Polecenie "write"

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Screen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2014, 17:25
Płeć: Mężczyzna

Polecenie "write"

Post autor: Screen »

Witam

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jaki sens ma komenda "write"? Dodałem nowego użytkownika z roota poprzez polecenie "adduser leo", później zalogowałem się na niego poprzez "su leo", w nowym oknie terminala wpisałem "write leo" i wypisało mi "write: leo is not logged in".
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polecenie "write"

Post autor: Arkosake »

No ale jakiej odpowiedzi się spodziewałeś skoro nie jesteś zalogowany na użytkownika "leo", tylko wykonujesz w konsoli polecenia z jego uprawnieniami ? Myślisz że jak wpiszesz w konsoli np. "su root" to jesteś na użytkowniku root - jak tak to jesteś w błędzie, w takiej sytuacji nadajesz tylko w tej konkretnej konsoli uprawnienia jakie posiada użytkownik "root".
Screen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2014, 17:25
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecenie "write"

Post autor: Screen »

Czyli żeby to działało potrzeba co najmniej 2 komputerów?
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polecenie "write"

Post autor: Arkosake »

Screen pisze:Czyli żeby to działało potrzeba co najmniej 2 komputerów?
Nie, wiadomość zostanie wysłana do zalogowanego użytkownika tj. w 1 konsoli logujesz sie na np. root i z tej konsoli piszesz write ( użytkownik zalogowany ) i w konsoli gdzie masz użytkownika podstawowego uzyskasz odpowiedź. więcej informacji jak działa na stronie http://www.mblog.boo.pl/artykul-272-lin ... stemu.html
Screen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2014, 17:25
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecenie "write"

Post autor: Screen »

Po dokładnym rozpoznaniu sprawy stwierdzam, że to co napisałem w pierwszym poście powinno mi działać. To raczej u mnie jest jakiś ogólny problem z komendą "write", bo np. nawet jak zaloguje sie na roota, otworze nowy terminal i napisze coś w tym terminalu z rootem ("write <nazwa uzytkownika z drugiego terminalu>" i dalej jakaś wiadomość) to pokazuje się ta wiadomość tylko w terminalu z rootem.
Rgl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2006, 08:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polecenie "write"

Post autor: Rgl »

Bo write domyślnie wyświetla wiadomość na tym terminalu który był ostatnio aktywny. Czyli zwykle będzie to ten na którym wpisałeś komendę.
Jako jeden z parametrów komendy write możesz podać na który terminal chcesz wysłać wynik. Sprawdzić z jakich terminalów korzysta użytkownik możesz np komendą w.

Kod: Zaznacz cały

man w
man write
Screen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2014, 17:25
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecenie "write"

Post autor: Screen »

Sprawdziłem komendą "who -T" i mam tam zapisane "+ tty2" oraz komendą "w" i jest w niej zapisane "tty2" a więc moge wybrać tylko "tty2". Polecenie "/bin/mount | grep devpts" pokazuje "devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000)". "mesg" mam standardowo ustawione na y. Po wpisaniu "write <mojanazwa> tty2" i uruchomieniu innego terminala wiadomości przychodzą tylko na terminal na którym pisze. A więc dla mnie polecenie bez sensu jak można rozmawiać tylko ze sobą i to tylko w tym samym oknie.

W dodatku zauważyłem, że jak zaloguje się na użytkownika leo i wydam polecenie w to nie jest on nawet uwzględniony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości