Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Wszystko o polskim remiksie Ubuntu 14.04
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: majsza »

enedil pisze: Już teraz wartoby przeprowadzić konkurs na tapetę, bo to nie jest takie "hop-siup".
Żebyśmy ponarzekali na remiksujących, że tylko tapetę domyślną zmienili ;)
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: rom »

@Majsza
Moje "Coś więcej trzeba?" dotyczyło zmiany języka. Zrobiłem to wyłącznie klikając. Może to wykonać każdy nowicjusz poinstruowany dobrym poradnikiem. Nie ma powodu do używania wyłącznie klawiatury.

Podobnie można postąpić z większością popularnych zmian w systemie. Lub przy pomocy kopiuj-wklej poleceń z odpowiednio przygotowanego poradnika (kodeki, fonty itd.)

Nie upierałem się, że remiks jest niepotrzebny. Przedmówcy już zauważyli, że konfiguracja obecnych wydań Ubuntu jest wystarczająco prosta. Zaproponowałem więc poradnik "10 kroków", kŧóry powinien zadowolić większość użytkowników. Szczególnie, że pamiętam brak chętnych na robienie remiksów 12.10, 13.04, 13.10. Więc po co na kimś wymuszać przygotowanie 14.04?
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: majsza »

@rom
Robienie remiksów dla 13.04 i 13.10 byłoby bezsensowne. Można powiedzieć - jak szybko się pojawiają, tak szybko umierają :D za krótkie wsparcie...
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: Czeslavus »

A ile osób zassało remix 12.04? Jeśli sporo to chyba warto.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
Awatar użytkownika
Dwigatjel
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 28 lut 2010, 14:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: Dwigatjel »

rom pisze:@Majsza
Moje "Coś więcej trzeba?" dotyczyło zmiany języka. Zrobiłem to wyłącznie klikając. Może to wykonać każdy nowicjusz poinstruowany dobrym poradnikiem. Nie ma powodu do używania wyłącznie klawiatury.

Podobnie można postąpić z większością popularnych zmian w systemie. Lub przy pomocy kopiuj-wklej poleceń z odpowiednio przygotowanego poradnika (kodeki, fonty itd.)
Według mnie robienie remiksu jest bez sensu.
Oryginalne obrazy są lepiej przetestowane. Będą wydawane point release 14.04 (14.04.1, 14.04.2) z nowymi HWE. Dlatego w przyszłości 14.04.2 będzie można zainstalować bez problemu na nowym komputerze a "polski remiks" nie będzie działać bo będzie np. za stary kernel.
Nowe wydanie 14.04 "dojrzeje w pełni" dopiero po kilku miesiącach (jak każdy nowo wydany system), więc remiks zrobiony zaraz po premierze nie będzie w pełni stabilny, a remiks nie będzie uaktualniany do do point release 14.04.1...
Czeslavus pisze:A ile osób zassało remix 12.04? Jeśli sporo to chyba warto.
Sporej ilości osób rekomendowałem Ubuntu i zazwyczaj byli bardzo zakłopotani bo sądzili, że z ubuntu.pl pobiorą "ubuntu polskie" a z ubuntu.com "ubuntu angielskie" np. "ale ja nie chce angielskiego ubuntu tylko polskie", a jak wszyscy wiemy oficjalny instalator zawiera język Polski.
Dlatego to ile osób zassało remiks 12.04 nie oddaje czy jest on potrzebny bo większość zassało myśląc że jest to "polskie ubuntu"
Awatar użytkownika
Dwigatjel
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 28 lut 2010, 14:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Nowa koncepcja na polski remiks

Post autor: Dwigatjel »

Witam.

Koncepcja jest prosta: w http://ubuntu.pl/pobierz.php byłby podlinkowane oficjalny płytki i "polski dodatek" - dodatek ten byłby spakowanym do paczki .deb. Jego instalacja przygotowałaby 14.04 LTS zgodnie z życzeniami w: viewtopic.php?f=233&t=172894

Plusy takiego rozwiązania:
  • Aktualizacje do point release. Remiksy nie są aktualizowane do kolejnych point release, a co za tym idzie, nie otrzymują nowego HWE i dołączonych aktualizacji. Aktualizacje do HWE są ważne ponieważ umożliwiają uruchomienie Ubuntu na nowszym sprzęcie (np. wsparcie dla UEFI zostało dodane w 12.04.2 źródło: https://help.ubuntu.com/community/UEFI.
  • Mniejsze koszty: paczka byłaby mniejsza niż zremiksowana płytka przez co można na niej zmieścić na niej więcej. Potencjalny nowy użytkownik pobierze paczke .deb oddzielnie i może ją bez problemu przegrać na np. pendriva.
  • Prosta instalacja. Paczka .deb otworzyłaby się przez Centum Oprogramowania więc instalacja byłaby prosta - 1 kliknięcie.
  • Dobrze przetestowaną "bazę". Oryginalne płytki są dobrze przetestowane, w remiksie coś zawsze się może się popsuć podczas wysyłania .iso. (Była taka sytuacja w przeszłości).
Minusy takiego rozwiązania:
  • Więcej zachodu dla zwykłego użytkownika. Musi "coś" pobierać dodatkowo, jednak to chyba nie byłby dla kogoś problem.
Myślę, że takie rozwiązanie jest całkiem dobre. Zapraszam do dyskusji. ;-)
Awatar użytkownika
qnebra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nowa koncepcja na polski remiks

Post autor: qnebra »

Może jeszcze repo? Dajmy na to ppa:ubuntupl-team/remix i tam dodatek?
laptop: Lenovo G565/ CPU: AMD Athlon II P 340/ RAM: 4GB/ GPU: AMD Radeon Mobility 5470
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nowa koncepcja na polski remiks

Post autor: enedil »

Jakby to powiedzieć - nikt Tobie nie broni robić remixu. A czy rada administratorów i moderatorów spojrzy na projekt korzystnym okiem, to zależy od tego, co masz do zaoferowania. Pamiętaj, że skoro dajesz pomysł, to musisz mieć pewien "plan biznesowy". Poza tym, jak utrzymywać w jednej paczce .deb wiele pakietów? Dodatkowo, pakietów instalowanych przez dpkg nie ma w bazie apta, więc pakiety takie nie otrzymają aktualizacji.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Nowa koncepcja na polski remiks

Post autor: bear7 »

Dwigatjel pisze: Myślę, że takie rozwiązanie jest całkiem dobre. Zapraszam do dyskusji. ;-)
Nie widzę powodu, dla którego dyskusja ta, nie może być kontynuowana w tym wątku. Dlatego też przeniosłem.
Dwigatjel pisze: Koncepcja jest prosta
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś taki remiks zrobił i wydał pod swoim szyldem. Pod szyldem ubuntu.pl planujemy wydać remiks podobny do tych, które wcześniej się ukazywały. Na siłę nikogo do naszych przekonań nie zmuszamy. Ale plan jest taki, że chcemy kontynuować to, co zostało zapoczątkowane jakiś czas temu. Pojawiały się wątki, pojawiały się maile i pojawiały się PW od osób, które wykazywały zainteresowanie naszym projektem. I choćby była to jedynie garstka osób, to ta garstka osób jest warta całego wysiłku...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Dwigatjel
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 28 lut 2010, 14:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: Dwigatjel »

Sporo osób jest zainteresowana remiksem tylko dlatego, że uważają go za "polską wersję" - uważają że z ubuntu.com będą mieli "angielską wersję".
I mówię to z własnego doświadczenia - co mówiły mi osoby którym Ubuntu polecałem.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: enedil »

Dwigatjel pisze:Sporo osób jest zainteresowana remiksem tylko dlatego, że uważają go za "polską wersję" - uważają że z ubuntu.com będą mieli "angielską wersję".
I mówię to z własnego doświadczenia - co mówiły mi osoby którym Ubuntu polecałem.
Myślę, że twój pomysł jest dość ciekawy. Należałoby go ulepszyć o te elementy o których wspomniałem.
Kiedy ja zaczynałem z Ubutnu też myślałem, że Ubuntu z ubuntu.com jest angielskie.

PS.
Masz doświadczenie w tworzeniu debów?
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: bear7 »

Dwigatjel pisze:Sporo osób jest zainteresowana remiksem tylko dlatego, że uważają go za "polską wersję" - uważają że z ubuntu.com będą mieli "angielską wersję".
I mówię to z własnego doświadczenia - co mówiły mi osoby którym Ubuntu polecałem.
Już trzeci raz to wypisujesz i rozumiem, co masz na myśli. My nikogo do korzystania z naszego remiksu nigdy nie zmuszaliśmy i nigdy nie dawaliśmy do zrozumienia, że obraz z ubuntu.com będzie angielską wersją. Nie wiele trzeba poświęcić, aby znaleźć informację, że Ubuntu jest wielojęzycznym systemem.

Remiks ma za zadanie pomóc początkującym. Takie założenia były zawsze i ich nie zmieniamy. Niektórzy niestety tego rozpoznania nie robią.Dajemy początkującym jedynie dodatkową opcję w postaci systemu, na którym umieszczono dodatkowo kilka przydatnych pakietów. Tutaj masz listę zmian i dodatków wprowadzonych w puchaczu. W Puchaczu znalazły się pakiety, które domyślnie nie są dostępne w Ubuntu (część z nich nie jest nawet dostępna w domyślnych repozytoriach) i co niektórzy mogą ich potrzebować i często mają problemy z ich instalacją lub konfiguracją (wstępna konfiguracja Orci, Milena, Pisklak). Jest możliwość dodatkowej pomocy i ku temu się skłaniamy.

Jak już wcześniej napisałem, jak masz własny pomysł i ochotę na jego realizację, to na drodze stać Ci nikt nie będzie. My postaramy wydać się nasz projekt. Ty możesz zabrać się za swój. Życzę, bez żadnych podtekstów, sukcesu.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: bear7 »

xxx666xxx pisze:Tak jeszcze trochę będziecie chcieli dodawać to powstanie obraz Blu-Ray (spoko mam nagrywarkę więc w razie czego nie ma problemu...) a nie DVD. :roll:
Za dużo tam tego było.
Wiem możesz mnie uznać za szaleńca ale... od Debiana nabrałem dystansu i sporo chyba dobrych nawyków w stylu co za dużo to nie zdrowo!
I pomyśleć, że napisał to ktoś, kto popełnił poradnik o pobieraniu 3.2GB obrazu dysku z zawartością repozytorium Medibuntu, kiedy można to zrobić w wygodniejszy sposób*... Obraz Puchacza, to ±981MB. Miejsca na płycie DVD jeszcze trochę zostaje.
xxx666xxx pisze:dawno temu jak pobrałem Polski remiks to przy aktualizacji do 12.04.2 wiele programów pluło błędami lub pojawiał się kernel panic (w momencie odpinania słuchawek tak było) ot taka namiastka Windowsowskiego BSOD :teeh:
Na nie jednej maszynie instalowałem nasz remiks i nigdy nie doświadczyłem problemów, o których ty wypisujesz. Winy kolego szukaj gdzie indziej...

*Tylko nie pisz, że ktoś nie ma dostępu do internetu. Zawsze można udać się do kumpla lub na kawę do kawiarenki lub Maca.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
mati75
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 30 maja 2008, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: mati75 »

Tak jak w poprzednich latach spróbuje przygotować remix edycji Lubuntu, oczywiście jeśli mi na to czas pozwoli.
Debian Developer
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: tutu1 »

igotit4free pisze:.... Stworzenie remiksu może być też okazją usunięcia z dystrybucji oprogramowania, które ewidentnie się nie sprawdza, a które Canonical z niewiadomych przyczyn konsekwentnie w Ubuntu umieszcza (np. Brasero). Nie bez znaczenia jest też kwestia dobrego PR jaki tak remiks robi forum Ubuntu.pl. :razz:
[ot]

Pomysł z Remixem jest świetny bo jego twórcy wbrew pozorom i pomówieniom naprawiają wiele błędów popełnionych przez Cannonical przy polskiej lokalizacji. :clap: :ligt:
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2014, 12:56 przez igotit4free, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Usunąłem komentarz do wypowiedzi z początku lutego, sprzed pojawienia się watku o zawartości polskiego remiksu 14.04.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: gilban »

Ja uważam, że sam polski remix za bardzo potrzebny nie jest. Jednak w wersji polskiej 12.04 LTS było coś takiego jak Pisklak i bardzo mi się podobało. Fajnie by było jakby to można było gdzieś pobrać w formie pakietu i doinstalować do zwykłego wydania. W sumie to wszystko co było inne. No i tapeta też jest bardzo ładna z polskiego wydania. Zdecydowanie ładniejsza od oryginalnej.
Zablokowany

Wróć do „Triumfalna Turkawka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości