Lenovo ideapad MIIX 300

Miejsce przeznaczone na posty o Ubuntu w wersji dla urządzeń mobilnych.
Awatar użytkownika
kokop
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Lenovo ideapad MIIX 300

Post autor: kokop »

Cześć!
Wprawdzie stary dziad ze mnie co to obliczeniowe sprawy zaczynał w szkole od liczydła, a nie od jakichś kamputerów czy tabletów. To lubię komputery i lubię gdy działają. Kupę lat temu, zdaje się że był to jeszcze komputer z prockiem 486DX na którym latał win 95, zapuściłem jakiegoś Linuxa zakupionego w kiosku jako dodatek do gazety. Działało to to marnie, albo bardzo marnie jednak posiało chęć zbadania tematu. Potem jakoś juz poszło :roll: Przerabiałem jakieś Red-Haty i inne SuSe aż z czasem natrafiłem na zjawisko pod nazwą Ubuntu. No i tak już mi zostało :-D Bardzo długo siedziałem na 9.04 i przyznaję że późniejsze wersje uznawałem za mało udane. Próbowałem również Minta bo ktoś strasznie zachwalał ale kompletnie jakoś mi nie pasował. W końcu powiedziałem sobie -czas na zmiany- zapuściłem 14-ke i jakoś do unity zdołałem się przekonać. Zmieniłem na 16.04 i uważam że jest bardzo OK.
Kupę lat więc windowsów wszelkiej maści na oczy nie widziałem aż do ostatnich świąt. Siostra kupiła mi w prezencie tytułowy sprzęcik. Ni pies to ni wydra, ale jako tablet do oglądania filmów w robocie czy czytania ebooków chyba ujdzie :mrgreen: myślę sobie.
Pewno za karę w piątek mój stary >roboczy< tablet z androidem zaliczył glebę, znaczy asfalt. I wprawdzie nie rozleciał się na kawałki (twarda sztuka z Lidla :lol: ) to >dotyk< diabli wzięli. Zdążyłem wygooglac że to digitizer (czy jak mu tam) i raczej marnie widzę jego szanse na powrót do życia ( w sensie za tablet dałem ze 4 dychy parę lat temu a nowy digititizer kosztuje 2) Ale nic to sobie myślę, mam prezent od siostry :mrgreen: Czytam karteczkę na której pisze że tam Windows 10 :ligt: - świetnie- podobno fajny jest. Tak przynajmniej pisało w gazecie (i podpowiadało mi moje wnętrze przekonane że kolesie z wingrozy powinni się spiąc żeby jakoś zachować twarz w starciu z dystrybucjami Linuksowymi)
No i co?
Odpalam, zadaje mi milion pytań i pewnie w w/z z moją nieszczerością już na wstępie kłody pod nogi a w sieć wali transmisję jakbym zciągał z pięć filmów na raz ( chyba wszystko co znalazł o mnie wysłał do centrali gad jeden) Zmiana języka to fikcja- Lenovo kupiony w niemczech i uznaje tylko niemiecki, ew. robi jakiś miks niemiecko -polski albo niemiecko-angielski i dalej ni chu-chu :shock: .
Połowa nastawów systemowych (albo lepiej) to fikcja. Ta druga połowa działa wcale nie tak jak oczekuje ktoś kto siedział jakiś czas na linuxie a w tablecie miał androida. Jednym słowem porażka totalna- jeżeli mam wyrazić jakąś opinię na temat tego systemu.
Nic mi tam nie zgadza się z tym co to tu i tam o tym piszą wychwalając w niebiosa jaki to on zaj...... jest. Pokratkowany tylko żeby jeszcze większy przygłup niż ja nie zgubił się w systemie. Kafel od netu, kafel od wiadomości, kafel od edytora.
O ja pier.......- kto to wymyślił? Próbowałem powiększyć ekran sposobem androidowym żeby coś wogóle zobaczyć a ten system to mnie :lol:
Normalnie masakra jakiej nie spodziewałem się zobaczyć :pt36: Nawet autoobracanie działa tak że trza potelepać i czekać cholera wie ile. W końcu system zatrybia- robi przeskok przez >czarność i odpala w nowej oriętacji- o ja pie................
Normalnie wysiłek jakby do innej rzeczywistości musiał przeniknąć.
Jednym słowem odpłynałem :boat: ale nie wiem w którą stronę----- i tylko zastanawiam się co ludzie w tym widzą i co gorza pochwały piszą :confused:
No i tak sobie pomyślałem że kij ci w oko i zapuszczę jakiego innego systema :ligt:
I co?
Klapa, bo tam cholerne UEFI czy jak to to się zwie, a moja wiedza to jak wspomniałem liczydło i ew. tradycyjny bios i z bidą dam radę uruchomić terminal w Ubuntu 8-)
Jak się za to cholerstwo zabrać??
Jak zainstalować androida np.?
Jeżeli ktoś zachciałby pomóc to ja bez zmrugnięcia okiem wy.... gotów jestem to win10 całe
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lenovo ideapad MIIX 300

Post autor: mario_7 »

Egzotyczne zwierzę, pod Linuksem nie wszystko działa, zatem nie wiem czy warto...
http://www.normalesup.org/~george/comp/ ... ovo_miix3/
macqny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2022, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Lenovo ideapad MIIX 300

Post autor: macqny »

kokop, zaradziłeś wg instrukcji od george? Ja też mam problem z bootowaniem tego lapka, a pesel nie pozwala mi na wyrzucanie dobrych kompów.

Posiadam dotykowy lenovo_miix3, z którego dość dawno celowo usunąłem win8.1 wraz z partycjami w celu instalacji linuxa.

Fakty:
Producent nie dał możliwości zmian w biosie pomiędzy Uefi/Legacy. Żadnej także opcji wyłączenia CSM. To co mogę w BIOS zmienić to tylko wyłączyć Secure Boot co też zrobiłem. Brak opcji aktualizacji Biosa. Producent się wyparł, określił usunięcie partycji z instalką jako nienaprawialna usterka poprzez zewnętrzny nośnik. Nie butuje żadne USB zrobione przez Rufusa (nawet z WIN poprzez WinToFlash). Instalka na USB np MINTa na MBR i GPT nieczytelna przy bootowaniu.

Rozwiązanie, w którym potrzebuję Waszego wsparcia:
odszukałem osobę, która poradziła sobie z problemem używając GRUBa i znająca konfigurację tego Lenovo od środka.
Idąc jego śladem wiemy już, że komputer ma UEFI firmware BEZ legacy mode emulation. Dowiadujemy się też, że GPT nie działa na tym kompie więc nie jest tym samym zgodny z UEFI. Być może jest to przyczyna braku możliwości startu z nośników robionych różnymi sposobami. Domyślam się, że trzeba zrobić nośnik linuxa w trybie BIOS, który powinien startować z MBR, a nie EFI ze startem z GPT na co sprzęt nie pozwoli.

Oszukane źródło wydaje się wiarygodne wraz ze sposobem jak poradził sobie ów człowiek z rozwiązaniem. Niestety moja praktyka z linuxem jest na niewystarczającym poziomie. Bardzo proszę o wsparcie w pokierowaniu jak widzę zaawansowanych kroków ów człowieka:
https://www.normalesup.org/~george/comp ... ovo_miix3/

Zatrzymałem się w połowie jego instrukcji na tworzeniu bootowalnego obrazu:

To generate the bootloader image, I used GRUB2 with the following commands (the shell is Zsh):

Kod: Zaznacz cały

m=(
  acpi adler32 all_video bitmap bitmap_scale blocklist boot btrfs bufio
  cat chain configfile crypto datetime disk echo efi_gop efi_uga
  efifwsetup efinet ext2 extcmd fat file font fshelp gcry_sha512 gettext
  gfxmenu gfxterm gfxterm_background gzio halt help hfsplus http iso9660
  jpeg keystatus linux linuxefi loadenv ls lsefi lsefimmap lsefisystab
  lssal lzopio memdisk minicmd mmap net normal part_apple part_gpt
  part_msdos password_pbkdf2 pbkdf2 png priority_queue reboot relocator
  search search_fs_file search_fs_uuid search_label serial sleep terminal
  test tftp tr trig true video video_bochs video_cirrus video_colors
  video_fb
)
grub-mkimage -o /tmp/grubia32.efi -O i386-efi -p /boot/grub $m
Z gory dziękuję za wsparcie i wskazówki co do powyższej tezy (i może inne opinie).
ten lenovo to bardziej tablet z odczepianą klawiaturą. Brak możliwości otwarcia. To ostatnia jego szansa wyrzuceniem do elektrośmieci.

pozdr
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lenovo ideapad MIIX 300

Post autor: mario_7 »

Z czym konkretnie nie dajesz sobie rady?
macqny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2022, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Lenovo ideapad MIIX 300

Post autor: macqny »

zatrzymałem się, bo moja praktyka z linuksem jest słaba, co by nie napisać amatorska. Mam na osobnym sprzęcie gotowy do pracy Mint, który mógłby posłużyć do zrobienia bootowalnego pena lecz nie potrafię już na wstępnie użyć Gruba wg wskazań. Dlatego wasze wsparcie jest z dużym wskazaniem na wyrozumiałość ;) Z drugiej strony wartością będzie dla mnie nauczenie się na tym przykładzie nieco więcej w systemach linux. Czy gruba2 można odpalić po zalogowaniu do Minta, czy trzeba go przygotować na jakimś penie i dopiero bootować go gdzieś, gdzie autor zaczyna tworzyć kolejny bootowalny pen pod ferelnyu Lenovo?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lenovo ideapad MIIX 300

Post autor: mario_7 »

W poleceniu, które podałeś jest pewien haczyk - ono zadziała w powłoce zsh (jak wspomniał autor) ale już w domyślnej powłoce - bash - nie zadziała.

Albo zainstaluj zsh i wykonaj polecenie w tej powłoce, albo w poleceniu grub-mkimage zamiast $m wpisz ${m[@]}
ODPOWIEDZ

Wróć do „Smartfony i tablety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości