osoba niewidoma a ubuntu

Rozwiązania techniczne umożliwiające lub ułatwiające korzystanie z Ubuntu osobom niepełnosprawnym.
jacek-szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 02 maja 2011, 18:38

osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: jacek-szymon »

Witam, jako że wygrzebałem dystrybucję vinux w necie tylko że to jest po angielsku więc niejako to utrudniony dostęp oprócz tego że nie widzę, ale za to ta dystrybucja od razu po starcie live gada orcą i tu moje pytanie czy to polskie ubuntu ma orcę i speakup?
i drugie pytanie jkeśli poprzednie jest potwierdzeniem na tak czy jak live dvd zabootuję to czy wystarczy poczekać i potem dać alt plus f2 i wpisać orca żeby zagadało czy trzeba jeszcze coś po omacku przed wystartowaniem systemu z płytki manipulować tzn czy powiedzmy płytka rusza...i staje startowanie na jakimś oknie i czeka na moją reakcję ?
za wszelkie info thanks
jr
aa może o info please na gg 9231372
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: igotit4free »

Niestety nie umiem pomóc.
Sporo do powiedzenia miał na zbliżone tematy użytkownik ethanak ... myślę, że nie będzie urażony jeśli zwrócisz się do niego bezpośrednio.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
sylwester
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1455
Rejestracja: 18 lut 2005, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: sylwester »

1. Jeśli nic nie będziesz robił to system wystartuje w trybie live, a wtedy pojawi się dostęp do "programów wspomagających": orca, lupy, klawiatury ekranowej etc. Będziesz mógł więc zainstalować Ubuntu korzystając z tych programów.
2. Ze względu na objętość płytki oczywiście wszystko co tam jest jest w wersji podstawowej i nie wiem czy wystarczającej. Ale my kiedyś wydaliśmy remix dla Linux Magazine (10.04, a więc ten z długim wsparciem), gdzie zawarliśmy wszystko co się dało z technologii wspomagających. Płyta jest na DVD, można ja uruchomić w trybie live i przetestować wszystko. Myślę, że jest warta polecenia.
3. Jako, że w zasadzie zapadła decyzja w demokratycnym głosowaniu, żeby nasz najnowszy remix wydac w formie DVD myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie aby to powtórzyć i z 11.04.
Na pytania o usunięte/zablokowane/skasowane/przeniesione posty bez linków do nich nie odpowiadam :P
http://ubuntu.pl
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Jestem całkowicie ślepy. Dziś przeszedłem swój Linuxowy chrzest bojowy. Polecam najnowszą wersję Vinuxa. Można ją odpalić z pena. Można go pobrać z tej witryny:
http://vinuxproject.org/downloads

Gadała Milena.
http://milena.polip.com/

Dźwięk mocno mechaniczny, ale daje się zrozumieć. Właściwie jedynym dostępnym gadaczem jest Orca. I tu napotkałem pierwszy problem:
Nie mogłem znaleźć skrótów klawiszowych Orki. Gdyby ktoś wiedział, skąd je pobrać, to proszę o umieszczenie odnośnika w tym wątku.
ps. To forum polecił mi Kamrat z Boinc@Poland, gdzie liczę jako Ufol. Tu moja ksywa jest już zajęta, więc przybrałem sobie pseudonim Smolen.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: makson »

Witam,
To jest forum Ubuntu, więc fajnie by było, gdybyś sprawdził właśnie tę dystrybucję pod kątem przystosowania dla osób niewidomych. Może zaproś jakiegoś kolegę, żeby ewentualnie pomógł Ci coś wyklinać (gdyby były jakieś problemy). Jak napiszesz, czego brakuje Ci w Ubuntu, to może zostanie to dopracowane w polskim remixie.

Pozdrawiam
sylwester pisze:1. Jeśli nic nie będziesz robił to system wystartuje w trybie live...
A nie jest przypadkiem tak, że jak nic nie będziesz robił, to liveCD zbootuje system z dysku twardego?
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Gdy coś zauważę, to doświadczeniami będę się dzielił na tym forum. Co do Vinuxa, to polecił mi go specjalista w temacie oprogramowania dla niewidomych.
Co się zaś tyczy orki, to wiele o niej się piszę, ale nigdzie nie mogłem znaleźć klasycznej dokumentacji z wykazem skrótów klawiszowych. Bez ich znajomości nie można myśleć o pracy z danym programem odczytu ekranu.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: mario_7 »

Tutaj opisane są różne skróty do programu Orca: http://library.gnome.org/users/gnome-ac ... 04.html.en

A tutaj długi plik z masą informacji o tym jak obsługiwać GNOME z klawiatury (link powyżej to podrozdział z tego dokumentu): http://library.gnome.org/users/gnome-ac ... guide.html
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

jacek-szymon pisze:Witam, jako że wygrzebałem dystrybucję vinux w necie tylko że to jest po angielsku więc niejako to utrudniony dostęp oprócz tego że nie widzę, ale za to ta dystrybucja od razu po starcie live gada orcą i tu moje pytanie czy to polskie ubuntu ma orcę i speakup?
Speakupa nie ma na live. O ile pamiętam można sobie dokompilować. Orca jest, ale odpalenie w trybie live jest dość upie... znaczy się... niewygodne.

Przede wszystkim: Vinux to nic innego niż Ubuntu przerobione specjalnie dla potrzeb niewidomego. Owszem, instalacja jest po angielsku, ale po zainstalowaniu można doinstalować sobie własny język. Nie chcę wprowadzać w błąd (nie wiem jak się po polsku nazywa Language Support Manager), cytat dokładny z FAQ:
The default language on the Live CD and the installed system is English. If you want a different language or keyboard layout then you will need download and install the required language packs after the initial installation. To do this you should open the Keyboard Manager from the Preferences menu and the Language Support Manager from the Administration menu. You will of course need a working internet connection to complete this process.
Poza tym polecam Vinuxa z paru przyczyn - przede wszystkim zawiera on wersje programów które na oryginalnym Ubuntu niespecjalnie dobrze działają ze screenreaderem (np. gksudo). A o reszcie systemu i aplikacji uzyskasz pomoc na tym forum - w sumie Vinux jest bliższy Ubuntu niż taki Mint...

Jeśli koniecznie upierasz się na Ubuntu - pod żadnym pozorem nie instaluj 11.04. Wersja 10.04 (na której bazowany jest Vinux) będzie najlepsza, chociaż kilku znajomych wspominało, że po krótkich bojach udało im się skonfigurować 10.10.

Jeśli chodzi o listę skrótów Orki - wciśnij Orca+spacja żeby wywołać okno ustawień i znajdź zakładkę ze skrótami klawiatury. Jeśli potrzebujesz skrótów dla konkretnej aplikacji, wciskasz Orca+ctrl+spacja - w oknie pokażą się dodatkowe informacje dotyczące bieżącej aplikacji.

Aha, domyślnie klawisz "Orca" to "Insert" w obłożeniu desktop i "CapsLock" w obłożeniu laptop. W obu obłożeniach skróty są różne!


Przepraszam, teraz więcej Ci nie powiem, na kompie przy którym teraz siedzę Orca mi nie działa, a w domu co najmniej do jutra nie mam netu (dlatego dopiero teraz odpowiadam).
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Powracam po niemal roku przerwy. Cóż tak czasem bywa, że plany nam życie pokrzyżuje. Znów zacząłem poznawać Linuksa. Pojawił się Vinux w wersji 3.0.2 Zawiera m.in. Milvonę. Czy wie ktoś coś konkretnego na temat tego wynalazku? Czym właściwie jest Milvona?
Traktując szerzej problem Ubuntu dla ślepych, to muszę przyznać, iż brakuje programu OCR, znaczy się, nie można zeskanować książki i jej zapisać w pliku tekstowym. Szkoda, bo to jedna z bardziej niezbędnych opcji.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Taaa... autor powinien wiedzieć najlepiej, a nawet nie wiedziałem że ktoś Milvonę do Vinuxa dorzucił :)

Milvona to moduł do speech-dispatchera (wyłącznie język polski). Natywnie korzysta z mbroli (Milena), ale potrafi również korzystać z Ivony (zainstalowanej lokalnie w wine lub w połączonym siecią komputerze z windows). Stąd nazwa Milvona - Milena + Ivona.
O ile mbrola działa raczej bezproblemowo, o tyle Ivona potrafi być kapryśna i czasem się zbuntować. Na szczęście w razie awarii Ivony moduł sam przełącza się na mbrolę, czyli nie musisz biedzić się z przełączeniem Orki np. na espeaka jeśli Ivonie zamami się zdechnąć.
Przy okazji - jeśli będziesz używać milvony bardzo proszę o kontakt mailowy!

Co do OCR - fakt, nie ma wygodnego programu, co nie znaczy że nie ma takich w ogóle. Problem w tym, że w Ubuntu jakoś dziwnie często znajdują się przedpotopowe wersje zarówno cuneiform jak i tesseracta, a w przypadku tesseracta maintainerzy wrzucili tylko kilka plików językowych, oczywiście pomijając polski. Tym niemniej jest to możliwe.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Nawet w Vinuksie zdarza się, iż Orca milknie, przez co dany program jest dla ślepych bezużyteczny. Skłoniło to mnie do zadania fundamentalnego pytania:
Co musi się stać, jak powinien wyglądać program, aby gadacz go widział? W przypadku Windowsa programista decyduje o tym używając danych kontrolek. Jeżeli pochodzą z zestawu windowsowego, wówczas Nvda wszystko powie. Jeśli ma fantazję i cokolwiek zmieni, to umarł w butach. Gadacz będzie milczał. Jak sprawa wygląda w przypadku Linuksa? Pozornie powinno być to bajecznie proste. Orca jest częścią Gnome, zatem instalujemy to środowisko i już wszystko słyszymy. To niestety teoria, która tak drastycznie rozmija się z prozą życia. Jak wspomniałem, problemy występują nawet w Vinuksie. Skoro Orca milknie nawet w dedykowanej niewidomym dystrybucji, to co się dziwić innym, które takiego przeznaczenia nie mają. Czy można udźwiękowić Gnome tak, aby było w całości dostępne?
Nawiedziła mnie jeszcze jedna herezja:
Porównywałem Orkę z Nvda, to taki darmowy, moim zdaniem najlepszy, gadacz pod Windowsy. Gdyby tak przepisać go na Linuksa, cudownie by było. Myślałem o odpaleniu go pod Wine, ale po chwili zorientowałem się, jak jestem głupi. Nvda nie zobaczy Gnome, nie jest ono przecież zbudowane z kontrolek Windowsa.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Smolen pisze: Pozornie powinno być to bajecznie proste. Orca jest częścią Gnome, zatem instalujemy to środowisko i już wszystko słyszymy.
Błąd. Orca przeczyta prawidłowo większość aplikacji Gnome i GTK (większość, bo jak się autor aplikacji uprze to stworzy coś czego się przeczytać nie da). Natomiast nie przeczyta nic w aplikacjach opartych na innych podstawach (np. Qt, Athena - chociaż prace nad Qt trwają i w eksperymentalnych wersjach większość już działa).
Czy można udźwiękowić Gnome tak, aby było w całości dostępne?
I właśnie na to pytanie odpowiedziałem...
Jaki program jest Twoim zdaniem nieczytelny i czy jest częścią Gnome?
Jeśli bardzo się tym interesujesz poczytaj sobie o at-spi, ten temat chyba wykracza poza ramy forum.

Co do NVDA:

Nie wiem co w nim jest takiego fajnego, przyzwyczajenie? Team NVDA ma zdaje się sponsorów, Orca niestety głównego sponsora straciła. To że w ogóle powstaje to efekt pracy wielu ludzi, i to pracy za którą im nikt nie płaci. Do tego doszedł problem przepisania większości kodu na potrzeby Gnome 3.

Co jest takiego w NVDA czego nie ma Orca? Może napiszesz na listę developerów, że taki to a taki ficzer jest Ci niezbędny i chcesz go mieć w Orce? Może wystarczy dopisanie własnego skryptu realizującego jakąś tam czynność?

Którą wersję Orki sprawdzałeś? Jeśli tą z Vinuxa 3.0 to z przykrością muszę poinformować, że prace nad tą wersją zostały ukończone i w chwili obecnej wprowadza się wyłącznie poprawki dotyczące stabilności i bezpieczeństwa. W Ubuntu 12.04 będzie Orca 3.4.0 o ile wiem, nowsze wersje powinny być dostępne w miarę ich powstawania (praktycznie gdyby nie zamrożenie Ubuntu mogłaby się tam od razu znaleźć 3.4.1).

To tyle ode mnie (o repozytoriach odpowiedziałem na PM)
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Nvda jest stabilny i funkcjonalny. Ma opcję z dwoma klawiszami specjalnymi tj. kapslokiem i insertem. To oznacza, że nie ma tzw. Obłożeń. Jak chcesz to skrót z insertem a jak wygodniej to z kapslokiem. Omawiana przeze mnie Orca pochodziła z Vinuksa w wersji 3.0.2
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

To jako ciekawostkę podam, że ktoś wczoraj na liście Orki zaproponował trzeci klawisz, keypad insert (tak jak w speakupie).
Nie jestem pewien czy nie można tego zmienić, ale na razie nie mam jak sprawdzić.
Zresztą pomysł jest dobry, nawet na pełnej klawiaturze capslock wydaje mi się wygodniejszy od inserta. Sprawdzę jak zainstaluję normalnego Ubuntu z Gnome, na razie mam Xfce a w tej wersji Orca (jeszcze) nie działa.

Dopisane po edycji:

Sprawdziłem. W wersji 3.0.4 można wybrać klawisz.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

W Orce można zrobić skrót bez inserta czy kapsloka. Ostatnio coś takiego przypadkowo mi się udało. Mianowicie zmieniłem skrót wypowiadania czasu na f12. Na wstępie warto zapisać domyślne ustawienia, bo trudno do nich później wrócić. Wracając jeszcze do dostępności Gnome:
Piszą, że Orca nie ginie, wręcz przeciwnie, w ostatniej wersji będą się starać poprawić wygląd, tak, aby gadało więcej. Sprawdzał ktoś najnowsze Gnome?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Wszystkie ustawienia siedzą w jednym dobrze znanym miejscu, tak że łatwo można zrobić backup. Jeśli uda mi się odpalić speakupa (na razie jednego drobiazgu mi brakuje do pełnej funkcjonalności, na testowej instalacji już mi ładnie gada) to w ogóle nie ma problemu - można używać choćby mc (w terminalu gnome się raczej nie da) i nawet jeśli dokładnie skopiesz ustawienia Orki możesz to szybciutko poprawić.
Co do wyglądu - z tego co wiem interfejs ustawień ma być kompletnie przepisany - ściślej, jest w trakcie przepisywania i zbierania opinii.
Najnowsza Orca jest dostępna z gita, możesz mieć zainstalowaną systemową i jednocześnie najnowszą, nie gryzą się nawzajem.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Znaczy się dwa identyczne gadacze na jednym systemie? Jak będziesz miał wolną chwilę, to proszę o instrukcję jak to poinstalować, żeby się wszystko nie posypało. Zrobienie kopii ustawień też by się przydało, bo jak się zacznie samodzielnie przerabiać Orkę na podobieństwo Nvda lub łajzy, to powrót jest niesłychanie trudny. Gdzie siedzą te ustawienia firmowe?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Dokładnie - dwa identyczne gadacze, tylko uruchamiane z innego miejsca - jeden uruchamiasz przez "orca" a drugi np. przez "~/local/bin/orca". W każdej chwili możesz przełączyć.
Postaram się wszystko przygotować tylko muszę sobie zainstalować ubunciaka który mi się 10 sekund temu pobrał :)
A najnowszej Orki sam jestem ciekaw więc ze zrozumiałych względów będę chciał mieć obie wersje.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Vinuksiarzom polecam instalować wersje oparte na 11.04, ponieważ w nich na pewno dźwięk nie zniknie. W bazujących na dziesiątce zdarza się to bardzo często. Postawiłem tą niby stabilną wersję 3.0.2 i zainstalowałem Milenkę z repozytoriów, po powtórnym zalogowaniu system zamilkł dokumentnie. Dopiero później uświadomiono mnie, iż dziesiątka ma problemy ze sterownikami do kart dźwiękowych i jak chcę cokolwiek słyszeć, to tylko jedenastka. Potwierdzam, niestabilne wersje na jedenastce czasem się przytną, ale dadzą się reanimować. Te na dziesiątce milkną i koniec, podnieść ich się nie da i jedynym wyjściem jest ponowna instalacja całego systemu.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

To ze swej strony: jeśli ktoś używa modułu milvona do speechda bezwzględnie powinien zrobić update do wersji co najmniej 0.1.7 (właśnie się mielą na launchpadzie) - znalazłem bardzo obleśnego buraka w kodzie który wykrzaczał moduł przy próbie czytania niektórych terminalowych okienek dialogowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uniwersalny dostęp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości