Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Dyskusje na temat polskiego remiksu Ubuntu 12.04
generalnie
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 12 kwie 2012, 19:33
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: generalnie »

Jak rozumiem, remix kierowany jest do absolutnie zielonych użytkowników komputera. Wypada więc zadać sobie pytanie: "co robi absolutnie zielony użytkownik przy komputerze?"
-> przegląda internet (ok)
-> używa pakietu biurowego (ok)
-> słucha muzyki (rhythmbox jest, kwestia gustu, ale odtwarza wszystko, więc może być)
-> OGLĄDA FILMY - tutaj jest jedyna poważna luka w Ubuntu, bo Totem w żadnym wypadku nie nadaje się do spełniania roli głównego odtwarzacza wideo w systemie.
Moim zdaniem dołączenie jakiegoś porządnego odtwarzacza, i to nie w skrypcie, powinno być priorytetem.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być najpopularniejszy, znany również masom na Windowsie VLC.
Wiem, że BYŁO, ale wobec głosów użytkowników, z myślą o tych początkujących może warto to raz jeszcze rozważyć?
Chyba, że są jakieś poważne przeciwwskazania z istnienia których nie zdaję sobie sprawy.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: mario_7 »

Totem działa całkiem sprawnie. Wydaje mi się, że w kwestii odtwarzacza i tak nie dogodzimy wszystkim, więc niech każdy instaluje co mu się podoba, a domyślnie niech zostanie to, co u "dużego braciszka".
namawu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2009, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: namawu »

Z niecierpliwością czekam na nasz remiks Ubuntu 12.04. Na pewno będzie tak samo dobry jak 11.04. Życzę powodzenia wszystkim, którzy w pocie czoła nad nim pracują. A tak w sprawie tego co i owszem to trochę nie rozumiem tej dyskusji. Ubuntu tu Ubuntu i flagowe aplikacje muszą być.
A tu: zamieńmy Rhythmboxa na Audacious, Firefoxa na Chrome, a wywalmy Evolution i wstawmy Thunderbirda bo po co komu taki kombajn (a ja go używam właśnie dlatego, że jest kombajnem pocztowym i mogę na nim robić mnóstwo różnych rzeczy z wiadomościami) itd. itd. Ale po co? Po instalacji systemu z remiksa, każdy może sobie odinstalować te aplikacje, które mu się nie podobają a zainstalować to co lubi. Może mieszać sobie potem środowiska do woli, ryzykując że mu się śliczne Ubuntu zamieni w dymiący krater...
Nie zapomnijcie o kodekach do dźwięku i wideo - dajcie ich tyle ile się da (i ile można)- pewnie będą w skrypcie - zawsze były
Pozdrawiam
Cubensis
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:22
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Cubensis »

Coś Ci się kolego pomyliło. W Ubuntu 12.04 Thunderbird jest domyślnie. Evolution nie widziałem.
Remix jest dostosowany do naszego kraju. Zwykły użytkownik może mieć kłopoty ze znalezieniem bestplajera na Ubuntu, bo mu Totem nie odtwarza napisów. A potem 20 odtwarzaczy wideo w systemie i nie wiadomo który wybrać. To samo komunikator, który nie importuje listy kontaktów gg. Takie kwiatki można wymieniać i wymieniać.
Kodeki do dźwięku i wideo można wgrać do systemu przez zaznaczenie ptaszka podczas instalacji.
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: etmoon »

@namawu
Ja mam programy z różnych srodowisk graficznych i nigdy jakoś system z tego powodu się nie psuł, zawsze w moim systenie wszystko w miarę sprawnie chodziło, więc nie rozumiem do czego pijesz. Przynajmniej ja nigdy nie wspomniałem o wyrzuceniu jakiegoś flagowego programu, raczej można byłoby doinstalować obok nich lepsze, popularniejsze aplikacje, aby pokazać temu początkującemu użytkownikowi, że są w Ubuntu wartościowe aplikacje.
@generalnie
" Kijem Wisły nie zawrócisz. "
Skoro ekipa Ubuntu.pl chce trzymać się swojej konserwatywnej zasady ( jedna czynność - jedna aplikacja, chyba to się nazywa zasada KISS) to trzeba się pogodzić z ich decyzją i ją uszanować. Ważne jest to i trzeba to docenić, że ktoś chce i ma ochotę tworzyć remiks Ubuntu dostosowany do polskiego użytkownika.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: ethanak »

a ja już miałem propozycję - ocrfeeder + cuneiform.
niestety - wskutek radosnego podejścia dewielopierzów ubuntu ani jeden, ani drugi nie działa...
tak że na wszelki wypadek (gdyby ktoś zaproponował) - przed próbą dodania warto sprawdzić czy to w ogóle raczy ruszyć.
wiem że kląć tu nie można... chociaż czasem szkoda. canonical ich mać...
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: luk1don »

Jeżeli można coś podpowiedzieć - jeżeli było to proszę mnie nie ganić:
- kompletnie wyrzucić Ubuntu One (nikt tego nie używa, jak tak to ręka do góry) a zamiast tego dać wtyczkę Dropbox do Nautilusa
//mario_7: Brawo, wspaniałe podejście. Reklamujmy produkty, które w żaden sposób nie pomogą rozwojowi Ubuntu, a te które mogą przynieść jakikolwiek zysk usuńmy. Jeszcze jakieś genialne propozycje w tej materii?
/nie musisz "wsadzać" Dropboxa - to tylko propozycja
- wyrzucić Empathy a zamiast tego dać Pidgina
//mario_7: już o tym było
- zamiast Totema (podoba się, komu?) dać jednak gnome-mediaplayer
//mario_7: jw.
- wyrzucić Rhythmbox a zamiast tego dać Clementine - bardzo dobry odtwarzacz, świetnie integrujący się z Unity i wbrew pozorom nie ciągnie całego KDE (tam jedno coś chyba jest potrzebne)
//mario_7: jw.
- nie wiem czy do torrentów jest coś, ale zamiast Transmission dać Deluge
//mario_7: jw.
Zmienić powiadomienia o aktualizacjach z wyskakującego Update Managera na ikonkę w trayu i jest wiele innych optymalizacji, usprawnień ale za dużo pisania...
//mario_7: bo przecież ten wątek nie powstał właśnie po to, aby o nich pisać, tylko po to, aby o nich nie pisać, nieprawdaż?
/nieprawdaż - to tylko propozycja usprawnień
Np. zmiana domyślnych ikon na pasku Unity (zestawu aplikacji mam na myśli nie motyw).
//mario_7: a konkretnie? A w zasadzie nie wysilaj się - taka zmiana jest bez sensu, więc z góry Ci powiem, że jej nie wprowadzimy. Podstawowe programy są ok, a dodać/usunąć aktywatory można w kilka chwil. Gwarantuję, że nie ma zestawu optymalnego dla każdego...
/np. dodanie aktywatora Terminala, itp.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2012, 21:38 przez luk1don, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: ethanak »

totem: przynajmniej jednemu się podoba.
rhythmbox - pełna obsługa screenreaderem.
nie wiem - mi też bardziej pasuje gnome-mplayer i clementine, ale za usunięcie totema i rb to niektórzy urwą komuś cojones i będą mieli rację.
a nie można to i to?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: makson »

@luk1don
Ja używam Ubuntu One i w Ubuntu 12.04 nareszcie mi się prawidłowo synchronizują pliki na różnych komputerach.

P.S. Też wolę Pidgina i Deluge od Empathy i Transmission
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: luk1don »

O i przypomniało mi się:
- zmiana tematu Plymouth - bardzo prosta rzecz...
- Temat ikon unity - doinstalować motyw full, nie pamiętam nazwy bo jestem na innym systemie
- Zmienić temat kursora myszy - bardzo poprawia całościowy wygląd systemu
//mario_7: specjalnie dla Ciebie powtórzę: chcemy aby nasz remiks był dalej Ubuntu, więc zaproponowane tu zmiany uważam za bezcelowe
/chcemy? to znaczy kto? Ty i Twoje ego? Te kosmetyczne zmiany nie zmieniają Ubuntu w coś innego - to tylko zmiany motywów dostępnych w standardowych repozytoriach: motywy ikon - są, kursora - są, plymoutha - są
Ostatnio zmieniony 18 maja 2012, 21:51 przez luk1don, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: Tomfoc »

A mnie się marzy abyście dodali kernele, skrypty i inne cuda tworzone przez @eXt73 w celu obniżenia poboru energii i temperatury sprzętu. Gdyby tak temperatura mojego lapka spadła o 5-7 stopni - mógłbym wtedy powiedzieć, że Windows 7 to syf w porównaniu z Ubuntu 12.04.

//mario_7: to zbyt poważna zmiana, aby wprowadzać ją w naszym remiksie
trojub
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2012, 20:58

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: trojub »

Jako zewnętrzny obserwator tej dyskusji:
- wygląda na to, że autorzy remixu już dobrze wiedzą co ma być, a co nie
- chyba nie pojawiają się już istotne propozycje
Dlatego proponowałbym, żeby ten remix już powstał.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: luk1don »

trojub pisze:Jako zewnętrzny obserwator tej dyskusji:
- wygląda na to, że autorzy remixu już dobrze wiedzą co ma być, a co nie
- chyba nie pojawiają się już istotne propozycje
Dlatego proponowałbym, żeby ten remix już powstał.
I tu chłopie trafiłeś w samo sedno:
Administrator tego forum założył ten wątek chyba tylko po to, aby powymądrzać się...
Mario: Wypowiadasz się w liczbie mnogiej "my", a wydaje mi się sam zaprzeczasz podstawowej zasady i powodu dlaczego chcemy tworzyć remix - ma to być remix polskiej społeczności Ubuntu czyt. wszystkich. Dlatego też należy tych propozycji słuchać. Moim zdaniem ciekawe propozycje doboru aplikacji wydajesz się ignorować, gdyż sam masz już określony kształt tegoż remiksu w głowie. Twierdzenie typu: gwarantuję ci że nie ma doboru aplikacji, który by przypadł do gustu każdemu tylko po to by skreślić daną propozycję jest pójściem na łatwiznę. Właśnie należy chcieć dogodzić jak największej rzeszy użytkowników Ubuntu.

Te dopiski przy propozycjach typu "co jeszcze byś chciał" "specjalnie powtórzę dla ciebie" "nie wysilaj się" powinienem pominąć milczeniem, ale pokazują one Twój stosunek do użytkowników tego forum. Czy w normalnym życiu też ludzi traktujesz tak "z góry"?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: bear7 »

luk1don pisze: Administrator tego forum założył ten wątek chyba tylko po to, aby powymądrzać się...
Czy w normalnym życiu też ludzi traktujesz tak "z góry"?
No to się znowu zaczyna...

A wystarczy tylko raz jeszcze przeczytać pierwszy post:
mario_7 pisze: - nasz remiks nie ma za zadanie zmienić Ubuntu w coś innego, dlatego podstawowe (flagowe) programy zostają na swoim miejscu,
Tymczasem Ty chcesz zmieniać to, co jest podstawą:
luk1don pisze:kompletnie wyrzucić Ubuntu One(...) wyrzucić Empathy (...) zamiast Totema (...) wyrzucić Rhythmbox (...) zamiast Transmission (...) zmiana domyślnych ikon na pasku Unity
Chcesz wydać kolejnego Minta?*

*Proszę, potraktuj to jako pytanie retoryczne...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: luk1don »

bear@
Nie łap mnie za słówka. Nic się nie zaczyna. Nie wchodzę dalej w tego typu dyskusję - więc jak chcesz to go broń. Nie zaczynam żadnej wojenki. Dobrze wiesz o co mi chodzi. Powiedziałem prawdę.
Aaa Ubuntu One - no flagowa pozycja. :lol:
Ostatnio zmieniony 18 maja 2012, 22:12 przez luk1don, łącznie zmieniany 2 razy.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: marcin1982 »

Dokładnie - znowu zaczyna się jojczenie, że na płytach nie ma połowy repozytorium ...
Właśnie należy chcieć dogodzić jak największej rzeszy użytkowników Ubuntu.
40 płyt DVD?
ma to być remix polskiej społeczności Ubuntu czyt. wszystkich.
"Weźmy się i zróbcie"
... [również bez odbioru]
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: luk1don »

Tak na marginesie - jak to są moje słowa, jak tak cytujesz czyjeś teksty - to gratuluję
bear7 pisze: Tymczasem Ty chcesz zmieniać to, co jest podstawą:
luk1don pisze:kompletnie wyrzucić Ubuntu One(...) wyrzucić Empathy (...) zamiast Totema (...) wyrzucić Rhythmbox (...) zamiast Transmission (...) zmiana domyślnych ikon na pasku Unity
Chcesz wydać kolejnego Minta?*
trojub
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2012, 20:58

Post autor: trojub »

No to jeszcze dwa zdania:
- Wasze remixu Ubuntu ściągam chyba od początku (już sam nie wiem ile to lat temu był pierwszy?) Wbrew wielu malkontentom uważam, że ich wydawanie ma sens i służy popularyzacji Ubuntu.
- zgadzam się z ogólną filozofią Remixów, że ma to być lekko polepszona wersja Ubuntu, a nie duża przeróbka, więc propozycje w stylu 'wyrzucić Unity' rzeczywiście są bez sensu.
- nie za bardzo kapuję ten problem z bibliotekami KDE, ale faktem jest, że nie wyobrażam sobie używania komputera bez: krusadera, k3b, okular. Też ark, bo domyślny 'manager archiwów' kompletnie kaszani kodowania z windowsa. Jeżeli nie może to być na płycie, to przynajmniej powinno być jako opcja w skrypcie.
- napisałem, że fanie by było jak by ten remix był, bo akurat przeinstalowuję system na laptopie i by mi się przydał, a tak pozostaje oryginalne Ubuntu.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: bear7 »

luk1don pisze:Tak na marginesie - jak to są moje słowa, jak tak cytujesz czyjeś teksty - to gratuluję
Wybacz, ale chyba będziesz musiał mi przetłumaczyć powyższe zdanie, bo nijak go nie czaję... To co zacytowałem, to są twoje słowa, wyciąłem tylko niepotrzebną część. ŹRÓDŁO: viewtopic.php?f=226&t=158339&p=906388#p906331
I proszę Cię. Nie gorączkuj się tak. Jeżeli nie podoba Ci się inicjatywa mario7, to nie widzę problemu, abyś zainicjował swoją własną. Narzędzi do tworzenia własnych edycji jest już kilka. Więc w czym problem?

marcin1982 pisze: "Weźmy się i zróbcie"
Słowa, z którymi nie można się nie zgodzić...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
arthulus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 351
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Co dodać, a co usunąć w polskim remiksie Ubuntu 12.04?

Post autor: arthulus »

Jak chcecie wydać Ubuntu z polskim językiem to po co ten wątek, wydajcie i nie ma dyskusji. Jak proponowano Kadu to nie, a jest to program "bajka" do wysyłania SMS to samo Clementine może trochę oryginalności a nie kalka z Ubuntu.
Może zróbcie głosowanie na programy przez tydzień i zobaczy się czy inni też tak myślą a jak chcecie tworzyć wątek dla wątku to sobie darujcie.
Zablokowany

Wróć do „Przyjazny Puchacz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości