osoba niewidoma a ubuntu

Rozwiązania techniczne umożliwiające lub ułatwiające korzystanie z Ubuntu osobom niepełnosprawnym.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Wpisujemy jakieś sudo w terminalu i w tym momencie Orca lubiła się z Milvoną przyciąć. Właśnie wówczas, gdy trzeba było wpisać hasło. Rozumiem, iż teraz ten problem już nie powinien występować. Tak wracając jeszcze do współpracy Nvda i Orki, to przyniosłoby to wiele dobrego. Zauważam wzajemną niechęć obydwu środowisk. Mam nadzieję, że jestem w błędzie. Nvda opracowało genialnego gadacza, Orca zna Gnome i wciąż je poznaje, więc w przyszłości powinna czytać więcej. Co by komu szkodziło, aby połączyć te dwa produkty w jeden, naprawdę funkcjonalny. Od Nvda wziąć wygląd i skróty, od Orki znajomość Gnome.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Błagam, zanim znowu zaczniesz porównywać Orkę do Nvda zapoznaj się proszę z najnowszą wersją. Używasz wersji xdesktop, a to zasadnicza różnica.
Poza tym jakie skróty Ci się znowu w Orce nie podobają? Skróty można sobie samemu ustawić (zakładka 'skróty klawiszowe' w panelu).
Co do błędu - nie w momencie wpisania hasła, tylko w momencie wyświetlenia jakiegoś dialogu w terminalu. Przy wpisywaniu hasła raczej nie ma prawa nic mówić.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

To fakt, nie jestem na bieżąco. Używam Orki domyślnie zainstalowanej w Vinuksie 3.2.1 W przyszłym tygodniu zainstaluję tę nową. W jaki sposób umieścić na jednej maszynie dwie Orki tak, aby się nie pogryzły? Myślałem o dwóch użytkownikach, ale nie wiem, czy to zapobiegnie konfliktowi.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

to nie tak - nowa orca działa na gnome 3, wersja którą masz to ostatnia działająca z gnome 2.
nie trzeba dwóch użytkowników, w każdej chwili jest możliwe przełączenie. postaram się jakąś krótką instrukcję i przykładowy skrypt napisać.
tylko pamiętaj że jest potrzebny ubuntu 12.04, na vinuksie nie przejdzie.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Będzie to spore ryzyko, Vinux jakoś tam gada a 12.04, to typowy skok na głęboką wodę. Nie mam jednak wyboru, jeżeli nie ma szans odpalenia najnowszej Orki na dostępnych wersja Vinuksa.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

spróbuj na virtualboksie.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Zaryzykuję, lecz dopiero w przyszłym tygodniu. Gdy działacie pod Vinuksem nie aktualizujcie Orki, to typowa ruletka. Czasem trafia się poprawka, w rodzaju dodawania profili, ale częściej ściągniecie wersję z błędami, która doprowadzi was do granic wytrzymałości psychicznej. Jestem zdecydowany co do instalacji dwunastki, bo na oficjalnych stronach Gnome chwalą się, że postępy czynią w dostępności dla Orki. Pytanie zasadnicze to, które programy będą autentycznie widoczne? Niestety nie dam rady jej sam zainstalować, bo domyślną nakładką jest Unity, Gnome trzeba sobie dociągnąć we własnym zakresie. Jak pobiorę całe Gnome, to czy będzie jeszcze trzeba dociągać coś, aby Orca zadziałała optymalnie?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Czytałeś to: viewtopic.php?f=146&t=157907
Masz całą instrukcję jak zainstalować Ubuntu od razu ze wszystkimi bajerami.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Wielkie Dzięki za instrukcję. Spróbuję zainstalować system bez pomocy osoby widzącej, takie rozpoznanie bojem.
Może jest jakaś metoda, aby mówiło lepiej, więcej, niż pod ustawieniami firmowymi? Coś gdzieś przestawić, wyłączyć, doinstalować? Jak ktoś wie, jak poprawić udźwiękowienie dwunastki, to proszę o pisanie w niniejszym wątku. Wrażeniami z pracy z najnowszym Ubuntu podzielę się, gdy tylko będę miał coś istotnego do przekazania. Na razie dysponuję jedynie sprzecznymi relacjami użytkowników. Jedni 12.04 chwalą, inni mieszają je z błotem.
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Foka0111 »

U mnie kubuntu 12.04 jest tak szybkie,jak ubuntu 10.04 , jak windows 7 na drugiej partycji.
Reakcje są natychmiastowe.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

tyle że na kde orki nie odpalisz jeszcze przez najbliższe pięć lat.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Gada tylko Gnome i to też nie całe. np. Pod Vinuksem najlepiej słuchać muzyki w Totemie, bo jego menu jest dla Orki dostępne. Mam wrażenie, że radzi sobie ona z programami o typowym wyglądzie, tzn. plik, edycja, widok itd. itp. Wszelakie udziwnienia są poza jej zasięgiem. W Windowsie istnieją tzw. skórki, można dzięki nim zmieniać wygląd programu. Zdarza się, że jedna jest dla gadaczy niewidoczna a po zmianie wszystko potrafią w tej samej aplikacji przeczytać. Czy coś takiego jest możliwe pod Linuksem? Takie dodatkowe skórki dla programów, w których Orca nic ujrzeć dotąd nie potrafiła.
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Foka0111 »

A tak prywatnie,używasz loadstone na telefonie ?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Z ciekawostek:
Udało mi się (prawie) zmusić do gadania LXDE. Jest duża szansa że uda mi się do końca - na razie mam dwa drobne problemy (firefox w ogóle nie chce gadać, metacity wymaga restartu żeby uprzejmie zechciał gadać). Trochę kombinowania przy tym było, ale sprawa chyba jest opłacalna - LXDE nie żre tyle zasobów co spaślak Gnome, takie coś byłoby idealnym środowiskiem np. na małego netbooka :)
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Czyli nowe Gnome tj. 3.4 się sypie? Istnieją trzy możliwości:
1. Coś rozwaliłem, lub nie potrafię ustawić i dlatego dwunastka u mnie praktycznie nie działa.
2. Gnomiarze coś skopali i Orca zgłupiała.
3. Nowa Orca jest niedopracowana i dlatego z Gnome współpracować nie chce.
Nie wiem, który wariant trafnie opisuje rzeczywistość, lecz nie ma co udawać. Z nowym Ubuntu jest coś nie w porządku. Miał to być przełom, jak Pan Prezes z Canonicala w wywiadzie obiecywał. System stabilny, dostępny dla każdego a tu problemy na wejściu, od razu po instalacji.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Myślę że wariant czwarty - coś nie tak z Ubuntu. Bo jeśli Orca mi się zacina na Gnomie a nie zacina się na LXDE to znaczy że to nie wina Orki.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Jeżeli błąd tkwi w samym systemie, to długo będziemy czekać na jego poprawienie. Zanim go zlokalizują i zorientują się, co właściwie sknocili, może nadejść czas na premierę trzynastki. Zaskoczyło mnie awaryjne udźwiękowienie, przecież istnieją już jakoś tam gadające wersje jedenastki.
Jeżeli nawet u ciebie Gnome nie gada, jak należy, to na pewno ustawić się tego nie da.

-- 20 lip 2012, o 10:30 --

Co powiecie na taką instrukcję?
http://www.mbpmm.pl/dla-niewidomych/584 ... acji-vinux
Chciałbym maksymalnie to rozpowszechnić w sieci, gdzie można by zamieścić informację?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: mario_7 »

Smolen, tego typu poradniki można umieścić np. w naszej Czytelni.
phate
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 25 lis 2012, 17:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86
Lokalizacja: localhost

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: phate »

ciekawa instrukcja...
respect!
proponuje wypozycjonowac strone pod ta instrukcje i napewno bedzie ok:)


Pozdrawiam,
phate
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."
A. Einstein
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Wszystko fajnie, tyle że w instrukcji jest instalacja modułu który nie jest już wspierany (sd_milena) i bezwzględnie powinien być zamieniony na sd_milvona. Dodatkowo zarówno milena, jak i sd_milvona znajdują się w moim ppa (czyli odpadają jakieś ściągania z dziwnych źródeł), a instalacja modułu automatycznie uaktualnia konfigurację speechda. Jedyne co jest konieczne (w 10.04, czyli starym Vinuksie o którym mowa) to skopiowanie plików konfiguracyjnych do swojego katalogu domowego.
Niestety, kolega Smolen po otrzymaniu ode mnie tych informacji gdzieś się zagubił i nie mam z nim kontaktu - a szkoda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uniwersalny dostęp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości