osoba niewidoma a ubuntu

Rozwiązania techniczne umożliwiające lub ułatwiające korzystanie z Ubuntu osobom niepełnosprawnym.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Powracam po długiej nieobecności, mam nadzieję, że teraz już kontakt nie zaniknie. Kilka niepowodzeń dźwiękowych skutecznie, na pewien czas, zniechęciło mnie do eksperymentów, ale ciągnie wilka do lasu i w najbliższej przyszłości spróbuję jeszcze raz odpalić Ubunciaka. Niestety nic nowego się nie zadziało, Vinux stoi w miejscu, szkoda, bo zapowiadało się coś ciekawego i wartościowego.
Odnośnie przywołanej powyżej instrukcji, wspaniale by było, gdyby w odpowiednim dziale na Ubuntu.pl się pojawiła.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

jak stoi w miejscu... fakt że dawno nie zaglądałem, ale vinux 4 ma się podobno całkiem dobrze. poza tym w czasie Twojego urlopu pojawiło się coś nowego - dystrybucja Sonar (bazowana na aktualnych wydaniach ubuntu).
na razie też mam urlop przymusowy od internetu tak że nie podam dokładnych linków, ale powinieneś znaleźć wszystko w googlach. w razie czego masz listy mailowe ubuntu-accessibility i vinuxa.

-- 17 lut 2013 15:59 --

a co do instrukcji: poprawiłeś to o czym pisałem? bo sd_milena pewnie niedługo odejdzie w niebyt i tym samym instrukcja przestanie mieć sens.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Do całego majdanu będę miał dostęp w tym, najpóźniej w przyszłym tygodniu, wówczas poprawię w instrukcji co należy. Vinux czwórka? Długo na urlopie byłem, więc na bieżąco nie jestem, ale to mnie naprawdę mocno zaskoczyło, zaraz poszukam wiadomości o tych nowościach.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

http://cdimage.vinuxproject.org/daily-live/current/ - dzienne buildy vinuxa 4.0 (pangolin)
http://www.sonar-project.org/ - strona Sonara.
Przepraszam że tak krotko, ale korzystam gościnnie z netu.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Nie rozumiem tej polityki. Vinux niby się rozwija, lecz wciąż pozostaje na etapie stabilnej wersji 3.0.2 czyli Ubuntu 10.04. Czy próbowałeś odpalać Sonara a jeżeli tak, czy warto się w to bawić?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

A co tu jest do rozumienia? Luke Yelavich z ekipą cały czas próbują ponaprawiać błędy które uprzejmie do Ubuntu wsadził Canonical i wygląda na to, że jeszcze długo im sie to nie uda. Stąd Vinux cały czas w fazie eksperymentalnej. Zresztą trudno mówić tu o stabilności - bo nawet samo Ubuntu nie rusza na każdym sprzęcie. Poza tym trochę trudno pogodzić wymagania wszystkich użytkowników - niektórym odpowiada konfiguracja PulseAudio taka jaka jest, inni potrzebują ustawienia w tryb system. Ktoś nie może żyć bez speechd-upa, inny chce koniecznie espeakupa, ktoś inny w ogóle z konsoli nie korzysta albo uruchamia Yasra.
Sonar jest tu pewna alternatywą - dystrybucja jest tworzona praktycznie przez jedną osobę, ale skupia się raczej na dostarczeniu na dzień dobry wszystkiego, czego osoba niewidoma czy słabowidząca potrzebuje. Odpalałem wersję Pangolin - ot, takie normalne Ubuntu, z tą różnicą że można od razu zainstalować sobie Gnome Classic ze wszystkim czego człowiek potrzebuje a nie przegryzać się przez Unity.
W ogóle zauważyłem pewną tendencję - użytkownicy nie czekają już na specjalizowane dystrybucje, instalują sobie po prostu Linuksa (i to niekoniecznie Ubuntu, Arch jest bardzo popularny na przykład) i dopasowują do swoich potrzeb. Spróbuj zresztą Talking Archa: http://the-brannons.com/tarch/ - masz na dzień dobry konsolę z espeakupem i resztę trzeba sobie doinstalować samemu :)
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Odnośnie samodzielnego ustawiania systemu, za wysokie progi na moje nogi. Konsoli nie znam a tak zdesperowany, by uczyć się trzeciego systemu w życiu, jeszcze nie jestem.
Czy można powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy, Sonar stanowi dla niewidomych, rozwiązanie bardziej użyteczne od Vinuksa?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: ethanak »

Najlepiej spróbuj - zainstaluj na jakimś virtualboksie którąś z ostatnich wersji Vinuxa i Sonara - sam będziesz w stanie stwierdzić co jest bardziej przydatne.
Moja - ale to moja bardzo osobista opinia: nie ma co się spodziewać stabilnej wersji Vinuxa opartej na 12.04. Na razie bawiłbym się Sonarem (choćby z tego powodu, że jest oparty na najnowszej wersji Ubuntu) i czekał na decyzję w sprawie Vinuxa (pewnie na następną wersję LTS). Przy czym (dalej moja osobista opinia) Vinux pozostanie dystrybucją dla początkujących.
Uciekam bo godzinę temu przyjechałem z Białegostoku i tylko na chwilę do firmy wpadłem :)

-- 23 lut 2013 16:25 --

z tego co wiem, Luke pracuje nad pełną dostępnością Ubuntu 14.04 - być może vinux przejdzie do historii...
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: Smolen »

Pełne udźwiękowienie? Piękne by to było. Z bardzo krótkiego rozpoznania wynika, że Sonar to taka błyskotka, lecz po ślepemu nic się tam nie zdziała. Proponuję pozostać przy stabilnej wersji Vinuksa.
icek01
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2012, 10:15

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: icek01 »

Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić bo nie miałem okazji zobaczenia takiego korzystania.
MrtDw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2012, 17:39

Re: osoba niewidoma a ubuntu

Post autor: MrtDw »

Nie jestem niewidomy ale z racji takowych znajomych temat mnie zainteresował - mnie sie zdaje że irytującym problemem jest brak darmowego głosu który byłby na poziomie (np do użycia w festivalu lub orce) Wtedy wszystko faktycznie byłoby zgodne z filozofią open source. Szukając po necie znalazłem chyba w miarę dobry głos polski do festivala
http://syntezamowy.pjwstk.edu.pl/korpus.html
Jeśli chodzi o głosy angielskie to ciekawy system w javie jest tu
https://github.com/marytts/marytts/wiki/MARY-TTS-5.0
Moze komuś się przyda.
Te systemy mają i tę wadę że brak tam GUI albo jeśli jest to zupełnie różnorodne i nieintuitywne. Jakbym miał kasę i potrafił pisac programy założyłbym jakiś projekt integrujący wszystkie te systemy tak aby ułatwić korzystanie.. Wątpię by jakikolwiek niewidomy mógł z nich korzystać bez pomocy - instalacja staje sie trudna lub wręcz niemożliwa. Do bani jest fakt że programy te są tworzone jako naukowe konstrukty teoretyczne - czyli myślą jak zrobić żeby najlepiej zamienić tekst na głos, ale nikt nie zastanawia się jak ten niewidomy ma z nich korzystać. Wydaje się czasem że twórcy w ogóle niewidomych użytkowników nie biorą pod uwagę choć to przecież im te programy są najbardziej potrzebne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uniwersalny dostęp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości