Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Dyskusje na temat polskiego remiksu Ubuntu 12.04
vivooo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2010, 08:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: vivooo »

Przepraszam że pytam ale barrrrdzo długo nie spoglądałem w stronę ubuntu ani forum... No ale czas się może z ubuntu przeprosić.. :))
Kiedy planowane jest wydanie remixu bo nie wiem czy instalować wersje oficjalną czy czekać na remix...?? :))

Pozdrawiam
macios4x

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: macios4x »

Podpisuję się pod powyższym pytaniem kolegi. Sam też już nie wiem czy czekać na remix (bo już mija przeszło miesiąc) czy wogle będzie remix w najbliższym czasie czy przesiąść się na oficjalną wersję?
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Knopper90 »

Jeśli wam się nie chcę czekać na remix Ubuntu 12.04 to ściągnijcie Linux Mint 13 Maja. W praktyce dostaniecie to samo tylko bez języka polskiego i Unity.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
vivooo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2010, 08:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: vivooo »

Tu nie chodzi o chce czekań czy też nie chce czekać..... chodzi o to ile by trzeba było czekać i czy jest sens...... bo jak czekać miesiąc to nie ma sensu jak tydzień to spoko czy też dwa..... Strasznie to uprościłeś..... ale nie ważne i tak postawiłem już 12.04 LTS... ;)) Wrażenia na początek..... ociężały w stosunku do SUSE.... ale zobaczymy co da sie wycisnąć.. ;))

a co do REMIXU:

BLENDER 2.63 CUDA na mus musi być.. :))
przydał by się GIMP 2.8 z wbudowanym SEPARATE do CMYKA deneruje mnie ciągłe konfigurowanie ego na każdej maszynie....:/

LaCie w skrypcie chociaż do LightScribe kiedys robiłem opis dla SUSE http://portal.suse.pl/wiki/index.php/LightScribe i ciągle ludzie pisza do mnie na priv o ten pakiet w suse..... o dziwo używają z powodzeniem choć mi w nim troszkę brakuje funkcjonalności..... :))
Ostatnio zmieniony 01 cze 2012, 15:43 przez vivooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: brezniew »

vivooo pisze:a co do REMIXU:

BLENDER 1.63 CUDA na mus musi być.. :))
przydał by się GIMP 2.8 z wbudowanym SEPARATE do CMYKA deneruje mnie ciągłe konfigurowanie ego na każdej maszynie....:/

LaCie w skrypcie chociaż do LightScribe kiedys robiłem opis dla SUSE http://portal.suse.pl/wiki/index.php/LightScribe i ciągle ludzie pisza do mnie na priv o ten pakiet w suse..... o dziwo używają z powodzeniem choć mi w nim troszkę brakuje funkcjonalności..... :))
Trudno mi uwierzyć, że Blender i obsługa CMYK w Gimpie to aż tak niezbędne rzeczy dla początkującego użytkownika ;-)
vivooo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2010, 08:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: vivooo »

A jednak.....
To że ktoś chce się przesiąść z np WIN na LINUKSA wcale nie musi być takim początkującym... Na win może śmigać w BLENDERZE aż miło i to samo się tyczy CMYK. Nie stawiaj na to ze ktoś kto chce przejść na np Ubuntu musi być laikiem..... Pewnie że można powiedzieć że skoro taki obeznany to sobie doinstaluje skonfiguruje... i to jest najczęstszy argument na forach i innych wątkach LINUKS vs WIN. Problem w tym ze czy to początkujący czy zaawansowany człek nie chce się grzebać w czymś co mu nie potrzebne.. to ma działać i już...
Przykładowo http://pl.wikipedia.org/wiki/Calligra_Suite zw pakiecie program KRITA LINUX KDE a obsługa CMYK jest.. :) dlaczego GIMP ma być uboższy?? :))

Przykładowo ja, przerobiłem distro linuxa hmm sam nie wiem ile.... i pytałem o termin remixu nie dlatego że nie potrafię dodać repo skompilować czegoś... itp... po prostu mam już dość robienia w kółko tego samego.... czuję się w tedy jak na WIN po przeinstalowaniu systemu mozolne instalowanie wszystkiego.. ( oczywiście jestsoft do tego ale jak on dizała sprawnie to inna bajka).

Moja sugestia wiąże sięz tym co ja potrzebuję i np moi uczniowie (akurat oni siedzą na SUSE ale dlaczego tego nie zmienić nie rozwinąć im horyzontów??)
Problem jest najwiekszy do przekonania kogoś np ucznia że:
a) linux nie jest taki staraszny jak się mówi ;
b) linux to nie win.... co nie znaczy że gorszy;

Pomyśl sobie teraz, wykład z technik informacyjnych dla NAUCZYCIELI...... Jak byś widział ich miny jak usłyszeli LINUX a MOODLE OPEN OFFICE (lub LIBREO.. itp itd..... :))

Moja propozycja związana jest z takimi ludźmi, ja sobie dam rade... :) ale wiem ile czasu i nerwów i czasem desperacji trzeba mieć by coś w linuxie zrobić czego się nie robiło na win..... a to do pierwszych sukcesów potem to już gadanie: ale to proste....:)
a co do CMYK (uczę grafiki) ludzie pytają jak nawet w windzie przerobić wizytówkę banerek który zaprojektowali na CMYK bo drukarnia chce CMYK a nie mam INdesigna czy PSa bo używają GIMPA PaintNeta.. ;)) ot i życie.. ;)

to tak offtopic..... choć czuję że mi się dostanie... :))

PS
a i sprostowanie BLENDER w wersji 2.63 oczywiście a nie 1.63 :)

Pozdrawiam

//brezniew: miałem na myśli to, że nigdy się nie dogodzi wszystkim. Chyba, że na płytce z remiksem umieści się całe repozytorium (i nie tylko).
Z pierwszego posta w tym wątku: "- propozycje powinny uwzględniać potrzeby ogółu polskich użytkowników, a nie osobiste zachcianki."


Myślę, że wykazałem iż w przeważającej części to potrzeba ludzi z którymi pracuję/ będę pracował (zresztą ludzie coraz częściej drukują sami- zlecają druk). Blender już się przewijał w wątkach a LightScribe nie widziałem- ludzie używają go na windach a w ubuntu nie doinstaluję tego bez ręczenej roboty -początkujący miękną. Jeśli założyć że na rynku jest 80% nagrywarek z obsługą LR i niech każdy kto kupił nagra choć 5 pły w LR, no nawet 90% z nich z ciekawości, to jaka tu moja zachcianka?? kupiłem nagrywarkę i przesiadam sie na win bo linux LR z kopyta nie ma... :(
Jasne że nie chodzi o to żeby wepchać całe repo na CD/DVD ale do paczki ze skryptem można opcję dodać.. ;)

Zresztą nie ważne, oczywiście że i tak zadecyduje.... kto? ;) Ja tylko przedstawiłem moje argumenty punkt widzenia w związku z wątpliwościami jakie podałeś w poście i tyle... Kończę bo post może iść w złym kierunku a to nie o to chodzi.. :)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 04 cze 2012, 17:59 przez vivooo, łącznie zmieniany 1 raz.
bohors
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2012, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: bohors »

Zainstalowałem ostatnie Kubuntu ( jakoś lubię KDE) ale było ciut niestabilne, Zainstalowałem Minta 13 i codziennie zwiecha ( poleciał do kosza) zainstalowałem ostatnie ubuntu i wszystko mi pasuje poza wyglądem . I dlatego chciałbym aby polski remiks był ładniejszy , resztę można sobie dograć.
Awatar użytkownika
Nettmanek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 167
Rejestracja: 26 lis 2008, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wolverhampton
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Nettmanek »

ładniejsze to pojęcie względne... zależy od punktu widzenia osoby....
Lenovo G580-20150 | Intel Core i3 3120M | 8GB DD3 | Intel HD 4000 & Nvidia GF 710M | 1TB HDD | kubuntu 13.10 64bit
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Funnykris »

bohors pisze:Zainstalowałem ostatnie Kubuntu ( jakoś lubię KDE) ale było ciut niestabilne, Zainstalowałem Minta 13 i codziennie zwiecha ( poleciał do kosza) zainstalowałem ostatnie ubuntu i wszystko mi pasuje poza wyglądem . I dlatego chciałbym aby polski remiks był ładniejszy , resztę można sobie dograć.
Na czym to instalowałeś? Mint 13 u mnie działa dużo sprawniej niż Ubuntu 12.04
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: linuxozaurus »

obsługa CMYK w Gimpie to aż tak niezbędne rzeczy dla początkującego użytkownika ;-)
to by się przydało ale nie ze względu na to czy ktoś jest początkujący lecz ze względu na posiadanie laserówki drukującej w trybie CMYK.

Nie sądzę aby początkujący potrzebował blendera.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
vivooo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2010, 08:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: vivooo »

linuxozaurus pisze:
obsługa CMYK w Gimpie to aż tak niezbędne rzeczy dla początkującego użytkownika ;-)
to by się przydało ale nie ze względu na to czy ktoś jest początkujący lecz ze względu na posiadanie laserówki drukującej w trybie CMYK.

Nie sądzę aby początkujący potrzebował blendera.
Zdefiniujmy w końcu słowo POCZĄTKUJĄCY:
- początkujący w ogóle w komputerach i systemach operacyjnych który nie potrafi nawet zainstalować programu w windzie?
- początkujący, osoba która śmiga w Windows (samodzielnie instaluje windows oprogramowanie potrafi go konfigurować rozwiązywać problemy itp itd..) a pierwszy raz myśli o LINUKSIE????

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 04 cze 2012, 17:58 przez vivooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Shimmy »

Nie chodzi tyle o początkującego, co o przeciętną osobę. Blendera używa wąska grupa użytkowników, nie ma sensu wciskać go innym. Zważywszy, że instalacja nie jest skomplikowana i trwa kilka minut. To nie jest temat "Jakie programy używasz" tylko "Co dodać do remiksu", chodzi o programy które używa wilcza większość polskiej społeczności. Na tym proponuję zakończyć ;)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: ethanak »

s/LINUXIE/Linuksie/
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: ionash. »

linuxozaurus pisze:
obsługa CMYK w Gimpie to aż tak niezbędne rzeczy dla początkującego użytkownika ;-)
to by się przydało ale nie ze względu na to czy ktoś jest początkujący lecz ze względu na posiadanie laserówki drukującej w trybie CMYK.
Po prostu sto pociech...
Tryb CMYK w Gimpie nie jest potrzebny, by skorzystać z "laserówki drukującej w trybie CMYK", lecz by móc używać tego programu w procesie przygotowywania profesjonalnych publikacji. Obsługa CMYK w Gimpie dotyczy przygotowania tzw rozseparowanych grafik, czyli rozbitych na pliki zawierające informacje o poszczególnych podstawowych kolorach składowych, używanych w druku offsetowym (z ang. Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Z tak przygotowanych plików naświetla się klisze i z nich matryce, bądź w systemie CTP bezpośrednio matryce drukarskie.
"Laserówka drukująca w trybie CMYK" jest tu równie adekwatna, jak kwiatek do kożucha i z punktu widzenia jej użytkownika (domowo - biurowego) obsługa CMYK w Gimpie nie ma żadnego znaczenia.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Hwiparam »

mario_7 pisze:propozycje powinny uwzględniać potrzeby ogółu polskich użytkowników, a nie osobiste zachcianki.
Mam pytanie, czy Canonical określa jakieś wytyczne na temat remiksowania Ubuntu (w sensie: co można dodawać/usuwać/zmieniać a co nie)?
Bo nie jestem w stanie zrozumieć decydentów z uporem maniaka obstających przy Empathy, którego chyba nikt w PL nie używa. Jeśli to ma być remiks skierowany do ogółu polskich użytkowników, to chyba na miejscu byłoby zastąpienie Empathy chociażby Pidginem (Kadu - rozumiem - dodatkowe zależności z KDE/Qt).
To samo chyba tyczy się Totema, który jest kulawy i to nie moje odosobnione zdanie. Fakt, takie rzeczy jak odtwarzacz to raczej kwestia gustu, ale Mplayer + jakaś nakładka w GTK zamiast Totema to chyba nie grzech...
elwaen
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 17 maja 2012, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: elwaen »

@Hwiparam
Nie przetłumaczysz. Nie ty pierwszy próbujesz :P Żeby nie było - całkowicie się z tobą zgadzam, no ale cóż...
Cubensis
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:22
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Cubensis »

Hwiparam pisze:To samo chyba tyczy się Totema, który jest kulawy i to nie moje odosobnione zdanie. Fakt, takie rzeczy jak odtwarzacz to raczej kwestia gustu, ale Mplayer + jakaś nakładka w GTK zamiast Totema to chyba nie grzech...
Totem prawdopodobnie musi zostać, ponieważ jego usunięcie (albo którejś zależności) powoduje brak miniaturek filmów w nautilusie. Ideałem byłby Totem z obsługą txt, co nie jest zbyt trudne, trzeba by tylko założyć własne repozytorium i go odpowiednio kompilować.
Awatar użytkownika
templer
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 199
Rejestracja: 28 sty 2012, 18:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koblenz

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: templer »

Samo powstawanie remiksów naprawdę bardzo się chwali ich twórcom nie mniej w całym wątku brakuje mi jednej informacji.
Mianowicie jaki jest przewidywany czas na zbieranie opinii dot. dołożenia dodatkowych skryptów i programów?

Co do propozycji myślę, że czymś z czego z pewnością WSZYSCY użytkownicy korzystają jest menager kopiowania plików i tu nasuwa się moje pytanie czy istnieje możliwość dodania do niego paska kontrolującego rozmiar buforu pliku? Samemu niestety nie udało mi się odnaleźć programu ani skryptu dającego taką możliwość ale mam nadzieję, że samo poruszenie tej kwestii okaże się przydatne i nasunie komuś propozycję :)
vivooo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2010, 08:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: vivooo »

punktu widzenia jej użytkownika (domowo - biurowego) obsługa CMYK w Gimpie nie ma żadnego znaczenia.
Nie zgodzę się, popytaj ludzi co oferują np na ALLEDROGO oferty druku kto jest ich klientem..... powszechny człowiek siedzący w domku lub zaciszu swojej często jednoosobowej firmy z rzadka korporacje bo te zlecają to firmom Graficznym i nie martwią się o nic (stać ich)... Popatrz w google ile jest osób które nie rozumieją dlaczego GIMP nie obsługuje CMYK.... ale to widzę że od czasów jak studiowałem nie wiele się zmieniło w LINUKSIE (społeczności) i dalej linuks ma te zawrotne hmm ile, może już 2% udziału w rynku?.. :) inna sprawa że skoro taki nie potrzebny to trzeba obsługę CMYK wywalić z KRITy dla KDE... :)

Od tak na szybkiego jakiś cytat z forum znaleziony w google:
Nie ma CMYKa
Jestem użytkownikiem GIMPa i nawet byłem jego zwolennikiem do amatorskich prac, ale projektowalem ostatnio ulotke i wyslalem eps-a do drukarni, a drukarz odpisal mi: w CMYKu prosze. Gimp niestety nie ma przestrzeni CMYK, totalna klapa jeśli chodzi o współprace z drkarniami.
//brezniew: Linuksie, Krity
Ostatnio zmieniony 04 cze 2012, 18:10 przez vivooo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: brezniew »

Nadal upierasz się, że większość użytkowników wysyła projekty do drukarni offsetowej? A może w domu używają Heidelberga?
Obsługa CMYK jest owszem przydatna i niektóre programy mają to wbudowane (wspomniana Krita), ale moim prywatnym zdaniem, nie jest to aż tak istotna sprawa.
Zablokowany

Wróć do „Przyjazny Puchacz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości