Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

Cześć Wszystkim

Jako, że to mój pierwszy post chciałam przy okazji wszystkich przywitać. Odważyłam się napisać na waszym forum gdyż chciałam o coś zapytać.
Nie jestem totalnym laikiem komputerowym, ale też nie posiadam wiedzy na tyle dużej abym mogła sobie sama poradzić. Już streszczam o co chodzi:
Otóż posiadamy (ja i brat) jeden laptop. Jest to już stary laptop ale ja wyłacznie przeglądam internet, zaglądam na YT lub na FB. Niestety mój brat jest padalcem. Instaluje przeróżne programy które mnie szpiegują podczas kiedy korzystam z laptopa. Zna wtedy moje hasła lub wie co na laptopie robiłam. Pomyślałam, że skoro te programy które mnie szpiegują są zainstalowane w windowsie to gdybym nie używała windowsa to by nie mogły mnie szpiegować ? czy dobrze myślę ? Dlatego pomyślałam że mogłabym mieć taki prosty system na pendrive. Przy rozruchu komputera mogłabym wybierać aby nie ładowało systemu z dysku a z pendrive a wtedy programy szpiegujące zainstalowane w windows by mnie nie sledziły. Wiem że wersja na pendrive byłaby okrojona ale ja tylko przegladam internet więc wystarczyłoby mi. Dlatego pytanie do Was kochani czy istnieje taka okrojona wersja ubuntu na pendrive ? skąd taką wersję wziąc i jak nagrac to na pendrive aby startowało i ładował się z niej ubuntu kiedy rozruch wyznaczę z portu USB ?

P.S. Nie chodzi o stworzenie pendrive bootowalnego z którego wystartowac mozna instalacje ubuntu tylko pendrive bootowalny zktorego od razu uruchomi się okrojony ubuntu (pewnie robi to w RAMie)
Czy ktoś zechciałby mi w takiej sprawie pomóc ?
Z góry dziękuje za odzew.
Dorota.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2015, 18:00 przez Dorota_Siatkarka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: igotit4free »

Obraz systemu ściągasz stąd: http://xubuntu.org/getxubuntu/
W zależności od posiadanego procesora wybierasz wersję 32 albo 64bit. Jak nie wiesz jaki masz, wybierz 32, będzie działać.
Jak ściągniesz obraz, to uzyskasz plik z rozszerzeniem iso.
Możesz go wypalić na płycie DVD dowolnym programem do wypalania płyt.
Możesz go wgrać na pendrive programem YUMI
Płytę albo pendrive uruchomisz wciskając F12 na etapie startu komputera, powinno się pokazać menu typu:
  • FDD
    HDD
    CD/DVD
    USB
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

Kolega podał mi chyba sposob na zrobienie bootowalneg pendrive z ktorego wystartuje instalacja ububntu dobrze zrozumialam ?
Ja chcialabym aby z pendrive startował system który bez instalacji będzie gotowy do pracy (tak jak mini xp który znajduje się na płycie hirens)

Chyba nie mam zadnego programu ktorym moglabym torrenta linki pociągnąc. Mozna to sciagnac bez programu ?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: igotit4free »

Dorota_Siatkarka pisze:Kolega podał mi chyba sposob na zrobienie bootowalneg pendrive z ktorego wystartuje instalacja ububntu dobrze zrozumialam ?
Ja chcialabym aby z pendrive startował system który bez instalacji będzie gotowy do pracy (tak jak mini xp który znajduje się na płycie hirens)
Jak wystartujesz płytę/USB to będzie menu wyboru, tam zdecydujesz czy chcesz install, czy też try without install... oczywiście jest j.polski do wyboru.
Chyba nie mam zadnego programu ktorym moglabym torrenta linki pociągnąc. Mozna to sciagnac bez programu ?
Na stronie którą podlinkowałem jest napisane
Mirror downloads
If you don’t know how to use torrents or for any reason can’t, you can download the image from one of the mirrors. When downloading the image from the mirrors, please select a mirror in a country close to you.

a poniżej lista serwerów do wyboru. Nie potrzebujesz niczego do torrentów. Serwer wybierz jakiś europejski.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

jeszcze jedno pytanko, sa wersje amd64 (w nazwie) i i386(podejrzewam ze chodzi o intela) Ja mam procesor intel więc powinnam sciagnac tę wersje z i386 ?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: igotit4free »

i386 to oznaczenie wersji 32 bit, amd64 to 64 bity. Procesor Intela możesz mieć 32 albo 64 bitowy, więc bierz 32 system bo też będzie działał na 64 bitowym procesorze, a w drugą stronę nie zadziała.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

Sciągnięte :) Teraz wypalam płytkę programem ultra ISO. Po wrzuceniu w program Ultra ISO podglądnąc mogę zawartość pliku ISO, są w nim same foldery i tylko dwa inne pliki, readme i jakis textowy. Na płytach bootowalnych widziałam jeszcze często pliki które stanowiły o rozruchu, tutaj nie widzę moze coś zle pobralam ? :)
Czy jak uda mi sie (jakims cudem) zrobić tego pendrive i wystartuje z niego system to czy nie zrobi on zadnej krzywdy partycjom juz istniejącym ktore maja format plików NTFS ? Czy pendrive musi miec jakiś system plików (bo domyslnie ma fat32) zanim wgram na niego ubuntu ?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: igotit4free »

Nie masz po co podglądać zawartości iso. Masz wypalić płytę wybierając opcję o nazwie "burn ISO image" lub zbliżonej.
Albo masz użyć programu YUMI i on zadba o resztę.
System uruchomiony w sesji Live sam z siebie nie wprowadza żadnych zmian na stałych nośnikach komputera, jest ładowany do pamięci RAM. Jeśli nie wybierzesz gdzieś opcji instaluj, albo formatuj to samo z siebie się nic nie stanie. Musisz uważać, bo stałe dyski będą widoczne dla ciebie i ty możesz celowo usuwać, przenosić i zmieniać dane na nich.

Jaki masz komputer, a najważniejsze jaką kartę graficzną? Może się zdarzyć, że po starcie Ubuntu zobaczysz tylko czarny ekran i migający znak zachęty, ale tym się zajmiemy o ile wystąpi.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

Mam zwyklego laptopa na Pentium t4200 (starszy) i grafika Intela integrowana.
Mam juz wypaloną plytę. Co teraz moj mentorze ? :)
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: igotit4free »

Nakarm go. :wink:
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

Ha ! Mantorze udalo mi się :) yumi odpalilam ustawilam sciezke do iso pliku nawet nie zplyty (niepotrzebnie ja robilam) a z dysku tam gdzie zostal sciagniety i dziala ! :) rozpoznalo mi grafike , wifi a nwet myszke (podaje nazwe i model ) super sie ciesze i dziekuje za pomoc. Mam pytanko czy w tej dystrybucji jest takie narzędzie jak gparted ? czasem jak nie moglam usunac partycji instalujac windows (bledy) to uzywalam z plyty hirens tego narzedzie (byl w dystrybucji linuksa na plycie) i pieknie usuwal bledy. Czy zatem w tej dystrybucji znajde gparted lub inne narzedzie do zabawy partycjami ? mam jeszcze kilka pytan ale nie wiem czy masz ochote odpowiedziec :)

-- 5 lip 2015, o 21:58 --

Sorki juz znalazlam :) jest gparted :) super fajny ten xubuntu :)
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: igotit4free »

Miło słyszeć, że się udało. :clap:
Jest gparted i inne, te najbardziej podstawowe narzędzia. Resztę możesz bez problemu, w miarę potrzeb doinstalować i będą do twojej dyspozycji... do czasu restartu oczywiście.
Jedna uwaga, bo chyba nie dość skutecznie klarowałem... sesję Live możesz uruchomić zarówno z USB, jak i z płyty, identycznie jak Hirensa. Tak więc płytę sobie zostaw, na wypadek gdyby psotny brachol zrobił coś z penem. :twisted:
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

jestem w szoku ze wszystko od razu mi wykrylo, dziala wifi (najwazniejsze). Czy ta dystrybucja jest najlepsza czy sa jakies lepsze ?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: igotit4free »

Powtarzam, miło słyszeć... tu masz coś z drugiego końca skali. :oops:

Co do pytania, to IMO dystrybucje nie różnią się skutecznością wykrywania sprzętu, główne różnice leżą w doborze aplikacji no i środowiska graficznego, te mogą się znacznie różnic apetytem na zasoby i koncepcją obsługi. Xubuntu polecam bo znam je jako stabilne i mało wymagające, a przy tym kompletne i dosyć jednorodne.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
MKoniuszko
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2014, 09:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: MKoniuszko »

ja polecam knoppixa jeżeli chodzi o system na pendrivie :)
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

Mam takie pytanko, mozna tak zrobić aby zmiany które w ubuntu wykonuje zpisywały się na tego pendrive ze kiedy zbootuje kolejnym razem to bede miala zapisane zmiany ? czy to niemozliwe ?
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: kszyhus »

Tak - możliwe, jeżeli Ubuntu zainstalujesz na pendrive i z niego będziesz uruchamiała system.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

Mam zrobionego pendrive tak jak w postach wyzej opisane. Uruchamiam z opcja "without installing" i pakuje się wszystko do RAMu chyba. Zmieniłam tapetę, dodałam testowo w przeglądarce kilka zakładek ale....po ponownym uruchomieniu nie było tego stąd moje pytanie. Czy mozna jakos przestawic na język polski bo mam po angielsku ubuntu.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: kszyhus »

Zmiany nie zostały zapisane, ponieważ na pendrive masz obraz systemu (z pliku ISO) w trybie Live CD lub do instalacji. System nie jest zainstalowany na pendrivie.
Żeby posiadać system zainstalowany na pendrivie musisz go NA NIM zainstalować i NA NIM zainstalować GRUB-a.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Dorota_Siatkarka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 lip 2015, 17:07

Re: Uruchamianie Ubuntu z pendrive ?

Post autor: Dorota_Siatkarka »

A czy ktoś miły poda jak to zrobić ? Nie jestem lotna w linuksie ale po poprowadzeniu mnie zrobiłam pewne rzeczy sama, te pewnie tez podołam po poprowadzeniu mnie. chciałam jednak coś wiecej i zrobic takiego pendrive z którego wystartuje ubuntu i bede mogla zapisywac na nim zmiany (ewentualnie jak sie da aplikacje instalowac) i po wyciągnięciu pendrive z usb aby nie bylo na komputerze sladu tego.
bardzo prosze o wskazówki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości