Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Problem po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

Tomfoc pisze:Wyjaśnię kiedy ma miejsce wstrzymanie pakietu. Otóż zdarza się, że masz pakiet o nazwie A i pojawia się jego aktualizacja. Ale opiekun pakietu dodał do zawartego w nim programu jakieś nowe funkcjonalności. Jednak aby te funkcjonalności mogły funkcjonować potrzebny jest pakiet B, którego do tej pory nie instalowałeś, bo nie było takiej potrzeby. Apt wtedy nie odważy się zainstalować tego nowego pakietu i wyświetli komunikat o wstrzymaniu. Użycie polecenia
sudo apt full-upgrade
albo w starszej składni
sudo apt dist-upgrade
spowoduje, że wszystkie pakiety zostaną zaktualizowane, a te nowe konieczne zostaną zainstalowane.
Zrozumiałem. Nie przypominam sobie, żebym widział na oczy informację, że jakiś pakiet został wstrzymany. Muszę się temu dobrze przyglądnąć. Ubuntu zainstalowałem przez ostatnie dni, chyba z 5 razy, albo więcej. Z tego względu, bo tak namieszałem, że cały czas pojawiały mi się jakieś błędy. Wczoraj, to tak nakombinowałem, że wyskakuje mi informacja o jakimś wewnętrznym błędzie, także jak otwieram oprogramowanie Ubuntu, po kilku sekundach mi się zamyka :lol: Tego naprawdę nie wiedziałem. Więc po prostu w przyszłości zdarzy się, że pojawią się jakieś aktualizacje, gdy je zainstaluję, zostaną one wstrzymane z jakiegoś powodu tak? I wtedy miałbym wklepać, któreś z poniższych przez Ciebie sugerowanych komend? Czy raczej mówisz o sytuacji, kiedy ja sam będę chciał zainstalować jakiś program i będzie mu brakować jakiegoś pakietu i będę zmuszony doinstalować resztę? Pytam, bo z tego co wyczytałem w internecie, to z aktualizacjami niby ma być wszystko automatycznie i bez problemu, jeżeli chodzi o same aktualizacje od Canonical.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: mario_7 »

W systemie masz bardzo dużo informacji na temat wszelakich poleceń - są to manuale i można je przeglądać dzięki poleceniu man:

Kod: Zaznacz cały

man nazwa_polecenia
W większości są po polsku, ale czasem tylko po angielsku.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Tomfoc »

Prędzej czy później spotkasz się ze wstrzymaniem pakietów. Wtedy zrobisz
sudo apt full-upgrade
i po problemie.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

mario_7 pisze:W systemie masz bardzo dużo informacji na temat wszelakich poleceń - są to manuale i można je przeglądać dzięki poleceniu man:

Kod: Zaznacz cały

man nazwa_polecenia
W większości są po polsku, ale czasem tylko po angielsku.
Wpisałem to polecenie man nazwa_polecenia, ale nic mi nie wyskoczyło. Mógłbyś mi to polecenie bardziej dokładniej podać? Będę wdzięczny :roll:
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

Tomfoc pisze:Prędzej czy później spotkasz się ze wstrzymaniem pakietów. Wtedy zrobisz
sudo apt full-upgrade
i po problemie.
Mógłbyś mi powiedzieć, na wskutek czego i z jakiego powodu takie pakiety będą wstrzymane? Dlaczego tak się dzieje? Skoro Canonical daje aktualizacje, to raczej powinny być one kompletne, prawda? A z tego co piszesz, okazuje się nieco inaczej. Chyba, żeby to porównać do łatek z Windowsa, że czasem się zdarzy, że jakaś łatka nie "siądzie" i nie zostanie zainstalowana, ale z tego co pamiętam zaraz była jakaś poprawka. Wiem, wiem Ubuntu jest zupełnie inne, ale tak próbuję się sam domyślać o co dokładnie chodzi.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Tomfoc »

Na temat wstrzymanych pakietów już wyżej pisałem.
Polecenie man nie działa? To nie jest możliwe. Chyba, że wpisałeś dosłownie
man nazwa_polecenia
Jeśli tak, to oznacza, że nie używasz mózgu, a jest to konieczne przy obsłudze systemu. Gdy ja wpiszę w terminalu
man echo
man man
to działa.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

Tomfoc pisze:Na temat wstrzymanych pakietów już wyżej pisałem.
Polecenie man nie działa? To nie jest możliwe. Chyba, że wpisałeś dosłownie
man nazwa_polecenia
Jeśli tak, to oznacza, że nie używasz mózgu, a jest to konieczne przy obsłudze systemu. Gdy ja wpiszę w terminalu
man echo
man man
to działa.
Tak, nie użyłem mózgu. Dziękuję za oświecenie. Widocznie zaspany byłem. Teraz sprawdziłem i działa jak najbardziej! :roll:
Awatar użytkownika
darek334
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: darek334 »

W sumie dostałeś wystarczające informacje , tyle wystarcza do poznania systemu, reszte pytań które zadajesz zaczynają być monotonne i nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

Darek 334, Chciałem się tylko upewnić odnośnie tych aktualizacji itp... Wszystko zrozumiałem i zaraz zabieram się za robienie instalacji. Panowie bardzo dziękuję za wyrozumiałość i okazaną mi pomoc od podstaw, jestem naprawdę wdzięczny. Zaraz zabieram się za lekturę, żeby przyswoić sobie większą wiedzę na temat tego wspaniałego systemu, jakim niewątpliwie jest Ubuntu. W sumie aż taki "zielony" nie jestem. Kilka dni temu zainstalowałem na wirtualnym dysku, programem Virtual Box, system Windows, do gier...Dałem 100 GB na partycję no i zapchałem dysk. Myszką mogłem jedynie poruszać po ekranie, zniknął mi pasek Unity a miałem do skopiowania coś z pulpitu na płytkę. Nijak nie dałem rady nic zrobić. Poszedłem na "czuja". Zainstalowałem wersję Ubuntu obok tej zepsutej wersji przeze mnie, myśląc, że może coś to da. Nie dało nic. Przy starcie komputera pojawiło mi się do wyboru, którą wersję Ubuntu chcę odpalić. Miałem do wyboru - ustawienia zaawansowane. Wszedłem do tych ustawień, zrobiłem miejsce na dysku i wystartowało. Żadne tam osiągnięcie, ale pewnie gdybym znał komendę przy starcie systemu Ubuntu do tych ustawień zaawansowanych i wiedział o nich, pewnie od razu bym tak postąpił a nie utrudniał sobie życia z dodatkową instalacją. Jednak próbowałem na wszelakie sposoby.

Mam inne pytanie. Wiecie może jak zainstalować na Ubuntu 16.04.1 Origin do gier? Czerpałem porady z różnych filmików na youtube i za nic nie udawało mi się zainstalować. Raczej na pewno brakowało mi jakiś pakietów, bądź coś tego typu, jakiś bibliotek... Jeżeli ktoś wie, to prosiłbym o radę. Robiłem wszystko według porad z kilku filmików, u tych osób wszystko się instalowało, ale u mnie nie bardzo chciało. Może dlatego, że miałem błąd w systemie, to też mogło być powodem, ale jak mimo to znacie jakiś pewny filmik na youtube, lub poradę w formie tekstu, prosiłbym o podesłanie. Lubię czasem pograć w FIFĘ i koniecznie chciałem zobaczyć, jak to na Ubuntu będzie działać. W innym przypadku, jeżeli próba się nie powiedzie, zainstaluję na Virtual Box Windowsa.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

Mam jeszcze pewien kłopot. Zainstalowałem na nowo Ubuntu, pobrałem wszystkie aktualizacje itd. Posiadam kartę graficzną Nvidia. Wszedłem do ustawień systemu / oprogamowanie i sterowniki / dodatkowe sterowniki. Przy poprzedniej świeżo zrobionej instalacji wybrałem któryś sterownik z listy Nvidii i od razu wyskoczyła mi informacja o błędzie wewnętrznym Ubuntu, nie mogłem uruchomić ustawień systemu, bo po kilku sekundach okienko się zamykało. Jaki sterownik wybrać z listy do Nvidii, co najpierw zrobić, czy np. najpierw wyłączyć sterownik karty graficznej zintegrowanej z płytą główną? Czy pobrać sterowniki ze strony producenta Nvidia? Bardzo proszę o pomoc... To też właśnie było ostatnio moim problemem z błędami, które mi wyskakiwały, nie byłem świadomy co dokładnie zrobiłem źle. Okazuje się, że załączyłem niewłaściwy, jakiś alternatywny sterownik do mojej karty graficznej Nvidia i to powodowało błąd w moim systemie. Po prostu nie wiem co zrobić w tym momencie. Załączam obraz, żebyście mogli zerknąć okiem.
Załączniki
Zrzut ekranu z 2016-11-18 21-38-52.png
(127.6 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: mario_7 »

Kwestia instalacji sterowników dla Optimusa (czyli połączenie grafiki Intela i Nvidia) była poruszana wielokrotnie na forum. Są dwa rozwiązania: nvidia-prime lub bumblebee - poszukaj o nich i wybierz które uznasz za lepsze.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

mario_7 pisze:Kwestia instalacji sterowników dla Optimusa (czyli połączenie grafiki Intela i Nvidia) była poruszana wielokrotnie na forum. Są dwa rozwiązania: nvidia-prime lub bumblebee - poszukaj o nich i wybierz które uznasz za lepsze.
Wielkie dzięki. Krótko potrzebuję zadać jeszcze 3 pytania.

1.Jakiś czas temu używając Windowsa, niestety włamano mi się na komputer, podłożyli mi stronę w przeglądarce mojego banku, nie doczytałem na stronie banku na temat tego zagrożenia i skradziono mi co prawda nie wielką ilość pieniędzy, ale chodzi o sam fakt takiego incydentu. Prosiłbym o odpowiedź osoby, które mają większą wiedzę. Czy po takim "ataku" Ubuntu na tyle "dogłębnie czyści poprzednie partycje przy instalacji, że nie powinienem mieć żadnych obaw, że coś tam w moim komputerze, czy na płycie głównej się "zagnieździło" ? Posiadam jeszcze bardzo dobry program, który zwie się MHDD i zastanawiam się, czy właśnie nim nie powinienem wyzerować dysku twardego? Nie mam wiedzy jak "głęboko, "niszczy" poprzednie partycje Ubuntu.

2. Przy instalacji Ubuntu, pojawia się opcja - Zainstaluj oprogramowanie podmiotów trzecich do obsługi sprzętowej grafiki i kart Wi-Fi, flasha, mp3 i innych mediów... Pytanie odnośnie tego flasha, czy przypadkiem nie powoduje to jakiejś luki w przeglądarce Mozilla Firefox, która daje otwartą "furtkę" osobie zdeterminowanej, która zapragnęłaby dobrać się do mojego systemu?


3. Ostatnie pytanie z mojej strony. Grzebałem po internecie, jakoś nie dojrzałem zadowalającej odpowiedzi a różne są opinie. Ile powinienem przeznaczyć GB na partycję systemową w Ubuntu? Czy instalowanie dodatków - skype, firewall UFW, Synaptic itd itp... gdzie one się instalują? Na partycji systemowej, czy "home"? Jeżeli na systemowej, to czy jest opcja, żeby to zmienić? Jeszcze odnośnie przestrzeni wymiany. Np gdy posiadam 2 GB pamięci, to ile powinno się przeznaczyć? Np. 1 GB?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Tomfoc »

Nie ma systemu doskonale zabezpieczonego, ale z twojego opisu wyniku, że oszust przekierował cię na inną stronę, na której zapewne podałeś login i hasło. Od tej strony możesz czuć się bezpiecznym. Zwracaj tylko uwagę, czy strona, na którą wchodzisz jest faktycznie stroną banku.
Na temat bezpieczeństwa flasha oraz rozmiarów partycji / i swap napisano już bardzo dużo. Na wszystkie te pytania odpowiedź w necie znajdziesz, a że nie są to odpowiedzi konkretne i jednoznaczne - cóż, tyle opinii ilu opiniujących. Ja na partycję / w Ubuntu dałem 7,8 GB - zajęte mam 4,95 GB, na partycję / w Arch-u dałem 7,25 GB - zajęte mam 4,65 GB. Na swap dałem tyle ile mam RAM, czyli 4 GB.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Pytania dotyczące aktualizacji po instalacji Ubuntu 16.04.1..

Post autor: Miecz34 »

Tomfoc pisze:Nie ma systemu doskonale zabezpieczonego, ale z twojego opisu wyniku, że oszust przekierował cię na inną stronę, na której zapewne podałeś login i hasło. Od tej strony możesz czuć się bezpiecznym. Zwracaj tylko uwagę, czy strona, na którą wchodzisz jest faktycznie stroną banku.
Na temat bezpieczeństwa flasha oraz rozmiarów partycji / i swap napisano już bardzo dużo. Na wszystkie te pytania odpowiedź w necie znajdziesz, a że nie są to odpowiedzi konkretne i jednoznaczne - cóż, tyle opinii ilu opiniujących. Ja na partycję / w Ubuntu dałem 7,8 GB - zajęte mam 4,95 GB, na partycję / w Arch-u dałem 7,25 GB - zajęte mam 4,65 GB. Na swap dałem tyle ile mam RAM, czyli 4 GB.
To było moje niedopatrzenie. Nie dość, że coś dziwnego mi się pojawiło na tej podłożonej stronie banku, to zamiast nie próbować się logować ponownie po nie udanej próbie, to próbowałem logowanie do skutku. Ale to z własnej winy. To tyle z mojej strony, resztę doczytam w poradnikach, żeby dowiedzieć się więcej. Jeszcze raz dziękuje za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości