Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Wszystko o polskim remiksie Ubuntu 14.04
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Dwimenor »

Zgodnie z zapowiedziami wspólnymi siłami forumowymi powstaje przewodnik po najnowszym wydaniu LTS. Aktualna wersja jest do pobrania tutaj:
PDF
Źródła

Pozostało jeszcze sporo do napisania, ale bardzo mi zależy na korekcie i ewentualnych fotkach. Jako, że nie złapałem jeszcze nikogo z win8 to wszystko na jego temat pisane jest tylko na podstawie tego co znalazłem w internecie. Przydałaby się weryfikacja.

Wszelka pomoc mile widziana. Chcesz coś napisać? Pisz i wrzucaj. Jeżeli nie znasz LaTeXa i/lub gita to nie ma problemu. Przesyłaj jak Tobie wygodnie i jakoś się to zintegruje. Masz pomysł na coś więcej? Wal śmiało. Szczególnie dotyczy to rozdziału "Sztuczki...". Ale uwaga: TYLKO sprawdzone rzeczy.

Kilka wytycznych:
0. http://imgs.xkcd.com/comics/manuals.png
1. Minimum odsyłaczy do źródeł zewnętrznych (typu: Więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Przewodnik powinien być zamkniętą całością.
2. Minimum czarowania w konsoli. Jeżeli coś się da zrobić (łatwo) graficznie to dajemy screenshoty + opis. Jeżeli czegoś nie da się zrobić graficznie, to trzeba się zastanowić czy jest potrzebne w przewodniku. Ewentualnie do rozdziału "Sztuczki"
3. W podstawowej części zero instalacji oprogramowania. Wyjątek to restreicted-extras. Dodatkowe oprogramowanie można opisać w "Sztuczkach z systemem" albo zrobić osobny rozdział "Inne oprogramowanie warte uwagi" albo coś w tym stylu.
4. Unity jest i Unity używamy. NA PEWNO nie będzie instalacji innych środowisk. Po prostu NIE. Za dużo rzeczy może pójść nie tak.
5. Sterowniki - o tym można książkę napisać ale jakoś trzeba będzie. Ja mam tylko PCta z tandemem CPU Intel + GPU Nvidia. Przydałoby się trochę screenów z ekranu "sterowniki" na innych maszynach.



Aktualny spis treści

Kod: Zaznacz cały

Wstęp
        O Ubuntu
        Dlaczego warto zmienić system na Ubuntu?
Instalacja
        Pobieranie obrazu systemu
        Nagrywanie pobranego obrazu
        Przygotowanie do instalacji
        Uruchomienie instalatora
        Graficzny instalator Ubuntu
        Partycjonowanie dysku twardego
        Instalacja na maszynie wirtualnej
        Rozwiązywanie problemów z instalacją
Pierwsze uruchomienie systemu
        Uruchomienie systemu Ubuntu
        Ekran logowania
        Rzut oka na pulpit Ubuntu
        Rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu
Pulpit Ubuntu Unity
unity
        Pulpit
        Panel Menu
        Launcher
        Dash
        Obszary robocze
        Zarządzanie oknami
        HUD - Heads-Up Display
        Nautilus - Menadźer plików
        Shotwell
        Totem
        Rhythmbox
        Firefox
        Evolution
        LibreOffice
        Konta online
        Empathy
        Centrum Oprogramowania
        DejaVu
Sztuczki z systemem Ubuntu
        Prywatność
        Zmiana położenie elementów sterujących okna
        Click to minimize
        Wyłączenie global menu
        Instalacja Unity Tweak Tool
        Instalacja nowych motywów graficznych
        Instalacja motywów ikon
        Folder domowy na pulpicie
        Quicklist Editor
        Odtwarzanie szyfrowanych płyt DVD
        preload, prelink
        Sterowniki
Aktualizacja z poprzedniego wydania
Rozwiązywanie problemów z Ubuntu
Ostatnio zmieniony 13 maja 2014, 07:38 przez Dwimenor, łącznie zmieniany 2 razy.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
qnebra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: qnebra »

Mam Windows 8, ale jest na normalnym Biosie i nie ma problemów z działaniem razem z Ubuntu. Co najwyżej mogę dodać coś w sekcji "rozwiązywanie problemów". Jedną rzecz odnośnie dźwięku.

Przy okazji łap zrzut ekranu z "oprogramowanie i sterowniki" komputera z Radeonem na pokładzie:

http://i.imgur.com/7IqnMtP.png
laptop: Lenovo G565/ CPU: AMD Athlon II P 340/ RAM: 4GB/ GPU: AMD Radeon Mobility 5470
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: bear7 »

Myślę, że dobrze będzie, gdy zainteresowane osoby napiszą w poście, co mają ochotę opisać. Unikniemy w ten sposób problemów z kilkukrotnym opisem tego samego zagadnienia.

Jeżeli ktoś chce się udzielić bardziej anonimowo (nie chce rozgłosu), to tak też można. W takim wypadku prosiłbym o PW czy to do mnie, czy to do Dwimenora (najlepiej to CC nas obu). Wówczas w pierwszym poście dodana zostanie informacja, że ktoś już podjął się jakiegoś zagadnienia.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: makson »

To ja dokończę rozdział o VirtualBox (instalacja dodatków gościa).

A potem zrobię Totem.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Tomfoc »

Na stronie 52 jest: "Twoim oczom ukarze się okno". Powinno być "ukaże".
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2014, 20:13 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Dwimenor »

Tomfoc pisze:Na stronie 52 jest: "Twoim oczom ukarze się okno". Powinno być "ukaże".
Poprawione.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: enedil »

Strona 4.
Pierwsza
jego wersja ukazała się w 2004 roku, a w ciągu14 lat system ten zdobył rzesze fanów.
Powinno być raczej "10" lat. I jeszcze spacja.
Dobrzeby było zmienić kolor czcionki w spisie treści, bo trochę razi. I samą czcionkę na Ubuntu Light na przykład ;-)

-- 7 kwi 2014, o 19:17 --
Ubuntu pozwala także na daleko idące modyfikacje systemu - kod źródłowy jest otwarty, co pozwala każdemu
na głębokie ingerencje w system.
Powtórzenie słowa "system".
Strona 4.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Tomfoc »

Spis treści: 2.5.7 jest: "Toższamość użytkownika". Powinno być "Tożsamość".
Spis treści 5.5.11 jest: "preload ...". Powinno być wielką literą - jak pozostałe.
Spis treści 4.8 jest: "Nautilus - Menadźer". Wyraźnie widzę ź zamiast ż.

-- 7 kwi 2014, o 19:26 --

Na stronie piątej: 1.2.2 Jest bezpieczny - w drugim zdaniu jest "systemu,nie". Powinno być "systemu, nie". Taki drobiazg, ale źle wygląda.

-- 7 kwi 2014, o 19:48 --

Strona szósta - ostatni wyraz: jest "zapewniani". Powinno być "zapewniania".
Strona siódma - pierwsze zdanie jest zakończone przecinkiem zamiast kropką. Przepraszam za upierdliwość :roll:
Strona siódma - zdanie o ludziach skupionych wokół Ubuntu: jest "graficy tworzacy", powinno być "tworzący".
Strona dziesiąta - 2.2.1. System Windows, nagrywanie na pendriva - jest "upewnij się, żema on". Powinno być "że ma on"
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: makson »

Proponuję wszelkie błędy zgłaszać na GitHubie:
https://github.com/Dwimenor/Przewodnik- ... har/issues
W ten sposób wszyscy będą widzieli, co już zostało poprawione, co zgłoszone, a co nie.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Dwimenor »

Do tego miejsca wszystko wrzucone.

Tytuły sekcji w rozdziale "Sztuczki z systemem Ubuntu" będą się jeszcze zmieniać - na razie nie poprawiam.

Pozbyłem się z githuba skompilowanych plików pdf/odt. Całość ma prawie 100 stron i kompilacja tego dla każdego commitu jest upierdliwa.
Wersje skompilowane są dostępne na chmurce, linki w pierwszym poście zaktualizowałem.

jedna uwaga: jak zgłaszacie gdzieś błąd (w szczególności literówki) to piszczcie w którym rozdziale a nie na której stronie. Po rozdziale szybko znajdę w którym pliku się znajduje.

@makson
Nie każdy ma konto na githubie (chyba, że jakoś da się anonimowe zgłaszanie włączyć?). Mi szczerze mówiąc nie przeszkadza, że coś jest tutaj wrzucane. Oczywiście dla mnie jest znacznie lepiej jak ktoś puści pull request, bo wtedy wystarczą 2 kilknięcia aby wprowadzić zmiany, ale przeżyję i bez tego.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: ionash. »

Wersje skompilowane są dostępne na chmurce, linki w pierwszym poście zaktualizowałem.
Plik pdf ma 0 bajtów - a przynajmniej tak się ściąga u mnie.
jedna uwaga: jak zgłaszacie gdzieś błąd (w szczególności literówki)[...]
Może dajcie sobie na razie z tym spokój. I tak trzeba przejrzeć (znaczy: ja muszę przejrzeć :) ) cały tekst, żeby wyeliminować kwiatki typu "twoim oczom ukaże się okno" (sic! toż to poradnik, a nie poemat...), więc przy okazji poprawi się wszelkie literówki. Dbajcie o to, by pisać prostym językiem, bez dwuznaczności, udziwnień i wydumanych figur stylistycznych.
Postaram się zająć korektą i redakcją pod koniec tygodnia, gdy - jak sądzę - merytorycznie całość będzie już na ukończeniu.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Dwimenor »

ionash. pisze:Plik pdf ma 0 bajtów - a przynajmniej tak się ściąga u mnie.
Właśnie zobaczyłem, że mam wyłączoną aplikację kliencką Copy:P Za parę minut będzie dostępne.
Może dajcie sobie na razie z tym spokój. I tak trzeba przejrzeć (znaczy: ja muszę przejrzeć :) ) cały tekst, żeby wyeliminować kwiatki typu "twoim oczom ukaże się okno" (sic! toż to poradnik, a nie poemat...), więc przy okazji poprawi się wszelkie literówki. Dbajcie o to, by pisać prostym językiem, bez dwuznaczności, udziwnień i wydumanych figur stylistycznych./quote]
W sumie można zacząć już teraz. Tekst, który jest już napisany raczej niewiele się zmieni.

Postaram się zająć korektą i redakcją pod koniec tygodnia, gdy - jak sądzę - merytorycznie całość będzie już na ukończeniu.
Wątpię. Przypuszczam, że to będzie jeszcze następny piątek.

-- 08 kwi 2014 10:56 --

Dostępna jest wersja 0.55 z prawie napisanym rozdziałem "Sztuczki"

-- 11 kwi 2014 11:56 --

Wersja 0.6:
Wiele nowych rozdziałów w "Sztuczkach"
Opisane są już wszystkie programy domyślnie wchodzące w skład Ubuntu, poza Thunderbirdem. Czy ktoś byłby miły napisać?
Trochę poprawek tu i tam.

Pytanie do narodu: czy ktoś instalował Ubu obok win8 i może podzielić się 'wrażeniami"? Co robił, czy wyłączał secureboot i UEFI i tak dalej?
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: bear7 »

Wyłapałem kilka literówek.
Rozdział 5.
Wpisz swoje hasło o potwierdź klawiszem. Nie przejmuj się, ze nie widać hasła podczas wpisywania. To normalne i zapobiega przypadkowemu podpatrzeniu przez kogoś co wpisujesz.
Rozdział 5.1:
System sprawdzi wszystkie dostępne serwery i wybierze ten do któ⃝c ego uzyskał najlepsze połączenie.
Operację zmiany serwera lustrzanego musisz uwierzytelniśc swoim hasłem.
Rozdział 5.3.
Menedżer ustawień ComizConfig jest bardzo potęznym narzedziem służącym do konfiguracji środowiska gra- ficznego. Zachęcamy do eksperymentów. Większość wprowadzanych tu zmian jest widoczna natychmiast i nie wymaga restartu komputera.[/color

Coś mi się wydaje, że to zachęcanie do eksperymentów z ustawieniami Compiza odbije nam się czkawką... Dwimenor, pamiętaj do kogo kierowany jest ten przewodnik... Wiele wtyczek wymaga albo koliduje z ustawieniami innych wtyczek. O błąd nie jest trudno. A z ich naprawą już tak kolorowo nie jest. Nie bez powodu CCSM nie jest domyślnie dostępny po instalacji systemu. :wink: Zastanowiłbym się, czy w tym miejscu nie dać jakiegoś ostrzeżenia, zamiast zachęcania. Sam CCSM przy pierwszym uruchomieniu wyświetla taki komunikat.

Wracamy do literówek...
5.4:
Nie wszystkim musi się podobać takie częściowe szpiegowanie poczynań użytkownika, chociaż CAnonical zapewnia iż wszystkie dane przekazywane są anonimowo.

5.5:
Prostrzym narzedziem, dedykowanym środowisku Unity jest Unity Tweak Tool. Program możesz zainstalować za pomocą Centrum Oprogramowania Ubuntu lub przy pomocy konsoli
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
perzan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 135
Rejestracja: 03 sie 2007, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: /dev/urandom
Kontakt:

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: perzan »

Ja mam do tekstu kilka uwag edytorsko-LaTeXowych:
- w języku polskim czudzysłowy wpisuje się w następujący sposób:

Kod: Zaznacz cały

 ,,tekst'' 
W Przewodniku cudzysłowy są "angielskie",
- LaTeX bardzo dobrze rozróżnia pomiędzy myślnikiem, półspacją i dywizem. To co jest napisane z "krótką kreseczką" przy wypunktowaniach (np. str. 12) typu "False - Ten komputer ma UEFI (...)" powinno w kodzie TeX-a wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

 False --- Ten komputer ma UEFI (...) 
czyli z myślnikiem. Przed myślnikiem i za nim stawia się spacje. Dotyczy to też wielu innych miejsc. Nie tylko w wypunktowaniach ale też w tytułach rozdziałów. Półpauzę

Kod: Zaznacz cały

 -- 
stosuje się głównie do oznaczania przedziałów liczbowych (i też przed nim i za nim stawia się spacje). Dywiz , czyli to, co zostało użyte stosuj się w zbitkach słownych typu

Kod: Zaznacz cały

 niebiesko-zielony 
, w nazwiskach dwuczłonowych

Kod: Zaznacz cały

 Kawalska-Nowak 
albo w kodach pocztowych. W przypadku dywizów nie stawia się spacji przed i po znaku. A jeżeli nie pasuje ani na dywiz, ani na półpauzę, to wstawia się myślnik ;) Czyli w tych miejscach, gdzie gramatyka polska tego wymaga ;)
- na stronie 52 jest niepodlinkowana poprawnie komenda \ref do podrozdziału,
- strona 39 - dwa ostatnie punkty. Numer przypisu umieszcza się po kropce kończącej zdanie.
Zdaję sobie sprawę, że to trochę taki marudzienie LaTeXowe, ale przynajmniej tak się przydam ;)
Eat, sleep, play hockey.
http://www.marcinperzanowski.wordpress.com
Ubuntu 12.04 Gnome Shell
Debian 7.4 KDE
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Dwimenor »

Do tego miejsca wszystko poprawione.

@bear7
Poprawiłem CCSM zgodnie z sugestią. W sumie masz rację, w Unity Tweak Tool ciężko popsuć system (będzie źle wyglądał, ale się uruchomi). W CCMS można przy odrobienie samozaparcia ("klikam gdzie popadnie i nie czytam komunikatów") doprowadzić do niemożliwości zalogowania się.
Podobne ostrzeżenia dam chyba przy kombinowaniu ze swapinnes. Albo wywalę ten rozdział, bo im bardziej o tym myślę, tym bardziej mi się wydaje, ze to zdecydowanie wychodzi poza zakres tego przewodnika.

Co myślisz o rozdziale o opisaniu pipelight w rozdziale o Firefoksie? Czy to nie przesada? Ludzie często pytają o silverlighta i VODy. Sam testowałem i nie zauważyłem jakiegoś dziwnego działania (poza długim pierwszym uruchomieniem - wine musi się załadować).

@perzan
Myślniki i cudzysłowy poprawiłem zgodnie z sugestią.
Niepodlikowane odnośniki tez poprawiłem
strona 39 - dwa ostatnie punkty. Numer przypisu umieszcza się po kropce kończącej zdanie.
Na pewno? Z tego co ja się uczyłem to jest odwrotnie:
tekst tekst tekst^przypis kropka
Aczkolwiek moja wiedze pochodzi z poradni językowej PWN.
(google: poradnia językowa kropka przypis)
Zdaję sobie sprawę, że to trochę taki marudzienie LaTeXowe, ale przynajmniej tak się przydam
Nie po to piszę to LaTeXie, żeby nie korzystać z jego dobrodziejstw. Myślniki i cudzysłowy to po prostu efekt mojego lenistwa:P
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: bear7 »

Dwimenor pisze: Co myślisz o rozdziale o opisaniu pipelight w rozdziale o Firefoksie? Czy to nie przesada? Ludzie często pytają o silverlighta i VODy. Sam testowałem i nie zauważyłem jakiegoś dziwnego działania (poza długim pierwszym uruchomieniem - wine musi się załadować).
Osobiście nie korzystam i nie korzystałem, więc ciężko mi podjąć jakieś stanowisko w tej kwestii. Przewodnik, przede wszystkim adresowany jest do osób początkujących i takie osoby będą wypytywać o silverlight i w takim przypadku, nie zaszkodzi wspomnieć.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
perzan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 135
Rejestracja: 03 sie 2007, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: /dev/urandom
Kontakt:

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: perzan »

Dwimenor pisze:
@perzan
Na pewno? Z tego co ja się uczyłem to jest odwrotnie:
tekst tekst tekst^przypis kropka
Aczkolwiek moja wiedze pochodzi z poradni językowej PWN.
(google: poradnia językowa kropka przypis)
Pełna zgoda - Poradnia podaje, jak być powinno. A ja jako użytkownik i języka polskiego (ponoć ;) ), i LaTeXa się z nią nie zgadzam ;) Nie chciałbym zamieniać tego wątku w dyskusję o składzie tekstów technicznych ale napiszę w skrócie dlaczego mam inne zdanie niż prof. Bańko. Zwyczajowo przypisy oznacza się jakimiś indeksami górnymi (liczbami, gwiazdkami, kropkami, innymi znakami). Czasami w składzie technicznym, zwłaszcza prac głęboko naukowych, także i odnośniki literaturowe oznacza się przez indeksy górne. W przypadku gdy jest jeden przypis/jedna referencja to nie ma problemu. Ale gdy nagle objawi się ich więcej - cztery, pięć, dziesięć rzeczy, które wpisuje się przed kropką jako indeksy górne, to wtedy kropka kończąca zdanie znajduje się tak daleeeeeeko, że to po prostu brzydacznie wygląda. W polskiej tradycji typograficznej - owszem - indeks przed kropką. Ale jak się popatrzy na międzynarodowe czasopisma z zakresu nauk ścisłych i technicznych to praktycznie w każdym miejscu indeksy górne (przypisy/komentarze/referencje literaturowe) podawane są po kropce. Właśnie po to, by uniknąć tej ewentualnej dłuuugaśnej pustej przestrzeni pomiędzy ostatnim wyrazem a kropką. A żeby zachować konsekwencję to choćby i jeden indeks wpisuje się po kropce ;) Ot i tyle. Jak zrobisz to już Twoja wola. Ja upierać się nie będę :) Z resztą dla tego tekstu większego znaczenia to nie ma. Zazwyczaj jest jeden przypis, więc nie wygląda to jakoś nieładnie.

I jeszcze - moim zdaniem odstęp pomiędzy górną krawędzią i tekstem jest za mały (dotyczy to też odstępu od dołu). Widać to np. na stronie 2. (Spis treści), gdzie ostatni punkt w prawej kolumnie (7.1 Sterowniki) wychodzi poza obszar strony. Raz, że to może trochę nieelegancko wygląda; dwa, że przy ewentualnym drukowaniu treść pagin górnej i dolnej może pozostać poza obszarem wydruku. IMHO tak na oko (by za bardzo nie mieszać)

Kod: Zaznacz cały

 \usepackage[a4paper, left=1cm, right=1cm, top=2cm, bottom=2cm]{geometry} 
Choć zrozumiem, że wprowadzenie takiej poprawki na tym etapie może spowodować więcej problemów, niż pomóc. Bo wszak dużo pieczołowicie ustawianych rzeczy (zwłaszcza float-ów) może się rozjechać.

Mimo użycia przez Ciebie wszystkich tych brokenpenalty, clubpenalty, widowpenalty to jednak "wiszące spójniki" się zdarzają. Ale uporać można się z tym przy użyciu niełamliwej spacji, którą w LaTeXu wprowadza się tyldą. Np. na str. 17 można wpisać

Kod: Zaznacz cały

 przebiega w~identyczny 
i już spójnik będzie "przyklejony" do następującego po nim wyrazu i będzie ewentualnie przeniesiony do następnego wiersza razem z nim.

Mimo wszystko dalej przepraszam, że ja tak o LaTeXu a nie o Pingwinie, ale na nim i na składzie tekstu znam się (ponoć) trochę lepiej. A TeX to też OpenSource więc ideologicznie do Forum pasuje ;)

PS: A tak w ogóle to graty, rispekt i szacun na dzielni! Wiem z doświadczenia, że zrobienie takiego dokumentu to jest ogrom (ogromny ogrom!) pracy i walki z TeXem. I, kurde, podziwiam, no :)
Eat, sleep, play hockey.
http://www.marcinperzanowski.wordpress.com
Ubuntu 12.04 Gnome Shell
Debian 7.4 KDE
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Dwimenor »

Przypisy zostają w stylu przypis przed kropką. Jest ich tylko 5 na stu-stronicowy dokument i (co ważniejsze) mi bardziej odpowiada taki wygląd. Nie mamy tutaj żadnych skomplikowanych rzeczy "przypisowych", a liczba przed kropką pokazuje iż przypis jest częścią zdania.

Kwestia odstępów od krawędzi strony
Choć zrozumiem, że wprowadzenie takiej poprawki na tym etapie może spowodować więcej problemów, niż pomóc. Bo wszak dużo pieczołowicie ustawianych rzeczy (zwłaszcza float-ów) może się rozjechać.
W sumie nie jest tak źle. Po podniesieniu dolnego marginesu z 1cm na 2cm dokument wydłużył się o 1-2 strony, ale po szybkim przejrzeniu widziałem tylko jedną źle złożoną stronę (obrazek + lista, ale to jest masakra przy składzie i tak i tak). Reszta ładnie się dopasowała. Trochę clearpagów jest teraz w złych miejscach, ale one i tak wyparują.
Muszą być małe, bo jest dużo obrazków. Gdzieś tex musi je upchnąć.

Niełamliwe spacje i wiszące spójniki - to jak będzie cały tekst po korekcie. Teraz położenie słów może się całkowicie zmienić i próby dostosowania tekstu na tym etapie są trochę bez sensu (chyba, żeby sedem przejechać i wstawić niełamliwa spację po każdym spójniku). Tymczasowo podniosłem kary do 10k ale niewiele to zmieniło. Jak już będę miał cały tekst to będę się tym bawił.
PS: A tak w ogóle to graty, rispekt i szacun na dzielni! Wiem z doświadczenia, że zrobienie takiego dokumentu to jest ogrom (ogromny ogrom!) pracy i walki z TeXem. I, kurde, podziwiam, no
Bez przesady. Złóż taki dokument edytorem WYSIWYG i nie oszalej jak będziesz potrzebować przenieść całą sekcję pomiędzy rozdziałami - wtedy będzie respekt ;)
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: kszyhus »

Parę zauważonych literówek:
str.26 pkt.2.6.1. akapit "Partycja domowa..." można go wydzieć. zmienić na można go wydzielić.
str.86 pkt.5.5. akapit "Prostrzym narzedziem," zmienić na Prostszym narzędziem
str.88 pkt.5.8. akapit "Dzięki..." opyzcji, zmienić na opcji,
sudo apt-get install qls zmienić na sudo apt-get install qle
str.89 pkt.5.9. akapit "Jednym..." katalogu domoego. zmienić na katalogu domowego.
pkt.5.10. urzadzeniach. zmienić na urządzeniach.
rajach zmienić na krajach
str.91 pkt.5.11.2. akapit "Teraz możesz..." mocnie zmienić na mocniej
str.92 pkt.5.12.2. w tytule zmienić zarzadzania na zarządzania
dobra robota - pozdrawiam
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Post autor: Dwimenor »

@kszyhus
Dzięki, poprawione


Dostępna jest kompilacja 0.7.
Thunderbird, ClamAV, GUFW, Steam
Cała masa poprawionych literówek
Nowe opcje składu (po dyskusji z perzanem).
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Zablokowany

Wróć do „Triumfalna Turkawka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości