Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Miejsce przeznaczone na posty o Ubuntu w wersji dla urządzeń mobilnych.
marjaw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2017, 10:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: marjaw »

Witam :)
Mój tablet to tani Goclever Insignia 800 Win - sprzęt Intel z preinstalowanym Win 8.1 (sprzęt "niby" 64 bit ale oryginalny Win jest 32 bitowy !).
Udało mi się swego czasu zainstalować na "tym czymś" Ubuntu-Gnome 14 LTS. Oczywiście, jak wtedy, tak i dzisiaj trzeba zainstalować grub32 bo to jakoś śmiesznie startuje w tym trybie aby potem przejść na 64 bity, musi mieć "nomodeset" na starcie dla jądra bo ponoć nie ma sterowników 64 bit dla tej grafiki, etc.
To wszystko "jakoś" opanowałem.
Ale jest problem z instalacją Ubuntu 16 LTS i Ubuntu-Gnome 16 LTS. Po wielu "bojach" wyciągnąłem wniosek że winne jest: za mała pamięć RAM w tym moim tablecie (1G, które jest i tak dodatkowo obcięte dla grafiki) i to że instalatory formatują SWAP-a. Bo jeżeli nawet instalator potrzebuje min. 1,5 GB RAM-u to przy wcześniejszym partycjonowaniu dysku ze SWAP-em i wykorzystaniu go na starcie to potem jest on formatowany no i mam zwiechę. Xubuntu i Lubuntu instalują się bezproblemowo ale ... to jest mały 8-calowy tablet i tak naprawdę, w praktyce dla mnie, to pulpit Gnome jest jedyny. Pozostałe pulpity mają za małe kontrolki okien, a w Gnome można je sobie powiększyć i poza tym Gnome jest "jakby" stworzony do małych ekranów dotykowych.

Więc ... czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w instalacji *BUNTU na takich "dziwolągach" jak mój tablet i czy można jakoś spróbować wyłączyć formatowanie SWAP-a przy instalacji ?
UBUNTU 16.04 LTS, Laptop DELL Inspiron 17: Intel i7, +GF840M, RAM 8G, HDD 1T. Drukarka HP3525. Kontroler gier SONY PS3
... i wszystko śmiga :)
... i tani tablet - GoClever Insignia 800 Win z *BUNTU :)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: mario_7 »

Może spróbuj z instalacją wersji serwerowej - ma instalator w trybie tekstowym.

Jest też dostępny sieciowy instalator.
marjaw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2017, 10:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: marjaw »

Dzięki za info :)

Instalator sieciowy odpada bo ten tablet (jak wiele takich "wynalazków") ma dosyć nietypowy sprzęt w środku, np. karta WiFi+BT wymaga wielu zabiegów aby ożyła pod linuksem. W czasie poprzednich eksperymentów, "na starcie", używałem modemu USB. Zassałem już Ubuntu-16.04.1-serwer ale poligon przewiduję dopiero na weekend. Poza tym, muszę się doszkolić jak w samej konsoli skonfigurować ten modem bo nie wiem czy będzie "jakiś" program typu WVDIAL po instalacji, a i skrypt do tego by się jakiś przydał. Zresztą ... zawsze coś musiałem do tych prób przygotowywać bo tablet z uruchomionym desktopem żre prądu ile widzi (maks. czas pracy bez zarządzania energią to poniżej 2 godzin), a gniazdo ma tylko jedno, tj USB do ładowania LUB do podłączenia hub-a z klawiaturą, modemem i pendriv-em startowym. No i trzeba sie spieszyć ;)
Pozdrawiam :)
UBUNTU 16.04 LTS, Laptop DELL Inspiron 17: Intel i7, +GF840M, RAM 8G, HDD 1T. Drukarka HP3525. Kontroler gier SONY PS3
... i wszystko śmiga :)
... i tani tablet - GoClever Insignia 800 Win z *BUNTU :)
marjaw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2017, 10:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: marjaw »

JEST :)
Ale ... przy okazji szukania firmware do scalaka WiFi/BT RTL8723BS trafiłem na coś takiego: Ubuntu-GNOME 16.04.1 LTS "Xenial Xerus" Linuxium - Release Intel Atom. I poszedłem na łatwiznę ;)
Są tam ... ? ... chyba wszystkie klony UBUNTU dla sprzętu typu "mój tablet".
Problem z małym RAM-em nasi koledzy obeszli na starcie w ten sposób (parametr dla jądra w konfie grub-a): zswap.enabled=1 zswap.compressor=lz4
Wprawdzie ten mój tablet podczas instalacji "ledwo zipie" (czas do wyświetlenia Gnome od startu to ok 2/3 min.), to już sama instalacja przechodzi w miarę płynnie.
Co ciekawe, podczas instalacji ww. , u mnie, chip WiFi działa więc można doinstalować wszystko. Ale już po restarcie jest "kupa" i musiałem korzystać z modemu. Temat (jak także było na linii UBU 14) na ZAŚ ...
Podsumowując pierwsze podejście ... :
Dział tylko: SYSTEM, DOTYK. Tu dla zainteresowanych: https://zapodaj.net/5b3d34abc7d67.jpg.html
Jak widać, nie ma kompletu pakietów językowych, ale wszystko ... po kolei :) I ten skok obciążenia to GRAFIKA, też problem na ZAŚ ;)
Dalsze foto TAB-a tutaj: https://zapodaj.net/3404113afa198.jpg.htm , https://zapodaj.net/65065c9da9477.jpg.html

I ... ja nie chcę SOBIE nakręcać tematu na FORUM, ale w czasach gdzie w mikrofalówce mam *BSD, coś podobnego w PIONEER, to czemu nie mam mieś FAJNEGO OS-a wszędzie ?

Pasjonatów i RYZYKANTÓW proszę o refleksje i własne doświadczenia ;)

Walka trwa ... :) , ale jest lepiej niż kilka miesięcy wcześniej :)
UBUNTU 16.04 LTS, Laptop DELL Inspiron 17: Intel i7, +GF840M, RAM 8G, HDD 1T. Drukarka HP3525. Kontroler gier SONY PS3
... i wszystko śmiga :)
... i tani tablet - GoClever Insignia 800 Win z *BUNTU :)
marjaw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2017, 10:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: marjaw »

Witam :)
No i porażka... zadaniem na dzisiaj i jutro było przystosowanie standardowego ISO Ubuntu-Gnome z linii LTS na tablet. Udało mi się proces instalacji doprowadzić do końca, tj wykorzystałem doświadczenia kolegów z "Linuxium" , np. niezbędne stało się ustawienie dla jądra (na starcie): intel_idle.max_cstate=1 zswap.enabled=1 zswap.compressor=lz4. Kompresja, to już pisałem ale że partycję HOME tworzę na karcie SD (wewnętrzny dysk półprzewodnikowy to tylko 16G, więc na nim jest ROOT i SWAP) to doszło "intel_idle ...". Ale po dwóch nieudanych podejściach do instalacji i wreszcie ... OK, to system nie widzi ani chipu WiFi (to nie jest zaskoczenie) ale nawet mój standardowy modem Huawei nie działa, a żeby system wstał po restarcie to trzeba zainstalować GRUB-a 32 bitowego. Zassałem (na laptop) bez instalacji wymagane pliki, mam je w /var/cache/apt/archives i mogę je sobie skopiować na dysk instalacyjny.

Moje pytanie (bo tablet się aktualnie znowu ładuje), czy mogę je zainstalować przez PKG, APT ... czy trzeba to jakoś wykombinować inaczej gdy nie ma połączenia z NET-em i nie mam listy pakietów ???

Podpowiedzcie :)
UBUNTU 16.04 LTS, Laptop DELL Inspiron 17: Intel i7, +GF840M, RAM 8G, HDD 1T. Drukarka HP3525. Kontroler gier SONY PS3
... i wszystko śmiga :)
... i tani tablet - GoClever Insignia 800 Win z *BUNTU :)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: mario_7 »

Pliki deb instaluje się poleceniem dpkg - o ile masz spełnione wszystkie zależności, to pakiet(y) zainstaluje(ą) się bez problemu.
marjaw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2017, 10:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: marjaw »

OK :) ale mi chodziło o coś ... (przepraszam, ja pod wpływem "adrenaliny", czasami nie potrafię się "określić" ;) ), to czy po instalacji będę mógł w "prosty sposób" zainstalować dodatkowe pakiety. Z tego, co już mam:

chroot /target mount -t proc proc /proc
chroot /target mount -t sysfs sysfs /sys
mount --bind /dev /target/dev
mount --bind /run /target/run
chroot /target apt-get ... (i tak dalej, tu już można wszystko instalować dla świeżego systemu)

Po doinstalowaniach:

chroot /target umount /sys
chroot /target umount /proc
umount /target/run
umount /target/dev

Ale ... zmarnowałem 2/3 godziny z powodu oszukiwania ;) użytkownika przez instalator Ubuntu-Gnome ( a tablet znowu się ładuje :mrgreen: ). A jak ... ;-)
Po nieudanej instalacji (zwiecha), więc trudno określić co "zostało" na pamięciach masowych instalator się pyta czy odmontować znalezione partycje ... więc OK, zrobimy nowe :). Instalator pokazuje coś 'ala "dostępna przestrzeń" (nie potrafię dosłownie przytoczyć, robię to z pamięci) i klikam "+" aby dodać nową partycję. I tu jest "kupa" bo dopiero za którymś razem zauważyłem że pomimo ustawień "dodaj, typ, rozmiar i ... FORMATUJ" to widać że jest już coś zapisane na tej partycji i instalator wcale jej nie tworzy od nowa !!! Może się mylę, ale dopiero po np. utworzeniu innych, np. dwóch partycji na danym "dysku" lub innych manewrach, system plików nośnika jest tworzony od początku tj. poprawnie. Po "kombinacjach" z systemem plików znów się wszystko instaluje :)
No i wróciłem do punktu wyjścia ;)
Ale się nie poddaję :) CZŁOWIEK ... czy ... SPRZĘT ? ;)
UBUNTU 16.04 LTS, Laptop DELL Inspiron 17: Intel i7, +GF840M, RAM 8G, HDD 1T. Drukarka HP3525. Kontroler gier SONY PS3
... i wszystko śmiga :)
... i tani tablet - GoClever Insignia 800 Win z *BUNTU :)
Awatar użytkownika
essisto
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2017, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólnie ... *BUNTU i tani tablet

Post autor: essisto »

Trafiłem tutaj z googla, bo zaciekawił mnie ten temat. Udało ci się w końcu poprawnie zainstalować tego 16 LTS? Mam podobnego tableta i sam się zastanawiałem nad tym, ale widziałem wiele problemów, a tu widzę ktoś się tego podjął :D
:boat: Obecnie użytwkonik lapka Lenovo y50-70 z zainstalowanym Ubuntu. Prywatnie Michał pracuję jako Elektronik, a także prowadzę katalog biur rachunkowych -> http://zaufanaksiegowa.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Smartfony i tablety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości