Bład w instalacji ubu16.04

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
PePe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2016, 11:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Bład w instalacji ubu16.04

Post autor: PePe »

Witam,
na wstępie zaznaczam, że jestem nowy, zaczynam z Ubuntu, sporo szukałem w temacie problemu, ale nie znalazłem odpowiedzi. Proszę nie linczować, jeśli okaże się, że pytanie jest kretyńskie ;) a odpowiedź gdzieś tu siedzi ukryta w tematach.

Na początek dane sprzętu: Intel i5 4570, RAM 8GB ddr3, płyta główna Gigabyte Z87-DS3H, grafika GTX 650 Ti

Problem: pod koniec instalacji systemu wywala mi komunikat: [Instalacja pakietu 'grub-efi-amd64-signed' w /target/ nie powiodła się. Bez programu rozruchowego GRUB system nie uruchomi się].

Instalację robiłem tak:
Instalowałem system z bootowalnego pendrivea. Najpierw wersję 14.04 dla 64 bit, później 16.04 dla 64 bit. Przy niepowodzeniu instalcji turkawki kolega "ubunciarz" powiedziął mi, że to może być wywołane tym, że 64bit jest dla AMD, a ja mam intela, ale doczytałem, że to nie powinno robić różnicy (choć nigdzie nie znalazłem informacji dlaczego wersja 64 bit jest oznaczona tylko AMD). Uruchomienie systemu bez instalki poszło bez problemu. Instalacja przebiegała prawidłowo, wykryto sprzęt, działał internet, pozwoliłem pobrać aktualizacje/dodatkowy soft. Na samym końcu wywalało wskazany wyżej błąd.
Zgodnie z tym co znalazłem w sieci dysk podzieliłem tak: 15gb na "/", 2gb na pamiec wymiany, reszta to "/home".

Czy popełniam błąd wybierając wersję systemu 64-amd czy chodzi o coś innego? Będę wdzięczny za tłumaczenie "jak idiocie" ;) bo jeszcze nie do końca ogarniam linuxową terminologię.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Bład w instalacji ubu16.04

Post autor: Tomfoc »

Nie zajmuj się oznaczeniem amd, bo to nie ma znaczenia. Poczytaj na temat: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unified_E ... _Interface
PePe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2016, 11:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Bład w instalacji ubu16.04

Post autor: PePe »

Hmmm... Są tu informacje o UEFI i ewentualnych urządzeniach, które z UEFI współpracować nie chcą, o to Ci chodzi? Sugerujesz, że coś się krzaczy ze względu na moją specyfikację sprzętu?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Bład w instalacji ubu16.04

Post autor: Tomfoc »

Komunikat, który dostajesz, świadczy właśnie o tym.
Awatar użytkownika
darek334
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Bład w instalacji ubu16.04

Post autor: darek334 »

to już było na forum kilka linijek niżej, analogiczne do tego
PePe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2016, 11:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Bład w instalacji ubu16.04

Post autor: PePe »

Nie chcę żeby to zabrzmiało roszczeniowo ani arogancko, rozumiem też, że to pewnie wkurzające jak każdy noob pyta o to samo, ale fajnie by było i prościej, gdyby jednak ktoś na takie pytania odpisywał pełnym zdaniem. Próbowałem szukać czegoś na wzór FAQ, w którym mógłbym namierzyć problem, albo chociaż wiedzieć o co się zaczepić (co szwankuje, by wiedzieć jakie hasła wrzucać wujkowi Google do mielenia) w poszukiwaniu rozwiązania problemu.

Ktoś może podpowiedzieć jak mogę sprawdzić który ewentualnie element układu jest winowajcą? Bo np. jeśli jest to dysk, napęd, ram, czy grafika, to zawsze jest opcja na wymianę. Przy 8GB RAMu na pokładzie jednak wolałbym móc zainstalować wersję 64bit...

[EDIT]
Udało się... Po przeczytaniu posta użytkownika darek334 w innym temacie o innym problemie udało się postawić system. Co prawda robiłem to (celowo, by przyśpieszyć) bez włączonego internetu, ale udało się uruchomić system. Zamieniłem w BIOSie opcje [UEFI & Legacy] na [Legacy] i instalator zakończył pracę z powodzeniem. Dziękuję za skierowanie mnie we właściwym kierunku.
Awatar użytkownika
darek334
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Bład w instalacji ubu16.04

Post autor: darek334 »

Nie ma problemu...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości