Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Wszystko o polskim remiksie Ubuntu 14.04
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: enedil »

Jedną sprawą jest zainstalowane Spotify, a drugą repozytoria Spotify. Ja bym optował, za dodaniem odpowiedniej linijki do /etc/apt/sources.list.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
DeJoker
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 05 lip 2011, 00:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: DeJoker »

W mojej opinii wystarcza tylko podstawowe kodeki, bo to kazdy instaluje. Reszte softu kazdy dociagnie sobie wg. wlasnych potrzeb/preferencji :)
Awatar użytkownika
MrDude
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 09 lut 2013, 17:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: MrDude »

Ja bym dodał jakiegoś klienta do różnego rodzaju chmur,psensor,clamtk,firestarter,pulse audio equalizer(chociaż to może nie dla każdego) i VMware Workstation,ale on jest płatny(to może trial,żeby obczaić).
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: enedil »

MrDude pisze:Ja bym dodał jakiegoś klienta do różnego rodzaju chmur,psensor,clamtk,firestarter,pulse audio equalizer(chociaż to może nie dla każdego) i VMware Workstation,ale on jest płatny(to może trial,żeby obczaić).
Bez przesady. Dorzućmy kilka triali, ludzie będą zachwyceni ilością crapware.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: Czeslavus »

Dodałbym Totem zamiast VLC. Totem odtwarza wszystko, a VLC tylko niektóre filmy. A kiedyś było odwrotnie. Ale może mam coś zachrzanione w systemie ...
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

[ot] Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: xxx666xxx »

Brasero bym zostawił gdyż jest bardzo dobrym programem do nagrywania płyt ale max. DVD bo Blu-Ray nie rozpoznaje i także z nim problemów nie miałem no poza problemem z Blu-ray (ale od tego mam Nero Linux dostarczony z nagrywarką od producenta). Jest lżejszy od K3B który w przypadku wersji Ubuntu innych niż Kubuntu pociąga tony zależności pochodzących ze środowiska graficznego KDE powodując ociężałość systemu.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Re: Polski remiks 14.04 - czy jest potrzebny i czy powstanie?

Post autor: igotit4free »

Na forum istnieje wątek w którym dyskutuje się o pożądanej zawartości remiksu 14.04 ...
Ten wątek nie dotyczy tej kwestii, nie dziwi mnie natomiast że jak zwykle jesteś na zawołanie kiedy pojawia się możność pospamowania.
Co do samego Brasero, to każdy ma prawo do własnego zdania, ja swoje opieram o setki wątków na tym i innych forach ... wpisz w wyszukiwarkę odpowiednie zapytanie, poczytaj opinie.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: Dwimenor »

Co dodać? Może QuiteRss jako czytnik wiadomości? Kilka zestawów ikonek i stylów graficznych*? Unity Tweak Tool.

*Wychodzę z założenia, że skoro obrazy instalatora Ubuntu TT i tak mają ponad 930 megabajtów to nie będziemy celować w płytę CD tylko w coś bardziej rozsądnego. 1200-1300 megabajtów?
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: gilban »

A mnie w takim razie bardziej by się podobał pomysł wzięty z Debiana. Czyli co: Debian ma domyślnie 3 płyty DVD, na których jest cały soft praktycznie. Ale wiadomo nie wszystko się instaluje. I tu mogło by być coś podobnego. Powiedzmy domyślnie z płyty instaluje się podstawowe oprogramowanie, a jak ktoś chce, to sobie z niej doinstalowuje to na co ma ochotę. Chyba tak było by najlepiej. Ja właśnie w szkole korzystam z Debiana pod VirtualBoxem, właśnie dlatego, że większość softu jest na tych płytach, a internet w szkole kuleje - czyli działa najczęściej z prędkością modemu analogowego. Co najwyżej są doinstalowywane niektóre tylko pakiety, których na płytach nie ma w obrazach, jak webmin chociażby.
---------------
I jeszcze jedna rzecz by się bardzo przydała, która jest w Debianie, a której nie ma w UBUNTU.

Terminal Użytkownika ROOT. Naprawdę fajna sprawa.
Awatar użytkownika
qnebra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: qnebra »

Terminal użytkownika ROOT jest dostępny tylko w trybie awaryjnym i niech lepiej tam zostanie. Nie po to wymyślono "sudo" i chwilowe przejmowanie praw administratora.
laptop: Lenovo G565/ CPU: AMD Athlon II P 340/ RAM: 4GB/ GPU: AMD Radeon Mobility 5470
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: mario_7 »

Z zaproponowanych nowych rzeczy te planujemy dodać do skryptu:
NeteXt73
pepperflashplugin
filezilla
QuiteRss
Unity Tweak Tool

Co do rozmiaru pliku iso - już jakiś czas temu polskie remiksy przekroczyły 700MB. Oryginalna wersja będzie zapewne mieściła się na CD.

Jeśli są jeszcze jakieś propozycje, to nie ma na co czekać - czasu coraz mniej. :)
NetBit73

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: NetBit73 »

enedil pisze:Jedną sprawą jest zainstalowane Spotify, a drugą repozytoria Spotify. Ja bym optował, za dodaniem odpowiedniej linijki do /etc/apt/sources.list.
Z drugiej strony netext to potrafi robić:)

-- 14 kwi 2014, o 07:34 --
enedil pisze:Ja osobiście proponuję, aby dodać NeteXt'a. I tak spora część osób to zainstaluje.
dzięki :)

-- 14 kwi 2014, o 07:35 --
xxx666xxx pisze:Ja bym widział:

- NeteXt
Dzięki za zaufanie. To miłe.

-- 14 kwi 2014, o 07:36 --
mario_7 pisze:Z zaproponowanych nowych rzeczy te planujemy dodać do skryptu:
NeteXt73
Dziękuję za zaufanie i niewątpliwe wyróżnienie. :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: e X t 7 3 »

NetBit73 pisze:
enedil pisze:Jedną sprawą jest zainstalowane Spotify, a drugą repozytoria Spotify. Ja bym optował, za dodaniem odpowiedniej linijki do /etc/apt/sources.list.
Z drugiej strony netext to potrafi robić:)

-- 14 kwi 2014, o 07:34 --
enedil pisze:Ja osobiście proponuję, aby dodać NeteXt'a. I tak spora część osób to zainstaluje.
dzięki :)

-- 14 kwi 2014, o 07:35 --
xxx666xxx pisze:Ja bym widział:

- NeteXt
Dzięki za zaufanie. To miłe.
Cieszymy się z zaufania jakim Nas darzycie ;). Co do dodawanych repozytoriów, ich zależności [automatycznie] oraz automatycznej instalacji aplikacji - jest ona możliwa z Naszego NeteXt'73 w zasadzie jednym kliknięciem ;)

NeteXt'73 - dodawanie repo i instalacja

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
FadeMind
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 12 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wągrowiec
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: FadeMind »

Witajcie.
Cieszę się, że netext zdobył uznanie i zaufanie Społeczności i znajdzie się w Oficjalnym Polskim Remixie Ubuntu 14.04.

Z mojej strony polecam dodać do remixu program narzędziowy I-Nex autorstwa eloaders.
http://i-nex.linux.pl
http://i-nex.linux.pl/osiagniecia/
gravatar.com/fademind
NetBit73

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: NetBit73 »

FadeMind pisze:Witajcie.
Cieszę się, że netext zdobył uznanie i zaufanie Społeczności i znajdzie się w Oficjalnym Polskim Remixie Ubuntu 14.04.

Z mojej strony polecam dodać do remixu program narzędziowy I-Nex autorstwa eloaders.
http://i-nex.linux.pl
http://i-nex.linux.pl/osiagniecia/
popieram, warto wspierać dobre co polskie;)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: e X t 7 3 »

św racja ... My się wspieramy oczywiście ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
valdi74
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 441
Rejestracja: 01 maja 2007, 12:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: valdi74 »

Proponuję dodać do płyty (ale nie instalować domyślnie) otwarte sterowniki umożliwiające akcelerację wideo. Czyli mesa-vdpau-drivers dla AMD i ich odpowiedniki dla Intela (o ile wiem, to libva1 + libva-intel-vaapi-driver) oraz Nvidii (zdaje się, że też mesa-vdpau-drivers). Umożliwi to oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości także na słabszych procesorach bez konieczności instalacji zamkniętych sterowników.
Do kompletu przydałby się najnowszy pakiet linux-firmware, o ile licencja pozwala na jego dołączenie. Ideałem byłaby możliwość "zaptaszkowania" tych pakietów przy instalacji. A może dodatkowa opcja do NeteXt'a? ;-)
Jeśli zależności nie są zbyt ciężkie (qt?) to w ramach promocji polskich produktów proponuję dodać kadu.
Z pozostałych programów, których jeszcze nikt nie wymieniał, to może jeszcze gnone-commander ?
Qui vit sans folie, n'est pas si sage qu'on croit
NetBit73

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: NetBit73 »

valdi74 pisze:Proponuję dodać do płyty (ale nie instalować domyślnie) otwarte sterowniki umożliwiające akcelerację wideo. Czyli mesa-vdpau-drivers dla AMD i ich odpowiedniki dla Intela (o ile wiem, to libva1 + libva-intel-vaapi-driver) oraz Nvidii (zdaje się, że też mesa-vdpau-drivers). Umożliwi to oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości także na słabszych procesorach bez konieczności instalacji zamkniętych sterowników.
Do kompletu przydałby się najnowszy pakiet linux-firmware, o ile licencja pozwala na jego dołączenie. Ideałem byłaby możliwość "zaptaszkowania" tych pakietów przy instalacji. A może dodatkowa opcja do NeteXt'a? ;-)
Jeśli zależności nie są zbyt ciężkie (qt?) to w ramach promocji polskich produktów proponuję dodać kadu.
Z pozostałych programów, których jeszcze nikt nie wymieniał, to może jeszcze gnone-commander ?
repo https://launchpad.net/~oibaf/+archive/graphics-drivers/ to dodalismy, mesa etc tu jest.
Awatar użytkownika
FadeMind
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 12 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wągrowiec
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: FadeMind »

valdi74
Większe możliwości ma Double Commander ostatnio opisany przez eimi z PPA dla Ubuntu: https://launchpad.net/~alexx2000/+archive/doublecmd
Co do VAAPI/VDPAU to nie każdy sprzęt to obsługuje i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest manualna instalacja bezpośrednio z repozytorium.
Kadu może działać niestabilnie w środowiskach graficznych innych niż KDE, ze względu na specyfikę zależności - aplikacja się po prosu zawiesza, przestaje odpowiadać po pewnym czasie działania. Pidgin jest odpowiedni dla GTK/GNOME, Kadu dla KDE.

Linux Firmware (non free), Microcode Intela można zainstalować przez Netext'73.

Repo Oibafa zawiera najnowsze paczki z GIT Xorg Edge = może czasami działać niestabilnie.
gravatar.com/fademind
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: Laos »

Witam
Jak te wszystkie oczekiwania wymienione na forum zostaną spełnione to powstanie jakiś plik-kobyła, instalujący całą masę niepotrzebnych wielu użytkownikom programów. Jeżeli Polski-Remiks ma ułatwiać wdrożenie się nowym użytkownikom, to moim zdaniem pójść w drugą stronę i ograniczyć go do wielkości jednej płyty CD, tak by instalował jedynie niezbędne minimum, kodeki, sterowniki i repozytoria i do tego skrypt ubumatic gdzie będzie sobie można zaznaczyć czy ktoś chce pobrać sobie z internetu jakiś program czy nie. Może wybór środowiska graficznego też był ciekawą opcją. Ale tworzenie pliki monstrum nie mieszczącego się na CD i wymagającego albo użycia innego oprogramowania które z lepszym lub gorszym skutkiem wgra to na pendrive (kolejny punkt gdzie coś może nie pójść) lub też wymuszenie nagrywania na DVD co powoduje, że na starszych laptopach bez DVD nie da się tego Polskiego-Remiksu zainstalować.
Co do instalowania nex73. Zainstalowanie takiego oprogramowania może podkusić początkujących użytkowników nie rozumiejących do końca do robią do wgrywania sobie eksperymentalnych kerneli. Rezultat, będzie taki, że pojawi się cała masa użytkowników którym coś nie chodzi, nie wstaje komp itd.
Uważam, że Polski Remiks powinien być jak najprostszą drogą dla początkujących użytkowników do uzyskania działającego systemu. Zaawansowani jak chcą coś innego to sami są w stanie namieszać sobie odpowiedni system.
Zablokowany

Wróć do „Triumfalna Turkawka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości