Nexus 4 i Ubuntu touch - wrażenia

Miejsce przeznaczone na posty o Ubuntu w wersji dla urządzeń mobilnych.
Awatar użytkownika
Jenot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 01 sty 2008, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Nexus 4 i Ubuntu touch - wrażenia

Post autor: Jenot »

Po latach używania Maców i iphonów wracam do korzeni. Na Macu Pro (cylinder) po ciężkich bojach udało mi się zainstalować Debiana Jessie. Na szczęście po instalacji już problemów nie ma (poza niedziałającym zewnętrznym interfejsem audio Tascam US-322). Iphone idzie na sprzedaż. Wczoraj po szybkim rozeznaniu tematu Ubuntu Touch kupiłem Nexusa 4. Instrukcja instalacji jest tu: https://developer.ubuntu.com/en/start/u ... r-devices/. Oczywiście opis dotyczy Ubuntu Desktop i nie znalazłem nikogo, kto próbował tego na debianie. Na szczęście udało się po dodaniu repozytoriów zainstalować potrzebne narzędzia i zainstalować Ubuntu na telefonie (z gałęzi devel).
Niestety moja radość trwała krótko. Telefon na razie nie nadaje się dla mnie do codziennego użytkowania. Ale do rzeczy:
Zalety:
- jest szybki,
- jest stabilny,
- interfejs użytkownika bezproblemowy i intuicyjny,
- podstawowe funkcje działają bez zarzutu: dzwonienie, SMS, mail, www, facebook, polskie znaki itp.
Wady:
- żre baterię jak szalony,
- aplikacja Facebook to chyba tylko kontener dla mobilnej wersji webowej - wolna, przy próbie odpalenia przeglądarki (np. z youtubem) wywala komunikat błędu (z krzakami zamiast polskich znaków),
- brak możliwości synchronizowania kalendarzy i kontaktów z moim linuksowym serwerem Baikal (CalDAV, CardDAV). Do wyboru jest tylko google,
- baaardzo skromna baza aplikacji - mam nadzieję, że wkrótce to się poprawi.
- znalazłem jedną aplikację do GPS ale nie działa - nie znajduje pozycji GPS.

Na razie wróciłem do Androida ale co jakiś czas będę dawał szansę Ubuntu, ewentualnie zainstaluję boot managera, żeby śledzić postępy. Jak ktoś na swoim Nexusie ma problemy z instalacją Ubuntu Touch to służę pomocą.
Awatar użytkownika
Draqun
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 27 wrz 2007, 17:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nexus 4 i Ubuntu touch - wrażenia

Post autor: Draqun »

Witam.

Mam pytanie właśnie odnośnie tandemu Nexusa 4 i Ubuntu Touch. Od jakiegoś czasu przymierzam się do wymiany telefonu, na którym miałbym/mógłbym zainstalować Ubuntu. Jako, że dość ciężko dorwać sklep, który w Polsce rozprowadzałby Meizu MX4 z UT w jakiejś przyzwoitej cenie (blisko 1500 zł to przesada). Czy tandem, o którym jest ten temat sprawuje się dobrze? Czy podczas podmiany ROM'u z andka na UT jest dużo miejsc gdzie można coś schrzanić i zrobić cegłe z telefonu? Chodzi mi podstawowe funkcje. Ilość aplikacji mnie nie interesuje ponieważ zamierzam sam w wolnym czasie zająć się developerką dla UT

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nexus 4 i Ubuntu touch - wrażenia

Post autor: enedil »

Oj, niewiele
Ta instrukcja zawiera w zasadzie listę poleceń w terminalu - https://developer.ubuntu.com/en/start/u ... r-devices/
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Smartfony i tablety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości