Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Wszystko o polskim remiksie Ubuntu 14.04
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: mario_7 »

Nadeszła ta chwila - długo (choć nie tak długo jak ostatnio ;)) wyczekiwany remiks ujrzał światło dzienne i można go już pobrać.

Szczegóły na temat zmian w systemie oraz linki do pobierania dostępne w Czytelni: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - wydany!
Poradnik jak zmienić zwykłe Ubuntu 14.04 w Triumfalną Turkawkę: Transformacja: Trusty Tahr -> Triumfalna Turkawka

W tym wątku zapraszam do dyskusji na temat wydanego remiksu.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: xxx666xxx »

Panowie! Moje Gratulacje! Nie wiem co zrobiliście ale Wasz obraz ISO działa całkiem ładnie na moim Dellu. Jestem w Szoku! Wszystkie formacje *buntu te oryginalne ze strony Canonical nie wiedzieć czemu w ogóle za chiny ludowe nie chciały działać poprawnie na moim Dellu a Wasz... kurcze cud nad Wisłą! Grzebaliście coś w plikach systemowych :?: System w trybie live sprawdzałem i działa całkiem, całkiem tylko po pół godziny zabawy w live wykrzaczył się zupełnie (co w Debianie Live LXDE nie występuje). Jeszcze się zastanowię i może dzięki Wam wrócę do Ubuntu może nawet przekonam się do Unity... tylko nie podoba mi się ta aplikacja Amazon. Poszukam w sieci czy można ją normalnie odinstalować bo to komercją śmierdzi mi. Dzwięk też jest dziwny w filmach *.mkv bo coś charczy jakby lektor i aktorzy chrypę mięli (w Debianie tym moim MATE z jajem z backportów w wersji 3.13 czyli takim jak w tym Ubuntu nie mam problemu z dźwiękiem). Za dużo też daliście wodotryskowych aplikacji. Miało być mniej! Reszta powinna być w skrypcie Pisklaka którego jak widzę brak na pulpicie (przynajmniej u mnie w live się nie pokazał).
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: mario_7 »

Wszystkie pakiety, poza kernelem, zostały zaktualizowane do najnowszej wersji (stan na dzień 21 maja).
Kilka rzeczy zostało dodanych (opis w Czytelni).
Co do dźwięku - to kwestia do poruczenia na forum, albo bug do zgłoszenia na http://launchpad.net

Jeśli zaś chodzi o Pisklaka, to oczywiście jest, ale w trybie live nie jest dostępny, gdyż używanie go na niezainstalowanym systemie jest bezcelowe. Po instalacji systemu ikona pojawi się na pulpicie.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: e X t 7 3 »

Z mojej strony także gratulacje. Myślę jednak, że na głównej stronie przydałaby się większa "reklama" ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: tutu1 »

Tak jak pisałem już w innym wątku remix jest lepszy od oryginału. :)
Co mi się podoba:
[*] tapeta - najładniejsza z wszystkich dotychczasowych
[*] uzyskanie rozdzielczości mojego ekranu w systemie (1680 x 1050) bez żadnych problemów i multi szybko.

Co mi się nie podoba:
[*] Pisklak nie oferuje przycisków w "prawo zwrot"
[*] Pisklak nie instaluje środowiska Gnome
[*] Po wylogowaniu się z systemu oraz restarcie tudzież uruchomieniu systemu strona logowania jest w rozdzielczości default-owej czyli 1024 x 768
[*] Podobnie jak w systemach Winzgrozy w Unity są kafelki, może nie tak nachalne jak we wcześniej wspomnianych ale jednak. Jednym słowem Unity jest do ....... (proszę sobie wpisać odpowiednie słowo.

Sam system działa ok niewątpliwie jest szybszy od 12.04 i tylko to cholerne Unity.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: mario_7 »

Remiks został zaktualizowany do wersji 14.04.1. Nowe linki w artykule w Czytelni.
lukeniu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2014, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: lukeniu »

Witam. Jest problem z nową wersją remiksu 14.04.1
Zostało z niego usunięte wsparcie dla UEFI przez co bardzo utrudnone jest używanie go wraz z Windowsem 8.1.
W poprzedniej wersji remiksu wsparcie dla UEFI było, w oryginalnym Ubuntu 14.04 również jest.
Czy mogę własnoręcznie do obecnej wersji remiksu dodać obsługę UEFI poprzez skopiowanie odpowiednich plików/folderów?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: igotit4free »

Zostało z niego usunięte wsparcie dla UEFI
Możesz to rozwinąć?
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: bear7 »

lukeniu pisze:Witam. Jest problem z nową wersją remiksu 14.04.1
Zostało z niego usunięte wsparcie dla UEFI przez co bardzo utrudnone jest używanie go wraz z Windowsem 8.1.
W poprzedniej wersji remiksu wsparcie dla UEFI było, w oryginalnym Ubuntu 14.04 również jest.
Czy mogę własnoręcznie do obecnej wersji remiksu dodać obsługę UEFI poprzez skopiowanie odpowiednich plików/folderów?
Pobrałeś obraz 32-bitowy, stąd twoje problemy. Jeżeli chcesz zainstalować Ubuntu w trybie UEFI, to musisz - o czym jest w dokumentacji wspomniane kilkukrotnie - pobrać obraz 64-bitowy:
Installing Ubuntu Quickly and Easily via Trial and Error
If you have a computer that is more recent than 2010 and you do not know whether or not you need to install Ubuntu in EFI mode, you should be able to get Ubuntu installed quickly and correctly using the following steps:

Create a LiveDVD or LiveUSB of Ubuntu (>=12.04.2) 64bit.
(...)
General principle
To install Ubuntu in EFI mode:

Use a 64bit disk of Ubuntu (Ubuntu32bit cannot be easily installed in UEFI mode)
(...)
SecureBoot
"Secure Boot" is a new UEFI feature that appeared in 2012, with Windows8 preinstalled computers. All current Ubuntu 64bit (not 32bit) versions now support this feature, but as PCs implementing support for it have only become widespread at the end of 2012 it is not yet widely tested, so it's possible that you may encounter problems booting Ubuntu under Secure Boot. If you do, please file a bug report against the shim package in Ubuntu, preferably using the command ubuntu-bug shim once you've installed with Secure Boot disabled.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
lukeniu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2014, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: lukeniu »

bear7 pisze:
lukeniu pisze:Witam. Jest problem z nową wersją remiksu 14.04.1
Zostało z niego usunięte wsparcie dla UEFI przez co bardzo utrudnone jest używanie go wraz z Windowsem 8.1.
W poprzedniej wersji remiksu wsparcie dla UEFI było, w oryginalnym Ubuntu 14.04 również jest.
Czy mogę własnoręcznie do obecnej wersji remiksu dodać obsługę UEFI poprzez skopiowanie odpowiednich plików/folderów?
Pobrałeś obraz 32-bitowy, stąd twoje problemy. Jeżeli chcesz zainstalować Ubuntu w trybie UEFI, to musisz - o czym jest w dokumentacji wspomniane kilkukrotnie - pobrać obraz 64-bitowy:
Installing Ubuntu Quickly and Easily via Trial and Error
If you have a computer that is more recent than 2010 and you do not know whether or not you need to install Ubuntu in EFI mode, you should be able to get Ubuntu installed quickly and correctly using the following steps:


Create a LiveDVD or LiveUSB of Ubuntu (>=12.04.2) 64bit.
(...)
General principle
To install Ubuntu in EFI mode:

Use a 64bit disk of Ubuntu (Ubuntu32bit cannot be easily installed in UEFI mode)
(...)
SecureBoot
"Secure Boot" is a new UEFI feature that appeared in 2012, with Windows8 preinstalled computers. All current Ubuntu 64bit (not 32bit) versions now support this feature, but as PCs implementing support for it have only become widespread at the end of 2012 it is not yet widely tested, so it's possible that you may encounter problems booting Ubuntu under Secure Boot. If you do, please file a bug report against the shim package in Ubuntu, preferably using the command ubuntu-bug shim once you've installed with Secure Boot disabled.

Niestety ale pobrałem wersję 64bit. Po uruchomieniu systemu sprawdziłem w informacji o systemie i jest napisane system 64bit, pamięć operacyjna 8GB, tak więc wszystko wskazuje, że jest to wersja 64 bitowa. Pobrany obraz systemu nagrałem na pamięć USB za pomocą komendy
dd if=ścieżka/obraz-systemu.img of=/dev/sdb1 bs=1M wydanej w terminalu pod Ubuntu także tu też jest wszystko ok.
Secureboot mam wyłączone.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: bear7 »

lukeniu pisze: Niestety ale pobrałem wersję 64bit. Po uruchomieniu systemu sprawdziłem w informacji o systemie i jest napisane system 64bit, pamięć operacyjna 8GB, tak więc wszystko wskazuje, że jest to wersja 64 bitowa. Pobrany obraz systemu nagrałem na pamięć USB za pomocą komendy
dd if=ścieżka/obraz-systemu.img of=/dev/sdb1 bs=1M wydanej w terminalu pod Ubuntu także tu też jest wszystko ok.
Secureboot mam wyłączone.
Skoro jesteś pewny, że pobrany obraz to wydanie 64-bitowe, to w takim razie, coś nie tak poszło podczas umieszczania instalatora Ubuntu na pamięci USB lub robisz coś nie tak. Sprawdziłem pobrany obraz (co prawda na Virtualboxie, ale w trybie UEFI - innej możliwości na chwilę obecną nie mam) i Nasza Turkawka śmiga w trybie UEFI jak ta lala... W naszym remiksie aż tak głęboko nie dłubiemy: zmiany jakie są wprowadzane, oprócz tych kosmetycznych, to dodanie oraz usunięcie kilku pakietów oraz plików. Ale nic takiego, co miałoby wpływ na tryb UEFI lub Legacy.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
valdi74
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 441
Rejestracja: 01 maja 2007, 12:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: valdi74 »

Spróbuj instalacji z DVD o ile maszyna ma napęd. Już na kilku komputerach z tym cudownym wynalazkiem (UEFI) musiałem rezygnować z instalacji z pena na rzecz płytki.
Qui vit sans folie, n'est pas si sage qu'on croit
lukeniu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2014, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: lukeniu »

Niestety moja maszynka nie posiada napędu.
Sprawdziłem teraz sumę md5 za pomocą GtkHash i za każdym razem jest inna (pobrałem obraz 2 razy).
Powinna być:
4f6758d3412ce40c7ddd54a969df7ff3
a jest:
c793efe084252f9f429b59f006521726
e8281f804848065013838450d2131b6b
Dziwne, ściągałem 2 razy i sumy się różnią między sobą.
No cóż spróbuję jeszcze raz i zobaczymy czy jeszcze inne md5 wyjdzie.
Szkoda, że nie ma możliwości pobrania z serwera FTP bo to jednak jest pewniejsze źródło.
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: stiff »

lukeniu pisze: Szkoda, że nie ma możliwości pobrania z serwera FTP bo to jednak jest pewniejsze źródło.
Mówisz o pobraniu obrazu TT z serwera FTP?
ftp://ftp.vectranet.pl/pub/linux/ubuntu ... D-i386.iso
ftp://ftp.vectranet.pl/pub/linux/ubuntu ... -amd64.iso
http://ubuntu.freesoftware.cba.pl/1404.html
Awatar użytkownika
Nefrytowa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 15 lut 2014, 16:22
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: Nefrytowa »

Sprawdź sumy kontrolne w terminalu

Kod: Zaznacz cały

md5sum /home/twoja nazwa użytkownika/Pobrane/Triumfalna-Turkawka-14.04.1PL-DVD-amd64.iso
Laptop MSI GE70 2PE (Apache Pro)-679XPL, CPU: Intel® Core™ i7-4720HQ (2.6 Ghz, 3.6 GHz Turbo, 6 MB Cache) , grafika: NVIDIA GeForce GTX 860M 2GB, zintegrowana karta graficzna Intel HD 4600 , RAM: 8 GB DDR3 (1600 MHz) , HDD: 1000 GB 7200 RPM, DVD+/-RW
lukeniu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2014, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Triumfalna Turkawka - polski remiks Ubuntu 14.04 LTS - gotowy do pobrania!

Post autor: lukeniu »

Pobrałem jeszcze raz z torrenta i teraz suma się zgadza (4f6758d3412ce40c7ddd54a969df7ff3), ale niestety dalej rusza tylko w trybie legacy.
Może rzeczywiście jest tak jak mówi valdi74 i z pena nie ruszy. Chyba sobie dam spokój z tym i będę jechał na oryginalnym Ubuntu.
Ale dzięki za pomoc.
Zablokowany

Wróć do „Triumfalna Turkawka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości