Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: bear7 »

Nazwa kodowa dla wydania 15.04 została już ogłoszona. Kolejne wydanie Ubuntu będzie miało nazwę Vivid Vervet.

Plan wydawniczy dla Ubuntu 15.04 [JESZCZE NIEUDOSTĘPNIONY] (zgodnie z https://wiki.ubuntu.com/VividVervet/ReleaseSchedule):
  • Alpha 1
  • Alpha 2
  • Beta 1
  • Finalna beta
  • Wydanie kandydujące
  • Wydanie finalne
Co muszę zrobić, aby wziąć udział w testowaniu Ubuntu 15.04 Vivid Vervet?
Jeżeli myślisz o testowaniu wydania na komputerze do codziennego użytku, to przede wszystkim zabezpiecz swoje dane tworząc kopię swoich najważniejszych danych. Podczas korzystania z wydania testowego wiele może się zdarzyć, gdyż aktualizacje ukazują się niemal codziennie. Utrata danych być może jest mało prawdopodobna, ale utrata dostępu do systemu jest jak najbardziej możliwa, a przywrócenie systemu do funkcjonalności, czasami może zająć trochę czasu.
Korzystanie z wydania testowego jako głównego systemu na komputerze do codziennego użytku jest mocno odradzane. Jeżeli decydujemy się testować nadchodzące wydanie, to zalecana jest instalacja na osobnej partycji lub (przynajmniej we wczesnej fazie rozwoju) z maszyny wirtualnej, na przykład Virtualboksa.

Przyda się również aktywne konto na launchpadzie.

W jaki sposób mogę zaopatrzyć się w wydanie testowe Ubuntu 15.04 Vivid Vervet?
Obrazy płyt z dziennymi kompilacjami systemu można pobrać stąd: http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
Jeżeli korzystasz z wydania 14.10, to wystarczy podmienić domyślne repozytoria Ubuntu z utopic na vivid i zaktualizować system (apt-get dist-upgrade). Po ukończonej aktualizacji, będziemy korzystać z deweloperskiego wydania 15.04.

Czy dostępne są wydania testowe dla pozostałych odmian Ubuntu, jak Kubuntu lub Xubuntu?
Tak. Opiekunowie pozostałych odmian Ubuntu również udostępniają obrazy testowego wydania:
Kubuntu: http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/daily-live/current/
Xubuntu: http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/daily-live/current/
Lubuntu: http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/daily-live/current/
Ubuntu GNOME: http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-gnome/ ... e/current/

Co zrobić, jeżeli będę miał problem podczas korzystania z wydania testowego Ubuntu 15.04 Vivid Vervet?
Przede wszystkim, pamiętaj o wykonywaniu kopii systemu, do której będziesz mógł w każdej chwili powrócić jeżeli natrafisz na jakieś problemy.
Problemy w wersji testowej to rzecz normalna. Gdy dane wydanie jest w fazie rozwoju, deweloperzy Ubuntu wypuszczają nowe poprawki/uaktualnienia praktycznie codziennie. Z tego też powodu, na forum raczej jedynie dzielimy się spostrzeżeniami na temat przyszłego wydania i/lub szukamy potwierdzenia dla znalezionych błędów.
Oznacza to tyle, że w przypadku wersji testowych zaistniałych problemów na forum nie rozwiązujemy, gdyż znaleziona usterka może się okazać zwykłym błędem.

W jaki sposób mogę pomóc, gdy znajdę błąd w wydaniu testowym Ubuntu 15.04 Vivid Vervet?
W przypadku znalezienia błędu w wydaniu testowym, o ile wcześniej ktoś tego już nie zrobił, użytkownik proszony jest o zgłoszenie problemu na launchpadzie - informacje jak raportować znalezione błędy, można znaleźć w tym poradniku.

Czy jestem odpowiednią osobą do testowania Ubuntu 15.04 Vivid Vervet?
Każdy może wziąć udział w rozwoju systemu, aczkolwiek wskazane jednak jest posiadanie nieco bardziej zaawansowanej wiedzy i umiejętności sprawnego poruszania się w systemie przy wykorzystaniu linii poleceń, radzenia sobie z problemami systemu takimi jak jego niestabilność, braku połączenia sieciowego, braku obrazu lub jego niepoprawnego wyświetlania i tak dalej.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
zovalik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 212
Rejestracja: 16 gru 2006, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: zovalik »

W jaki sposób mogę pomóc, gdy znajdę błąd w wydaniu testowym Ubuntu 15.04 Utopic Unicron?
Mały błąd w opisie.

Tak BTW, na to wydanie są zapowiadane jakieś nowości czy będzie równie "nudne" jak 14.10?
Henk100
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 25 wrz 2009, 13:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: Henk100 »

zovalik pisze:Tak BTW, na to wydanie są zapowiadane jakieś nowości czy będzie równie "nudne" jak 14.10?
Myślę, że każde wydanie jest ciekawe. Można się cieszyć nawet z małych rzeczy. :) A ja mam już z czego być zadowolonym. Pierwsze aktualizacje i system nadal działa :-D
zovalik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 212
Rejestracja: 16 gru 2006, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: zovalik »

Jak na mój rozum to nudne powinny być LTS, a w te cuda z 9-miesięcznym wsparciem powinni pakować nowości, które mają być w kolejnym LTS.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: bear7 »

zovalik pisze:
W jaki sposób mogę pomóc, gdy znajdę błąd w wydaniu testowym Ubuntu 15.04 Utopic Unicron?
Mały błąd w opisie.
Poprawione.
zovalik pisze:Tak BTW, na to wydanie są zapowiadane jakieś nowości czy będzie równie "nudne" jak 14.10?
Z tym pytaniem trzeba będzie zaczekać do/po UDS. Oczekiwania oczywiście są (Mir i Unity 8 ). Plotka jest taka, że Unity 7 będzie dalej domyślnym GUI, ale Unity 8 ma już być udostępnione i w pełni funkcjonalne. Unity 8 jako domyślne GUI ma być w 15.10. Ja liczę, że Unity 8 w końcu da się uruchomić na Virtualboksie. ;-)
Henk100 pisze:Można się cieszyć nawet z małych rzeczy. :) A ja mam już z czego być zadowolonym. Pierwsze aktualizacje i system nadal działa :-D
Trochę jeszcze za wcześnie na zmiany, które mogą położyć system. ;-)
zovalik pisze:Jak na mój rozum to nudne powinny być LTS, a w te cuda z 9-miesięcznym wsparciem powinni pakować nowości, które mają być w kolejnym LTS.
Jestem za.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
zovalik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 212
Rejestracja: 16 gru 2006, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: zovalik »

Na razie to chyba Unity 8 jest mocno w powijakach. Przynajmniej jeśli chodzi o wersję desktop. Uruchomiłem sobie to cudo na livecd i na razie to jest wersja dla ekranów dotykowych a nie dla biurka.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: bear7 »

zovalik pisze:Na razie to chyba Unity 8 jest mocno w powijakach. Przynajmniej jeśli chodzi o wersję desktop. Uruchomiłem sobie to cudo na livecd i na razie to jest wersja dla ekranów dotykowych a nie dla biurka.
Cudo to, ma zawitać na desktopach i plotka jest taka, że ma już być dostępne w 15.04. Poza tym, pozostaje jeszcze do wyjaśnienia kwestia z systemd, choć tutaj wydaje mi się, że wszystko zależy od tego, co zrobią deweloperzy Debiana (chyba że Canonical w jakiś sposób, tylko dla siebie wiadomy, postanowi się oderwać od Debiana). Jeżeli chodzi o Unity 7, to tutaj raczej klamka już zapadła i nowych zmian już nie doświadczymy.

Kolejna plotka, która przemknęła mi gdzieś dzisiaj przed oczami, to Canonical w Unity 8 z Dasha ma usunąć (kompletnie!) wyniki z Amazona. Poczekamy, zobaczymy...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
xwizard
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 170
Rejestracja: 30 sie 2013, 21:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: xwizard »

A Debian testing czasem nie stoi już z systemd? Głosowanie na ten temat było już parę miesięcy temu, potem Canonical ogłosił, że skoro Debian, to Unity też będzie miało systemd. I chyba dobrze.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: kszyhus »

Czy komuś udało się uruchomić bądź zainstalować Ubuntu 15.04 Vivid Vervet .
Zawsze prosi o login i hasło.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: namok »

kszyhus pisze:Czy komuś udało się uruchomić bądź zainstalować Ubuntu 15.04 Vivid Vervet .
Zawsze prosi o login i hasło.
Tak ale ja startuję obraz z gruba.
Henk100
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 25 wrz 2009, 13:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: Henk100 »

kszyhus pisze:Czy komuś udało się uruchomić bądź zainstalować Ubuntu 15.04 Vivid Vervet .
Zawsze prosi o login i hasło.
Mnie się udało bez problemu uruchomić z płyty i zainstalować.

Po dzisiejszej aktualizacji mamy kernel 3.16.0-24
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: bear7 »

Henk100 pisze: Po dzisiejszej aktualizacji mamy kernel 3.16.0-24
Zdajesz sobie sprawę, że to, z czego teraz korzystasz, to ciągle jest wydanie 14.10 (to wydanie otrzymało właśnie tą aktualizację kernela)? Ubuntu 15.04 w obecne formie niczym się jeszcze nie różni od 14.10. Cała zabawa zacznie się w okolicach (a prawdopodobnie i po zakończeniu) UDS. A do tego wydarzenia pozostało jeszcze kilka dni...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Henk100
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 25 wrz 2009, 13:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: Henk100 »

bear7 pisze:Ubuntu 15.04 w obecne formie niczym się jeszcze nie różni od 14.10. Cała zabawa zacznie się w okolicach (a prawdopodobnie i po zakończeniu) UDS. A do tego wydarzenia pozostało jeszcze kilka dni...
To nic, że się nie różni. Podgrzewam atmosferę, żeby dyskusja się rozwijała w tym temacie. Pierwszy raz zdecydowałem się na testowanie nowego wydania od początku do końca i trochę to przeżywam :)

ps.

Co to jest UDS?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: bear7 »

Henk100 pisze: Co to jest UDS?
Kilka postów wyżej, masz podany URL z wyjaśnieniem, co to jest UDS.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Henk100
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 25 wrz 2009, 13:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: Henk100 »

bear7 pisze:
Henk100 pisze: Co to jest UDS?
Kilka postów wyżej, masz podany URL z wyjaśnieniem, co to jest UDS.
Dzięki! Już sprawdzam.
Vereinigten
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 11 cze 2012, 21:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: Vereinigten »

Czy ktoś testuje 15.04 ale w wersji dla Unity 8? Jak sprawdza się nowy interfejs w akcji?
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: Shevchenko1987 »

Dawno nie widziałem na tym forum tak mało komentowanej wersji testowej. :neutral:

Po tym co widzę na YT to interfejs dalej nie jest przystosowany do pracy na desktopie. Ciekawe kiedy oni się z tym wyrobią skoro mają zamiar wrzucić Unity 8 do kolejnego LTS'a.
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
Awatar użytkownika
qnebra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: qnebra »

Mam drobne problemy z aktualizacją z 14.10 do 15.04, w gruncie rzeczy to trzy problemy o nazwie 404 not found.
laptop: Lenovo G565/ CPU: AMD Athlon II P 340/ RAM: 4GB/ GPU: AMD Radeon Mobility 5470
topcat
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 28 paź 2007, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: topcat »

Ja testuję Kubuntu 15.04, KDE Plasma 5.2 beta spisuje się całkiem dobrze, nie wywala się nic itp itd, czekam tylko na wersję finalną 5.2 oraz na Qt 5.4, niestety KDE Plasma 5.3 pewnie nie wejdzie do wersji finalnej Kubuntu 15.04
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Post autor: Tomfoc »

Chciałem zainstalować Kubuntu 15.04 - instalator wywalił się na etapie pobierania pakietów. Tak więc jeszcze poczekam z miesiąc.
Zablokowany

Wróć do „Vivid Vervet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości