remiksy są używane i przedstawiane jako spolszczone Ubuntu (a niekiedy niekiedy nawet jako to oryginalne Ubuntu) i taki był nasz cel.

Może ujmę to jeszcze w taki sposób: remiks powinien być w pełni (albo jak najbardziej) zgodny z tym, jak opisywane jest Ubuntu na stronie ubuntu.com. Gdyby ktoś po wypróbowaniu "wersji demo" Ubuntu na stronie ubuntu.com/tour i instalacji remiksu miał odczuwać, ze zainstalował inny system, to znaczy, że remiks nie spełnia swojej funkcji.

Przy każdej okazji wydawania remiksu zbieramy rozumki co tam ludzie ciekawego wymyślili i warto byłoby to dodać. W tym wątku pojawiło się kilka propozycji wartych przemyślenia. Na takie wsparcie liczymy.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: luk1don »

mario_7 pisze: Gdyby remiks miał za zadanie dogodzić każdemu, to pewnie trzeba by było zrobić coś w stylu sudo apt-get install *, a nie na tym to przecież polega. Nie da się dogodzić wszystkim. Trzeba znaleźć kompromis. My wychodzimy z założenia, że tym kompromisem jest samo Ubuntu i chcemy je przede wszystkim uzupełnić o brakujące, z punktu widzenia polskiego użytkownika, elementy. Modyfikacje mają sens, gdy coś na prawdę ma więcej wad niż zalet. Zmiana wyglądu kursora, ikon, motywu (o ile nie byłby to jakieś specjalnie przygotowane dla remiksu elementy, ale mimo wszystko nawiązujące do stylu Ubuntu) są wadą, a nie zaletą. Wygląd remiksu powinien być jak najbardziej zbliżony do oryginału, aby nie było wątpliwości, że to Ubuntu. Podobnie z oprogramowaniem (tym podstawowym). Chodzi o to, aby dla polskiego użytkownika wybór między remiksem, a oryginałem był prosty, a nie tworzył wątpliwości, czy dany program jest lepszy czy gorszy od tego w oryginale. Nasze remiksy są używane i przedstawiane jako spolszczone Ubuntu (a niekiedy niekiedy nawet jako to oryginalne Ubuntu) i taki był nasz cel.

Może ujmę to jeszcze w taki sposób: remiks powinien być w pełni (albo jak najbardziej) zgodny z tym, jak opisywane jest Ubuntu na stronie ubuntu.com. Gdyby ktoś po wypróbowaniu "wersji demo" Ubuntu na stronie ubuntu.com/tour i instalacji remiksu miał odczuwać, ze zainstalował inny system, to znaczy, że remiks nie spełnia swojej funkcji.

Przy każdej okazji wydawania remiksu zbieramy rozumki co tam ludzie ciekawego wymyślili i warto byłoby to dodać. W tym wątku pojawiło się kilka propozycji wartych przemyślenia. Na takie wsparcie liczymy.
W tej części się w pełni zgadzam i podzielam zdanie.
mario_7 pisze: Drogi luk1donie, to że wpisałem "specjalne powtórzenia dla Ciebie" oznacza tyko jedno - jesteś ignorantem. Gdybyś przeczytał to, co już wcześniej pisałem oszczędziłbyś nam tej zbędnej dyskusji. Jesteś osobą ze sporym stażem na forum - myślałem, że mogę od takiej osoby wymagać większego rozeznania i poważniejszego podejścia do sprawy; jak widać - pomyliłem się.
Mamy ustalone zasady tworzenia remiksu, opisane z resztą w pierwszym poście w tym wątku, a Ty na upartego zgłaszasz zmiany, które nie zgadzają się z podstawowymi założeniami.
Dobrze rozumiem zasady tworzenia remiksu i staż na forum nie ma nic do tego. Zmiany proponowane przeze mnie nie odbiegają od założeń. Możesz mieć tu inne zdanie, jeżeli chodzi o szczegóły. Bezcelowe staje się takie "przerabianie" Ubuntu, w którym pozostają pierwotne aplikacje, które zostają natychmiast zamienione na inne zaraz po instalacji, a takie zmiany, jak np. pełny język polski - to powiedzmy - żadne zmiany. Gdybym był ignorantem to nie dawał bym swoich propozycji i nie ciągnął bym dalej tej dyskusji. Sądziłem, że jako osoba sprawująca pieczę nad tym forum i nad tym projektem oraz zbierająca propozycje zmian wykażesz się większą otwartością na różnorodne propozycje i wyrozumiałością (jak widać się pomyliłem). Czary goryczy dolało Twoje - jak by to ująć - "niezbyt delikatne" negowanie pomysłów w każdym poście, nie tylko moim.

-- piątek, 18 maja 2012, 23:29 --
arthulus pisze:Jak chcecie wydać Ubuntu z polskim językiem to po co ten wątek, wydajcie i nie ma dyskusji. Jak proponowano Kadu to nie, a jest to program "bajka" do wysyłania SMS to samo Clementine może trochę oryginalności a nie kalka z Ubuntu.
Może zróbcie głosowanie na programy przez tydzień i zobaczy się czy inni też tak myślą a jak chcecie tworzyć wątek dla wątku to sobie darujcie.
Może trochę oryginalności, a nie takie ortodoksyjne podejście...
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: mario_7 »

Dobrze wiesz, że zmiany są większe, niż samo dodanie spolszczenia.

Nie posiadam statystyk, z których wynikałoby, ze większość użytkowników usuwa programy domyślnie zainstalowane w Ubuntu. Nie będę się powtarzał, uważam że już dosyć jasno napisałem dlaczego głębokie zmiany w podstawowe oprogramowanie nie wchodzą w grę.
Awatar użytkownika
Linuxoholic
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 258
Rejestracja: 17 mar 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rybnik

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Linuxoholic »

Tak sobie czytam te wszystkie niepotrzebne kłótnie i dochodzę do wniosku, że najlepsze byłyby ankiety.
Odnośnie aplikacji, wypisać w ankiecie tylko te opcje które będą brane pod uwagę, resztę, czyli głosowanie, załatwią userzy.
A temat zostawić, by można się wypowiadać w kwestiach, których nie da się zamieścić w ankietach.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: mario_7 »

Kiepski pomysł, bo właśnie chodzi o to, aby społeczność zaproponowała nowe tytuły, ewentualnie zmianę dodatkowych programów, które pojawiły się poprzednio na lepsze alternatywy.

Jeśli ktoś chce zrobić remiks, w którym zmienione będzie wszystko, począwszy od środowiska, przez odtwarzacze multimedialne, a na przeglądarce kończąc, to proszę bardzo, ale pod szyldem naszego remiksu tego nie wydamy.
elwaen
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 17 maja 2012, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: elwaen »

Tak właśnie przeczytałem cały wątek i mam pewną uwagę. Na wstępie tylko dodam, że planuję przesiąść się na 12.04 i czekam z tym tylko na remix. A więc do rzeczy. Pytanie głównie skierowane do mario_7, ponieważ to on tu jest Sądem Najwyższym, akceptującym lub odrzucającym propozycje :) Rozumiem, że nie ma czegoś takiego jak masowe usuwanie aplikacji i zastępowania ich innymi. Przeczytałem również pierwszy post dokładnie i wszystkie pozostałe odpowiedzi mario_7, których udzielał na propozycje. No i właściwa treść:
Zlituj się człowieku. Skoro praktycznie każdy mówi wywalić totema i empathy, a nie są to pojedyncze zachcianki to chociaż tyle. Niech ten kto używa empathy się zgłosi. I jeśli się znajdzie to niech z ręką na sercu powie, że przy tym programie, nie klnie jak szewc. Już nie mówię co zainstalować zamiast empathy. Niech tylko będzie to coś innego. Teraz sprawa totema. Jedni mówią wywalić, a zamiast niego vlc, inni żeby zainstalować mplayer. Ja osobiście jestem za vlc, ale nawet jeśli to będzie mplayer to płakać nie będę. Totem może sobie zostać jak dla mnie, ale niech będzie chociaż domyślnie zainstalowana jakakolwiek alternatywa. Pamiętam, że kiedy przyszło mi obejrzeć film na totemie to od razu go wyłączyłem i zacząłem intensywne poszukiwania czegoś innego. I z tego co widzę po opiniach nie ja jeden tak miałem. A żeby nie było takiego offtopa to dam również propozycję własną, której nie było :D
Zainstalować domyślnie tą paczkę:
http://www.linuxant.com/alsa-driver/arc ... ll.deb.zip
Na ubuntu zawsze problemów z dźwiękiem było mnóstwo, a ta paczka jak się zorientowałem również na 12.04 rozwiązuje problemy takie jak jednoczesny dźwięk ze słuchawek i głośników, problemy z przerywaniem dźwięku itp.

//mario_7: o Totemie już pisałem, co do Empathy... Zobaczymy. A ta paczka Alsy - jest o dwie wersje starsza niż to, co jest w systemie. Obawiam się że oprócz naprawiania niektórych błędów może powodować sporo nowych w połączeniu z nowym kernelem i nowszymi bibliotekami.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: ethanak »

to ja może bardziej ogólnie: wywalenie aplikacji a11y lub zastąpienie jej aplikacją niespełniającą tego warunku nie wchodzi w grę. taki błąd popełniono raz, i o ile wiem (mario_7, trzymam za słowo) więcej się nie powtórzy.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: linuxozaurus »

Nie posiadam statystyk, z których wynikałoby, ze większość użytkowników usuwa programy domyślnie
u mnie domyślne zostają ale zawsze dowalam K3B, Skype, kodeki, jajko pana EXT73 KADU i troszkę innych rzeczy.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Linuxoholic
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 258
Rejestracja: 17 mar 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rybnik

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Linuxoholic »

Empathy zawsze wywalam, żeby nie odstraszyć nim użytkowników ;)
waako4
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 13 lut 2011, 14:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: waako4 »

Panele górny z możliwością dodawania meni lub programów. I dolny z kilkoma obszarami roboczymi, które ułatwiają uczenie się obsługi systemu. A boczny opcjonalnie może zostać z możliwością ukrywania. Możliwość instalowania programów także z cd i tworzenia instalacyjnych krążków.
Programy do media które są w ubuntu 10.04 remix dobrze odczytują z ntfs a usunąć banashi .

//brezniew: przeczytaj dokładnie wątek (najlepiej ze zrozumieniem), szczególnie to co napisał mario7.
waako4
Awatar użytkownika
qnebra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: qnebra »

Jeśli chciałoby się każdemu dogodzić, to chyba musielibyście zrobić polski remiks kernela Linux, z najprostszym terminalem tak by sobie każdy sam wszystko doinstalował.
Panele górny z możliwością dodawania meni lub programów. I dolny z kilkoma obszarami roboczymi, które ułatwiają uczenie się obsługi systemu. A boczny opcjonalnie może zostać z możliwością ukrywania. Możliwość instalowania programów także z cd i tworzenia instalacyjnych krążków.
Programy do media które są w ubuntu 10.04 remix dobrze odczytują z ntfs a usunąć banashi .
Idź z tym do Canonical. Wysłuchają cię i zlikwidują precz Unity.
laptop: Lenovo G565/ CPU: AMD Athlon II P 340/ RAM: 4GB/ GPU: AMD Radeon Mobility 5470
Awatar użytkownika
Linuxoholic
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 258
Rejestracja: 17 mar 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rybnik

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Linuxoholic »

A co do Banshee, niedawno zauważyłem proces o nazwie banshee.exe, to by wyjaśniało, dlaczego ten badziew się tak często wiesza i żre procka. Lepiej go nie wrzucać do domyślnej.
macios4x

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: macios4x »

Wiecie co, uważam że powinno się zwiększyć konfigurowalność Nautilusa. Ta obecna prostota poprostu poraża. Nie można ani ustawić tła, ani toolbar z ikonami. Może to zbytnbia ingerencja w system ale uważam że Nautilus powinien być bardziej konfigurowalny, tak jak w 10.04. W sumie nie tylko Nautilus. Z tego co widzę praktycznie cały system ma ograniczone funkcje konfiguracji. Tak nie powinno być
Milek999
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 04 maja 2012, 15:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Milek999 »

Proponuję dodać możliwość instalacji środowiska MATE w skrypcie
Awatar użytkownika
woolf
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 165
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: woolf »

Warto by było dodać przewodnik na pulpicie, ewentualnie jakiś link, dla ludzi, którzy mają pierwszy raz styczność z Ubuntu (a reszta jak nie będzie chciała to sobie usunie):
http://www.ubuntu-pomoc.org/przewodnik- ... -pangolin/

//mario_7: będzie na płycie
Awatar użytkownika
gramfan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 308
Rejestracja: 04 lut 2009, 19:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: gramfan »

1.Zastąpić transmission deluga, ze względu na jakieś tam w miarę często pojawiające się problemy współpracy przeglądarek - transmission
//mario_7: transmission działa całkiem sprawnie
2.jakiś programik typu pyrenamer, purrr
//mario_7: jak zwykle będzie jakiś menedżer typu "* commander" a one mają takie funkcje wbudowane
3. Dodanie do skryptu możliwości zastąpienia rhythmboxa, innymi programami muzycznymi, jak banshee, clementine, audacious
//mario_7: od tego jest Centrum Oprogramowania Ubuntu
4. GIMP lub jakiś bardziej zaawansowany programik do grafiki rastrowej
//mario_7: GIMP był i będzie
5. cdemu
//mario_7: w skrypcie
6. nautilus-actions, skonfigurowane, żeby działało ;) sam nie wiem, jakiś dodatkowy skrypt w aliasach umożliwiający szybko dodanie nowej opcji do menu kontekstowego nautilusa i w ogóle cokolwiek umożliwiającego lepszą konfiguracje nautilusa, jak z czasów 9.10, 10.04...
//mario_7: "jakieś" dodatki do nautilusa będą ;)
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: empitt »

Osoby, które w laptopach mają ustawione przyciemnianie ekranu na kilka minut bezczynności, wiedzą jak uciążliwe bywa oglądanie filmów w przeglądarce internetowej. Żeby ręcznie nie wyłączać wygaszacza lub co kilka minut ruszać myszką, napisałem malutki, lecz bardzo prosty skrypt Bulbon, który automatycznie dezaktywuje wyłączanie ekranu podczas oglądania pełnoekranowych filmów we Flashu lub HTML5. Myślę, że w polskim remiksie warto go umieścić w autostarcie.
//mario_7: ciekawy skrypcik, myślę że się nadaje :)
Awatar użytkownika
elzear
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 163
Rejestracja: 25 kwie 2009, 12:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: elzear »

empitt czy skrypt działa z każdą przeglądarką?
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: empitt »

Na obecną chwilę tylko z Firefoksem. Nie wiem kiedy będę dysponować dużą ilością wolnego czasu, ale w przyszłości planuję dodać wsparcie dla innych najpopularniejszych przeglądarek.
Zablokowany

Wróć do „Przyjazny Puchacz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości